IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

40% от децата смятат, че четенето на книги е безсмислено!!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kork
    Първоначално изпратено от bondinio
    да станат хора, различаващи доброто и злото
    трогателно, ние старото поколение изпитваме носталгична привързаност към книгите
    едно време те са били единствения източник на информация и имам чувството че отношението към четенето на книги е останало от тогава - ако не четеш значи си прост

    някой може ли да обясни какво е точно предимството на книгите пред останалите източници на информация като интернет, телевизия и т.ннапример ?
    и аз съм чел Достоевски но какво точно изпускат тези, които не го четат ?

    Пропускат bondinio,много пропускат,но най-тъжното в случая е,че никога няма да разберат !
    КОРК,

    за теб специално

    http://www.gutenberg.org/wiki/Gutenb...mission_How-To

    Коментар


    • ахахаххаха изказах се малко като П-р Вучков, ама така мисля )

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kork
        Първоначално изпратено от bondinio
        да станат хора, различаващи доброто и злото
        трогателно, ние старото поколение изпитваме носталгична привързаност към книгите
        едно време те са били единствения източник на информация и имам чувството че отношението към четенето на книги е останало от тогава - ако не четеш значи си прост

        някой може ли да обясни какво е точно предимството на книгите пред останалите източници на информация като интернет, телевизия и т.ннапример ?
        и аз съм чел Достоевски но какво точно изпускат тези, които не го четат ?

        Пропускат bondinio,много пропускат,но най-тъжното в случая е,че никога няма да разберат !
        Ами книгите развиват човека изключително много, обогатяват го, развиват фантазията му. Не случайно е толкова важно да се чете, когато сме в ученическите си години и се формираме като хора и характери.А за телевизията, то си има иследвания и е доказано, че когато човек гледа телевизия повече време изпада като в състояние на хипноза, друг е въпроса че и маниполирват хората с новините и други предавания, защото представата за света на по голямата част от хората е само и единствено от телевизията.

        Коментар


        • Въпреки, че в днешно време рядко чета книги, освен по работа и за инвестиции, смятам че Достоевски си струва.
          Това е руската психологическа школа със силно провославно влияние. Нещо като изповед, да видиш низшите инстинкти и да ги презреш. Да видиш подлото, лицемерното, слабостта, заедно с духовния идеал. Това е и допир със света на аристокрацията и с православието, с което днешния българин има някакъв смътен, безсловесен допир, но не и истинска близост. Мога много да пиша по темата, но ще се спра. Само ще добавя, че и биографията на Достоевски е много интересна. Струва си, както и Чехов и Левинас.
          Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bondinio
            да станат хора, различаващи доброто и злото
            трогателно, ние старото поколение изпитваме носталгична привързаност към книгите
            едно време те са били единствения източник на информация и имам чувството че отношението към четенето на книги е останало от тогава - ако не четеш значи си прост

            някой може ли да обясни какво е точно предимството на книгите пред останалите източници на информация като интернет, телевизия и т.ннапример ?
            и аз съм чел Достоевски но какво точно изпускат тези, които не го четат ?

            Пропускат bondinio,много пропускат,но най-тъжното в случая е,че никога няма да разберат !

            Коментар


            • да станат хора, различаващи доброто и злото
              трогателно, ние старото поколение изпитваме носталгична привързаност към книгите
              едно време те са били единствения източник на информация и имам чувството че отношението към четенето на книги е останало от тогава - ако не четеш значи си прост

              някой може ли да обясни какво е точно предимството на книгите пред останалите източници на информация като интернет, телевизия и т.ннапример ?
              и аз съм чел Достоевски но какво точно изпускат тези, които не го четат ?

              Коментар


              • http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=372699



                Уроци за учителите и родителите
                Почти половината младежи не четат книги
                Автор: Дневник
                днес, 19:50


                Около 40 на сто от младежите смятат четенето на книги за отживелица и занимание, което ги обременява. Пак толкова не са чували за Дарвин, една трета не знаят какво означава едно число да се повдигне на квадрат, повече от половината не са чували, че СССР и САЩ били съюзници през Втората световна война. Затова пък почти всички познавали Азис и семейното му положение, установили социолозите от "Медиана" .

                Очаквани резултати, напълно естествени за място, където чалгата ни поглъща отвсякъде, и не само в музикалния й вид. Само че и ние знаем кой е Азис, но това не ни пречи да знаем и стойността на числото пи.

                Младите са най-красноречивият продукт на средата, а когато тя е просмукана от пошлост, мисията на родителите и учителите става още по-тежка и важна. Четенето и любознателността не се наследяват, те се създават в семейството и в училището. Затова в променящия се свят училището се нуждае от най-значима промяна. Децата не знаят кой е Дарвин, но работят с компютър и учат езици, а това променя представата за грамотност. Докато смисълът от научаването на урока остава значим единствено за оценката, децата ще го забравят на другия ден. Проблемът е учителят да ги убеди, че да прочетат Достоевски има смисъл, макар и различен от ползването на компютъра. От училището и учителите зависи дали това е възможно да стане. От тях зависи и другото, което е още по-важно от грамотността - да станат хора, различаващи доброто и злото.

                Коментар


                • Re: Щом са отживелица...

