IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Отваряне на депозит / купуване на облигации в чужбина дистанционно

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от LuRas Разгледай мнение
    Супер, и аз сега пратих запитване и ще ги видя. Най-вероятно една част ще мина през IBKR, но наистина валутния риск ще е проблем след година ако ми трябват средствата.

    Като цяло банковата ни система е много срамна. Без да звуча като шизофреник - в момента разиграват някаква пирамида с тези жилища. Изкуствено занижени лихви с надежда да хванат някой умрял плъх. Повечето хора тук не са готови дори да говорят за 5% ипотечни лихви.
    Срамно е и че например TBI предлагат тук депозит с 3% лихва за 36 месеца, ако се свържеш с тях през немски посредник ти дават 4.5% за 12 месеца. Тук няма излизане от системата направо.
    Забрави за долара ако не искаш колосални загуби ,приятелски ти го казвам ,само евро ,чел съм достатъчно за да затворя над 100 000 евра мисля
    Взимай някакви немски ,белгийски там каквито паднат за срока дори и румънски ,или на македония и да не ти дреме

    Коментар


    • Супер, и аз сега пратих запитване и ще ги видя. Най-вероятно една част ще мина през IBKR, но наистина валутния риск ще е проблем след година ако ми трябват средствата.

      Като цяло банковата ни система е много срамна. Без да звуча като шизофреник - в момента разиграват някаква пирамида с тези жилища. Изкуствено занижени лихви с надежда да хванат някой умрял плъх. Повечето хора тук не са готови дори да говорят за 5% ипотечни лихви.
      Срамно е и че например TBI предлагат тук депозит с 3% лихва за 36 месеца, ако се свържеш с тях през немски посредник ти дават 4.5% за 12 месеца. Тук няма излизане от системата направо.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от LuRas Разгледай мнение
        По принцип предпочитам следващата година да държа парите в долари, единственото, което ме притеснява, е че вече Еврото падна доста.

        Относно Елана - ще пусна запитване. А относно данъка - за щатите мисля че е 5% за облигации (https://taxsummaries.pwc.com/united-...hholding-taxes)

        За Румъния и РСМ ще ми дадат в Евро? За първичен пазар ли говориш? Съжалявам, но не ми звучи сериозно РСМ. Пак казвам, не ми се спекулира.
        Ако можех, веднага отивам в ING или някоя нормална банка на 3%.
        В момента съм пуснал запитване за до една година и ще видим какво ще ми пратят ,чакам си мейла от тях
        Северна Македния е стабилна държава в съотношение дълг /БВП,както и Румъния ,сделките се сключва в евро ,вторичен пазар или не казваш какво искаш ,те ти казват какви са опциите ,имай предвид че ако днес ти дадат едни данни след седмица спрямо пазара и всички промени в икономиката може да са други ,никой не говори за спекула ,лично аз митрябваше даже по къс приод и съм купил вторичен 6 месеца само кралство Белгия .март обаче /2023 година ,за 2.80 годишна ,за 6 месеца взех 1.40,1.45% което бг банка няма да ти даде посмъртно /сравнявам с депозити за 6 месеца /,в момента доходностите са по високи .
        Края на 2022 година сделки за Румъния и С.Македония е имало за около 6% ми казаха тогава брокерите и хората с пари са купували доста

        Коментар


        • По принцип предпочитам следващата година да държа парите в долари, единственото, което ме притеснява, е че вече Еврото падна доста.

          Относно Елана - ще пусна запитване. А относно данъка - за щатите мисля че е 5% за облигации (https://taxsummaries.pwc.com/united-...hholding-taxes)

          За Румъния и РСМ ще ми дадат в Евро? За първичен пазар ли говориш? Съжалявам, но не ми звучи сериозно РСМ. Пак казвам, не ми се спекулира.
          Ако можех, веднага отивам в ING или някоя нормална банка на 3%.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от LuRas Разгледай мнение
            Благодаря за съвета.

            Тъй като сумата, която искам да използвам, е голяма, целта на занятието е да извлека максимума без риск (гарантиран депозит с лихва най-добре отговаря на това, стига да намеря начин да инвестирам в чужбина)

            С револют се оправям, но тяхната схема flex saving инвестира парите в MMF, което не е безрисково. N26 мисля че са на същия принцип. В тези платформи нищо не е прозрачно и съпорта също не е много в час какви са правилата (например за деклариране на средства).

            В Елана исках да видя какви опции има за участие в първичен пазар на облигации, но ми казаха че за САЩ поне не се предлага. Те първа ще се консултирам с тях в подробности.

