Първоначално изпратено от съни(тя)
Разгледай мнение
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/...niama_premier/
След "кризата пред парламента...това, което също стана ясно, е, че България няма премиер", коментира Иван Кръстев в интервю за днешния брой на вестник "Труд". Политологът смята, че партиите трябва незабавно да се съгласят за предсрочни избори и че е необходима такава промяна в Изборния кодекс, която да подпомогне след избори новото правителство да има мандат да управлява. Другото условие това да се случи е "промяна на тона, с който говорят основните партии, но и на начина, по който всички говорим за партиите".
Големият отстътсващ - Орешарски
"В един толкова критичен момент Пламен Орешарски, човекът с най-високо доверие в лагера на управляващите, не каза нищо и не направи нищо. Той нито се обърна към нацията, нито защити действията на полицията, нито предприе каквото и да било действие, което да успокои хората или да предложи някакво решение. Той остана големият отсъстващ", обяснява Иван Кръстев.
Според него "кризата пред парламента" (както я нарича) е била неизбежна, "защото стратегията на властта "да изтощава" протеста, да не чува и не вижда хората на площада, да твърди непрестанно, че протестиращите са някакви дебилни кукли на конци, естествено доведе до радикализация и до сблъсъците от нощта срещу сряда."
Иван Кръстев, който е председател на УС на Центъра за либерални стратегии и в момента е изследовател в Института за науките за човека (Виена), коментира кризата във властта, протестите, очакваните избори и какво следва след тях. Той прави анализ на отношението към правителството през различните партии и техните избиратели и казва, че кабинетът "Орешарски" е имал право да управлява, само ако разшири политическата подкрепа, с която започва.
За бъдещето на правителството
Според политолога е възможно, но много малко вероятно правителството да преживее кризата. Дори ако остане на власт, кабинетът не би могъл да управлява, коментира Кръстев.
"Правителството изгуби легитимността да говори с градската средна класа, нито пък може да я "страхува". Нещо повече, за да оцелее във властта, правителството трябва да избягва всякакви непопулярни мерки. Но ако в рамките на една бюджетна година е възможно да обещаваш и по-високи цени на въглищата, и по-ниски цени на тока, то в средносрочен план липсата на стратегически решения ще доведе до икономическа и социална катастрофа и Пламен Орешарски прекрасно знае това.
Защото заемът от един милиард, който правителството иска с актуализацията на бюджета, е "заем политическа нелегитимност": той трябва на правителството, за да си купи временна подкрепа, а не за да даде тласък за икономически растеж. Другата причина, която прави нищожни шансовете на правителството да може да управлява, а не просто да остане във властта, е, че отношенията вътре в управляващата коалиция са взривоопасни."
За БСП и греха на Станишев
Политологът коментира, че БСП е загубила това, с което най-много се гордее, а именно, че е партията с най-много вътрешна демокрация.
Той оценява, че "Станишев предаде интересите на собствените си привърженици. Днес, ако искаш да си министър в правителство на БСП, най-доброто, което можеш да направиш, е никога да не си бил член или симпатизант на БСП и по възможност да си бил активист на поне две десни партии. Но най-големият проблем е, че във време, когато навсякъде в Европа младото поколение се движи наляво, БСП загуби още едно идващо поколение. Защото младите хора, които бяха на улиците на София през последните четиридесет дни, едва ли някога ще гласуват за БСП. И това е грехът на Станишев към неговата партия."
Коментар