IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Доказване на необлагаеми доходи пред банка

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение

    Става въпрос за ипотечен кредит. Да, мога да продам 200 хиляди от портфейла и да си купя имот вместо да търся пари на кредит, но предпочитам да запазя инвестициите, защото носят значително по-висока доходност от ГПР. Разбира се, аз ще си нося целия риск от това, без тарикатщини.

    Тук дори не става въпрос за спекулиране на пазарите, а за дългосрочно инвестиране, което значително намалява и рисковия ми профил като кредитополучател. Дори бих предоставил част от дългосрочните си позиции като гаранция на банката в допълнение на ипотеката, но не съм чувал някоя банка да има практика да приема дялове от S&P 500 примерно като обезпечение.
    На спекуланти кредити не дават. Ако имаш от SP500 значи играеш на Уолстрийт, Там дохода е облагаем. Активи в чужбина за обезпечение не се приемат ,защото не могат да се запоририат

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mauricio84 Разгледай мнение
      Защо не пуснете една тема. "Доказване на необлагаем доход пред Икономическа полиция".
      пуснете вие...
      fuск the bеаr - give me the bееr

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

        и няма да ти дадат
        зависи по кое време отиваш за кредит ..... има времена когато дават на сюльо и пульо ...... има времена когато не дават на никой...

        всичко с времето
        fuск the bеаr - give me the bееr

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

          Ако решиш да впишеш доходите си от акции в раздела за необлагаеми доходи това не води ли до задължение да се впишат всички останали необлагаеми доходи.
          Мариян обясняваше, че вече не е така. Навремето презумцията беше, че в данъчната декларация се вписват само доходи които подлежат да се обложат с данък. В "модерните" времена в които живеем вече може да се обявят и доходи които не подлежат на облагане. Според мен това е мярка срещу изпирането на пари, както и да се знае кой с какви суми разполага...

          Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

          Този въпрос следва да се проучи за да не си вкарате таралеж в гащите (всяка стотинка лихвичка например да се декларира).
          лихвите от бг банки не се декларират!!!
          fuск the bеаr - give me the bееr

          Коментар


          • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

            Мариан Йорданов имаше една такава статия в която обясняваше, че можеш да впишеш печалбата от акции дори и да не се облагат ........ после въз основа на показана заверена данъчна декларация би могло да се кандидатства за кредит...
            и няма да ти дадат

            Коментар


            • Защо не пуснете една тема. "Доказване на необлагаем доход пред Икономическа полиция".
              Форекс блог

              Коментар


              • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение
                можеш да впишеш печалбата от акции дори и да не се облагат.
                Ако решиш да впишеш доходите си от акции в раздела за необлагаеми доходи това не води ли до задължение да се впишат всички останали необлагаеми доходи. Този въпрос следва да се проучи за да не си вкарате таралеж в гащите (всяка стотинка лихвичка например да се декларира).
                Два прости метода за легално намаляване на данъците

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
                  При теглене на кредит неминуемо се минава през оценка на кредитоспособността. В тази връзка банките изискват доказване на доходи. При "стандартни" типове доходи като трудови такива, собствен бизнес или самоосигуряване процедурата е ясна. Не така стоят нещата обаче при доказване на необлагаеми доходи, поне на пръв поглед.
                  Мариан Йорданов имаше една такава статия в която обясняваше, че можеш да впишеш печалбата от акции дори и да не се облагат ........ после въз основа на показана заверена данъчна декларация би могло да се кандидатства за кредит...
                  fuск the bеаr - give me the bееr

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение

                    Има ли някъде писмен отговр от НАП че се популват дори и продадените акции, а не само тези които притежаваме към 31 декември. На дали ще тръгнат да се заяждат за такива глупости тай като бюджета не е ощетен от това.
                    Бюджетът ще е ощетен, ако не събират глоби за това.

                    Най-вероятно има, но от НАП имат навика когато отговарят на въпроси да преразказват закона колкото се може по-буквално като особено старателно избягват да го тълкуват. Затова е малко вероятно някъде да са написали или да напишат "декларират се не само акциите, притежавани към 31 декември". За датата 31 декември нищо не пише в закона, следователно се декларират всички притежавани акции.

                    Бюджетът е ощетен от практиката "ДДС за инвеститори". Не очаквай логика от НАП.
                    Last edited by vstoykov; 07.03.2020, 14:02.
                    Два прости метода за легално намаляване на данъците

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

                      Това е много упорита заблуда. Има една статия в блога на Елана, където пише така. Казаха ми, че ще я оправят, но не я оправиха.

                      Тук подробно обясних проблема: Деклариране на притежавните акции в чужбина от физически лица - декларират се всички акции/дялове в чужбина, не само тези, които са притежавани към 31 декември

                      При добре диверсифициран портфейл банката трябва да предвиди риск от 60% понижение на портфейла. Ако не е добре диверсифициран - нещо като 90% ми се вижда реалистично. Или изобщо да игнорира това, че имаш акции.
                      Има ли някъде писмен отговр от НАП че се популват дори и продадените акции, а не само тези които притежаваме към 31 декември. На дали ще тръгнат да се заяждат за такива глупости тай като бюджета не е ощетен от това.
                      http://www.proflashgame.com

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
                        Конкретно визирам капиталовата печалба от акции, търгувани на европейски борси. Този тип доходи не се декларират в ГДД, единствено се декларират отворените позиции към края на годината, от които теоретично банките могат да изчислят приблизителните доходи от акции на кредитополучателя, ако разполагат с последните няколко подадени от него ГДД.
                        Това е много упорита заблуда. Има една статия в блога на Елана, където пише така. Казаха ми, че ще я оправят, но не я оправиха.