            Ще проуча и за IBKR. Основната ми идея е да купя облигация и да я държа до падеж, за около година например. Може би бих инвестирал малка сума в ETF или фонд, но целта ми не е да играя на пазара за спекула. Не искам да се отвярям откъм риск накъде ще тръгне пазара, искам да заключа конкретен % за конкретен период.
            Забрави за покупка на щастски облигации ,защото ще затънеш до гушата ,ти не си американец нито правиш пари и изкарваш такива в долари,валутния риск и разлика ще ти отреже главата ,всички се лъжат по процентите но на валутния пазар хвърчат глави .
            Купуваш само и единствено в евро.Питай в Елана да ти пратят ексели с облигации спрямо желания от теб падеж ,доходност,риск,съветвам те да купуваш само облигации на държави в Европа ,включително виж Румъния и Северна Македония какво имат да ти предложат но не за повече максимум от 24 месеца като срокове .
            Данък се плаща защото тези 10% данък печалба се слагат заради сделка извън борсата ,ти няма и как да сключиш различна такава защото облигациите ,особено държавните се продават на огромни лотове като суми ,те и имат смисъл само при големи суми иначе не си струва с малки да си губиш времето ,такъв е инструмента ДЦК,Елана подава данни към НАП съвсем прозрачно какви дължиш ,всичко ще ти бъде разбито до стотинка преди сделката
            Last edited by nkavrakov1982; 26.09.2023, 09:44.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

              Този данък-лихва не го ли пратиха в историята?
              Окончателно: Край на данъка върху лихвите
              https://www.investor.bg/a/333-byudzh...-varhu-lihvite

              Признавам, че не съм съвсем сигурен как и дали се облагат фондовете с облигации. Говорил съм с поддръжката на ИБКР и ми обещават, че в края а годината ще ми върнат 10% данък, който удържат от BILL. На европазара естествено няма проблем.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от LuRas Разгледай мнение
                Опитвам се да прехвърля спестяванията си в чужбина, за да мога да се възползвам от депозитните лихви в евро зоната.
                В същото време се интересувам и от закупуването на американски облигации.
                Опитах се да повдигна темата, но поради някаква причина беше изтрита, та искам да уточня какво се опитвам да направя и какви са проблемите.

                По 1ва точка - опитвам се да намеря класическа банка, която да ми позволи отварянето на сметка без да имам пребиваване в съответната страна. По принцип не би следвало да е невъзможно, затова питам дали някой има опит с това. Понеже депозитите до 100к евро са гарантирани, обикновен депозит с 3-4% лихва ме устройва за 2/3 от спестяванията ми.

                Тук ударих на камък и с посредниците - намерих немски посредник за дългосрочни депозити, който предлага сключване на 1-годишен депозит в TBI България за 4.5% и опция за намаляване на корпоративен данък на 5% (TBI България В България предлагат само 3% и то при 3 годишния депозит).

                Revolut, въпреки че рекламират 3.7% лихва по флекс депозит, ми заявиха че такова нещо не се предлага за България.

                По втора точка - облигации, благодаря за съвета за използвам посредници като Interactive Brokers и Елана. Бих искал да закупя облигациите при емитирането и да ги държа до падежа. Предпочитам американски държавни за 6-мес или година и доколкото разбрах, трябва да използвам някоя от банките тук като Пощенска или ОББ. Не съм запознат все още дали ИП предлагат същите услуги и дали има разлика с закупуването на втрочиния пазар.

                Попаднах и на облигации на ING Germany, където можеше да се участва директно без посредник. Наясно съм с по-високия риск на индивидуални компании, общини и институции, но ако бих могъл да спестя от цената и комисион бих инвестирал известна сума.

                Гледай и ETF-те, тип money markets. Има какво и къде да се измисли, много такива фондове има. Аз чакам US: TLT например.
                Get iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT:NASDAQ) real-time stock quotes, news, price and financial information from CNBC.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                  Според мен най-добре да отидеш в Елана и да сложиш парите във взаимен фонд, който играе на паричния пазар. Не си губи времето да човъркаш по нета. Обади им се по телефона и за по-малко от минута ще ти кажат конкретния продукт. Така ще ти е лесно и от данъчна гледна точка. Нещо, което при другите варианти ще ти е проблем. Не забравяй, че в България има данък лихва.
                  Този данък-лихва не го ли пратиха в историята?
                  Окончателно: Край на данъка върху лихвите
                  https://www.investor.bg/a/333-byudzh...-varhu-lihvite


                  ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                  Коментар


                  • Благодаря за съвета.

