...
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Лоши банки - Добри банки
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от БоримечкатаОББ днес ме загубиха като клиент! Взимат 0.2% от теглене на каса от сумата и това е ...
да не говорим, че при първото теглене не ме и уведомиха за таксите и после ги видях в електронното банкиране.
повечето наши банки все още не се усещат, че подобни услуги трябва да са абсолютно безплатни - ПИБ са добър пример в това отношение!
Коментар
-
Първоначално изпратено от kiro1234Не зная какво протестирате - това си го пише в тарифата на Банката.
Просто четете по-внимателно.
1) Нямам намерение да чета и да помня на 4 банки тарифите, че и да следя за промени
2) Подобни услуги трябва да са безплатни!
Нордик - с ЦКБ не съм имал много вземане-даване, но според мен там проблематичен (все още) е малкия брой клонове/банкомати,
а ПИБ наистина взимат много малко такси в сравнение с ОББ, EFG и Ко.
Коментар
-
Аз се почуствах като идиот, след като чаках 15 минути пред клона на ОББ в Скай в Гео Милев и се сблъсках с нелюбезна тетка зад гишето, която явно се беше преместила от структурите на БДЖ и за смешните 70 лв. превод до сметка в същата банка ми взе 4лв. комисионна.
На обратния полюс са ЦКБ. Почти без такси за касови операции до 10000лв. и се отнасят с уважение към клиентите. Абстрахирам се от предубеждения, които биха изникнали поради собствениците, просто не понасям обирджийските такси и грубите служители зад гише.
Боримечка, не знаех за ПИБ.
И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО - не е съвет и нека всеки проверява таксите преди да решава каквото и да било.
Коментар
-
Първоначално изпратено от БоримечкатаОББ днес ме загубиха като клиент! Взимат 0.2% от теглене на каса от сумата и това е ...
да не говорим, че при първото теглене не ме и уведомиха за таксите и после ги видях в електронното банкиране.
повечето наши банки все още не се усещат, че подобни услуги трябва да са абсолютно безплатни - ПИБ са добър пример в това отношение!За българина идеалното място за живот е държава с железни закони спазвани от всички но не и от него
Коментар
-
ОББ днес ме загубиха като клиент! Взимат 0.2% от теглене на каса от сумата и това е ...
да не говорим, че при първото теглене не ме и уведомиха за таксите и после ги видях в електронното банкиране.
повечето наши банки все още не се усещат, че подобни услуги трябва да са абсолютно безплатни - ПИБ са добър пример в това отношение!
Коментар
-
не зная дали някой от настоящия форум може да ми отговори, но ако има някой, ще се радвам да получа отговор или линк за място където да получа съвет. Та казусът е следния: Имам ипотечен кредит от банка за период от 15 г.; кредитът е обезпечен с три имота- с обща ипотека; кредитът е в лева. - Въпросът ми е - 1.дали да предоговоря кредита в евро? и 2. дали да разделя ипотеката на три отделни ипотеки, или пък да съ събирам парите е евро и да ги оставя нещата както са в сегащното положение.
Много се надявам някой да даде съвет. Благодаря предварително. esebg@yahoo.com
Коментар
-
Статия и графика от в. Капитал, 12.04.2008:
http://www.capital.bg/show.php?storyid=483692
Честита нова лихва
... или как финансовата криза промени цената на кредитите и депозитите
Две бурканчета с мед винаги са били по-хубави, отколкото само едно бурканче - и това го знае всяко мече. Всеки икономист и банкер пък знае, че когато си купуваш нещо на по-висока цена, трябва и да го продаваш по-скъпо. Затова колкото повече се оскъпява кредитният ресурс на банките (т.е. колкото по-дълго продължава световната финансова криза), толкова повече се увеличават изгледите за поскъпване на заемите, които те дават.
И се катери, и се катери...
"Банките или вдигат лихвените проценти, или увеличават таксите по кредитите", коментира Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на Банка ДСК. Така постепенно почти всички местни финансови институции или вече вдигнаха лихвите, или им предстои да го направят. "Напълно справедливо е при едно значително повишаване на цената на кредитния ресурс една част от това нарастване да се прехвърли и върху крайните кредитополучатели. Банките не могат до безконечност да поемат негатива за собствена сметка", изтъква и изпълнителният директор на Пощенска банка Асен Ягодин.
"Има засилено търсене на левове и на ресурс изобщо", посочва Калин Клисаров, изпълнителен директор на Емпорики банк." Затова се наблюдава и силно раздвижване и по отношение на другия източник на средства за финансовите институции - депозитите. Това автоматично води и по-атрактивни оферти към спестителите. Статистиката на БНБ сочи, че в последните месеци лихвите по депозитите също като цяло се покачват. Това се отнася особено до левовите депозити, тъй като само от местния пазар може да се набавят левове, за които банките напоследък гладуват.
