IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за гарантиране на влоговете и валутен риск

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Dordje Разгледай мнение
    ВИДЕН ИКОНОМИСТ - МИНЧО ХРИСТОВ
    Банките в България ще се взривят до края на годината. Има сценарий за фалити!

    http://bgnews.me/%D0%B1%D0%B0%D0%BD%...A%D1%80%D0%B0/
    "в интервю за в. “ШОУ” Минчо Христов..." това ми беше достатъчно и спрях да чета

    Коментар


    • ВИДЕН ИКОНОМИСТ - МИНЧО ХРИСТОВ
      Банките в България ще се взривят до края на годината. Има сценарий за фалити!

      http://bgnews.me/%D0%B1%D0%B0%D0%BD%...A%D1%80%D0%B0/
      ГДБОП- гражданско движение за борба с организираната политическа престъпност.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Anyone Разгледай мнение
        Колега,

        Ще Ви коригигирам, тъй като очевидно не сте запознат детайлно със закона, а това подвежда аудиторията. А именно:

        - до 20 работни след отнемането на лиценза на съответната банка;
        - в изключителни случаи срока може да се удължи с още ДО 10 работни дни ;

        Важно е да се знае, че в посочената от ФГВБ са длъжни да осигурят ликвидност в пълен обем преди да започне изплащането.

        Хаха...кой е казал че някоя банка е фалирала ,за да почне обратното броене ?
        КТБ да не би да е фалирала ? Хората взеха ли си парите ? Ще ги вземат ли всичките ? От кога така ? От 20 дена ли ?
        Не бъдете наивни,писах вече,и не напразно не споменах цифрата 20.
        Но дори и да я приемем,то това не е утеха.За 20 дена може много неща да станат,както и еврото да стане равно на 5 лева.
        @
        kefal
        Знам че и сега има лихви от по 5% в евро в ПИБ,и разбира се няма нищо лошо в това,ако парите са управлявани грамотно,вложителите да получат свойте дивиденти.
        Но нещо все ме кара да се сещам за лятото......
        Гърмяни зайци нали знаеш колко лесно се плашат ?
        Точно това според мен е порочното на цялата схема.
        Например едно семейство вложи всичките си спестявания от 100 или 200 000 лева за тая висока лихва
        Как да повярва на дъжавата или на която и да е институция ,че парите му за защитени,след като в момента гледаме цирк.... инфарктна ситуация за много хора,за която никой няма решение и позиция,всеки изчаква и се ослушва.
        Сметка може да ми държи само онзи,който е внесъл пари по нея !

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Аlexander Разгледай мнение
          В такъв случай ще Ви бъде изплатена левовата равностойност на гарантираната сума по централния курс на БНБ за деня, определен от ФГВБ като начален ден за изплащане на гарантираните размери по влоговете.Това е закона.
          Друг е въпроса - КОГА ще е началния ден ,който ФГ ще определи ? Естественно - нали се сещате Не бъдете наивни,моля ви...............
          Колега,

          Ще Ви коригигирам, тъй като очевидно не сте запознат детайлно със закона, а това подвежда аудиторията. А именно:

          - до 20 работни след отнемането на лиценза на съответната банка;
          - в изключителни случаи срока може да се удължи с още ДО 10 работни дни ;

          Важно е да се знае, че в посочената от ФГВБ са длъжни да осигурят ликвидност в пълен обем преди да започне изплащането.

