IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

p2p платформи и кредити, пирамида или Да

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

    Най-важното правило - ако можете да прежалите парите може и на този вид комар да ги изфукате. Никаква регулация, никаква измамна диверсификация. За "хубавите ви очи" ще дадат 10% вместо 1%. Ще си останете хубаво излъгани. Примери за понци схеми колкото искате
    +

    Всички приличат на хайп отпреди двадесетина години. Ако някой иска, да направи скрийншот на линка от по-доле, сигурен съм че след шест месеца имената ще други.

    Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от clandestino52 Разгледай мнение
      Най-важното правило, което трябва да следвате при P2P заеми, е вашият инвестиционен профил, за да се гарантира, че имате достатъчно диверсификация във вашия инвестиционен портфейл, платформи и география.

      С тази проста стратегия можете нормално да постигнете постоянна възвръщаемост от 8-10%.

      Най-добрите P2P платформи за заем в Европа
      Най-важното правило - ако можете да прежалите парите може и на този вид комар да ги изфукате. Никаква регулация, никаква измамна диверсификация. За "хубавите ви очи" ще дадат 10% вместо 1%. Ще си останете хубаво излъгани. Примери за понци схеми колкото искате
      Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

      Коментар


      • Най-важното правило, което трябва да следвате при P2P заеми, е вашият инвестиционен профил, за да се гарантира, че имате достатъчно диверсификация във вашия инвестиционен портфейл, платформи и география.

        С тази проста стратегия можете нормално да постигнете постоянна възвръщаемост от 8-10%.

        Най-добрите P2P платформи за заем в Европа
        Below is a P2P lending comparison table comparing most important features across best p2p lending platforms in Europe. What does peer to peer lending mean, exactly? The concept of peer-to-peer lending in Europe is quite simple. On the one hand, an investor would like to lend through P2P...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

          Наистина ли смяташ, че рискът е толкова висок? Все пак сериозните платформи оперират с десетки оригатори. Не смятам, че може да се случи масова гибел на небанкови финансови институции. Може да има затягане на лихви, загуби от фалирал оригатор, но чак загуба на целия капитал ... Да, има риск самата платформа да гръмне, ама все пак парите не са в нея. Е, допускам дори и злоупотреба по примера на китайците - уж инвестирани, а всъщност откраднати. Струва ми се, обаче, че в Европа и САЩ трудно би могло да стане.
          Дори най-сериозните платформи имат само десетина години история и то само при растящ пазар. И те се броят на пръсти. За поне 2/3 от оригинаторите на Минтос примерно няма никаква информация - как ще си покриват гаранцията за изкупуване при масов фалит на кредитополучатели. До голяма степен сега част от оригинаторите си осигуряват финансирането през банки и само пиковете покриват по платформите. И съответно имат резерви, с които да покриват текущите дефолти. Но при една криза банките ще затегнат кредитирането и/или ще увеличат лихвите, което ще се съчетае с увеличение на дефолтите на кредитополучателите, заради спад в доходи и/ или увеличение на безработицата. Гледай да видиш какво ще стане тогава.
          Казваш, че парите не са в платформата, ама дори да приемем, че не говорим за пълна измама, а просто фалит на платформата и утре като напишеш адреса ти излезе - error 404 not found - какво правиш? Свалил ли си си всички договори за покупки? При елементарен риск мениджмънт и минимални суми по платформите от сорта на няколко хиляди евро би следвало да имаш нещо от порядъка на 200-2000 купени части от кредити. Как ще си ги проследиш и събереш? Няма гаранционни фондове, няма нищо.
          Така че - да, смятам, че е толкова, че на моменти дори по и по-висок риска от бондовете. Защото все пак бондовете са допуснати на регулирани пазари, минали са някаква проверка, много често срещу тях имаш някакво обезпечение, дори при осребряване масата на несъстоятелност, там облигационерите са доста нагоре по веригата за парите.
          Мариян е прав да сигнализира за много високия риск, просто не съм съгласен с доводите му за това и гръмкото заглавие.
          След една криза добрите фирми, както при всяка криза, ще излязат по-силни, защото пък тогава точно ще им се увеличи клиентската база. Но много ще изгърмят.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение


