Значи Мавъра назначава дъщерята на проверяващата го в същия момент одиторка от Сметната палата и той остава чист в целия този скандал? Чист, меко казано, конфликт на интереси и в двете страни. Малко като при катаджиите и шофьорите, кой е по-виновен, полицая, че си иска или шофьора, че си плаща, за да няма проблеми?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
И Мавродиев чопвал бонуси
Collapse
X
-
Май Сметната палата ще проверява Мавродиев отново ...
Първоначално изпратено от admi Разгледай мнениеПодкрепям идеята!
Служителка на Сметната палата, одитирала КФН, е уволнена
Препоръчване (2)
От Дневник Всички статии на автора
Последна промяна в 13:45 на 27 юни 2012, 17 прочитания, 1 коментар
Председателят на Сметната палата Валери Димитров не е бил уведомен своевременно за конфликта на интереси
Председателят на Сметната палата Валери Димитров не е бил уведомен своевременно за конфликта на интереси
Фотограф: Цветелина Белутова
Капитал
По темата
Финансовите инспектори влязоха в Комисията за финансов надзор от втори опит - 18 апр
Председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров е издал заповед за дисциплинарно уволнение на Лилия Бунева, главен одитор в Сметната палата, съобщиха от пресцентъра на ведомството. От там посочват, че Бунева е нарушила чл. 40, ал. 3 от Закона за Сметната палата и Етичния кодекс на служителите в Сметната палата, "като с поведението си е дала повод за уронване на доброто име на институцията".
Лилия Бунева е била ръководител на одитния екип, който е извършвал одит в Комисията за финансов надзор.
По време на одита дъщеря й е назначена на работа в Комисията за финансов надзор, поради което Лилия Бунева е трябвало незабавно да уведоми ръководството на Сметната палата и да поиска да бъде отстранена от изпълнение на задачата.
Одиторката е поискала такъв отвод едва, когато фактите стават известни на ръководството на Сметната палата.
От одитната институция обясняват, че Бунева е отстранена като ръководител на одитния екип на 20 април 2012 г. и на нейно място е назначен нов ръководител, който довършва одита на Комисията.
Случаят е предаден на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, посочват още от Сметната палата.
Междувременно на 20 април екип на другия одитиращ орган - Агенция задържавна финансова инспекция направи втори опит да влезе за проверка в комисията за финансов надзор след като преди това не беше допуснат в сградата. Проверката започна по сигнали за нарушения в бюджетната, финансово-стопанската и отчетната дейност на комисията.
Междувременно заместник-председателят на Комисията, отговарящ за капиталовия пазар Димана Ранкова, напусна и стана съветник на президента Росен Плевнелиев.
Коментар
-
Коментар
-
Не ми е работа, но да дам малко насоки на Мартин, какво ТРЯБВАШЕ да отговори на г-жата:
Ще поискаме становището на КФН по всеки от въпросите и ще Ви запозная с него!
По въпрос 1: Ще представим искане към комисията (това е в правомощията на НС) да въведе срок за отговор на жалбите (друг въпрос дали Мавродиев ще се съгласи да направи промените).
По въпрос 2: Ще поискам справка от КФН (това е в правомощията на НС) за не вписаните отчети, колко са и защо е така.
По въпрос 3: По този въпрос, мога да бъда и по-конкретен. ЕС ни върна 15 години назад. Преди влизането ни в ЕС в България имаше единна точка за подаване на отчетите и за намирането им. След спазването на евродирективите се разреши този вид конкуренция. Тук не е виновен Мавродиев.
По въпрос 4: Дали КФН изпълнява задълженията си на орган, който следи за спазване правата на акционерите се произнася НС всяка година по два пъти. Първо при гласуване на бюджета и втори път при одобряване отчета на КФН за предходната година. Ще изискаме справки, от които ЯВНО ще се констатира ЛИПСАТА на действия от КФН по въпроса с двата сайта. Определено този въпрос е направо за конституционен съд. НЕ СЕ шегувам. Нарушават се граждански (не само инвеститорски) права! (Този въпрос няма нищо общо с Правилника на КФН и Мартин е забравил да отговори на него)
По въпрос 5: Подобно на предходната точка се иска справка, констатира се липсата на предприети действия.
