IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какъв е изходът когато задлъжнеем?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Дълговата структура на Румъния и тази на БГ са различни и не може да се правят аналогии.
    Външния дълг на държавата е на ниско ниво под 3,5 милярда евро. Останалите задължения са вътрешни , което дава голяма стабилност на дълга.

    Чуждестранинте инвестиции в България от три години се движат между милярд и милярд и половина:
    http://www.investor.bg/ikonomika-i-p...godina,148318/

    Така че таз годишния милярд чужди инвестиции не е нищо ново в случая.

    Ако догодина се реализира тази заявка за инвестиция http://darikfinance.bg/novini/102555...E8%E7%E0%F2%E0 ситуацията сериозно ще се промени.

    Също така статистиката отчита увеличение на брутния частен дълг , тоест пари под формата на заеми влизат в БГ икономиката. Всички занимавали се с чужди инвестиции знаят че сериозна част от тях са инвестиции оформени като заеми .
    Банките също спряха да намаляват задълженията си към чужбина и вече са в цикъл на увеличение. За една година към 300 милина евро порастват задълженията им.

    Дългът много лесно ще започва да пада като процент от БВП , достатъчно е бюджетен дефицит 2 % и ръст на БВП 3% ........ проблема не е дефицита а забавения ръст просто.
    Last edited by markov; 14.12.2013, 23:49.
    Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

    Коментар


    • Айде и аз да сложа една теза в опозиция на последната.

      Румъния 2010 имаше 30% дълг към БВП и се обърна към МВФ, щото нямаше кой да и даде пари на ниски лихви.

      Тоя новия заем дето го взеха според мен е висока лихвата. Но все пак говорим за 7, 10 и 15 години.

      В момента управляващите залагат 1.8% растеж и 2% дефицит. Пита се в задачата колко % растеж ни трябва, че да остане нещо у хазната за изплащане на заеми.

      Отговорът е поне 5% растеж.

      Следващо питане - ще има ли скоро такъв растеж?

      Отговорът е по-скоро не.


      Аз не виждам 1.8% и за следващата година. Това е все едно да се хванем за косите и да се издърпаме със собствени средства. Не че е невъзможно, но е трудно и бавно.

      В момента чуждите инвестиции тотално спряха. Просто изчезнаха - явно впечатлени от "компетенцията" на правителството и "гостоприемството" на Атака.

      Това бяха едни 2 милиарда Евро преди или 4% от БВП. Тази година я добутат до 1 милиард Евро, я не. Другата година сигурно ще са още по-малко. Я минат половин милиард, я не. За съжаление, България изглежда много зле на инвестиционната сцена, последната половин година.

      Догодина може да се окаже нулева и за Еврофондовете. Пък ако ги спрат - аз не виждам как ще регистрираме и половин процент растеж.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
        дано да се получи така
        дано
        За следващата година в бюджета за 2014 предвиждат БВП 81,5 милярда и таван на дълга 18 милярда. Което ще е 21-22% от БВП. Спокоино може да се изкарат още 2-3 години докато икономиката регистрира съживяване, и дългът пак няма да е минал нивото от 2003 примерно.

        Нетен дълг като процент от БВП:
        2003 - 35,5%
        2004 - 27,2%
        2005 - 19,9%
        2006 - 9,7%
        2007 - 6,8%
        2008 - 4,0%
        2009 - 5,3%
        2010 - 9,4%
        2011 - 11,7%
        2012 - 12,3%
        2013 - 17,0%
        2014 - 22,0%

        Доста икономисти т.н. Кенсианци отдавна говорят че държаната трябва да заема дълг и да харчи повече по време на криза за да компенсира спадналото частно потребление. В периоди на възход на икономиката трябва да прави обратното ...тоест да харчич по-малко и да връща заеми .......
        Като гледам данните сме в подобен цикъл от 2003 поне , но маи няма особен ефект върху икономиката защото е твърде отворена към външни пазари и повече доходи на населението стимулират вноса а ен толкова вътрешното производство....
        Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

        Коментар


        • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
          Ако не се случи нещо кагастрофично и в БГ през 2014 ще започне полека-лека оживяване на икономиката.
          Икономическия цикъл на запад тръгна в посока нагоре и няма как да не се усети и тук на принципа на скачените съдове. Та мисълта ми е след 3-4 години ще се усети подобрение в бъджетното салдо и евентуално възможност за смъкване на някои процент от дълга. До тогава леко покачване на дълга ще се наблюдава.
          дано да се получи така
          дано

          Коментар


          • Изходът е патрон в главата.
            Custodite sortem vestram

            Коментар


            • Тоя филм сме го гледали 97, отделно се прожектира в съседните ни страни.

              Идва МВФ и почва секирата.

              Румъния 2010 като не може да върже бюджета и като нямаше резерви като нас се обърка към МВФ за заем и условията бяха 15% пенсиите надолу и 25% бюджетните заплати.



              Даже сега като се замисля най-добре БСП и ДПС да ги оставим те да режат като дойде МВФ, тогава собствения им електорат ще ги изгони с камъни.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                На БГ не и трябва много да задлъжнява. То и сега правителството трудно се разплаща, а като стане повече какво ще правим?
                ГЕРБ използваха всички резерви. Сега няма резерви и започваме със заемите. Ясно си личи, че генерираните данъци от икономиката не стигат за издръжка на държавата. И това е от доста години, а издръжката даже се увеличава непрекъснато.
                Както я караме скоро ще фалираме и то задлъжнели до дупка.
                Политиците никога няма да направят необходимото - НИКОГА. Нашите политици са във властта, за да си правят бизнеса, не да подкрепят колкото може държавата.
                Първата стъпка е да се повишат данъците. Тогава край на всичко - няма дори и малко инвестиции, част от бизнеса затваря и сме до тук.

