IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

GARP - Financial Risk Manager (FRM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Aуе, мноо хора ги четат тия книжки...ама разбирате ли ги? :lol:

    Коментар


    • Първоначално изпратено от niki5
      Първоначално изпратено от Пeс
      Първоначално изпратено от niki5
      Tarsja :

      Elements of Financial Risk Management na Peter Christoffersen - vidjah, 4e e ima v Torrents, no neshto ne moga da e svalja, taka 4e ako njakoi moge da pomogne...
      http://rapidshare.com/files/8110754/0121742326.rar

      mersi mnogo mi pomogna,
      - da izpolzvam vazmognostta - nekav crack na cd-to kam knigara da da se namira tam ?
      a cd-roma ima li go??
      Не е съвет за покупко-продажба на акции

      Коментар


      • Дай да го видя...може и да имам...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Пeс
          Първоначално изпратено от niki5
          Tarsja :

          Elements of Financial Risk Management na Peter Christoffersen - vidjah, 4e e ima v Torrents, no neshto ne moga da e svalja, taka 4e ako njakoi moge da pomogne...
          http://rapidshare.com/files/8110754/0121742326.rar

          mersi mnogo mi pomogna,
          - da izpolzvam vazmognostta - nekav crack na cd-to kam knigara da da se namira tam ?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от niki5
            Tarsja :

            Elements of Financial Risk Management na Peter Christoffersen - vidjah, 4e e ima v Torrents, no neshto ne moga da e svalja, taka 4e ako njakoi moge da pomogne...
            http://rapidshare.com/files/8110754/0121742326.rar

            Коментар


            • Tarsja :

              Elements of Financial Risk Management na Peter Christoffersen - vidjah, 4e e ima v Torrents, no neshto ne moga da e svalja, taka 4e ako njakoi moge da pomogne...

              Коментар


              • New Exam Site in Sofia

                Който има желание да се яви на FRM в София вече може да го направи.

                Building Name: American University in Bulgaria
                Address: Elieff Center for Education & Culture 1 University Park Street, Rm 201
                City: Sofia

                Поздрави

                Коментар


                • Аз все пак трябва да пробвам

                  Първоначално изпратено от Vlado1
                  Dobre si se obosnoval. Vaobshte ne otricham ACCA i CFA. Dori imam ediniat ot dvata. Vseki, koito iska da se zanimava s schetovodstvo ili finasi triabva da ima pone edin ot tiah ili USA ekvivalenta CPA. Te sa absolutno polezni za rabrane na financial statements, business modeli, derivativi. Zapoznat sam i s izpita za FRM i PRMIA. Znam uchebnicite, misleh dori da se iaviavam. Razmislih. Jivota e nepredskazuem, a finansovote pazari sa chast ot nego. Riska ne moje da bude upravlian osven ako profit centrovete ne sa po-predpazlivi i po-malko alchni.

                  Middle office positions: Product development i technology.

                  Е в същия стил - на борсата не може да се правят пари, защото никой още не е измислил перфектния evaluation/prediction model, нали?!?

                  Не говорим за идеалния случай и ясно е че не може да се елиминира риска.
                  Аз под мениджмънт разбирам свеждането му до приемливи граници, което със сигуност е възможно и се прави.

                  За product development i technology съм съгласен. Там без да имам опит ми се струва, че има голямо поле за иновативно и креативно мислене.

                  Коментар


                  • [quote="b.stefanov"]
                    Първоначално изпратено от Vlado1
                    Skromnoto mi mnenie e, che tozi izpit kakto i PRMIA sa izlishni. V perioda mejdu 2000 i 2006 godina imashe bum na tursene na RiSK manageri sas quantitative skills i vednaga se populiarizira niakolko sertifikata da saberat parite na horata.

                    Kakvo e risk management? Za men tova e high level accounting. Sled kato front officesa - traderi, Portofolio manageri, Credit manageri v commercial banks i t.n. vzemat reshenia, RISK Management im kazva dali da prodaljavat ili da ne prodajavat i otchitat VaR na kraia na niakakav period.
                    Drug e vaprosa, che nad Risk Managerite stoiat top managerite na finansovata institucia, a tiahnata cel e da maximize profits. Toest, mnogo chesto tova, koeto kazvat RiSk managerite moje da ne savpada s tova, koeto misliat top managerite. koeto puk saotvetno obezmislia rabotata na risk managerite.

                    FRM niama da vi pomogne vav vzimaneto na investicionni reshenia. Ima i po-interesni middle office positions, ako tova iskate.