                    Тъй като сумата, която искам да използвам, е голяма, целта на занятието е да извлека максимума без риск (гарантиран депозит с лихва най-добре отговаря на това, стига да намеря начин да инвестирам в чужбина)

                    С револют се оправям, но тяхната схема flex saving инвестира парите в MMF, което не е безрисково. N26 мисля че са на същия принцип. В тези платформи нищо не е прозрачно и съпорта също не е много в час какви са правилата (например за деклариране на средства).

                    В Елана исках да видя какви опции има за участие в първичен пазар на облигации, но ми казаха че за САЩ поне не се предлага. Те първа ще се консултирам с тях в подробности.

                    Ще проуча и за IBKR. Основната ми идея е да купя облигация и да я държа до падеж, за около година например. Може би бих инвестирал малка сума в ETF или фонд, но целта ми не е да играя на пазара за спекула. Не искам да се отвярям откъм риск накъде ще тръгне пазара, искам да заключа конкретен % за конкретен период.

                    Коментар


                    • Револют има т.нар. flex deposit в България. Това обаче не е депозит и съответно няма защита. Не бих държал сериозни пари в Револют.

                      Можеш да отвориш в няколко скапани банки онлайн - N26 е най-малко кофти, но процесът е на чужд език и изцяло онлайн едва ли ще се справиш, щом досега не си успял и задаваш подобни въпроси.

                      Според мен най-добре да отидеш в Елана и да сложиш парите във взаимен фонд, който играе на паричния пазар. Не си губи времето да човъркаш по нета. Обади им се по телефона и за по-малко от минута ще ти кажат конкретния продукт. Така ще ти е лесно и от данъчна гледна точка. Нещо, което при другите варианти ще ти е проблем. Не забравяй, че в България има данък лихва.

                      Ако искаш през чужбински брокер - директно облигации са ти над моментното ниво. Търсиш фонд /взаимен/ или борсов - на паричния пазар или със свръхкраткосрочни облигации/дцк. IBKR предлагат взаимни без такси за вход/изход, но отново ще ти е трудно. По-лесно ще ти е борсово търгуван - тук ще намериш списък и можеш да си ги подреждаш по критерии https://www.justetf.com/

                      За мен имаш два варианта. 1 - ако нямаш желание да си губиш времето, отиваш в елана; 2 - ако имаш желание да се учиш, не бързаш и си готов да поемеш риск за 1% допълнително - отваряй сметка в Interactive. ; 3-годишен депозит на 3% не мисля, че е адекватно

                      Коментар


                      • Отваряне на депозит / купуване на облигации в чужбина дистанционно

                        Опитвам се да прехвърля спестяванията си в чужбина, за да мога да се възползвам от депозитните лихви в евро зоната.
                        В същото време се интересувам и от закупуването на американски облигации.
                        Опитах се да повдигна темата, но поради някаква причина беше изтрита, та искам да уточня какво се опитвам да направя и какви са проблемите.

                        По 1ва точка - опитвам се да намеря класическа банка, която да ми позволи отварянето на сметка без да имам пребиваване в съответната страна. По принцип не би следвало да е невъзможно, затова питам дали някой има опит с това. Понеже депозитите до 100к евро са гарантирани, обикновен депозит с 3-4% лихва ме устройва за 2/3 от спестяванията ми.

                        Тук ударих на камък и с посредниците - намерих немски посредник за дългосрочни депозити, който предлага сключване на 1-годишен депозит в TBI България за 4.5% и опция за намаляване на корпоративен данък на 5% (TBI България В България предлагат само 3% и то при 3 годишния депозит).

                        Revolut, въпреки че рекламират 3.7% лихва по флекс депозит, ми заявиха че такова нещо не се предлага за България.

                        По втора точка - облигации, благодаря за съвета за използвам посредници като Interactive Brokers и Елана. Бих искал да закупя облигациите при емитирането и да ги държа до падежа. Предпочитам американски държавни за 6-мес или година и доколкото разбрах, трябва да използвам някоя от банките тук като Пощенска или ОББ. Не съм запознат все още дали ИП предлагат същите услуги и дали има разлика с закупуването на втрочиния пазар.

                        Попаднах и на облигации на ING Germany, където можеше да се участва директно без посредник. Наясно съм с по-високия риск на индивидуални компании, общини и институции, но ако бих могъл да спестя от цената и комисион бих инвестирал известна сума.


                      Working...
                      X