IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Longin Разгледай мнение
    металното ми американско дългосрочно портфейлче започна да придобива следния вид тая пролет:
    (silver + gold miners )
    AG 8.2%
    PAAS 7.2%
    FSM 3%

    PPLT(platinum ETF) 14.3%
    UUUU(US Uranium Miner) 6.3%

    Cash/Money Mkt Fund 61%
    (silver + gold miners )
    AG 12%
    PAAS 10.1% (ще удвоя ако има корекция на златото следващите месеци)
    FSM 4.6% (като минат изборите в Аржентина ще удвоя тука -> Октомври)


    PPLT(platinum ETF) 23%
    UUUU(US Uranium Miner) 3.2% (-40% loss after Trump-232 )

    Cash/Money Mkt Fund 47%

    следя да придобия и по малко в някои предимно северно-американски миньори (CDE, HEKLA,..) - с по големи дългове и разходи са но при един лош икономически и политически сценарии при който златото наистина поскъпва здраво - правителствата по света а и в Южна Америка бързо ще си припомнят ползите от национализацията... и при такъв сценарии - по добре врабче в ръката (САЩ + Канада) отколкото орел в небето...
    "the trend is your friend until the end..."

    Коментар


    • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение

      Късите съвсем спокойно могат да изчакат до новата криза .
      Могат ,но са тръгнали с рогата напред ,близо 0,20 % за месец а там оборота не е голям ..
      Използват положението че дивидента тази година от 2,5 го направиха на 2,1....и слухове за скъпа покупка на дъщерно дружество но никакви данни не са излезнали ...аз излезнах около дивидента с над 70% от акциите и на 25 пак влезнах....сега чакам второ влизане ,ако падне...
      Най интересното е че самото ми ИП ме направлява към чуждия маркет...
      Комисионните за сума от 6,5 К в лева на българската борса купува и продава е 52 лв а на немската ми е около 12 лв...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

        Абсолютното дъно е около 3,50 евро, през 2009г. Това ли очакваш?
        Не имам предвид ,че до новата криза остават не повече от 2 години .
        Не виждам проблем да изчакат .

        Коментар


        • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение

          Късите съвсем спокойно могат да изчакат до новата криза .
          Абсолютното дъно е около 3,50 евро, през 2009г. Това ли очакваш?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

            Аареалбанк....
            Дават почти 10% лихва .... и е налазена от къси в момента....
            Но това е само ако си спекулант....
            Трябва да се надяваш на добри резултати на 18 юли и да накарат късите който са над 2,04 % да копуват акциите си наново за да закрият късите....
            Там срещу банката играят два фонда в момента и ту единия ,ту другия открива нови позиции...за сега ръководството на банката не играе активно срещу късите...
            Ако не бяха банката щеше да е над 40 евра....
            Имах акции във Вирекард там за два месеца утепаха късите верно акциите от 200 паднаха на 87 евра но сега са вече около 150 евра...
            Поздрави!
            Късите съвсем спокойно могат да изчакат до новата криза .