          Last edited by Anyone; 10.10.2014, 11:39.
          NO SIGNATURE FOUND

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Аlexander Разгледай мнение
            Пари от Австралия,Израел,Италия ,Испания - къде на наши граждани работещи там,къде на чужди - се вливат в банка,щото такива проценти няма никъде по света.В Германия е под 1 процент лихвата и рано или късно балона се пука.
            Защото някой регулаторен орган не си е свършил работата.Или поради некомпетентност,или му е било платено за да си затваря очите.
            Ти защо така мислиш?
            Че то и сега има лихви за евро на нива около 4.5%, примерно ПИБ има няколко депозита на подобно ниво. Да не искаш да кажеш че това е зле?
            Добре е че у нас има банки даващи подобни лихви за да печелят хората.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
              Какво общо има фалит на частни банки с валутния борд и закона за него ? Парите за валутния борд ги държи БНБ. Могат да си фалират частните банки колкото искат и това борда не го касае.
              Да де,ама те повечето са частни,да не кажа всичките
              Според мен бъдещето на системата зависи до много голяма степен от решението на въпроса с КТБ.
              Ако се окаже че наистина парите ги няма,и държавата поеме цялата тежест,теглейки заем,който после ще събира от данъци,щото от друго се не сещам...то това би било лош пример.
              В смисъл - има вероятност и други хора да си рекат - еми тогава защо пък и аз да не раздам стотина кредита на мой хора , ще си платя на съответните лица за да си затварят устата и да се правят на ударени с мокър парцал,но накрая пак няма да има виновни,само че аз ще съм осигурен завинаги до девето коляно.
              Или пък друга частна банка фалира,знаем че много от тях са на загуба,други са с голям процент лоши кредити,и вложителите ще кажат - еми дайте си ни нашите евра,след като върнахте ония на КТБ.Няма да мерите с двоен аршин !
              Да ,ама нали вече няма от къде да ги вземем ? Веднаж взехме 1,3 милиард за да върнем,втори път ще вземем 4,5 милиарда,то вече трети път май никой няма да се занимава с нас ,а направо на лъвовете ще ни хвърлят.
              И аз много съм се чудел - как държавата може да гарантира за нещо , при условие че очевидно не е в състояние и няма ресурса да го спази ?
              Естественно е,че за да се стимулира системата,и хората да са поощрени да държат парите си в банки,са необходими две неща:
              1,Някакви мотивиращи лихви - нещо в порядъка на 3 процента да кажем
              2,Гаранция за влоговете - ето тук според мен нещата трябва да са в реални граници.
              Нека държавата гарантира 10000 евра след като не може повече ? Или толкова колкото и е реално силата !
              И всеки индивидуално да си поема риска,без да се сърди на никого
              И последно - след като банката разполага със средства,които няма къде да инвестира с гарантирана възвращаемост,нека спре да дава лихви
              Щото много мой познати работещи в Италия и Германия си вкараха паричките в КТБ и една друга банка и се радваха...Нека друг да си блъска главата къде да ги влага доходно,а ние да си прибираме по 1300 лева на месец на 100к евра без да си мръднем пръста и си пием кафето.
              Това е класическата пирамида - мамят се хора да депозират с висока доходност,като се разчита,че дивидентите ще бъдат изплащани с парите на следващите полакомили се от високия лихвен процент рибки...
              Така става - но до кога ?
              Пари от Австралия,Израел,Италия ,Испания - къде на наши граждани работещи там,къде на чужди - се вливат в банка,щото такива проценти няма никъде по света.В Германия е под 1 процент лихвата и рано или късно балона се пука.
              Защото някой регулаторен орган не си е свършил работата.Или поради некомпетентност,или му е било платено за да си затваря очите.
              Сметка може да ми държи само онзи,който е внесъл пари по нея !

              Коментар


              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                Какво общо има фалит на частни банки с валутния борд и закона за него ? Парите за валутния борд ги държи БНБ. Могат да си фалират частните банки колкото искат и това борда не го касае.
                Ти сериозно ли?
                Извинявай, но тук няма толкова тъпи хора, че да се вържат на подобна теза. А може и да има, знам ли.
                Колко са валутните резерви в конвертируема валута на БНБ? Да речем има за 10 млрд.лв. по фикса.
                Колко са привлечените средстава в банките? Да речем около 50 млрд. лв.
                Разбира се, не всички са покрити от резервите, което е същественото. Представи си сега че банковата ни система изпада в затлачване с лоши кредити и някой ден лошите кредити стигат рисково високи нива от да речем 25% (рискови нива са тези над 15% по теория), т.е. 12.5млрд.лв. ги пиши лоши. Какво значи лоши? Ами несъбираеми, това са едни пари дадени на някого, който ги е изхарчил без нареща да има каквото и да е покритие. И са ИЗХАРЧЕНИ, това е думата. Важно е и за какво са изхарчени, т.е. за вносни стоки, или за тукашни. Но риск си има.