                  Първоначално изпратено от pana_bg
                  Тъпото е, че електронните книги и мониторите въобще, развалят повече очите. Аз за това си предпочитам, доколкото ситуацията позволява, всичко да си свалям на хартия. Но това е друга тема...
                  Абе точно тази технология (електронна хартия / електронно мастило) няма нищо общо с конвенционалните дисплеи и усещането е точно като за четене от хартиен носител (с тази разлика, че имаш възможност да променяш шрифта и размера му, т.е. да си облекчаваш очите допълнително).
                  То за това тези дисплеи са толкова скъпи за момента.

                  Имам такава джаджа от месец (т.е. собствен опит), за това си позволявам да сравнявам . Но виж съвети за инвестиции в компании от сорта на eInk не давам
                  Грухсфера

                  Коментар


                  • Re: Щом са отживелица...

                    Първоначално изпратено от Ngombe
                    Първоначално изпратено от bondinio
                    абсолютно съм съгласен - хартиените книги са отживелица.
                    признавам си - за последните 5 години съм прочел 3-4.
                    забравил съм и да пиша почти, ама с клавиатурата съм като самурай
                    Щом са отживелица, чети електронни книги

                    От Гутенберг насам книгите много малко са мръднали напред технологично. Особено в сравнение с останалите медии...

                    Няма как да научиш един език, ако не го ползваш. Писмената култура се поддържа с четене и писане на съответния език - дори и да ти е майчин.

                    Но специално за съвременните хлапета има начин да ги приобщи човек към четенето - ако стане модерно и за целта родителите трябва да се ръснат за някакво устройство - може и да започнем да срещаме четящи по спирките, не само цъкащи по гсм-а
                    Тъпото е, че електронните книги и мониторите въобще, развалят повече очите. Аз за това си предпочитам, доколкото ситуацията позволява, всичко да си свалям на хартия. Но това е друга тема...
                    * think positive * think simple * think big *
                    * be moderate * be cool * be yourself *

                    Коментар


                    • Няма как да научиш един език, ако не го ползваш. Писмената култура се поддържа с четене и писане на съответния език - дори и да ти е майчин.
                      Единственият начин да научиш един език е с много четене на книги (независимо дали е хартиен или електронен). Майчиният не прави изключение. Смешно и жалко е, че децата ни остават неграмотни, а е неоспорим факт. Дори учениците от т. нар. елитни училища правят фундаментални грешки при писане. Ако бяха прочели поне 15 книги през живота си, нивото на неграмотност щеше да намалее.
                      Убедена съм , че под числото Пи са имали впредвид да кажат 3.14, а не да го рецитират до 20 знак след запетаята. Bondinio, мислиш ли, че ще го познаят и до втората цифра след запетаята? Едва ли...

                      Родителите обвиняват учителите за неграмотността на децата си, учителите - родителите, за липсата на родителски контрол и възпитание... и така децата си затъпяват. Това е доказана тенденция. И явно на никой вече не му прави впечатление...

                      Коментар


                      • Re: 40% от децата смятат, че четенето на книги е безсмислено

                        Първоначално изпратено от Heraclitus
                        Първоначално изпратено от bondinio
                        Авторът на статията ако ми каже стойността на числото пи ще го черпя едно голямо уиски
                        може и да не е математик човека .....22/7
                        22/7 е приближение, числото е ирационално, т.е. и цял живот няма да ти стигне да го кажеш
                        тука един пич беше казал първите 20 хил цифри мисля
                        изобщо интересно филмче
                        http://video.google.com/videoplay?do...96365903075662

                        Коментар


                        • Щом са отживелица...

                          Първоначално изпратено от bondinio
                          абсолютно съм съгласен - хартиените книги са отживелица.
                          признавам си - за последните 5 години съм прочел 3-4.
                          забравил съм и да пиша почти, ама с клавиатурата съм като самурай
                          Щом са отживелица, чети електронни книги

                          От Гутенберг насам книгите много малко са мръднали напред технологично. Особено в сравнение с останалите медии...

                          Няма как да научиш един език, ако не го ползваш. Писмената култура се поддържа с четене и писане на съответния език - дори и да ти е майчин.

                          Но специално за съвременните хлапета има начин да ги приобщи човек към четенето - ако стане модерно и за целта родителите трябва да се ръснат за някакво устройство - може и да започнем да срещаме четящи по спирките, не само цъкащи по гсм-а
                          Грухсфера

                          Коментар


                          • Не знам за децата, ама поне една трета от пишещите в този форум и повече от половината в другите са брутално неграмотни: не могат да образуват правилно множествено число на думи като като акция, традиция, конспирация. Не е въпрос на неволна грешка, виждали сте ги всички: акций, традиций

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bobi75
                              по времето на социализЪма пътува със влак в едно купе с 3 ромки.
                              (само да вметна, че това показва, че няма нищо расистко в мене, ако някой от оназ тема за ромите ме обвини)

                              Та една ромка се караше на другата, че чете вестник. Защото тази едната имала родника, която четяла книги и полудяла от това?!?!
                              От четенето се било полудявало?!?!?!

                              Тогава ми беше смешно.....а сега се сетете сами
                              Боби,наистина сега никак не е смешно,а направо си е трагично! Относно полудяването-историята помни и такива неща ,но роднината на тази ромка едва ли е от точно тези,които са прекалили с четенето!

                              Коментар


                              • Re: 40% от децата смятат, че четенето на книги е безсмислено

                                Първоначално изпратено от bondinio
                                Авторът на статията ако ми каже стойността на числото пи ще го черпя едно голямо уиски
                                може и да не е математик човека .....22/7

                                Коментар

                                Working...
                                X