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

              Ако портфейла навън ти е празен в момента и трябва да си купиш 1 банкова акция другата седмица, коя би била тя? За предпочитане е да бъде ниско волатилна, със стабилна перспектива и по възможност дивидентна. Това, разбира се, за сметка на по-голяма капиталова доходност. Извинявай за въпроса, но не ги следя, а имам желание да започна с нещо и ще съм благодарен на отговор.
              Аареалбанк....
              Дават почти 10% лихва .... и е налазена от къси в момента....
              Но това е само ако си спекулант....
              Трябва да се надяваш на добри резултати на 18 юли и да накарат късите който са над 2,04 % да копуват акциите си наново за да закрият късите....
              Там срещу банката играят два фонда в момента и ту единия ,ту другия открива нови позиции...за сега ръководството на банката не играе активно срещу късите...
              Ако не бяха банката щеше да е над 40 евра....
              Имах акции във Вирекард там за два месеца утепаха късите верно акциите от 200 паднаха на 87 евра но сега са вече около 150 евра...
              Поздрави!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                А какво мислиш за скандинавските DNB, Swenska Handelsbanken, Swedbank и Danske bank? Като изключим първата, и трите са на много добри цени, особено Swedbank i Danske bank? Този скандал за пране на пари, рано или късно ще отшуми и си мисля че цената ще върне голяма част от загубите. Мене повече ме притеснява евентуална дългова криза, и ръст на лошите кредити, отколкото скандалите около прането на пари. Явно всички го правят, и не знам на какъв принцип ги "гърмят". (Нещо като допинга в спорта). Защо точно Wereldhave? От около 2 години я следя, и добре че само я следя. Не смяташ ли че REIT инвестиращ предимно в офиси би бил по-подходящ? Изобщо какви перспективи виждаш в компанията, и смяташ ли че е добър момент за покупка? Поздрави.
                Ами честно казано не съм ги гледал скандинавските, там са с други валути и стават много неизвестните, то при банките много зависи каква е лихвата на централната банка, примерно американските докарват 2% без риск пък в еврозоната това е невъзможно,
                иначе да, ако една офис сграда носи 5 лева наем и струва 100 лева, съответно един мол носи 5 лева наем и струва 100 лева, ще си купя офис сградата, според мен поради комбинация от фактори офис сградата си се продава в момента за 100 лева при 5 лева наем, моловете се продават по 65-70 лева при 5 лева наем
                общо взето ги купих защото бяха евтини те станаха още по-евтини, иначе перспективите са предполагам постепенно една част от моловете да им се смени предназначението, съответно биха им паднали наемите но голямата си част би следвало наемите да са стабилни или дори да растат леко..
                общо взето не очаквам наемите да паднат с 20-30% на целия мол че доходността да стане 3.5 лева към 70 или нещо такова
                със сигурност сега има една идея повече неизевстни докато не им се доизясни статута във франция
                иначе ироничното е че 2008 са имали доста офиси освен молове, но след като за една година заетостта на офисите пада от 90% на 80% решават да се насочат към молове защото видиш ли са по-устойчиви на криза

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Felbuzz Разгледай мнение

                  То и аз отскоро ги следя и не бих казал че съм много навътре, а и съм гледал само големите, но предполагам societe generale стават - казали са, че ще дават поне 2.2 евро дивидент занапред, тази година като изключение имаше възможност да се получи в акции с цел малко да си качат капитала и общо взето са достатъчно рентабилни дори и да имат някакви загуби да не трябва да намаляват дивидента, е освен ако не стане много напечено иначе мен ми е трудно да разгранича коя банка измежду примерно societe generale, bnp pariba, intesa sanpaolo или ing e най-изгодна, общо взето имат сходна рентабилност, т.е. примерно 8-10% return on equity и гооре-долу се търгуват на сходно p/b, единствено със сигурност при intesa sanpaolo го има момента, че са италианци
                  А какво мислиш за скандинавските DNB, Swenska Handelsbanken, Swedbank и Danske bank? Като изключим първата, и трите са на много добри цени, особено Swedbank i Danske bank? Този скандал за пране на пари, рано или късно ще отшуми и си мисля че цената ще върне голяма част от загубите. Мене повече ме притеснява евентуална дългова криза, и ръст на лошите кредити, отколкото скандалите около прането на пари. Явно всички го правят, и не знам на какъв принцип ги "гърмят". (Нещо като допинга в спорта). Защо точно Wereldhave? От около 2 години я следя, и добре че само я следя. Не смяташ ли че REIT инвестиращ предимно в офиси би бил по-подходящ? Изобщо какви перспективи виждаш в компанията, и смяташ ли че е добър момент за покупка? Поздрави.
                  Last edited by mancev; 29.06.2019, 22:10.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Felbuzz Разгледай мнение

                    То и аз отскоро ги следя и не бих казал че съм много навътре, а и съм гледал само големите, но предполагам societe generale стават - казали са, че ще дават поне 2.2 евро дивидент занапред, тази година като изключение имаше възможност да се получи в акции с цел малко да си качат капитала и общо взето са достатъчно рентабилни дори и да имат някакви загуби да не трябва да намаляват дивидента, е освен ако не стане много напечено иначе мен ми е трудно да разгранича коя банка измежду примерно societe generale, bnp pariba, intesa sanpaolo или ing e най-изгодна, общо взето имат сходна рентабилност, т.е. примерно 8-10% return on equity и гооре-долу се търгуват на сходно p/b, единствено със сигурност при intesa sanpaolo го има момента, че са италианци
                    Благодаря ти!
                    Пътека се прави камък по камък!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                      Ако портфейла навън ти е празен в момента и трябва да си купиш 1 банкова акция другата седмица, коя би била тя? За предпочитане е да бъде ниско волатилна, със стабилна перспектива и по възможност дивидентна. Това, разбира се, за сметка на по-голяма капиталова доходност. Извинявай за въпроса, но не ги следя, а имам желание да започна с нещо и ще съм благодарен на отговор.
                      То и аз отскоро ги следя и не бих казал че съм много навътре, а и съм гледал само големите, но предполагам societe generale стават - казали са, че ще дават поне 2.2 евро дивидент занапред, тази година като изключение имаше възможност да се получи в акции с цел малко да си качат капитала и общо взето са достатъчно рентабилни дори и да имат някакви загуби да не трябва да намаляват дивидента, е освен ако не стане много напечено иначе мен ми е трудно да разгранича коя банка измежду примерно societe generale, bnp pariba, intesa sanpaolo или ing e най-изгодна, общо взето имат сходна рентабилност, т.е. примерно 8-10% return on equity и гооре-долу се търгуват на сходно p/b, единствено със сигурност при intesa sanpaolo го има момента, че са италианци

