IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

    Принципно когато не разполагаш с информационно предимство спрямо другите участници пазарът не може да бъде победен без да се поема висок риск. Може да прилагаш каквито си искаш "хитрини", но в крайна сметка като теглиш чертата ще видиш при изравнени рискове доходността ти е равна на пазарната минус комисионните които си платил на брокера. Това си е елементарна аритметика.

    Затова най умната стратегия май пак се оказва просто да следваме трендовете и да не се правим на много умни.
    Следваш тренда и ако искаш да победиш пазара със X% просто трябва да поемеш риск увеличен по X.
    От време на време съм отъварял тази тема и винаги се убеждавам, че освен неразбиране тук става въпрос и за връх на комплексарщина от страна на много участници!

    Първото, което е, всеки може да е успешен трейдър, когато играе с пазара! Ако от 2012г. някой е търгувал акциите на редица водещи компании от САЩ, то при всяка една волатилност от 2-3% той е могъл да прави пари, защото пазара е вървял само на горе, без съществени корекции!
    И най-простия овчар може да бъде успешен с години! Въпроса е да си успешен в рамките на една кариера от 50 години примерно!

    Същото се отнася и за разни смешници, които влезнали на пазара последните 7-8 години, са си утроили парите да речем, при пазар, който само е растял, в рамките на 95-97% от водещите компании само нагоре! Голямата част от тях смятат, че това утрояване се дължи на "ЛИЧНИ КОМПЕТЕНЦИИ"!

    Второто нещо е, че комисионните на брокерите не могат да спънат трейдинга ако не си мишкар, който да слага по 50 долара на позиция. Ако слагат мин 1000 до няколко хиляди или десетки на позиция, комисионните нямат никакво значение. Едва ли трябва да се коментира трейдинг от 20 - 50 долара, каквата е практиката на мишкарите от форекс/CFD илиюзиите на технически анализ, в търсене на забогатяване!

    Ако имаме нови 8 години на пазар като от 2012г до 2019г., от тук на сетне спокойно парите на един трейдър могат да се увеличат и Х20-Х40, дори Х100 за избрания период, като рискува 5% на сделка, да речем!

    Въпроса е дали ще имаме такъв пазар или НЕ!

    Късмета в дългосрочен план винаги се УРАВНОВЕСЯВА! Успешните трейдъри са предимно ДЪЛГИ, а най-успешните са тези, които не са фалирали при първата смята на цикъла!

    Всичко е възможно, въпроса е какво ще стане на края!

    Единственото неотменно нещо в тази тема е комплексарщината и ниската грамотност!

    Коментар


    • Връщам си думите за ученето. Важно е, защото така разбираш какво мислят и правят професионалистите, включително какво разбират под риск и как го оценяват

      Има доста компании, които уж са надценени, но всъщност за мене са подценени, ако гледаме един дълъг период на държане

      Ученето също е важно за разбиране на простия бизнес модел на Виза и МА, най-малкото как правят навлизането на конкуренти почти невъзможно. А също и как се обосновават, че тяхната система е по-ефективна за търговците, въпреки че търговците не смятат така. Това е важно от регулаторна гледна точка и съвсем не е просто. Аз това съм го обяснявал много пъти преди и вече не ми е интересно

      За банките също. Не знам колко съм писал за това и нищо май не е хвалано декиш. Така че ще замълча

      Инфлацията. Ами точно тука баш си трябва четене и много мислене и разбиране. Няма как да погледнеш в тавана и да си кажеш, а това е много просто, сега ще има инфлация


      ***

      Всичко това ме навява на мисълта, че за да си добър в това нещо не трябва никога да си мислиш, че всичко ти е ясно и трябва винаги да си готов да научиш още неща и още да ровиш и пак да провериш. Което май не е лесно като настройка и отношение към нещата
      Last edited by Money; 23.09.2020, 11:17.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от representjah

        Понякога и аз съм съгласен с теб. Само ще добавя, че също можеш когато разбереш един финансов продукт да го избягваш.