И този месец или следващият, когато се гласува отчета на КФН се гласува с ПРОТИВ. Мартин вече ко е отработил това. Нали го направи преди две години с КФН, но тогава водена от Чобанов. Явно бързо е забравил, какви са му правомощията
Не ми отне повече от 15 минути. Значи не е трудно, но липсва желание за действие!
А защо "опозиционен лидер" действа така, нека всеки си направи изводите!
Коментар
-
Първоначално изпратено от admi Разгледай мнениеНе трябва ли да има общ отговор от всичките комисии подписан от г-жа Цачева?
Питането е към г-жа Цачева, не към Мартин?!
то се представлява от председател
към момента на питането председател е ЦЦ
отговорът може да е подписано от заместник на ЦЦ, ако е овластен изрично за това
но това са игрите на администрацията
размиване на отговорност
не че и иначе се носи де
Коментар
-
Първоначално изпратено от admi Разгледай мнениеКомисията на Мартин е една от комисиите пред, които се отчита г-н Мавродиев.
Това значи ли, че всяка от тях ще трябва да отговори на г-жата?
Не трябва ли да има общ отговор от всичките комисии подписан от г-жа Цачева?
Питането е към г-жа Цачева, не към Мартин?!
През месец април имам писмо от г-жа Цачева, че сигналът пренасочен към Комисията за икономическа политика, енергетика и туризъм.
Коментар
-
Комисията на Мартин е една от комисиите пред, които се отчита г-н Мавродиев.
Това значи ли, че всяка от тях ще трябва да отговори на г-жата?
Не трябва ли да има общ отговор от всичките комисии подписан от г-жа Цачева?
Питането е към г-жа Цачева, не към Мартин?!
Първоначално изпратено от Toncheva Разгледай мнениеСпоред Народното събрание на България, над Мавродиев е само Господ!!!
е не според НС, а само според комисия, оглявавана от опозиционен смешник, който дори не може едно тълкуване на закон да направи
Коментар
-
Втора част
http://www.temanews.com/index.php?p=...=705&aid=15988
Оказва се, че пари от КФН са изтичали по всевъзможни други начини. Например с граждански договори са извършвани плащания към външни фирми за дейности, за които в КФН има обособени цели отдели. Или пък конкурси за избор на изпълнители не се обявяват, обществените поръчки се разделят и се третират като "малки" процедури, за да се заобикали законът. Има няколко такива проекта, по които са платени над 800 000 лева без ДДС от бюджета на комисията. В повечето от тях участват свързани една с друга фирми или такива, които са кандидатствали едновременно по различни поръчки. Всичко това подробно е описано в доклад, който в момента е на бюрото на министър Дянков.
Обединено консултиране
Явен конфликт на интереси има и при назначаването на служители на ръководни длъжности. Емблематичен е случаят с един от най-близките хора на Мавродиев - Валентин Гарвански, който е главен директор на "Надзорна дирекция" в КФН. Дирекцията координира и ръководи надзора и на трите направления - ценни книжа, застраховане и осигуряване, и се занимава с проверките, принудителните мерки, глобите и санкциите. До март 2011 г. - месец преди назначаването си, Гарвански е бил член на УС на "Кепитъл маркетс асет мениджмънт" АД, която е свързана с инвестиционния посредник "Кепитъл маркетс" АД. И двете дружества са поднадзорни на КФН. Едновременно с това Гарвански е търгувал за собствена сметка с акции на дружества, над които упражнява контрол - "Химимпорт" АД, "Еврохолд" АД и др., което дава достатъчно основания за търговия с вътрешна информация. Има данни, че е сключил договор за кредит в размер на 260 000 евро и със застрахователното дружество "Бул инс", на което осъществява контрол и през миналата година е инициирал и ръководил извършване на пълна проверка на дейността.
