IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Могат да се измерят, но това не прави формулата смислена, поне за мене

    Основната идея е, че като увеличиш паричната маса, а производството си остане същото, цените трябва да се вдигнат. Но това може да стане само ако презюмираш, че V е константа

    Също така, тази формула, мисля, е директно свързана с т.нар. "класическа дихотомия", която смята, че парите са екзогенен фактор в икономиката, което аз лично смятам, за фатална грешка на макроикономистите (въпреки, че те няма как да отрекат, че краткосрочно в реалния свят дихотомията им не работи)

    Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

    Не могат ли да се измерват всичките тези величини и защо?

    Коментар


    • аз съм доволен пипи и миши . затворих късите на новите дъна на дау жо.

      въпреки че дъното днес е на 24313,58

      Коментар


      • За хората който могат да "четат" подобни неща.Затваряне днес под 2585 инвалидизира.


        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Чак да е спаднал, не мисля. Ако вземем median household income, като по-добра метрика от средния доход (който в щатите си расте почти постоянно), излиза, че положението на средностатистическия американец не е мръдално от 1999г. насам


          Median household income rose to $61,400 in 2017, up 1.8% from a year earlier, according to data released by the US Census Bureau on Wednesday.

          [...]

          Median income is now statistically tied with where it was in 2007 and in 1999, according to Census officials. (The agency changed its methodology so dollar figures prior to 2013 aren't comparable to current numbers.)


          https://edition.cnn.com/2018/09/12/u...rty/index.html




          Net income може и да се увеличава, но е непропорционално. Bridgewater бяха пускали анализ в който се вижда че топ 40% расте, а bottom 60% спада:
          Click image for larger version

Name:	wealth share.png
Views:	1
Size:	2.5 КБ
ID:	3397134



          То затова и расте недоволството и респективно популизма в почти всички общества! ЦЯлата статия е ТУК.

          Коментар


          • Между другото, когато четете отчети, може да започнете да обръщате внимание на това, като продават компаниите - отсреща клиентите плащат ли стоката.
            Току що ми се стори, че след отчета на Гудиър намирам точно това, по специално в Китай

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

              Пазарите не регистрират, че дългосрочният ръст на доходите е 2% номинално и 0 реално, в момента, в който го регистрират е ясно какво ще се случи.
              В действителност съм съгласен , доходите на средния американец като покупателна сила, ако не са намалели поне са на нулата от 2000 където е върхът. В България за 20 години има рязко увеличение защото ги занулихме по време на хиперинфлацията

              Пазарите от 20 години регистрират само че на голяма времева рамка и основно пазара на злато
              djia inflation adjusted
              DJI Gold ratio
              https://www.macrotrends.net/1378/dow...storical-chart
              Last edited by Todor Sabev; 26.10.2018, 14:57.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                По принцип съм голям скептик съм за полезността на MV=PQ

                Още повече, че макро теорията от буквара предполага, че V e константа, за да може да се правят някакви що-годе смислени сметки. Реално V не е константа, всъщност нищо не е константа и самата формула някак ми се вижда безполезна
                Не могат ли да се измерват всичките тези величини и защо?
                Last edited by petyob; 26.10.2018, 14:53.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение

                  Хората са се фокусирали само върху М. Забравили са за M*V. Дълги години се чудеха защо голямото покачване на Баланса на Фед доведе първоначално до по-малко покачване на М2 и по-късно до малка инфлация. При покачващи се V може да свиеш М без това да доведе до намаляване на М*V. Причината за покачване на М беше намаляването на V а не обратното. Но аз съм лаик и само се опитвам да си вадя хляба. Централните банки знаят по-добре от мен какво правят.
                  По принцип съм голям скептик съм за полезността на MV=PQ

                  Още повече, че макро теорията от буквара предполага, че V e константа, за да може да се правят някакви що-годе смислени сметки. Реално V не е константа, всъщност нищо не е константа и самата формула някак ми се вижда безполезна

                  Коментар


                  • За последните 10 години ако говориш, няма как да не е регистрирано, понеже се вижда в статистиката и е измеримо

                    За бъдещ период е божа работа...

                    Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                    Пазарите не регистрират, че дългосрочният ръст на доходите е 2% номинално и 0 реално, в момента, в който го регистрират е ясно какво ще се случи.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                      Но според мене от макро гледна точка това е абсолютно без значение. Това, че доходите са неравномерно разпределени само по себе си не доказва, че американската икономика е пред колапс.

                      Това само показва, че има социално напрежение и политически риск. Който политически риск е почти невъзможно да се измери с финансови формули и затова пазарите не го регистрират
                      Пазарите не регистрират, че дългосрочният ръст на доходите е 2% номинално и 0 реално, в момента, в който го регистрират е ясно какво ще се случи.

                      Коментар


                      • Но според мене от макро гледна точка това е абсолютно без значение. Това, че доходите са неравномерно разпределени само по себе си не доказва, че американската икономика е пред колапс.

                        Това само показва, че има социално напрежение и политически риск. Който политически риск е почти невъзможно да се измери с финансови формули и затова пазарите не го регистрират

                        Коментар


                        • За сметка на това през 1930г. безработицата стига до 25% и мизерията е била невероятна в сравнение със сега. Има и снимки от тогава. Хората се вървели пеш с вързоп в ръка от един щат до друг и после в трети, за да търсят работа...

                          Така че през 30-те е било "само" за 10 години, но е пък е било доста по-страшно

                          Сега се шматкат разни младежи с маратонки найк и айпади и казват колко е тежък живота, защото не могат да си купят къща и кола на 25 години...

                          Коментар


                          • Чак да е спаднал, не мисля. Ако вземем median household income, като по-добра метрика от средния доход (който в щатите си расте почти постоянно), излиза, че положението на средностатистическия американец не е мръдално от 1999г. насам


                            Median household income rose to $61,400 in 2017, up 1.8% from a year earlier, according to data released by the US Census Bureau on Wednesday.

                            [...]

                            Median income is now statistically tied with where it was in 2007 and in 1999, according to Census officials. (The agency changed its methodology so dollar figures prior to 2013 aren't comparable to current numbers.)


                            https://edition.cnn.com/2018/09/12/u...rty/index.html



                            Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                            А за щатите и 30те, разликата ми се струва в продължителността на кризата, тогава на десетата година идва войната, а сега средният американец реално е с доста по-ниски доходи, отколкото през 90те, това са 20 години вече..

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                              Не мисля, че е само това.

                              Първо, как да си обясним, че подобни процеси се надигат и в България, където доходите растат сравнително доста бързо в последните 10г.

                              Второ, щатите са били в много по-тежка криза през 1930г. и въпреки това политиката им тогава си остава мейнстрийм
                              В България доходите растат осезаемо по-бързо от потреблението/ако не броим горните 10%/, което до голяма степен беше финансирано с дълг и сега мрънкането е от типа "уж вземам повече, а не живея по-добре" А за щатите и 30те, разликата ми се струва в продължителността на кризата, тогава на десетата година идва войната, а сега средният американец реално е с доста по-ниски доходи, отколкото през 90те, това са 20 години вече..

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                                Напротив, политическите проблеми са само отражение на чисто икономическите такива- доходи, потребление, спестяване и държава.



                                Освен това, като казвам това:

                                Чисто икономически погледнато не идва край, а една лека рецесия преди нов бум
                                гледам макроикономически, а не дали на по-бедните им растат доходите

                                Коментар

                                Working...
                                X