                Вие какъв изход виждате???
                Ако не се случи нещо кагастрофично и в БГ през 2014 ще започне полека-лека оживяване на икономиката.
                Икономическия цикъл на запад тръгна в посока нагоре и няма как да не се усети и тук на принципа на скачените съдове. Та мисълта ми е след 3-4 години ще се усети подобрение в бъджетното салдо и евентуално възможност за смъкване на някои процент от дълга. До тогава леко покачване на дълга ще се наблюдава.
                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                Коментар


                • fortiss

                  Изхода е в редукция на числеността на банките, тяхната печалба ни се лепи като дълг..хората просто трябва да си изтеглят парите от някои банки .
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • не ми се мисли- май няма изход и по-добре да не задлъжняваме.

                    Коментар


                    • Ного зехте да се панирате.

                      Дефицита в близките години не е надвишавал 3%, което явно е прието за международен стандарт за стабилни публични раходи.

                      Нема кво да го мислиме правителството, то си има механизми да оказва натиск върху донорите му. Стотици милиони секи месец се изсипват в частните пенсионни фондове, а те купуват доста ДЦК.

                      В това състяние на ограничени дефицити, имаме възможност да кретаме още 20 години. Друг е въпроса, че нема кой да ги изтърпи да живееме в тоя кенеф още толкова време.

                      Много от нещата, свързани с повишаване на жизнения стандарт на българите са чисто административни и не изискват никакви инвестиции от страна на държавата. Изисква се само да се развалят (намалят) съществуващи схеми за неправомерно облагодетелстване на номенклатурчици.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от plamex Разгледай мнение
                        Намираш си бай мангал, подаряваш и бегаш, ама яко бегашшшшшшшш .....
                        Това пък какво означава?!? Терминал 2?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fant0mas Разгледай мнение
                          Какъв е изходът, когато задлъжнеем? Има два варианта - или затъваме в дългове и фалираме, или разчитаме на невероятна стратегия, разработваме я и излизаме на печалба. За да стане второто обаче, и то при условие, че сме задължнели, трябва да имаме креативна идея, за която да намерим финансиране. Което напоследък става все по-трудно... Но парите и системата, в която живеем не позволяват други алтернативи
                          Намираш си бай мангал, подаряваш и бегаш, ама яко бегашшшшшшшш .....
                          Предоставяме списъци на акционери от АД, събираме пакети-акции от малки акционери.

                          Коментар


                          • Какъв е изходът, когато задлъжнеем? Има два варианта - или затъваме в дългове и фалираме, или разчитаме на невероятна стратегия, разработваме я и излизаме на печалба. За да стане второто обаче, и то при условие, че сме задължнели, трябва да имаме креативна идея, за която да намерим финансиране. Което напоследък става все по-трудно... Но парите и системата, в която живеем не позволяват други алтернативи

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от aprilzi Разгледай мнение
                              Какъв е изходът когато задлъжнеем?


                              изхода е само един! задължаваме още повече. независимо дали частник или държава.

                              паричната система не познава друга алтернатива. борча расте до като фалира или банката или частника и държавата заедно.

                              ако не може повече да се справя частника. той фалирва. това не е добре за банката щото и тя е на път да фалира. ето защо и частника и банката се мъчат да не излезе на яве че единия или другия е фалирал.

                              това е състоянието в днешния запад. всеки си държи маската че не е фалирал. това е спасението. лъжата е основата върху която се строи капитализма. ако с лъжа не става има и военни които да потвърдят че лъжата е истината която трябва да се поддържа.

                              и заради това и запада лъже и изтока лъже. крайния резултат зависи коя страна има по добрата пропаганда.

                              и да допълня нещо.
                              науката която учи как се поддържа и внедрява лъжата се нарича култура.
                              демек колкото по висока културата в едно общество толкоз по се обожава лъжата.

                              това е и причината защо толкова много културни нации са изчезнали през вековете.
                              цивилизацията е първата предпоставка за дадена нация да изчезне от света.

                              никоя цивилизация не се е задържала за винаги. всяка е обречена на смърт, зависи от нивото на грижата за лъжата.

                              траки , гърци римляни македонци перси и след това кво ли не процъфтява , преди да пукне се уголеменява каго балон и след това издиша, това е редът как умира всяка велика държава. това е универсален закон.
                              ПОЗДРАВЛЕНИЯ !

                              Коментар


                              • В консолидирания държавен бюджет на България разходите общо за пенсии, заплати и осигуровки:
                                1)
                                - през 2012г. бяха над 12.4 МИЛИАРДА лв.
                                2)
                                - през първото полугодие на 2013г. бяха вече над 6.5 МИЛИАРДА лв.


                                За сравнение в края на юни 2013г. правителственият дълг (общо вътрешен, външен и държавногарантиран) беше по-малко от 14.5 МИЛИАРДА лв.





                                http://www.noi.bg/aboutbg/st
                                http://www.minfin.bg/bg/statistics

                                Коментар

                                Working...
                                X