Усложнената обстановка в световен мащаб засега съвсем не се отразява на добрите финансови резултати на българските банки. Според данните от надзора към края на февруари 2008 г. общата им печалба възлиза на 227 млн. лв. Това е повишение с 30.8% спрямо същия период на 2007 г.
Резултатът от поскъпването на заемния ресурс се усеща от клиентите. Според проучване на пазара, направено от консултантската компания "Кредит център", около 70% от кредитополучателите ще бъдат засегнати от покачващите се лихви по заемите. Оскъпяването варира от 0.25 до 1.5 процентни пункта за левовите кредити (виж таблицата) и от 0.05 до 1 процентен пункт за тези в евро, посочва изпълнителният директор Тихомир Тошев. За доста от кредитополучателите това е второто повишаване на лихвените проценти за по-малко от година. "Има и клиенти, за които разликата между първоначалния лихвен процент и настоящия е над два процентни пункта", допълва Тошев. Сходно е и увеличението при потребителските кредити, но промяната не е толкова осезаема за клиентите, тъй като тези заеми обикновено са за по-малки суми.
Има и банки, които не са променили лихвените равнища по заемите, които отпускат. "В противовес на всеобщата тенденция на пазара ние не планираме увеличение на лихвите за съществуващите кредити", коментира Беноа Серпо, директор "Дребно банкиране" в Societe Generale Експресбанк. Засега няма да вдигаме лихвите, съобщиха и от пресцентровете на Банка Пиреос и Алианц банк България.
Като цяло хората с вече изтеглени заеми са в малко по-неблагоприятна позиция. Това е така, защото промоциите на банките по правило са насочени към привличането на допълнителна клиентска маса. Кредитополучателите с вече сключени договори обаче, дори и да поискат да предоговорят заемите си, в повечето случаи не получават лихвените условия, валидни за нови клиенти.
И докато банките си играят с процентите, БНБ започна да публикува много по-подробна лихвена статистика, в която ще се включват данни не само за новоотпуснатите, а и за старите (текущите) кредити. Част от новите показатели е и годишният процент на разходите по потребителските и по жилищните кредити. Той включва всички разноски по получаването на кредит от потребителя (лихви, такси, комисиони и други разходи) - т.е. дава представа за "реалната" цена на кредита.
Другите "бурканчета с мед"
Междувременно финансовите институции продължават да използват различни средства, с които да привлекат повече клиенти и да увеличат пазарния си дял. Особена роля в този процес играят рекламите, които обаче могат да бъдат всичко друго, но не и точен ориентир при избора на банков продукт. Съгласно нормативната уредба те дават информация за някои от най-съществените условия по предлаганите потребителски кредити. За депозитите обаче информацията е по-оскъдна.
"Има много фактори, които могат да оскъпят един кредит извън лихвените проценти и таксите", разказва Николай Прокопиев, прокурист на "Финсити" (консултантска компания в сферата на управлението на личните финанси, част от групата на "Икономедиа", която издава "Капитал"). Така например често срещано е обявяването на гратисен период, през който клиентът може да изплаща само лихви, без да прави вноски по главницата. В много случаи обаче това на практика оскъпява заема, тъй като го отлага по-назад във времето. Промоционалните лихви също могат да се окажат не толкова добро решение, понеже прилаганите след това лихви често са по-високи. Възможно е да се окаже, че кредитът ще е по-евтин, ако го изтеглите без промоционален период с по-ниска лихва, коментира Прокопиев. При жилищните заеми пък освен банковите такси клиентът трябва да заплати такси оценка на имота, както и за нотариалните такси, дължими при изповядването на сделката, следват задължителната застраховка "Имущество", а при някои - и "Живот".
С лихвите би трябвало да се внимава и по отношение на депозитите. Най-често в рекламите се посочва промоционална лихва за даден период, който обикновено е 3 или 6 месеца. В този случай обаче посоченият лихвен процент е на годишна база. На практика, за да се получат реалните лихвени условия, този процент трябва да се раздели на 12 и да се сметне само за броя месеци в промоционалния период, обяснява Николай Прокопиев.
С други думи, преди да се изкушите от някоя оферта, внимателно се запознайте с всички условия по въпросния продукт. Или както би казал Мечо Пух, може и да е така, а може и да не е - то с лихвените проценти никога не се знае.
Лихвената политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) до голяма степен определя и тази на България. От една страна, това се дължи на валутния борд и фиксирания курс на лева към еврото. Влияние оказва и фактът, че при предлагането на кредити и депозити в евро банките обикновено използват индексa Euribor като база. Вече близо година ЕЦБ не е променяла основната си лихва, която в момента е на равнище 4% - най-високото за последните шест години. Институцията се намеси за последен път през миналия юни, когато повиши лихвата си с 0.25 процентни пункта до днешното й ниво. Банката следва далеч по-консервативна политика от американския Федерален резерв, който от началото на годината няколко пъти понижи лихвата си с общо 2 процентни пункта до 2.25% - най-ниското й равнище от края на 2004 г. Въпреки прословутия консерватизъм на ЕЦБ обаче тя не може безкрайно дълго да поддържа лихвите си над тези в САЩ, защото това оказва натиск нагоре върху курса на еврото спрямо долара, а с това и върху търговските баланси на страните в еврозоната. Намаляване се очаква обаче най-рано през септември.
