IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиции в чуждестранни акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Привет! На сайта на ЕЛАНА Трейдинг има информация за данъчното третиране.

    Първоначално изпратено от XY Разгледай мнение
    Ето малко инфо относно дивидентите от чуждестранни компании, гледам много хора не са наясно. Не, че на мен всичко ми е ясно, ще се радвам който разбира повече да допълва.

    Става въпрос за дивиденти от чиждестранни компании, които се изплащат на местни (БГ) физически лица:

    1. Дивидентите СЕ декларират през първия месец след всяко тримесечие, в което са платени. Така е по закон. Дори и ако не се дължи данък в БГ. Тоест до 4 пъти в годината трябва да се декларират.
    2. В повечето страни се удържа т.н. Witholding Tax (данък при източника) и ако той е повече от 5% (това е ставката в БГ), и ако имаме сключено споразумение за СИИДО със страната, от която се изплаща - не се дължи данък в БГ. Дивдентите се декларират обаче - в приложение 8 към дан. декларация.
    3. Ако Witholding Tax (данък при източника) в страната е по-малко от 5%, то в БГ се дължи разликата. Тоест ако в страна данъка е 3%, в БГ трябва да се плати 5-3 = 2% данък.

    Интересни са въпросите:
    1. КАк стоят нещата с пренасянето на загуба за следващи години? Тоест, може ли да се приспадне загуба за 2015 от печалба в 2016 и да се платят по-млако данъци?

    2. Трябва ли да се представят на данъчните някакви документи, че примерно в Германия удържат данъка преди плащането на дивидента и той вече е платен?

    Коментар


    • Баси перверзията.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Ето малко инфо относно дивидентите от чуждестранни компании, гледам много хора не са наясно. Не, че на мен всичко ми е ясно, ще се радвам който разбира повече да допълва.

        Става въпрос за дивиденти от чиждестранни компании, които се изплащат на местни (БГ) физически лица:

        1. Дивидентите СЕ декларират през първия месец след всяко тримесечие, в което са платени. Така е по закон. Дори и ако не се дължи данък в БГ. Тоест до 4 пъти в годината трябва да се декларират.
        2. В повечето страни се удържа т.н. Witholding Tax (данък при източника) и ако той е повече от 5% (това е ставката в БГ), и ако имаме сключено споразумение за СИИДО със страната, от която се изплаща - не се дължи данък в БГ. Дивдентите се декларират обаче - в приложение 8 към дан. декларация.
        3. Ако Witholding Tax (данък при източника) в страната е по-малко от 5%, то в БГ се дължи разликата. Тоест ако в страна данъка е 3%, в БГ трябва да се плати 5-3 = 2% данък.

        Интересни са въпросите:
        1. КАк стоят нещата с пренасянето на загуба за следващи години? Тоест, може ли да се приспадне загуба за 2015 от печалба в 2016 и да се платят по-млако данъци?

        2. Трябва ли да се представят на данъчните някакви документи, че примерно в Германия удържат данъка преди плащането на дивидента и той вече е платен?
        Last edited by XY; 01.02.2016, 12:54.
        Мнението не е препоръка за сделки!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
          Имам също тоже и на щатски компании......
          мислим че и там облагат. ама да знаеш че дохода от капиталовата печалба се облага от някой държави от други не.даже ако са български акции от дружество което не се търгува на БФБ също

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение



            забравих да кажа че в някой държави може да не се удържа данък и тогава ще трябва да си го декларираш дивидента. документи никой няма да ти иска. ама тебе не те касае доколкото знам ти имаш акции на европейски компании , а те се облагат
            Имам също тоже и на щатски компании......
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар



            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
              Благодаря
              забравих да кажа че в някой държави може да не се удържа данък и тогава ще трябва да си го декларираш дивидента. документи никой няма да ти иска. ама тебе не те касае доколкото знам ти имаш акции на европейски компании , а те се облагат
              Last edited by nradev; 31.01.2016, 23:19.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                за кво ти е документ.държавата ще ти земе парите и без такъв


                само че за да не забравиш да си -платиш са измислил да го удържа и внася дружеството което го изплаща. нарича се окончателен данък и нищо не се деларира
                Благодаря
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                  Да, разкажете за дивидентите и данъците върху. Само се декларират като доход и не се плащат ли? Плащат се ли? Въобще не се декларират ли? Ако таковата: документ, който да представя пред - да взема от посредникът ли?

                  за кво ти е документ.държавата ще ти земе парите и без такъв


                  само че за да не забравиш да си -платиш са измислил да го удържа и внася дружеството което го изплаща. нарича се окончателен данък и нищо не се деларира

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от elkin Разгледай мнение
                    защото данъка не се плаща от посредниците , а от компанийте изплащащи го.
                    плащат се на държавата и чистата стойност достига през посредника ти до теб.
                    А държави извън ЕС?

                    Въобще: как се процедира?
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от XY Разгледай мнение
                      А я кажете нещо при декларирането на дивидентите в данъчната декларация? Интерактив брокърс защо не показват удържания данък от Европейски акции в справките? ПРимерно аз имам немски,холандски и френски акции а там се удържа данък при плащането им. Това никъде го няма в репортите на ИБ?
                      защото данъка не се плаща от посредниците , а от компанийте изплащащи го.
                      плащат се на държавата и чистата стойност достига през посредника ти до теб.
                      Нека да изсмучим Земята , тя не ни е нужна.

                      Коментар


                      • Да, разкажете за дивидентите и данъците върху. Само се декларират като доход и не се плащат ли? Плащат се ли? Въобще не се декларират ли? Ако таковата: документ, който да представя пред - да взема от посредникът ли?
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • А я кажете нещо при декларирането на дивидентите в данъчната декларация? Интерактив брокърс защо не показват удържания данък от Европейски акции в справките? ПРимерно аз имам немски,холандски и френски акции а там се удържа данък при плащането им. Това никъде го няма в репортите на ИБ?
                          Мнението не е препоръка за сделки!

                          Коментар


                          • Ми честно казано не съм гледал за дивиденти,просто ми се сториха на някакво много годишно дъно.
                            Сега като гледам хубави дивиденти дават conocofillips,lukoil,royal dutch shell.Ама не е за бързане понеже май продължават да падат.То е ясно че ще е инвестиция за години напред,стават някакви игри с тоя петрол ...
                            Пък и все се надявам Газпром да направи някакъв поток.....северен ,южен ,турски....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от alchen Разгледай мнение
                              Понеже вчера докато си гледах тв ми се стори че петролните компании много поевтиняха,реших да сложа малко пари.Вече имах gazprom,та реших да си купя малко saipem,rosneft,repsol.Сега се чудя за eni и за royal dutch shell.
                              Сигурно ще кажете че съм луд да купувам точно ся петролни компании,ама ако ще ме оплювате гледайте да е аргументирано
                              "Meet the smartest man in the oil patch"
                              http://finance.yahoo.com/video/crame...233500693.html
                              Говори за търговия в рейнж за дълго време. Не е като да не разбира от материята...
                              Иначе нямам нищо против петрола да отскочи рязко нагоре - че съм си направил един солиден пакет... ама засега не съм уцелил посоката ...
                              За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                              Коментар


                              • Дават ли дивиденти да ги видя и аз

                                Коментар

                                Working...
                                X