        Пример 1:
        Щатски облигации. При 2% interest rate - те са просто но-брейнър. Не ме питай защо ги купувах, изадил съм късмет.
        Вариант 1 - бавно и сигурно губиш пари заради инфлацията.
        Вариант 2 - при увеличаване само на 1% interest rate от 2 на 3%, цената им (фейс валю) заминава надолу с 17-20%. Губиш бързо
        Вариант 3 - Това са fixed rate активи, и има единствено дата на матуритет. Нямаш вариант генериране/увеличени на печалбата. Няма смисъл да добавям липса на ликвидност, защото важи за повечето класове активи.

        Много downside, никакъв upside - каквото и да се случи си прецакан. Пропускаш спокойно (към този момент).

        Пример 2: Виза (кредитни карти)
        Не е чак кой знае каква философия да разбереш същността на бизнеса и какво точно представлява. Как точно генерира приходите си, разбираш че няма кой знае каква взаимосвързаност с десетки под-изпълнители и че не зависи от един конкретендоставчик/партньор/потребител. Супер бизнес модел, но дали цената е атрактивна в момента в друг въпрос - HOLD.
        Тук има още нещо важно - този модел работи безупречно в спокойни и успешни времена, но обърка ли се иконимоческата ситуация (висока инфлация и волатилни валутни курсове), никой няма да ползва кредитна карта/дебитна карта, поне такава е икономическата логика. Отделно всеки търговец ще си иска парите сега и веднага, а няма да чака месеци за да си ги получи.

        Пример 3. Банки и банкови институции. От какво разбрах какво точно е fractional reserve banking-a, пропускам смело. Изобщо не ми трябва компания която е inherently bankrupt (фалита ѝ е присъщ в модела на работа). Възможно ли е да има почтена банка, работеща изцяло в интересите на вложителите и инвеститорите си - разбира се. Възможно е да скоча от 10-тия етаж на блока и да оцелея, но добра идея ли е да го правя?

        Пример 4. ETF-и и пасивни фондове - бягам. Смятах ги преди време че са най-доброто нещо на тая планета и че парите растат по дърветата, но те ще са май следващите CDO-та.

        Последните няколко месеца колкото повече се интересувам от инвестирането, толкова по-скучно разбирам че е то. Състои в това да елиминираш хилядите неподходящи компании, а се базираш на някакви елементарни правила и сметки. Но пък и нямам проблем да ми е скучно, адреналина предпочитам да го добавям от други не-толкова-рискови занимания.






        Принципно когато не разполагаш с информационно предимство спрямо другите участници пазарът не може да бъде победен без да се поема висок риск. Може да прилагаш каквито си искаш "хитрини", но в крайна сметка като теглиш чертата ще видиш при изравнени рискове доходността ти е равна на пазарната минус комисионните които си платил на брокера. Това си е елементарна аритметика.

        Затова най умната стратегия май пак се оказва просто да следваме трендовете и да не се правим на много умни.
        Следваш тренда и ако искаш да победиш пазара със X% просто трябва да поемеш риск увеличен по X.

        Коментар


        • И аз понякога с тебе

          По точката за облигациите 100%

          Също и че в инвестирането трябва да следваш прости правила и е скучна работа. Всъщност интересното за мене са пазарите като цяло. Последните три години научих доста неща по книга, но подхода ми към подбора на акции си остана същият като преди пет години, когато не знаех как да си сметнеш DFC или как да направиш векторна авторегресия

          Така че аз гледам мача с интерес, но стокпикърството си е следване на rules of thumb

          Първоначално изпратено от representjah

          Понякога и аз съм съгласен с теб.

          Последните няколко месеца колкото повече се интересувам от инвестирането, толкова по-скучно разбирам че е то. Състои в това да елиминираш хилядите неподходящи компании, а се базираш на някакви елементарни правила и сметки. Но пък и нямам проблем да ми е скучно, адреналина предпочитам да го добавям от други не-толкова-рискови занимания.