==Не е препоръка за покупка или продажба==
Коментар
-
Първоначално изпратено от slavikdПървоначално изпратено от ssssПървоначално изпратено от slavikdAmi v BG ima 4 banki koito sa balgarski...CCB-tq e na CHIMA-a tuk masova sa akcionerite tam , CORP-ami tq e edinstvenata deto ima pologitelna razlika ot IPQ do sega...makar, 4e i tq e "PRED FALIT" spored palqchovci ot foruma, Investbank... nqma akcii, nqma interes ot "falit" i FIB...tuk ima ogromen broi akcii, spadat pod emisionnata stoinost, targuvat se golemi paketi, i t.n., i nai ve4e moge da se izlagat nqkoi ot drebnite ribi deto imat akciiki i da im se otmaknat na niski niva
Taka se ragdat sluxovete. Drebni du6i4ki deto iskat da precakat nqkogo na drebno. FIB e 6estata po golemina na BG pazara. Koga shte falirva...pi4 ti mai vaobshte ne si naqsno kade sme?? Prodalgavai da razprostranqva6 sluxove... DAVAI vse 6te ti se vargat , SHARANI BOLL
Но аз като гледам не е само тук. Целия инвестор е залят от лайномети.
Когато печелеха ОК. Но когато се обърна тренда /както на повечето борси/ изведнъж за тях всички станаха мошеници, пирамиди, фалират и т.н.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ssssПървоначално изпратено от slavikdAmi v BG ima 4 banki koito sa balgarski...CCB-tq e na CHIMA-a tuk masova sa akcionerite tam , CORP-ami tq e edinstvenata deto ima pologitelna razlika ot IPQ do sega...makar, 4e i tq e "PRED FALIT" spored palqchovci ot foruma, Investbank... nqma akcii, nqma interes ot "falit" i FIB...tuk ima ogromen broi akcii, spadat pod emisionnata stoinost, targuvat se golemi paketi, i t.n., i nai ve4e moge da se izlagat nqkoi ot drebnite ribi deto imat akciiki i da im se otmaknat na niski niva
Taka se ragdat sluxovete. Drebni du6i4ki deto iskat da precakat nqkogo na drebno. FIB e 6estata po golemina na BG pazara. Koga shte falirva...pi4 ti mai vaobshte ne si naqsno kade sme?? Prodalgavai da razprostranqva6 sluxove... DAVAI vse 6te ti se vargat , SHARANI BOLL
Но аз като гледам не е само тук. Целия инвестор е залят от лайномети.
Когато печелеха ОК. Но когато се обърна тренда /както на повечето борси/ изведнъж за тях всички станаха мошеници, пирамиди, фалират и т.н.
Коментар
-
I psledno za6toto poveche nqmam namerenie da podargam tapite bezmisleni i manipulativni temi !!! Iskam da prikanq vsichki normalni xora tuk, da SPREM DA PISHEM V TQX!! Da ne obra6tame vnimanie na zlobni i gadni draskachi. Taka, che bai na tazi tema i na vsichki temi ot tozi sort. Uspex na vsichki koito sa investirali i prodalgavat da investirat na BFB!!!
Коментар
-
Първоначално изпратено от slavikdAmi v BG ima 4 banki koito sa balgarski...CCB-tq e na CHIMA-a tuk masova sa akcionerite tam , CORP-ami tq e edinstvenata deto ima pologitelna razlika ot IPQ do sega...makar, 4e i tq e "PRED FALIT" spored palqchovci ot foruma, Investbank... nqma akcii, nqma interes ot "falit" i FIB...tuk ima ogromen broi akcii, spadat pod emisionnata stoinost, targuvat se golemi paketi, i t.n., i nai ve4e moge da se izlagat nqkoi ot drebnite ribi deto imat akciiki i da im se otmaknat na niski niva
Taka se ragdat sluxovete. Drebni du6i4ki deto iskat da precakat nqkogo na drebno. FIB e 6estata po golemina na BG pazara. Koga shte falirva...pi4 ti mai vaobshte ne si naqsno kade sme?? Prodalgavai da razprostranqva6 sluxove... DAVAI vse 6te ti se vargat , SHARANI BOLL
Но аз като гледам не е само тук. Целия инвестор е залят от лайномети.
Когато печелеха ОК. Но когато се обърна тренда /както на повечето борси/ изведнъж за тях всички станаха мошеници, пирамиди, фалират и т.н.
Коментар
Коментар