                Коментар


                • asde

                  Какво общо има фалит на частни банки с валутния борд и закона за него ? Парите за валутния борд ги държи БНБ. Могат да си фалират частните банки колкото искат и това борда не го касае.
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • ttodorov75

                    В коя страна не съществува фонд за гарантиране на влоговете до 100к. евро в ЕС ? Такова нещо да се приеме закон държавата да гарантира е законово недопустимо и не би минало като закон в никой парламент - защото това е равнозначно държавата да плаща вместо някой частник и банките са частни . Държавата може да гарантира пари в държавни банки, но не и в частни а също така е надделяло становището че не е работа на държавата да притежава банки и да извършва такава дейност. Държавата единственно може да даде пари в заем на някоя банка и то след изричното съгласие на централната банка имаща достоверна информация как са се движили парите на дадената частна банка.За КТБ такова разрешение не беше предоставено от ЕЦБ. Защото ЕЦБ не е разрешила можете да я питате или да питате ЕК защото и те удобряват и разрешават подобно действие когато ЕЦБ първа го разреши.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dian88 Разгледай мнение
                      Здравейте

                      По-защитени ли са парите ми в случай на премахване на валутния борд и фалит на банката, ако ги държа в евро, а не в лева? На мен ми изглежда като да са по-защитени.
                      В закона е записано, че обезщетението се плаща "по курса на Българската народна банка в началния ден на изплащане на гаранцията по влоговете".

                      Правя си следния пример:

                      18/02/2014 - Слагам 10,000 евро в банката при курс 1:1,96
                      20/05/2014 - Махат валутния борд. Курса става 1:3,00
                      15/06/2014 - Банката фалира. Курса е 1:3,20
                      20/07/2014 - Фонда започва да изплаща гаранциите. Курса е 1:3,40
                      03/08/2014 - Изплащат ми моята гаранция. Курса е 1:3,55. Очаквам тук да ми изплатят 34,000 лева (по курса от 20/07/2014). Ако парите ми бяха в лева на същата дата щях да имам по-малко от 20,000 лева.

                      Какво мислите?
                      В такъв случай ще Ви бъде изплатена левовата равностойност на гарантираната сума по централния курс на БНБ за деня, определен от ФГВБ като начален ден за изплащане на гарантираните размери по влоговете.Това е закона.
                      Друг е въпроса - КОГА ще е началния ден ,който ФГ ще определи ? Естественно - нали се сещате Не бъдете наивни,моля ви...............
                      Сметка може да ми държи само онзи,който е внесъл пари по нея !

                      Коментар


                      • А във ФГВ всичко е ясно - парЕ нЕма дори за КТБ, камо ли за друга/и закъсали банки с падеж на 1.2 милиарда лева този месец![/QUOTE]

                        В повечето страни от ЕС не съществува такъв фонд.Просто държавата е гарант и при нужда се емитира дълг за покриване на влоговете.

                        Коментар


                        • Хаха..... и аз имам план за преструктуриране, ама паре нЕма за да се случи. А първо трябва да се върне 1.2 млрд. За да стане това трябва емисия нов дълг. Ти били дал на заем пари на някой който е как да кажа.... в системен риск със спад в печалбите и приходите?
                          Ама това е следствие от 5г. записване на загубите "под черта" оформени каро преоценени "активи"
                          Видов ден винаги идва


                          Първоначално изпратено от Repoman Разгледай мнение
                          Във фонда на хартия има над 2 млрд. лв., реално май не е ясно дали изобщо има нещо, но може да се емитира някакъв заем с държавна гаранция че да се съберат едни пари.
                          Колкото до въпросната банка, тя нали вече трябва да е представила план за преструктуриране и оздравяване, нали срока мина?
                          Ай сиктир, аман от "специалисти"

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Charts Разгледай мнение
                            Риска от падане на борда и респективно риск от курсови разлики е ОГРОМЕН !
                            А във ФГВ всичко е ясно - парЕ нЕма дори за КТБ, камо ли за друга/и закъсали банки с падеж на 1.2 милиарда лева този месец!
                            Във фонда на хартия има над 2 млрд. лв., реално май не е ясно дали изобщо има нещо, но може да се емитира някакъв заем с държавна гаранция че да се съберат едни пари.
                            Колкото до въпросната банка, тя нали вече трябва да е представила план за преструктуриране и оздравяване, нали срока мина?

                            Коментар


                            • Риска от падане на борда и респективно риск от курсови разлики е ОГРОМЕН !
                              А във ФГВ всичко е ясно - парЕ нЕма дори за КТБ, камо ли за друга/и закъсали банки с падеж на 1.2 милиарда лева този месец!
                              Ай сиктир, аман от "специалисти"

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от KoMetov Разгледай мнение
                                След като имаш идеята, че те НЯМА ДА ТИ ДАДАТ, ти защо се буташ ДА ИМ ДАВАШ!?
                                Това е въпрос от ниво - двугънково
                                Изпреварваш еволюцията в случая
                                Скъпа Обергрупенфюрер - C'Est La Vie!

                                Коментар

                                Working...
                                X