          Коментар


          • Първоначално изпратено от Ташунко със сапа Разгледай мнение

            Имам 26% доходност от април до тук ако това те интересува и съм 80 % в кеш.Чужди пари не ползвам.Питай Полки той беше взел да върти пари на роднините си,но им ги изгуби 2008 г.Още ближе рани.
            Благодаря. Браво. Все така да ти спори инвестирането.

            Коментар


            • Това балонче ZM ще е интересно тази есен/зима. Американците явно съвсем са полудели.

              Коментар


              • Иначе кефи как Nike (NKE) къртят мивки в AH търговията. +13%

                Пип, ще ме питаш ли пак дали бия DJIA-та?

                На български DJIA-та е "джията"

                Коментар


                • Има едно просто правило, ако не разбираш един финансов продукт и не можеш със собствени думи да обясниш как работи - не го купувай

                  Това разбира се не важи за дей трейдъри, но дори и те трябва мъничко да разбират. Иначе стават дългосрочни трейдъри в дивидентни ютилитита като SO и в REIT-ове

                  Иначе хората от темата за имотите може и да се заинтересуват от REITs.

                  Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                  Структурата REIT се оценява изключително по показател средства от дейности (ffo). Даже в самия линк, който си дал има информация. Защо се оценява по ffo https://www.investopedia.com/terms/f...it-performance

                  Дали точно STAG покрива дивидента... Тук има всичко необходимо като данни https://finance.yahoo.com/quote/stag По мое мнение дивидентът е бетон и даже има мегдан за нагоре. За съжаление доста народ е надушил далаверата и STAG не искА да падне по време на корекциите последните две седмици. За мен под 5%/годишно е малко. Надявах да отиде към 29, за да има шанс за малко повече капиталова. Има обаче хора, които държат облигации с доста по-ниска доходност. Има и такива, които са чули една сложна за мен думичка - капитализация. За такива ежемесечният дивидент на STAG би трябвало да е просто манна небесна.

                  STAG има и други предимства, особено в момент, в който BLM палят и чупят имущество. Да не говорим, че и другите добри REIT-ове са безбожно скъпи. Аз обаче наистина съм пълен и тотален лаик и това валяшън/сустинбле не ми говори нищо. Затова хич няма да се обидя, ако приемаш писанията ми with a grain of salt.

                  На STAG само се надявах. BTI обаче вчера за малко ми се изплъзна. Вижно му на него p/e-то, щом си фиксиран в този показател. PM също не рачи да ми кацне. Затова днес реших, че като няма риба, и MO на 38,6 е риба. Най-лошият вариант от изброените, но който много подбира...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                    Taшункич, днес с последните пари взех 800 на 0,3381 от твойте електрици. Така за ташак, че за нищо друго не стигат. Сложих 0,43 за прибиране на печалба, ама за малко не е стигнало. Как беше лафът - неуспешната спекулация се превръща в инвестиция.

                    Спирам засега с покупките. Ще допълвам тъпо и упорито тръби (ЕТ, MPLX), ако паднат още.

                    ---

                    А това с държането на всяка цена никога не съм го разбирал. Бетер религия.
                    Тая мойта сладурана я пази за себе си.Не че нещо,но няма нужда друг да знае особено пък професор Мишлев .Първата тръба е много ок.Чакам да дойде време за дивидента та ще ти кажа каква мазна схема им отиграх.Не бях сигурен дали ще проработи,но стана точно така както мислех и напълних касичката .

                    Коментар


                    • Taшункич, днес с последните пари взех 800 на 0,3381 от твойте електрици. Така за ташак, че за нищо друго не стигат. Сложих 0,43 за прибиране на печалба, ама за малко не е стигнало. Как беше лафът - неуспешната спекулация се превръща в инвестиция.

                      Спирам засега с покупките. Ще допълвам тъпо и упорито тръби (ЕТ, MPLX), ако паднат още.