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Felbuzz Разгледай мнение
                        Аз промени спрямо края на годината не съч правил и си оставам с wereldhave, deutsche bank и малко societe generale
                        Като доходност за 6 месеца минус 9%, което на фона на слабата 2018 е гадно но предполагам е в реда на нещата
                        иначе сега чакам да видя wereldhave дали ще ги съдят за нещо във франция, то дали NAV-а е 43 или 41 евро с глобата няма голямо значение де но пък ако се наложи и там да продадат имотите..
                        но при положение че се търгуват на около 7.5% наемна доходност и над 10% дивидента има голям margin of safety
                        deutsche bank изобщо не очаквах че пак ще паднат толкова лихвите, като цяло доста глупаво решени преди година и нещо да си хеджирам имотите с банкови акции, но пък и там NAV-а е към 25.5 евро и има огромен margin of safety
                        societe generale са цели 20% надолу тая година, донякъде предполагам си решиха капиталовите проблеми и нямат проблем с рентабилността като немците, и там NAV-а е към 54 евро
                        въобще на фона на ниските лихви очаквах повече от wereldhave, примерно klepierre наскоро издадоха 11 годишни облигации на 0.625% доходност...
                        но няма драма гледаме мача
                        Ако портфейла навън ти е празен в момента и трябва да си купиш 1 банкова акция другата седмица, коя би била тя? За предпочитане е да бъде ниско волатилна, със стабилна перспектива и по възможност дивидентна. Това, разбира се, за сметка на по-голяма капиталова доходност. Извинявай за въпроса, но не ги следя, а имам желание да започна с нещо и ще съм благодарен на отговор.
                        Пътека се прави камък по камък!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Felbuzz Разгледай мнение
                          Аз промени спрямо края на годината не съч правил и си оставам с wereldhave, deutsche bank и малко societe generale
                          Като доходност за 6 месеца минус 9%, което на фона на слабата 2018 е гадно но предполагам е в реда на нещата
                          иначе сега чакам да видя wereldhave дали ще ги съдят за нещо във франция, то дали NAV-а е 43 или 41 евро с глобата няма голямо значение де но пък ако се наложи и там да продадат имотите..
                          но при положение че се търгуват на около 7.5% наемна доходност и над 10% дивидента има голям margin of safety
                          deutsche bank изобщо не очаквах че пак ще паднат толкова лихвите, като цяло доста глупаво решени преди година и нещо да си хеджирам имотите с банкови акции, но пък и там NAV-а е към 25.5 евро и има огромен margin of safety
                          societe generale са цели 20% надолу тая година, донякъде предполагам си решиха капиталовите проблеми и нямат проблем с рентабилността като немците, и там NAV-а е към 54 евро
                          въобще на фона на ниските лихви очаквах повече от wereldhave, примерно klepierre наскоро издадоха 11 годишни облигации на 0.625% доходност...
                          но няма драма гледаме мача
                          https://www.google.com/search?q=were...hrome&ie=UTF-8

                          Луда работа ...