            В най-добрия случай това e инвестиция равна на Junk bond grade B- - highly speculative, със сериозен риск от загуба на основния капитал.
            Наистина ли смяташ, че рискът е толкова висок? Все пак сериозните платформи оперират с десетки оригатори. Не смятам, че може да се случи масова гибел на небанкови финансови институции. Може да има затягане на лихви, загуби от фалирал оригатор, но чак загуба на целия капитал ... Да, има риск самата платформа да гръмне, ама все пак парите не са в нея. Е, допускам дори и злоупотреба по примера на китайците - уж инвестирани, а всъщност откраднати. Струва ми се, обаче, че в Европа и САЩ трудно би могло да стане.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

              Това, че оперират в културни държави предимство ли е или недостатък? Един познат има фирма за бързи кредити в ямболско и там тарторите на миганите му носят дебитните карти на длъжниците, е срещу известна комисионна. Както каза един форумец по-долу - иначе кютек. Та съм сигурен, че неговата събираемост е по-висока въпреки некултурните държава и методи.
              Аз затова не съм коментирал дали е зле или добре Реално 50% след приспадане на всички разходи по събирането не е толкова зле. Мине ли се към принудително събиране мисля, че 50-70% след комисионните на колекторите е добър процент. Естествено винаги с описаните от теб методи може и повече.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение

                Bondora успяват да съберат около 50% в рамките на около 2 години. Но те оперират в сравнително културни държави. Другите не знам
                Това, че оперират в културни държави предимство ли е или недостатък? Един познат има фирма за бързи кредити в ямболско и там тарторите на миганите му носят дебитните карти на длъжниците, е срещу известна комисионна. Както каза един форумец по-долу - иначе кютек. Та съм сигурен, че неговата събираемост е по-висока въпреки некултурните държава и методи.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

                  С колекторски фирми, но за колко ги продават и колко успяват да съберат, не съм търсил информация. Вероятно им излиза сметката, тъй като повечето P2P платформи са на печалба, поне според публикуваните отчети. А и не вярвам оригатор, който не е на далавера, да пуска кредити в такава платформа.
                  Bondora успяват да съберат около 50% в рамките на около 2 години. Но те оперират в сравнително културни държави. Другите не знам

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                    ето ти проста защита
                    някой ти гарантира главница от 100% и 12% лихва при това ти дава 1% бонус докато се зарибиш (първи 90 дни)

                    в системата влизат 12% от кредитополучателя

                    сложи 10% лоши кредити

                    А кажи сега кой плаща тези 10% фири. Дедо Господ, Дедо Коледа, организатора на схемата (да не е луд? с какво? с таксите по обслужване на кредита? ми той административни разходи няма ли?)

                    Ясно виждаш че сметката не излиза без нови вложители. А при криза и 20%+ лоши кредити и отлив на вложители коня отива в реката

                    Математико, математико, защо ми куцаш толкова и къде блях в 5ти клас, че не мога да реша едно логическо равенство