                        Тук подробно обясних проблема: Деклариране на притежавните акции в чужбина от физически лица - декларират се всички акции/дялове в чужбина, не само тези, които са притежавани към 31 декември

                        При добре диверсифициран портфейл банката трябва да предвиди риск от 60% понижение на портфейла. Ако не е добре диверсифициран - нещо като 90% ми се вижда реалистично. Или изобщо да игнорира това, че имаш акции.
                        Last edited by vstoykov; 25.02.2020, 00:04.
                        Два прости метода за легално намаляване на данъците

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от representjah
                          Ако имаш ликвидни инвестиции за 1 милион, нищо не ти пречи да продадеш 200 000 от портфйла си и да финансираш сам начинанието. Въобще ако си печеливш спекулант, изобщо няма да си помисляш да се занимавш с банки и кредити. Ако ще търсиш кредитиране, това говри че си губещ спекулант. Като цяло не е виждам причина да подарявам и 1% от от доходите/бъдещи печалби си на който и да било.
                          Сега ако целта ти е примерно да арбитрираш банките - примерно да взмееш 200К и да ги "вложиш" в някоя такава платофрма, да си прибираш 6-8-10% доходност, като примерно даваш на банката 2-3-4% за заема който ти е отпуснала и да обираш разликата. И при евентуален фалит на платформата и/или получателите на заеми, банката да обере пешкира, просто се правиш на тарикат. Лично аз с такива хора не желая никакви отношения. Ако ти си истински спекулант, ще си сложиш парите където ти е устата, skin in the game, сам си носиш рисковете и последствията. Разсъждавам изцяло от моя гледна точка, предполагам банката мисли същото.
                          Става въпрос за ипотечен кредит. Да, мога да продам 200 хиляди от портфейла и да си купя имот вместо да търся пари на кредит, но предпочитам да запазя инвестициите, защото носят значително по-висока доходност от ГПР. Разбира се, аз ще си нося целия риск от това, без тарикатщини.

                          Тук дори не става въпрос за спекулиране на пазарите, а за дългосрочно инвестиране, което значително намалява и рисковия ми профил като кредитополучател. Дори бих предоставил част от дългосрочните си позиции като гаранция на банката в допълнение на ипотеката, но не съм чувал някоя банка да има практика да приема дялове от S&P 500 примерно като обезпечение.
                          Last edited by Tantum; 24.02.2020, 14:02.

                          Коментар


                          • Мисля че шансът ти е около нулата. Никоя банка няма да отпусне кредит срещу доходи от инвестиции или хазарт. Нито пък са склонни да приемат НИ като гаранция, а още по-малко пък влог. Виж, ако работиш някъде 3 месеца на минимална заплата, шансовете се увеличават много

                            Коментар


                            • Доказване на необлагаеми доходи пред банка

                              При теглене на кредит неминуемо се минава през оценка на кредитоспособността. В тази връзка банките изискват доказване на доходи. При "стандартни" типове доходи като трудови такива, собствен бизнес или самоосигуряване процедурата е ясна. Не така стоят нещата обаче при доказване на необлагаеми доходи, поне на пръв поглед.

                              Конкретно визирам капиталовата печалба от акции, търгувани на европейски борси. Този тип доходи не се декларират в ГДД, единствено се декларират отворените позиции към края на годината, от които теоретично банките могат да изчислят приблизителните доходи от акции на кредитополучателя, ако разполагат с последните няколко подадени от него ГДД. Имат ли практика обаче да правят подобни изчисления на база отворени позиции и въобще приемат ли тези доходи насериозно, с подобна тежест като трудови доходи например? Хипотетично ако 100% от доходите ми са необлагаеми, имам ли въобще някакъв шанс да ми отпуснат кредит?

                              Питам, тъй като през следващите 5 години е възможно да потърся кредитиране и искам отсега да се подготвя. Може дори да си преструктурирам инвестиционния портфейл, за да вкарам повече облагаеми доходи като дивиденти и лихви от P2P, които изрично се вписват в ГДД и поради тази причина са може би по-лесно доказуеми пред банките.

                              Другото, което исках да попитам, е каква тежест банките придават на net worth на кредитополучателя. Доколкото съм чувал, не е голяма, тъй като за тях най-важни са текущите доходи. Ако имам ликвидни инвестиции (акции) за 1 милион примерно, а кандидатствам за ипотечен кредит за 200 хиляди, при равни други условия ще ми дадат ли по-ниска лихва, предвид това, че съм почти безрисков кредитополучател, тъй като дори и по време на криза ликвидните ми активи ще покриват пасивите ми минимум два пъти, а освен това имат и учредена ипотека върху имота?
                              Last edited by Tantum; 23.02.2020, 16:41.
                            Working...
                            X