                      ---

                      А това с държането на всяка цена никога не съм го разбирал. Бетер религия.
                      Last edited by terziеv; 23.09.2020, 00:12.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Сорка, съжалявам човек, че нямаш пари и понеже не ставаш за нищо ни занимаваш с фантазиите си

                        И май не съм единственият на който ставаш доста досаден с глупостите си... Но явно няма кой да те изхвърли от тука

                        Даже се чудя защо фантазьорите не си отворите отделна тема



                        Според мен той има пари и играе а май ти си тоя дето само плямпа и обсъжда съфорумците.Не си и трейдър,че да науча нещо от теб.Ти си като повечето будали на бфб един държач на артии.Загубил си пари ок не е много гот това ама не злобей срещу другите които правят пари.С тая злоба никога няма да успееш на пазарите.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
                          Дайте малко да се поупражняваме в valuation.
                          https://finviz.com/quote.ashx?t=STAG
                          Dividend: 4.72, хубаво ама дали е sustainable
                          P/E: 41.81
                          и ще става още по-зле
                          Forward P/E 84.54
                          EPS next Y -44.97%
                          Ако тези показатели не са показателни, кажете как се оценява REIT. Формули са добре дошли.
                          Структурата REIT се оценява изключително по показател средства от дейности (ffo). Даже в самия линк, който си дал има информация. Защо се оценява по ffo https://www.investopedia.com/terms/f...it-performance

                          Дали точно STAG покрива дивидента... Тук има всичко необходимо като данни https://finance.yahoo.com/quote/stag По мое мнение дивидентът е бетон и даже има мегдан за нагоре. За съжаление доста народ е надушил далаверата и STAG не искА да падне по време на корекциите последните две седмици. За мен под 5%/годишно е малко. Надявах да отиде към 29, за да има шанс за малко повече капиталова. Има обаче хора, които държат облигации с доста по-ниска доходност. Има и такива, които са чули една сложна за мен думичка - капитализация. За такива ежемесечният дивидент на STAG би трябвало да е просто манна небесна.

                          STAG има и други предимства, особено в момент, в който BLM палят и чупят имущество. Да не говорим, че и другите добри REIT-ове са безбожно скъпи. Аз обаче наистина съм пълен и тотален лаик и това валяшън/сустинбле не ми говори нищо. Затова хич няма да се обидя, ако приемаш писанията ми with a grain of salt.

                          На STAG само се надявах. BTI обаче вчера за малко ми се изплъзна. Вижно му на него p/e-то, щом си фиксиран в този показател. PM също не рачи да ми кацне. Затова днес реших, че като няма риба, и MO на 38,6 е риба. Най-лошият вариант от изброените, но който много подбира...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                            Моля кажете тотала си?
                            Ако правите по 60% на ден (от шортнати и биднати 6 000 долара 4 000 профит) ще ви дам пари за управление.

                            Ако обаче има и кофти дни лошо
                            Имам 26% доходност от април до тук ако това те интересува и съм 80 % в кеш.Чужди пари не ползвам.Питай Полки той беше взел да върти пари на роднините си,но им ги изгуби 2008 г.Още ближе рани.

                            Коментар


                            • За кай дявол ти трябва REIT изобщо? Това нещо се е дигнало с по-малко от 30% от 2014 насам...


                              Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
                              Дайте малко да се поупражняваме в valuation.
                              https://finviz.com/quote.ashx?t=STAG
                              Dividend: 4.72, хубаво ама дали е sustainable
                              P/E: 41.81
                              и ще става още по-зле
                              Forward P/E 84.54
                              EPS next Y -44.97%
                              Ако тези показатели не са показателни, кажете как се оценява REIT. Формули са добре дошли.

                              Коментар


                              • Дайте малко да се поупражняваме в valuation.
                                https://finviz.com/quote.ashx?t=STAG
                                Dividend: 4.72, хубаво ама дали е sustainable
                                P/E: 41.81
                                и ще става още по-зле
                                Forward P/E 84.54
                                EPS next Y -44.97%
                                Ако тези показатели не са показателни, кажете как се оценява REIT. Формули са добре дошли.
                                Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                                STAG е добър пример, но ако падне под 30;

                                Коментар

                                Working...
                                X