                    На мен не ми звучи много скромно твоето мнение, защото с лекота си отписал цяло направление от финансите, на което се отдава все по-голяма значимост напоследък. Не мисля обаче, че post-а ти е злонамерен. По-скоро си мисля, че не си разсъждавал по темата и затова си направил такова изказване.
                    Първо искам да ти кажа, че според мен пропускаш смисъла на сертификационните изпити като FRM, CFA, ACCA и т.н. Смисълът им според мен не е да служат за директно доказателство, че си добър инвестиционен аналитик или добър риск мениджър или пък счетоводител. Не мисля, че взимането на някой от тези изпити е нещото което автоматично те праща на най-горно стъпало и със сигурност никой читав HR специалист не разчита единствено на това при подбора. Това за мен е вид quick test и показва единствено, че човек е имал достатъчно упоритост, дисциплина и амбиция и поне средно ниво на интелигентност. Истината е, че така както са създадени изпитите за тези сертификати всеки току-що завършил студент, който отговаря на тази характеристика ще може да ги покрие ако отдели достатъчно време. Виж само – имаш всичката литература синтезирана в разни учебни пакети, стратегии за успешно взимане на тестовете и купища практически въпроси, задачи, видео курсове и т.н. Затова и всички такива сертифициращи организации са наслагали изисквания за стаж в определени области и ти дават титла едва след като покриеш както изпита така и изискването за опит. И да наистина – FRM сам по себе си няма да помогне на никого да взима добри инвестиционни решения, така както няма помогне и CFA.

                    Относно максимизирането на печалбите – ОК съгласен съм, че top management-а и profit центровете в обичайния случай гледат всячески да се доберат до по-голямата печалба (все пак бонуси трябва да се взимат), но това е така при късогледия топ мениджмънт. И ако на някой не му е станало ясно, че performance се мери като се отчита не само печалбата но и поетия риск, това със сигурност Е проблем за risk management-а, но не означава че той е безсмислен, а напротив – означава че трябва да се работи, за това риск мениджмънта да е независима структура и гласа му да се чува.

                    Поздрави и ако имаш още конструктивни забележки ще се радвам да споделиш. Това е мястото все пак. Например кажи за какви middle office позиции говориш по-конкретно. Това ще ми е интересно (сериозно го казвам).[/quote

                    Dobre si se obosnoval. Vaobshte ne otricham ACCA i CFA. Dori imam ediniat ot dvata. Vseki, koito iska da se zanimava s schetovodstvo ili finasi triabva da ima pone edin ot tiah ili USA ekvivalenta CPA. Te sa absolutno polezni za rabrane na financial statements, business modeli, derivativi. Zapoznat sam i s izpita za FRM i PRMIA. Znam uchebnicite, misleh dori da se iaviavam. Razmislih. Jivota e nepredskazuem, a finansovote pazari sa chast ot nego. Riska ne moje da bude upravlian osven ako profit centrovete ne sa po-predpazlivi i po-malko alchni.

                    Middle office positions: Product development i technology.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Vlado1
                      Skromnoto mi mnenie e, che tozi izpit kakto i PRMIA sa izlishni. V perioda mejdu 2000 i 2006 godina imashe bum na tursene na RiSK manageri sas quantitative skills i vednaga se populiarizira niakolko sertifikata da saberat parite na horata.

                      Kakvo e risk management? Za men tova e high level accounting. Sled kato front officesa - traderi, Portofolio manageri, Credit manageri v commercial banks i t.n. vzemat reshenia, RISK Management im kazva dali da prodaljavat ili da ne prodajavat i otchitat VaR na kraia na niakakav period.
                      Drug e vaprosa, che nad Risk Managerite stoiat top managerite na finansovata institucia, a tiahnata cel e da maximize profits. Toest, mnogo chesto tova, koeto kazvat RiSk managerite moje da ne savpada s tova, koeto misliat top managerite. koeto puk saotvetno obezmislia rabotata na risk managerite.

                      FRM niama da vi pomogne vav vzimaneto na investicionni reshenia. Ima i po-interesni middle office positions, ako tova iskate.

