IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
    Точно така, Мидичката е ного могъща, секси компания смело към бъдещето устремена.
    Не че нещо, но това ми звучи като някакво поетично възхваляване в стила преди 89-те, отколкото реална оценка на компания, сектор и т.н.

    Коментар


    • Точно така, Мидичката е ного могъща, секси компания смело към бъдещето устремена.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от geo0rgi Разгледай мнение
        Мерси за отговора.
        Иначе на мен стратегията ми за акциите зад океана е малко по-различна и не включва печалба само от дивидент,но някак ми е по-спокойно когато знам че ще получавам и дивидент всяко тримесечие.Затова и първите ми две закупени компании бяха Епъл и Майкрософт-от тях не очаквам някаква невероятна дивидентна доходност,но предпочитам да имам някакъв приток на средства дори и при така очертаващия се спад в близките 1-2 години.
        Знам,че няма много логика да инвестирам ,ако очаквам спад,но предпочитам да почна по-отрано отколкото да стоя и да чакам неизвестно време до следващата криза.Иначе японския пазар ми е твърде непознат,а не искам да инвестирам в нещо което не разбирам.За европейските акции съм някакси резервиран и не мога да намеря компании,които да ми хващат окото.Единствено бих се замислил за Shell и Diageo,но не са ми сред приоритетните все още.Интересно ми е какво е мнението тук за компании като Visa i Mastercard-на мен ми се струват компаниите с един от най-печелившите бизнес модели и като че ли това ще е следващата ми позиция въпреки че спрямо p/e изглеждат надценени.
        Тиминг не те интересува ако си дългосрочен инвестор и търсиш добри дивиденди. Shell е основна акция и трябва да е във всяко портфолио. Имаи предвид че много се излагаш към долара със силна експозиция в Америка. Visa и MasterCard са ок, но търси глобална диверсификация в неща както каза разбираш. Поздрави

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 000 Разгледай мнение
          Ти какво разбираш под активен трейдър?Някой с портфейл от 20 000лв да си склаппира всеки ден?Тези нямат влияние на пазара.Колкото е по голям портфейла,толкова по-трудно и излишно си активен-тогава печелят само посредниците от комисионни.Като смяташ Батя за активен питай го за стратегията му и от там колко често "джътка".
          "Скалпиране" на БФБ, трябва да се види... поредно объркване или непознаване на материята. Това ми е последен коментар, понеже съдържателна и полезна дискусия няма как да се получи.

          Да се върна на темата, независимо какъв е портфейла на човек, 5, 6 или 7 цифрен, всеки иска да печели и да намери най - подходящата за собствения си инвеститорски профил стратегия. Желая на всяко ф.л. сполука в намирането на най - краткия път до успеха, независимо дали е на БФБ или навън!
          Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

            Да, личи си. Щом под "активен трейдър" се слагат фондовете, които са на БФБ.
            Ти какво разбираш под активен трейдър?Някой с портфейл от 20 000лв да си склаппира всеки ден?Тези нямат влияние на пазара.Колкото е по голям портфейла,толкова по-трудно и излишно си активен-тогава печелят само посредниците от комисионни.Като смяташ Батя за активен питай го за стратегията му и от там колко често "джътка".

            Коментар


            • Първоначално изпратено от HY Spread Разгледай мнение

              Това е добър въпрос. Български акции като единична инвестиция трябва да се избягват. Търсиш дивидентни акции със стабилен и скучен бизнес със стабилен cash flow. Не се фокусирай върху Америка само и търси също силни акции в Европа и Япония etc. Остави 20% от портфолиото ти за growth stocks където има перспектива. Поради хоризонта ти може да си позволил волатилността. Поздрави
              Мерси за отговора.
              Иначе на мен стратегията ми за акциите зад океана е малко по-различна и не включва печалба само от дивидент,но някак ми е по-спокойно когато знам че ще получавам и дивидент всяко тримесечие.Затова и първите ми две закупени компании бяха Епъл и Майкрософт-от тях не очаквам някаква невероятна дивидентна доходност,но предпочитам да имам някакъв приток на средства дори и при така очертаващия се спад в близките 1-2 години.
              Знам,че няма много логика да инвестирам ,ако очаквам спад,но предпочитам да почна по-отрано отколкото да стоя и да чакам неизвестно време до следващата криза.Иначе японския пазар ми е твърде непознат,а не искам да инвестирам в нещо което не разбирам.За европейските акции съм някакси резервиран и не мога да намеря компании,които да ми хващат окото.Единствено бих се замислил за Shell и Diageo,но не са ми сред приоритетните все още.Интересно ми е какво е мнението тук за компании като Visa i Mastercard-на мен ми се струват компаниите с един от най-печелившите бизнес модели и като че ли това ще е следващата ми позиция въпреки че спрямо p/e изглеждат надценени.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                Няма пълно щастие, това знам аз. Това е нереално висока доходност и явно има някакво заровено куче. Да не се окаже след време че дивидента ти е 7%, ама 50% от главницата я няма!?
                За мен инвестирането заради дивидент е за пенсионери хора, на по 60-70 г. Истинските пари се правят от откриване на нешлифовани диаманти, които крият потенциал от екстра капиталова доходност!
                Но разбира се всеки човек си има своя философия и толеранс към риск.
                Taка си е, няма пълно, ала пък и кучето не е чак толкова голямо.
                Това си е затворен фонд, цеф, а не етф и в сравнение с нискотаксуващ етф като спай има 10 пъти по голяма такса, над 0.9% ( което все пак в сравнение с никиту де не рачи да дава хич дивиденти си е ок)
                Удържа се и данъка, ала все пак си остават поне едно 5.5 % чисто от дивидентите.

