IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Избор на инвестиционен посредник

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • уж много инвестиционни посредници (по спомен над 40-50 броя), а се получава така, че избор няма

    не виждам конкуренция - не виждам борба за клиенти ............ нещата миришат на картел ли?
    fuск the bеаr - give me the bееr

    Коментар


    • Здравейте на всички
      В момента живея в чужбина и инвестирам през Degiro,който за жалост все още не може да се захранва с българска банкова сметка.Та след известно време мисля да се върна в България и ще имам нужда да сменя инвестиционния си посредник.Някой може ли да ми даде съвет кой посредник е най-удачен - с най-ниски такси и най-удобен за използване.Ще е интересно да чуя и други хора от форума какви посредници използват.
      Иначе за протокола голямата част от акциите са ми американски и европейски така че някой с по-ниски такси за чуждестранни акции ще е добре.
      Мерси на всички за отделеното време.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
        Спорен въпрос за застраховката на парите. Дали е на сметка или на всички пари при брокера.
        Нали имаше там някаква гаранция от Фонда за компенсиране на инвеститорите:

        Фондът изплаща компенсация на всеки клиент на инвестиционен посредник в размер на 90 на сто от стойността на вземането, но не повече от 40 000 лв.

        Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
        Някои от брокерите вземат такса върху притежаваните по сметка при тях активи. Това не е правилно, но го правят.
        От един брокер ми обясняват как инвестиционните посредници трябва да начисляват такса върху активите и върху свободните пари по сметката, защото трябвало да внасят в този фонд. И брокерите, които не го правят си взимат по един или друг (по-скоро по друг) начин парите от клиентите...

        Трябва да си "професионален" инвеститор за да не те облагат с такава такса, доколкото разбрах.

        От друг брокер ми казаха, че такава такса няма, понеже клиентите не притежават реалните финансови инструменти, които търгуват (не търгуват с ценни книжа). И затова няма такса "попечителство":

        Тъй като ние сме място за изпълнение на клиентски нареждания и финансовите инструменти, които предлагаме не предполагат реална доставка нито реално прехвърляне на инструмент, ние не се явяваме попечители под каквато и да е форма на Ваши инструменти или финансови средства.

        Тоест, според тях, ако се търгува с CFD не се дължи такава такса. Според брокера, който начислява такава такса дори и при търговия с CFD, таксата се дължи и за CFD.

        Предполагам, че инвестиционният посредник, който няма такси върху активите и свободните средства, успява да събере парите от клиентите си като разчита на това, че клиентите ще търгуват прекалено (overtrading) и приходите от спреда ще може да се платят вноските към Фонда за компенсиране на инвеститорите.

        Възможно е това да е начин да стимулират клиентите да подават пазарни поръчки и така да overtrade-ват и да има slippage: Максимална цена на лимит поръчка - това обичайна практика ли е?

        А какво ще стане ако банката, където са парите на фонда изгуби парите...

        Сега проверих - парите влизат в БНБ:
        Сметката за превеждане на годишната вноска и лихвите за забава, е както следва:

        IBAN – BG93BNBG 9661 1000 5555 04
        BIC – BNBGBGSD
        Дали от там се местят някъде - не ми е известно. Няма логика да се ползва сметка в БНБ и после парите да се местят в друга банка, но в България всичко е възможно...

        Ето колко инвестиционните посредници са длъжни да внасят във Фонда за компенсиране на инвеститорите:


        Годишната вноска, която инвестиционните посредници трябва да направят във Фонда за компенсиране на инвеститорите за 2018 г., да бъде в размер на :

        >> 0,25 на сто от общия размер на паричните средства и

        >> 0,05 на сто от общия размер на останалите клиентски активи

        за 2017 г., определени на средномесечна основа.
        Ако вашият посредник не ви иска такива такси (или при него са по-малки) - значи по друг начин ги събира (безплатна или евтина е само примамката в капана за мишки). Помислете дали можете да го надхитрите (например като избягвате често да затваряте и отваряте позиции - от това най-много печелят).

        Ако ви иска повече - значи надплащате.
        Last edited by vstoykov; 09.03.2018, 22:50.
        Два прости метода за легално намаляване на данъците

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

          Колегата има предвид, че ако брокерът ти е чуждестранен, тогава парите, с които искаш да търгуваш, трябва да ги превеждаш в чуждестранна банкова сметка в чужедстранна валута. Ако брокерът ти за търговия в чужбина случайно е в БГ, може да се окаже, че е възможно да превеждаш пари в BGN към БГ банка, при което банковите ти разходи за превод са значително по-ниски. В този случай е възможно брокерът вътрешно да превалутира твоите BGN в съответната чужда валута.
          Да, това е голямо предимство на "българските" инвестиционни посредници.