Друг интересен случай е с Андон Георгиев, който е началник на кабинета на Мавродиев. Според фирмените регистри той и до момента е председател на борда на директорите на "Юнайтед консултинг" АД (в превод - обединено консултиране). Дружеството е основано през 2000 г. от Стоян Мавродиев, като в момента е собственост на офшорна фирма и е с предмет на дейност "консултации по приватизация, данъчно третиране, банково и конкурентно право". Освен това Георгиев и до момента е действащ адвокат, като правата му не са преустановени.
Съгласно измененията в Закона за КФН от юни 2010 г., чийто автор е именно Мавродиев, комисията е призвана да разкрие и оповести действителните собственици в поднадзорните компании от небанковия сектор. Още тогава той заяви, че целта е хората да знаят кои всъщност управляват техните средства и така да могат да оценят риска.
Самият Мавродиев години наред е участвал в различни дружества чрез офшорни компании, регистрирани в Британските Вирджински острови или в Сейшелите. Всичко започва от споменатото вече дружество "Юнайтед консултинг", което от 2000 г. досега е променяло многократно името си и правноорганизационната си форма. През всичките тези години постоянно се повтарят две имена - началникът на кабинета в КФН Андон Георгиев Георгиев и Димитър Иванов Младенов. Те имат участие под различна форма във всички фирми - действащи или в ликвидация, напуснати от Мавродиев след избирането му за депутат. Сложната мрежа "Юнайтед консултинг" вече се е мултиплицирала в компании като "Морган дивелъпмънтс" ЕООД и "Некст левъл кънстръкшънс" ООД, собственост на регистрирани в САЩ компании, "Пропърти инвестмънтс" ЕООД, "Ю Си Транс" ЕООД (Британски Вирджински острови), регистрираната в САЩ "Алфа Ем Трейд" ЕООД, която е правоприемник на "Битрейд" ЕООД...
Списъкът е твърде дълъг, а темата със сигурност ще има продължение. Не само защото има данни и сигнали за натиск от страна на служители на КФН върху поднадзорни компании и инвестиционни посредници, които в момента се проверяват, а и защото войната между финансовите лобита в ГЕРБ ще е ключова за бъдещето на кабинета "Борисов".
http://www.temanews.com/index.php?p=...=705&aid=15988
Коментар
-
Първоначално изпратено от admi Разгледай мнениеАко държиш да я прочетем тази статия, ами сканирай я и ни я качи в някой сайт като снимка.
Иначе ........... ще чакаме 30 дни
ЕТО резултата от чакането:
http://www.temanews.com/index.php?p=...=705&aid=15988
Войната на Мавродиев
Йордан Мичев
Шефът на КФН и бивш претендент за поста на финансов министър започна атака срещу Симеон Дянков. Сигналите срещу него и екипа му обаче са толкова много, че трудно може да се заметат под килима
В близките седмици премиерът Бойко Борисов ще има трудната задача да намери решението на един отдавна тлеещ проблем. Но ако не го направи, той може да се превърне в пожар с непредвидими последици.
Проблемът е кой да подкрепи в спора помежду им - финансовия министър и вицепремиер Симеон Дянков или "вечния претендент" за поста и автор на икономическата програма на ГЕРБ Стоян Мавродиев.
До парламентарните избори през 2009 г. Мавродиев бе едно от остриетата на партията и кандидат № 1 за финансов министър. В крайна сметка бе принуден да се задоволи с депутатско място, а през юни 2010 г. да оглави Комисията за финансов надзор (КФН). Около тази комисия винаги е имало големи апетити, защото разполага със силен инструментариум за въздействие върху трите основни направления в небанковия сектор - инвестиционна дейност (фондова борса и колективни инвестиционни схеми), осигурителна дейност (пенсионни фондове) и застраховане (плюс здравните фондове).