                    Не е препоръка за покупко продажба на цк взиване на решения и участие в схеми, инвестиционни или Понци
                    Като цяло си прав да предупреждаваш, защото със сигурност има риск. Но доводите са слаби и направо не ги приемам от журналист и инвеститор с твоя опит. Пък били те и лично мнение. Просто може да направят една иначе правилна теза да звучи смешно.
                    Ще ти посоча и няколко слаби момента, които показват, че мнението не е добре информирано и аргументирано (поне за момента).
                    1. Кредитите в тези платформи са най-масово бързи кредити. Не се взимат от хора с лесен достъп до банкови кредити. Може да се види по разбивките най-лесно на бондора за какво са кредитите. Тия кредити са с лихви 20-200%, нищо общо с банковите лихви. От тях получаваш 8-12%. Останалото е за печалба и покриване на лошите кредити.
                    2. Има и лизинги, възстановяване на ДДС, бизнес кредити, дори малко ипотеки - там лихвите са по-ниски, но и това, което платформите дават е по-ниско.
                    3. Защо не се финансират от банките и/ или финансовите пазари - финансират се. MOGO, които са едни от най-големите за лизинги на автомобили скоро пуснаха 100млн. облигации на 9% и си изкупиха кредити пуснати през Минтос за толкова пари, но взети на по-високи лихви. Но процеса при банките и облигациите е доста по-сложен и бавен и изисква повече гаранции. Оттук получават достъп до доста по-голям ресурс и могат да финансират разширяване на бизнеса по-бързо.
                    4. Самите платформи най-често са само посредник при предоставянето на кредита, а не директен кредитор.
                    5. Доста от тях имат вече лизензи в страни от европейския съюз.
                    Сега да дойда на рисковете, които пак не си изразил достатъчно ясно:
                    1. Процентът лоши кредити е много над 10%, варира широко, но е някъде между 25-50% в зависимост от типа кредити. Най-много при необезпечените, доста по-ниско при лизингите и ипотеките.
                    2. Трябва да се следи изкъсо (където е възможно) състоянието на оригинаторите, защото те покриват изплащането на лошите кредити.Това в многo случаи не е лесно, а понякога и невъзможно.
                    Напълно съм съгласен по отношение на бонусите и refer-a-friend бонусите - това са си типични пирамидални похвати и където ги има и за мен в голяма степен е голяма червена лампа.

                    Като препоръка, за да може всеки да си прецени рисковете и да прецени за себе си дали е Понци схема или не, трябва да се внимава за следните неща:
                    - Да се проверява финансовото състояние на оригинаторите - ако няма информация - просто да се пропуска.
                    - Да се гледат само платформи базирани в страни от ЕС или САЩ, най-добре такива с лицензи от регулаторните органи.
                    - Такъв тип инвестиции в никакъв случай да не се приемат за сигурни или пък алтернатива на депозити. В най-добрия случай това e инвестиция равна на Junk bond grade B- - highly speculative, със сериозен риск от загуба на основния капитал.
                    Оттук-нататък мисля че, може да се говори доста по-сериозно по темата

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

                      С колекторски фирми, но за колко ги продават и колко успяват да съберат, не съм търсил информация. Вероятно им излиза сметката, тъй като повечето P2P платформи са на печалба, поне според публикуваните отчети. А и не вярвам оригатор, който не е на далавера, да пуска кредити в такава платформа.
                      те платформите печелят ама дали играчите печелят. колекторските фирми повече от 10% не дават така че това не е решение

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                        а лошите кредити как се събират...
                        Е, за тях си има една стара и изпитана процедура. Всяка страна си има поговорка или известна сентенция. У нас например е позната с поговорката "со кротце, со благо и со малко лобут". В Щатите я знаят като 'Можеш да постигнеш повече с блага дума и пистолет, отколкото само с блага дума". В Италия ...всеки знае какво става ако дължиш пари на мафията и закъснееш. Това че напоследък нещо е забранено у нас, не значи че то е отменено другаде.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                          а лошите кредити как се събират . щото 12% лихва е добра доходност ама ако само 20% не върнат вече си става отрицателна доходност
                          С колекторски фирми, но за колко ги продават и колко успяват да съберат, не съм търсил информация. Вероятно им излиза сметката, тъй като повечето P2P платформи са на печалба, поне според публикуваните отчети. А и не вярвам оригатор, който не е на далавера, да пуска кредити в такава платформа.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

                            Червените му лампички по-скоро розовеят. Съветвам го да провери с каква лихва се дават бързите кредити и след това да помисли дали 12% не са дори жалка огризка. А и не видях точно къде пише, че е лично мнение, но пък забелязах ТВЪРДЕНИЕ, че много хора са балъци.
                            а лошите кредити как се събират . щото 12% лихва е добра доходност ама ако само 20% не върнат вече си става отрицателна доходност

                            Коментар


                            • I also have a peer-to-peer lending investment blog is someone in interested in reading about p2p lending and how to profit from it. You can start with the Mintos review (https://p2pincome.eu/mintos-review/) or envestio review (https://p2pincome.eu/envestio-review/). I have put a significant portion of my money in these platforms and i dont think they are ponzi schemes.
                              A Review Of The Peer-to-Peer Lending Platform Mintos. Earn Up to 14% Annually With A Generous Sign Up Bonus - Promo Code Included

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                                Нека да има и такава тема, за да не се каже после, във форума не пишеше.

