IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

    Батя е споделял, че му се случва и се е възползвал от възможността за заемен капитал(ако това е въпроса). Вероятно много назад из темата го има. Или по други теми, като оптимизма например. Помня че веднъж беше написал, че е с над 120 или 130% портфейл. (Всичко над 100 е заемен капитал, или аз поне така разбрах коментара му в мечи пазар. Отговарям на момента за това, което сме чели от него, защото може и да не поглежда в темата, а ако се избута коментара на 2ра страница, може и да не види изобщо)
    Да преци, правилно си разбрала
    Имало е периоди (при Ковид спихването), когато съм си позволявал и 50-60% заемен капитал спрямо собствения (или по моето изразяване 160% в акции). Сега съм около 0-та. А и много вероятно вече да не надхвърля 10%. Просто нямам нужда вече от риск. Той се поема когато капитала ти е по-малък, сигурен си че пазара е в депресия и потенциала за ръст е голям.
    Друго важно правило което мога да споделя с младите лъвчета на БФБ: Винаги спазвайте съотношението Собствен/Заемен капитал в здравословни, управляеми граници. Примерно ако сте взели 50% но акциите паднат с 10% , продавате за да държите съотношението. Независимо че не ви се продава или го правите на загуба. Държите тежестта на заемния капитал да е в тези рамки (50-60% мах). Това е важно... така избягвате риска от фалит! Когато пазара обърне, пак взимайте кредит и пълнете по тренда до съотношението си. Болката от продажби на загуба ще бъде излекувана от страхотни доходности когато пазара стане истински бичи. Покрай Ковид срива ми се наложи да прилагам това правило.. беше неприятно, но преживях кризата. И в следващата година направих 300% доходност! Последвана от още 50% и още 43% в следващите две години. Всеки сам може да си сметне колко пъти е това капитализирано

    Умната и успех!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

      Ухааа, браво!
      We'll see, the Zen master says

      https://www.youtube.com/watch?v=B2L1-TgfKb4
      destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

        от началото на 2024
        Поздравления колега, хубава доходност!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

          То това е tricky частта. Ако компанията изкара 2-3 тримесечия с по-ниски от очакваните резултати?? Как ще знаеш дали е временно или структурен проблем? Щото в цената са 1-2г напред. И ако си с 80% от капитала, аз избирам да намаля риска, а после да се питам дали цената е промоционална или не
          А, това вече е много по-различна причина, не е каква е цената, а какъв е фундамента! Затова зададох въпроса по този начин, защото според мен именно фундамента трябва да е в основата при вземането на това решение и винаги, дали няма нещо по-добро, което може да се вземе срещу тези пари! Същевременно трябва да се познава естеството на бизнеса, например преди две години (2022г) привидно не тръгнаха добре нещата в началото на годината и за полугодието изоставаха от плановете, имаше и увеличение на разходите, ама в края на годината наваксаха изоставането и се видя, че увеличените разходи са за добро..., така че едната цена сама по себе си не трябва да е критерия!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

            от началото на 2024
            Ухааа, браво!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

              За календарната година или от началото на годината е тази доходност?
              от началото на 2024
              destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                Аз ще си позволя да изразя мнение, ама по първата част от коментара, без да съм със 7 цифрен портфейл въпреки, че 7 е добро число....

                Ако Шелли върне под 60, какво става, спира да расте ли, спира да продава ли или нещо друго? Ако имаш качествен бизнес, връщанията са именно най-доброто място да си купите още! Като намалят праха за пране (или каквото и да е), което използвате, купувате ли си го на промоционалната цена или си казвате, а не ще го изчакам да се върне на нормалната цена и тогава ще си го вземете?
                То това е tricky частта. Ако компанията изкара 2-3 тримесечия с по-ниски от очакваните резултати?? Как ще знаеш дали е временно или структурен проблем? Щото в цената са 1-2г напред. И ако си с 80% от капитала, аз избирам да намаля риска, а после да се питам дали цената е промоционална или не

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
                  Berry Global Group 22.6%
                  Nexans 19.2%
                  Aercap 11.1%
                  Loma Negra 9.8%
                  БАКБ 9.7%
                  Tree Island Steel 9.4%
                  E-L Financial 9.2%
                  Unicredit 9%

                  нещо от сорта на 20% нагоре за годината, основно от Nexans, Hammond Power, Data Communications Management
                  За календарната година или от началото на годината е тази доходност?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

                    Следим го всеки ден, всяка новина, всяко движение. Ако тръгне назад продаваме някаква част. Например ако Шелли трайно върне под 60 веднага кеширам купените наскоро акции.