Нарушаването на "студения мир"
Ако за две години и половина между Мавродиев и Симеон Дянков имаше негласен пакт за ненападение, в последните седмици той вече е трайно нарушен. Шефът на КФН остро атакува финансовия министър за няколко негови нови и стари инициативи - предложението за инвестиране на част от Сребърния фонд в държавни ценни книжа (ДЦК), прехвърлянето на резерва на НЗОК към фискалния резерв, намеренията за евентуално намаляване на ДДС и промените в Закона за Комисията за финансов надзор заради новите правила за заплащане на държавните служители. Те предвиждат да бъде премахнато и правото на членовете на комисията, включително председателя й, да взимат до 25% бонуси за постигнати резултати спрямо основното си възнаграждение.
"В момента, в който се посегне дори на част от Сребърния фонд, ще влезем в категорията на рисковите държави и веднага кредитите на хората ще станат по-скъпи, защото българските банки и компании ще се финансират много по-трудно от чуждите институции. Освен това повишаването на риска ще се отрази и на пазара на международните ни книжа, които никой няма да иска да купи", твърди Мавродиев. По думите му не може да става и дума за намаляване на ДДС в година, в която се очаква нулев или отрицателен растеж, а Дянков трябва да обясни откъде ще вземе 700 млн. лв. за компенсиране на евентуалното намаление. По въпроса за бонусите Мавродиев бе още по-категоричен, заявявайки, че "с тези промени България ще си докара санкции от Брюксел, защото там се определят заплатите на членовете на независимите регулаторни органи като СЕМ, та дори и кариерното израстване".
За голяма част от идеите си обаче Дянков има подкрепата на премиера Борисов, който всъщност бе първият заговорил за намаляването на ДДС. В крайна сметка след среща със синдикатите и работодателските организации в четвъртък (22 март) финансовият министър коригира предложението си за Сребърния фонд и вместо до 70% от средствата му да се инвестират в ДЦК, максималният размер ще е до 30%.
Дянков отвръща на удара
И докато Мавродиев продължава публично да кани Дянков на среща в Съвета за финансова стабилност, в който участва и управителят на БНБ Иван Искров, за да бъдат обсъдени управлението на държавния дълг и на средствата в Сребърния фонд, финансовият министър упорито мълчи и се прави на разсеян. Вместо да отговори на предизвикателството във вторник (20 март) инспектори от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) се опитаха да започнат проверка на КФН. Поводът - постъпили сигнали за дейността на комисията. Голяма част от тях били свързани с данни за конфликт на интереси на служители, съмнителни назначения, неоправдани разходи за външни услуги и бонуси, както и сигнали за корупция.
Изпратените от Дянков инспектори обаче бяха изгонени от Мавродиев. Той им заявил, че АДФИ няма правомощията да извършва такава проверка, тъй като комисията е независим орган, който се отчита пред Народното събрание и чиито финансови отчети се проверяват от Сметната палата. Законът за държавната финансова инспекция обаче е категоричен, че АДФИ има правомощия да проверява всички организации, които се финансират от държавния бюджет. КФН е независим орган, но се издържа от държавна субсидия.
Ударът по кокалчетата накара Мавродиев да си изпусне нервите, заявявайки, че некомпетентността на финансовото министерство е "потресаваща" и се превръща в "системен риск за публичните финанси". По думите му в докладите от петте проверки на Сметната палата в КФН през 2011 г. не са констатирани никакви нарушения. "Комисията за финансов надзор и аз, в качеството си на нейн председател, винаги сме спазвали буквата на закона, в стремежа си към пълна прозрачност и добро управление - обяви в официално становище Мавродиев в четвъртък (22 март). - Считам, че сигнали, в които се съдържат данни за каквито и да било нарушения, свързани с дейността на комисията, следва да се изпращат незабавно към Народното събрание и Сметната палата - институциите, които по закон контролират дейността на КФН."