                Общата доходност ( диви и капиталова) за 10г период си е доста сходна с подлежащия индекс.
                Като за запалени дивидентаджии си е добро возило.

                Дадох го просто като пример, има и други сходни за различни вкусове, qqqx diax и т.н.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                  Бих се радвал да чуя какво те притеснява във въпросните компании. Винаги съм се стремял да уважавам чуждото мнение, и нямам за цел да си налагам мнението. Казвам че дивидента във въпросните компании е добър и редовен. Щом е решил да инвестира навън, чудесно. Просто отбелязвам че моите възгледи не са такива.
                  Ще пиша на ЛС. Някои от споменатите компании са ТОП на БФБ, доказали са го в годините, но две или три птички пролет не правят, пазарът ги е оценил добре и се вижда.
                  Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 000 Разгледай мнение

                    Ей, аман от разбирачи.Ами фондовете къде ще бъдат?
                    Да, личи си. Щом под "активен трейдър" се слагат фондовете, които са на БФБ.
                    Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                      ... индекс от 500 най добри световни компании който ти дава 7.2% диви доходност, при това всяко тримесечие ? ..
                      Няма пълно щастие, това знам аз. Това е нереално висока доходност и явно има някакво заровено куче. Да не се окаже след време че дивидента ти е 7%, ама 50% от главницата я няма!?
                      За мен инвестирането заради дивидент е за пенсионери хора, на по 60-70 г. Истинските пари се правят от откриване на нешлифовани диаманти, които крият потенциал от екстра капиталова доходност!
                      Но разбира се всеки човек си има своя философия и толеранс към риск.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                        Бих се радвал да чуя какво те притеснява във въпросните компании. Винаги съм се стремял да уважавам чуждото мнение, и нямам за цел да си налагам мнението. Казвам че дивидента във въпросните компании е добър и редовен. Щом е решил да инвестира навън, чудесно. Просто отбелязвам че моите възгледи не са такива.
                        Без съмнение това което си цитирал е може би най доброто на бфб.
                        Ала че ре-то им като цяло е като на американските индекси не те ли притеснява ?
                        Да приемем че не.
                        Тогава (щом си фен на дивидентите) какво е предимството да си вложиш парите само в тези 7 и да вземаш 3.5-4% дивиденти вместо в индекс от 500 най добри световни компании който ти дава 7.2% диви доходност, при това всяко тримесечие ? Виж BXMX.

                        А и кой от двата варианта е по малко рисков според теб ?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

                          Данък дивидент е 10 - 15% с попълнена форма W8BEN, което е нормално. Ще се въздържа от писане по споменатите компании, особено някои, всеки си преценява и с времето се учи. Накрая на БФБ от активните трейдъри ще остане само хардлайнера Батя, с цялото ми уважение към него.
                          Бих се радвал да чуя какво те притеснява във въпросните компании. Винаги съм се стремял да уважавам чуждото мнение, и нямам за цел да си налагам мнението. Казвам че дивидента във въпросните компании е добър и редовен. Щом е решил да инвестира навън, чудесно. Просто отбелязвам че моите възгледи не са такива.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

                            . Накрая на БФБ от активните трейдъри ще остане само хардлайнера Батя, с цялото ми уважение към него.
                            Ей, аман от разбирачи.Ами фондовете къде ще бъдат?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                              И все пак и на БФБ има компании с постоянна дивидентна доходност. Софарма трейдинг, Стара планина холд, ХЕС, М+С хидравлик, Софарма имоти АДСИЦ, Адванс терафонд АДСИЦ, Монбат и още няколко които също раздават дивидент но не толкова постоянно (може би изпускам някоя компания). Тук данък дивидент е 5%, почти навсякъде е повече. В САЩ плащаш данък дори на капиталовата печалба, да не говорим за 30%-ния им данък дивидент. Все пак решението си е твое, но аз не бих отписал напълно БФБ.
                              Данък дивидент е 10 - 15% с попълнена форма W8BEN, което е нормално. Ще се въздържа от писане по споменатите компании, особено някои, всеки си преценява и с времето се учи. Накрая на БФБ от активните трейдъри ще остане само хардлайнера Батя, с цялото ми уважение към него.

                              Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от geo0rgi Разгледай мнение
                                Интересно ми е според вас в един портфейл колко акции трябва да има като брой и кои индустрии трябва да фигурират вътре?
                                Става въпрос за портфейл с дългосрочна перспектива от поне 10 години като акциите са изцяло от чужбина тъй като нашия пазар не е още дорасъл да се правят някакви много дългосрочни сметки.
                                Аз си мисля,че някъде около 10 е оптимално,но ми е интересно хората с по-голям опит на какво мнение са.
                                Това е добър въпрос. Български акции като единична инвестиция трябва да се избягват. Търсиш дивидентни акции със стабилен и скучен бизнес със стабилен cash flow. Не се фокусирай върху Америка само и търси също силни акции в Европа и Япония etc. Остави 20% от портфолиото ти за growth stocks където има перспектива. Поради хоризонта ти може да си позволил волатилността. Поздрави

                                Коментар

                                Working...
                                X