          Даже има възможност да отвориш доларова сметка в същата банка, където е сметката на инвестиционния посредник и да платиш банкова такса от няколо евро (някъде 1-2 евро е цената на превода, другаде 6 евро - за вътрешно банкови преводи; за сравнение - междубанковите са около $100 или повече - в зависимост от това колко ще си дръпнат банките кореспонденти).

          Ето ти примерна схема как се пестят пари от банкови такси - имаш долари в банка А, но инвестиционният посредник има сметка в банка Б. Слагаш доларите на срочен депозит в банка А за да няма такса теглене, теглиш ги на каса, пълниш в чували или куфари, внасяш ги на каса по "депозитна" сметка в банка Б (защото по "депозитни" сметки няма такса за внасяне - има разни "свободни", "отворени" и т.н. депозити, които де факто може да ги ползваш като разплащателна сметка, ама имат "депозит" в името и затова нямат такси или таксите им са по-ниски от тези на разплащателна сметка). После с вътрешнобанков превод превеждаш на инвестиционния посредник парите.

          Заради банково-картовия лобизъм не можеш директно да внасяш на каса при инвестиционния посредник, защото има лимит от 10 000 лева (който ще го намалят на 5 000, после на 1000). Миналата година пак имаше опит да го намалят, ама не мина. И трябва да плащаш банкови такси за всяко нещо...

          Добре е предварително да решиш къде да си отвориш сметка на база на това къде имат сметки инвестиционните посредници, които ще ползваш (и там да ти влизат приходите).
          Два прости метода за легално намаляване на данъците

          Коментар


          • Първоначално изпратено от tonygl Разгледай мнение
            Какво значи "да внасяш парите в БГ" ? Нима ако съм клиент директно на небългарски брокер няма да мога да си ги прехвърлям в БГ ? Все пак нали от тук ще идат там
            Относно "Спорен въпрос за застраховката на парите." прочетох изцяло договор на един от БГ брокерите и думичка не се споменява за такова животно, което и провокира въпросът ми в тази тема
            Колегата има предвид, че ако брокерът ти е чуждестранен, тогава парите, с които искаш да търгуваш, трябва да ги превеждаш в чуждестранна банкова сметка в чужедстранна валута. Ако брокерът ти за търговия в чужбина случайно е в БГ, може да се окаже, че е възможно да превеждаш пари в BGN към БГ банка, при което банковите ти разходи за превод са значително по-ниски. В този случай е възможно брокерът вътрешно да превалутира твоите BGN в съответната чужда валута.

            Коментар


            • Какво значи "да внасяш парите в БГ" ? Нима ако съм клиент директно на небългарски брокер няма да мога да си ги прехвърлям в БГ ? Все пак нали от тук ще идат там
              Относно "Спорен въпрос за застраховката на парите." прочетох изцяло договор на един от БГ брокерите и думичка не се споменява за такова животно, което и провокира въпросът ми в тази тема

              Коментар


              • Съпорт на български. Обаче насреща имаш идиоти.
                Възможност при някои от брокерите да внасяш парите в БГ.
                По-ниски от изискваните минимуми при някои от брокерите.

                Основно против - х2, х3, х4 комисиони на брокера.
                Спорен въпрос за застраховката на парите. Дали е на сметка или на всички пари при брокера.

                Някои от брокерите вземат такса върху притежаваните по сметка при тях активи. Това не е правилно, но го правят.
                Last edited by Наивник; 04.03.2018, 11:13.

                Коментар


                • Някой може ли да даде основателна причина да съм клинет на БГ Брокер, който се явява интрудюсер на/пред друг брокер ?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от orpheus Разгледай мнение
                    Понеже съм нов в сферата на инвестирането в акции, не мога да реша кой инвестиционен посредник да избера. След като ги проучих малко стесних кръга на избор до Карол, Елана, Бенчмарк. Направих си демо акаунти, за да разгледам платформите за търговия на БФБ и ето какво ми прави впечатление:
                    • Карол - малко е бавен десктоп софтуера, бавно стартира иначе не е труден за използване, удобен е. Уеб версията не мога да я отворя, мобиланта версия не е нищо особено, пак е уеб базирана, няма приложение за Андроид.
                    • Елана - имат уеб базирана платформа за десктоп и мобилна. За десктоп иска silverlight и не върви на повечето браузъри. Изглежда добре и работи стабилно, само че демо версията има само лимитирани поръчки, другите поръчки не са активни и не може да си избереш срок на валидност на поръчката. Ще съм много благодарен ако някой може да ми каже дали това го има само в демо акаунта или е същото и в реалния. Мобилната версия работи доволно.
                    • Бенчмарк - имат десктоп приложение което се инсталира, има и уеб версия, и отделно има приложение за Андроид. Всичките работят без проблеми.
                    Като комисионни изглежда Елана и Карол са еднакви (0,5% от стойността на сделката, минимум 2 лева)
                    а на Бенчмарк май излизат малко по-високи в демо версията въпреки че пак би трябвало да се смятат по същия начин. Нещо не им разбрах сметките.