                          Коментар


                          • Аз промени спрямо края на годината не съч правил и си оставам с wereldhave, deutsche bank и малко societe generale
                            Като доходност за 6 месеца минус 9%, което на фона на слабата 2018 е гадно но предполагам е в реда на нещата
                            иначе сега чакам да видя wereldhave дали ще ги съдят за нещо във франция, то дали NAV-а е 43 или 41 евро с глобата няма голямо значение де но пък ако се наложи и там да продадат имотите..
                            но при положение че се търгуват на около 7.5% наемна доходност и над 10% дивидента има голям margin of safety
                            deutsche bank изобщо не очаквах че пак ще паднат толкова лихвите, като цяло доста глупаво решени преди година и нещо да си хеджирам имотите с банкови акции, но пък и там NAV-а е към 25.5 евро и има огромен margin of safety
                            societe generale са цели 20% надолу тая година, донякъде предполагам си решиха капиталовите проблеми и нямат проблем с рентабилността като немците, и там NAV-а е към 54 евро
                            въобще на фона на ниските лихви очаквах повече от wereldhave, примерно klepierre наскоро издадоха 11 годишни облигации на 0.625% доходност...
                            но няма драма гледаме мача

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение


                              Така е по принцип, още повече в случая, че става дума за дългосрочен 15-20г портфейл по който принципно не се пипа нищо извън един път годишно за ребалансирането само.
                              Единственото което ме интересува е да си прави и занапред ( както го прави вече 2.5г) историческата доходност с присъщата си малка волатилност, пък тя магията на натрупването ще си каже думата. Едно 4-5% да дава средногодишно над инфлацията - ще е доволно.
                              Ето малка справка долу как изглеждат нещата последните 20г за пеперудата сравнено с портфейл 100% spy. Разликите са очеизвадни, а и има голяма вероятност и идните 20г да сме като все едно сега сме юни 1999г...

                              Тъй че - да ме прощава дедо ти Бъфю с неговия всеизвестен лаф за ритейла и спай индекса. За мен вече не е актуален.
                              Years 20.00
                              CAGR 6.17%
                              Starting Capital 10
                              Ending Capital 33,174
                              Total Return 231.74%
                              Max Drawdown 19.61% (2008-03-18 - 2008-11-20)
                              DD > 10% Count 3
                              Annualized Std. Dev 6.30%
                              Sharpe Ratio 0.69

                              Years 20.00
                              CAGR 4.71%
                              Starting Capital 10
                              Ending Capital 25,136
                              Total Return 151.36%
                              Max Drawdown 55.31% (2007-10-09 - 2009-03-09)
                              DD > 10% Count 29
                              Annualized Std. Dev 15.28%
                              Sharpe Ratio 0.19


                              НАЗДРАВЕ ! на двамината ПЕТЪР що знам тъдява,
                              да сте ЗДРАВИ и ЩАСТЛИВИ !
                              Анализите Ви верни и правдиви,
                              с приход горен, ВСЕ да Ви ДАРЯВАТ!


                              Тази пеперуда казваш - снася, после листи-шума трябват.
                              Все грижа и око, дорде пашкула да обереш!
                              Отървеш ли какавида - пак пеперуда ли гониш?

                              -ще рече дор сЕга бубар съм бил - пък не знам!

                              Коментар



                              • Първоначално изпратено от _1912_ Разгледай мнение

                                чудесно ......... но нали знаеш, че докато картоните са на масата парите не се смятат
                                Така е по принцип, още повече в случая, че става дума за дългосрочен 15-20г портфейл по който принципно не се пипа нищо извън един път годишно за ребалансирането само.
                                Единственото което ме интересува е да си прави и занапред ( както го прави вече 2.5г) историческата доходност с присъщата си малка волатилност, пък тя магията на натрупването ще си каже думата. Едно 4-5% да дава средногодишно над инфлацията - ще е доволно.
                                Ето малка справка долу как изглеждат нещата последните 20г за пеперудата сравнено с портфейл 100% spy. Разликите са очеизвадни, а и има голяма вероятност и идните 20г да сме като все едно сега сме юни 1999г...

                                Тъй че - да ме прощава дедо ти Бъфю с неговия всеизвестен лаф за ритейла и спай индекса. За мен вече не е актуален.
                                Years 20.00
                                CAGR 6.17%
                                Starting Capital 10
                                Ending Capital 33,174
                                Total Return 231.74%
                                Max Drawdown 19.61% (2008-03-18 - 2008-11-20)
                                DD > 10% Count 3
                                Annualized Std. Dev 6.30%
                                Sharpe Ratio 0.69

                                Years 20.00
                                CAGR 4.71%
                                Starting Capital 10
                                Ending Capital 25,136
                                Total Return 151.36%
                                Max Drawdown 55.31% (2007-10-09 - 2009-03-09)
                                DD > 10% Count 29
                                Annualized Std. Dev 15.28%
                                Sharpe Ratio 0.19

                                Коментар

                                Working...
                                X