                    Напълно съм убеден вече, че ако се тръгва буквално от 0 не може да се постигне нещо съществено в този бизнес в сравнително разумни срокове:
                    1/ без концентрирани залози
                    2/ без някаква форма на заемен капитал

                    Не знам - милионерите във форума да кажат тяхното мнение??
                    Аз ще си позволя да изразя мнение, ама по първата част от коментара, без да съм със 7 цифрен портфейл въпреки, че 7 е добро число....

                    Ако Шелли върне под 60, какво става, спира да расте ли, спира да продава ли или нещо друго? Ако имаш качествен бизнес, връщанията са именно най-доброто място да си купите още! Като намалят праха за пране (или каквото и да е), което използвате, купувате ли си го на промоционалната цена или си казвате, а не ще го изчакам да се върне на нормалната цена и тогава ще си го вземете?

                    Коментар


                    • Berry Global Group 22.6%
                      Nexans 19.2%
                      Aercap 11.1%
                      Loma Negra 9.8%
                      БАКБ 9.7%
                      Tree Island Steel 9.4%
                      E-L Financial 9.2%
                      Unicredit 9%

                      нещо от сорта на 20% нагоре за годината, основно от Nexans, Hammond Power, Data Communications Management
                      destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                        питай Батя, моят портфейл е 6 цифрен, т.е. не става
                        Батя е споделял, че му се случва и се е възползвал от възможността за заемен капитал(ако това е въпроса). Вероятно много назад из темата го има. Или по други теми, като оптимизма например. Помня че веднъж беше написал, че е с над 120 или 130% портфейл. (Всичко над 100 е заемен капитал, или аз поне така разбрах коментара му в мечи пазар. Отговарям на момента за това, което сме чели от него, защото може и да не поглежда в темата, а ако се избута коментара на 2ра страница, може и да не види изобщо)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

                          Следим го всеки ден, всяка новина, всяко движение. Ако тръгне назад продаваме някаква част. Например ако Шелли трайно върне под 60 веднага кеширам купените наскоро акции.

                          Напълно съм убеден вече, че ако се тръгва буквално от 0 не може да се постигне нещо съществено в този бизнес в сравнително разумни срокове:
                          1/ без концентрирани залози
                          2/ без някаква форма на заемен капитал

                          Не знам - милионерите във форума да кажат тяхното мнение??
                          питай Батя, моят портфейл е 6 цифрен, т.е. не става
                          Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение


                            Пускам си портфейла специално заради колегата 15%
                            Благодаря, колега!
                            Дано не се здухаш от това, но не съм виждал портфейл, който да е по-близо до моят . Харесва ми, браво!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение

                              И какво става, ако кончето се препъне, падне и издъхне? Може да се случи, може и да не се случи, но риска си го има
                              Следим го всеки ден, всяка новина, всяко движение. Ако тръгне назад продаваме някаква част. Например ако Шелли трайно върне под 60 веднага кеширам купените наскоро акции.

                              Напълно съм убеден вече, че ако се тръгва буквално от 0 не може да се постигне нещо съществено в този бизнес в сравнително разумни срокове:
                              1/ без концентрирани залози
                              2/ без някаква форма на заемен капитал

                              Не знам - милионерите във форума да кажат тяхното мнение??

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение

                                И какво става, ако кончето се препъне, падне и издъхне? Може да се случи, може и да не се случи, но риска си го има
                                Бикът ще го боцне с един рог отзад и ще го подюрка да тича пак, а зависи колко силно е забождането току виж взел, че му го извадил през челото ... не знам откъде ми го роди главата това, просто се загледах в профилната Ви снимка и допреди малко едни колеги говореха глупости....

                                ... шегата на страна. Винаги има такава опастност, затова се стремя да следя компанията и как се движи сектора, в който оперира като цяло. За щастие и двете се движат добре, същевременно навлиза и в нови сектори и региони, а пък средната ми цена при компанията е едноцифрено число, така че съм спокоен. И да направи корекция, няма да ме преобърне, просто ще намали печалбата от позицията, ако ми се наложи да излизам!

                                Коментар

                                Working...
                                X