Според него извършването на финансова инспекция от страна на изпълнителната власт представлява сериозна намеса в дейността на независимия орган и сериозно нарушение на редица европейски нормативни актове. "Това би предпоставило стартирането на съдебни дела пред компетентния европейски съд и наказателни процедури срещу страната ни", твърди в заключение Мавродиев.
По високите етажи
Последните инфарктни събития около КФН всъщност никак не са случайни, твърдят запознати. Те са част от много по-сериозната подмолна война, която отдавна върви между лобитата на двамата вицепремиери Цветан Цветанов и Симеон Дянков. Цветанов вече успя да наложи "партийната линия" при освобождаването на двамата експертни министри Трайчо Трайков и Стефан Константинов, които бяха заменени от верните на ГЕРБ Делян Добрев и Десислава Атанасова. "Дянков в момента е вкаран в ъгъла и се опитва да спаси поста си, отбранявайки се от атаките на Мавродиев. Само преди година, покрай скандала с апартаментите ситуацията бе коренно различна - Цветанов бе под натиск. Премиерът обаче ще има последната дума", заяви пред "ТЕМА" високопоставен източник от ГЕРБ.
Дали Дянков има аргументи, с които да уязви противника си? Ако се съди по събраните от него сигнали - да. Преди две седмици покрай скандалите с бонусите лидерът на БСП Сергей Станишев обяви, че в Комисията за финансов надзор са били раздавани скандални бонуси и че Мавродиев си е назначил 7 съветници, които дублират ресорите на зам.-председателите и директорите в КФН. Тези негови приближени вземали заплати между 2000 и 3000 лв. Допълнителното им материално стимулиране е между 5000 и 10 000 лв. месечно. Освен това били награждавани с по още една заплата, обяви Станишев, без да влиза в подробности.
Комисията в крайна сметка се оказа незасегната от "голямото затягане на коланите" при управлението на ГЕРБ. През 2009 г. бюджетът й бе свит драстично от 12 млн. лева на 6.5 млн. лева, а броят на щатните й служители съкратен с 20%. След като бе оглавена от Мавродиев обаче бюджетът на КФН бе актуализиран и стигна до 9.3 млн. лева. През 2011 и 2012 г. вече е 13.6 млн. лева. От 200 души персонал щатът по неофициални данни е нараснал на 240, а по сметките на Мавродиев - на 223 души. Предвиденият бюджет за заплати е 6.6 млн. лева, а както вече стана дума - според Закона за КФН от тях могат да отидат до 25% за бонуси, или около 1.6 млн. лева. Според Мавродиев през 2011 г. са изплатени 1.57 млн. лева за бонуси на служителите. Те обаче се разпределят според заслугите, а не по-равно. Така някои са взели по около 600 лева на месец, но големите шефове са си разделили десетки хиляди. Началникът на кабинета му Андон Георгиев например е взел около 30 000 лева за 2011 г. Само за ноември и декември м.г. Мавродиев и други трима членове на КФН са си раздавали по 17 000 лева.
Коментар
-
Диманчето, всички я знаем и помним, как при нея и Апостолов минаваха ощетявания на миноритарите. Че е компетентна спор няма, за разлика от абсолютния парашутист Мавродиев, но проблемът е, че и при сегашната комисия съмнителните операции си вървят с пълна сила, разликата е, че силните на деня са други. Ако видя безпристрастна защита на миноритарите и добрите практики по всички фронтове, с удоволствие ще подкрепя сегашния екип, въпреки слабата подготовка на тема финанси и икономика на Мавродиев, но такива неща не се виждат, а единствената ежедневна активност на комисията е по темата Сребърен фонд и финансовата стабилност, разбирай непрекъснати конфронтации с финансовия министър.
А на Димана най-малкото не й прави чест, че се измъква по терлици от комисията, сядайки на ново топло държавно кресло, без да каже честно и открито, какво става в комисията, с кое не е съгласна, защото за всички е ясно, че Комисията е мястото, на което тя се чувства най-добре и едва ли безмисленият пост на съветник на президента по икономическите въпроси ще й задоволи професионалните стремежи
Коментар
Коментар