                      На мен не ми звучи много скромно твоето мнение, защото с лекота си отписал цяло направление от финансите, на което се отдава все по-голяма значимост напоследък. Не мисля обаче, че post-а ти е злонамерен. По-скоро си мисля, че не си разсъждавал по темата и затова си направил такова изказване.
                      Първо искам да ти кажа, че според мен пропускаш смисъла на сертификационните изпити като FRM, CFA, ACCA и т.н. Смисълът им според мен не е да служат за директно доказателство, че си добър инвестиционен аналитик или добър риск мениджър или пък счетоводител. Не мисля, че взимането на някой от тези изпити е нещото което автоматично те праща на най-горно стъпало и със сигурност никой читав HR специалист не разчита единствено на това при подбора. Това за мен е вид quick test и показва единствено, че човек е имал достатъчно упоритост, дисциплина и амбиция и поне средно ниво на интелигентност. Истината е, че така както са създадени изпитите за тези сертификати всеки току-що завършил студент, който отговаря на тази характеристика ще може да ги покрие ако отдели достатъчно време. Виж само – имаш всичката литература синтезирана в разни учебни пакети, стратегии за успешно взимане на тестовете и купища практически въпроси, задачи, видео курсове и т.н. Затова и всички такива сертифициращи организации са наслагали изисквания за стаж в определени области и ти дават титла едва след като покриеш както изпита така и изискването за опит. И да наистина – FRM сам по себе си няма да помогне на никого да взима добри инвестиционни решения, така както няма помогне и CFA.

                      Относно максимизирането на печалбите – ОК съгласен съм, че top management-а и profit центровете в обичайния случай гледат всячески да се доберат до по-голямата печалба (все пак бонуси трябва да се взимат), но това е така при късогледия топ мениджмънт. И ако на някой не му е станало ясно, че performance се мери като се отчита не само печалбата но и поетия риск, това със сигурност Е проблем за risk management-а, но не означава че той е безсмислен, а напротив – означава че трябва да се работи, за това риск мениджмънта да е независима структура и гласа му да се чува.

                      Поздрави и ако имаш още конструктивни забележки ще се радвам да споделиш. Това е мястото все пак. Например кажи за какви middle office позиции говориш по-конкретно. Това ще ми е интересно (сериозно го казвам).

                      Коментар


                      • Skromnoto mi mnenie e, che tozi izpit kakto i PRMIA sa izlishni. V perioda mejdu 2000 i 2006 godina imashe bum na tursene na RiSK manageri sas quantitative skills i vednaga se populiarizira niakolko sertifikata da saberat parite na horata.

                        Kakvo e risk management? Za men tova e high level accounting. Sled kato front officesa - traderi, Portofolio manageri, Credit manageri v commercial banks i t.n. vzemat reshenia, RISK Management im kazva dali da prodaljavat ili da ne prodajavat i otchitat VaR na kraia na niakakav period.
                        Drug e vaprosa, che nad Risk Managerite stoiat top managerite na finansovata institucia, a tiahnata cel e da maximize profits. Toest, mnogo chesto tova, koeto kazvat RiSk managerite moje da ne savpada s tova, koeto misliat top managerite. koeto puk saotvetno obezmislia rabotata na risk managerite.

                        FRM niama da vi pomogne vav vzimaneto na investicionni reshenia. Ima i po-interesni middle office positions, ako tova iskate.

                        Коментар


                        • здравей, идеята е добра - за мен сертификата наистина си заслужава, само че все още съм по средата на хорото наречено CFA, след като се преборя с него, тогава бих се пробвал и с FRM.

                          иначе пожелавам на групичката успех, дано да намерите още 2-3 души, за да може изпита да се провежда в София ...

                          Коментар


                          • GARP - Financial Risk Manager (FRM)

                            Здравейте,

                            Разбирам, че все още няма небивал интерес към сертификатите за Риск Мениджмънт в България, но реших че е достатъчно за да отворим една тема и за Financial Risk Manager сертификата на Global Association of Risk Professionals

                            Имаме идея тази година да се отвори Тест Център на GARP в София, като за целта изискването на GARP е минимум 10 записани за изпита през тази година кандидати да изпратят request през интернет страницата на организацията:
                            http://www.garp.com/frmexam/register...stnewsite.aspx

                            след което, те стартират процедура за създаване на център в желаното място.

                            До сега успяхме да сформираме малка група от 11 човека, които вече са се регистрирали за изпита през Ноември 2008, и те биха били достатъчни, но проблема е че някой ще се явяват в чужбина тъй като живеят там или по това време от годината ще се намират извън България и така оставаме с около 7-8 от нужните 10 request-a.

                            В тази връзка ако някой е решил да се явява тази година нека се обади.

                            Като литература имаме целия пакет core readings, handbook-a и FRM Schweser Notes 2008. И още четива, spreadsheets и видео клипове с лекции.

                            Срока да съберем десетте request-а е 31 Август!


                            Поздрави,

                            П.С. може да пишете и на ЛС
                          Working...
                          X