                    Може ли да споделите вашите впечатления като редовни ползватели на реални акаунти
                    Привет!

                    За ЕЛАНА Трейдинг - условията за ELANA BG Trader за търговия са тук: https://bgtrader.elana.net/bg/uslovi...nd-commissions
                    В реалната платформа си има всички видове поръчки и възможност за валидност.
                    Поздрави

                    Коментар


                    • Вие може да не се интересувате от финансовите пазари, но финансовите пазари живо се интересуват от Вас...
                      Location: Terminal Island
                      Institution: FBI Correctional Facility
                      Jurisdiction: Unknown

                      Коментар


                      • Аз само минавам да напомня, че за да инвестирате не е задължително да ползвате инвестиционен посредник (може да инвестирате извън финансовите пазари).
                        Два прости метода за легално намаляване на данъците

                        Коментар


                        • на мен пък повечето платформи ми се стартират бавно, сигурно защото със стара машина коре2дуо
                          най-мъчно стартира thinkorswim, след това trader workstation, след това каролската, нинжа трейдъра е малко по-бърза и най-бързо ритмик трейдър
                          това колко бързо стартира платформата всъщност никога не е било от значение, защото понякога не ги отварям с дни
                          мобилни платформи не ползвам, дори за проверка на котировки, единствено през каролската съм пускал/променял поръчки когато не съм си бил в къщи
                          Last edited by ceneto; 04.07.2017, 20:42.
                          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                          Коментар


                          • Понеже съм нов в сферата на инвестирането в акции, не мога да реша кой инвестиционен посредник да избера. След като ги проучих малко стесних кръга на избор до Карол, Елана, Бенчмарк. Направих си демо акаунти, за да разгледам платформите за търговия на БФБ и ето какво ми прави впечатление:
                            • Карол - малко е бавен десктоп софтуера, бавно стартира иначе не е труден за използване, удобен е. Уеб версията не мога да я отворя, мобиланта версия не е нищо особено, пак е уеб базирана, няма приложение за Андроид.
                            • Елана - имат уеб базирана платформа за десктоп и мобилна. За десктоп иска silverlight и не върви на повечето браузъри. Изглежда добре и работи стабилно, само че демо версията има само лимитирани поръчки, другите поръчки не са активни и не може да си избереш срок на валидност на поръчката. Ще съм много благодарен ако някой може да ми каже дали това го има само в демо акаунта или е същото и в реалния. Мобилната версия работи доволно.
                            • Бенчмарк - имат десктоп приложение което се инсталира, има и уеб версия, и отделно има приложение за Андроид. Всичките работят без проблеми.
                            Като комисионни изглежда Елана и Карол са еднакви (0,5% от стойността на сделката, минимум 2 лева)
                            а на Бенчмарк май излизат малко по-високи в демо версията въпреки че пак би трябвало да се смятат по същия начин. Нещо не им разбрах сметките.

                            Може ли да споделите вашите впечатления като редовни ползватели на реални акаунти

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                              Как е по добре според вас- да се регистрирам към някой посредник- варчев, карол или някой друг или направо да отида в първата банка и да поискам за моя сметка да бъдат купени няколко акции- банките са също посредници. Интересуват ме само акции
                              По спомен от преди няколко години комисионните на банките са в пъти по ниски
                              За банка особено ако не си от София просто забрави. А колегата е прав, че на ИП комисионните са по ниски.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                                Как е по добре според вас- да се регистрирам към някой посредник- варчев, карол или някой друг или направо да отида в първата банка и да поискам за моя сметка да бъдат купени няколко акции- банките са също посредници. Интересуват ме само акции
                                По спомен от преди няколко години комисионните на банките са в пъти по ниски
                                Сега е точно обратното, при ИП е много по - изгодно, преди 10 г. и повече, може да е било така.

                                Кой ще изберете, има достатъчно изписано по темата и зависи от цел и хоризонт на инвестициите.

                                Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                                Коментар

                                Working...
                                X