                                Това си е точно пирамида на Понци за мен. С парите на новите балъци плащат на стапите, гарантираните главници и лихви. Даже някои дават 1% бонус за първите 90 дни. Все едно са сайт за спортни залози... Обещават доходност при 9-12% на година, а нормалните хора взимат ипотечни кредити на 3%... При пирамида печели организатора и малкото първи избягали. Сещай се за Популярна каса Дупница. Балъците не свършвате и тва е

                                Поредната пирамида като златото, биткойните и сега това. Оле

                                Не е препоръка за участие в Понци схеми.

                                Коментарът е лично мнение
                                И моят коментар е лично мнение, но все пак ще се постарая да го аргументирам, защото иначе става състезание кой вика по-силно.

                                Като човек, който лично инвестира в такива платформи от няколко години, съм споделил личното си мнение за някои от тях, които считам за най-добри, в блога си http://vivainvest.eu. До момента впечатленията ми са изцяло положителни. Теглил съм пари без проблем. Има някои платформи, в които се съмнявам, че може да са понци схеми, но не пиша за тях, макар и да съм инвестирал дребни суми, за да ги наблюдавам. И двете български платформи, по мое мнение са съвсем читави. Както и големите Европейски платформи.

                                Еинствения аргумент, който видях в първото мнение, че са Поци схема е, че давали 1% бонус за 90 дни. Няма никакъв проблем дадена платформа да дава бонус на новите инвеститори, за да ги стимулира да пробват платформата. 1% е доста по-ниско от нормалната такса, която такива платформи събират от оригинаторите (фирмите, отпускащи кредити) и да я намалят се откажат от нея за 3 месеца е съвсем нормална цена за придобиване на лоялен клиент. Нарича се CAC (customer acquisition cost) - цена за придобиване на нов клиент. Всеки бизнес има такава и в много случаи тя значително надхвърля 1%. В този случай е доста по-евтино, защото се плаща само ако реално има защо.

                                По отношение на доходността, тя зависи от това кого кредитираш. На различните платформи има кредити от клас А с доходност от 6% и кредити с висок риск с доходност от 15%. Ипотечните кредити с рекламирана лихва от 3% са с реален годишен процент на разходите (ГПР) от 4-7%. Трябва да имаме предвид също, че това са кредити за 20-30 години, като лихвата и плаваща и ще се покачи, когато лихвите отлепят от нулата след няколко години.

                                В P2P платформите, обикновено се предлагат бързи кредити за няколко седмици или месеца с ГПР около 40%. Кой и защо взима такива кредити е отделна тема, показваща отчайващата финансова неграмотност или крайна нужда на хората, които ги взимат. Но очевидно са предостатъчно, което се вижда от отчетите на фирмите за бърз кредити. И за тях е доста изгодно да си осигуряват свеж ресурс за 6-15%, за да го отпускат на 9-18% лихва + минимум 2-3% такси, които са си техни. Финансовата логика е очевидна.

                                Далеч съм от мисълта, че P2P платформите са супер сигурна инвестиция и трябва да си ипотекирате жилището или (в краен случай) да си продадете биткоините и веднага да ивестирате. Но мисля, че тази индустрия има бъдеще и да се заклеймяват всички P2P платформи като пирамиди, без реално да се посочат кои точно са те и да се дадат конкретни аргументи за това, не изглежда сериозно.
                                Last edited by snedev; 16.09.2018, 20:30.
                                www.wavetrader.eu

                                Коментар

                                Working...
                                X