IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Приложение 8 към Годишната Данъчна Декларация

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Aз също пиша цялата сума - навремето една мацка от местния клон така ми каза. Проблем не съм имал, а на моменти, ако умножиш бройката по написаната цена, излизаше, че съм придобил акции за повече пари, отколкото съм получил през годината
    Тъпо е, защото пише "цена" ама не е ясно дали е цената на пакета или на бройка. Логичното е да е на бройка, защото иначе щеше да пише "сума".

    Коментар


    • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение
      Аз пиша цялата сума, правили са ми проверки и засега е нямало проблеми. Утре ще питам пак, за всеки случай.
      Благодаря. Ако това наистина е така, ще трябва да пускам корекции и за минали години, понеже съм писал цената на 1 дял.

      Коментар


      • Аз пиша цялата сума, правили са ми проверки и засега е нямало проблеми. Утре ще питам пак, за всеки случай.

        Коментар


        • mpy_yordanov Помагай!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

            Сега питах. Жената каза "цялата сума".
            ФАК.

            Сега трябва да пускам корекции за 2 години назад. Но ще изчакам още мнения -- то тука си е за адвокати, не за счетоводители.

            Мисля си аз следното -- ако е цялата сума добре -- тогава за чий им е броя? Накрая като продаваш и си на печалба в Приложение 5 се пишат 2-те суми -- на придобиване и на продаване -- там няма брой, щото никой не му пука за броя.

            Пълна каша.

            Аре бе колеги, на Великден в 23:00 ли ще си подавате декларациите. Изпейте какво пишете.

            Как се пуска анкета, между другото?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

              Ето това вече ще е доста полезно за мен и за всички останали, които се чудят, а съм сигурен, че ще има такива. Законите в България са като баница с късмети просто -- така са написани да не се разбира нищо. Което както е кофти, така може и да не е кофти

              Благодаря предварително.

              П.С. Питах трима (цифром и словом) счетоводители и ме гледат и мигат на парцали. Та ме е страх и на доктор да ида вече, камо ли на счетоводител.

              Сега питах. Жената каза "цялата сума".

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                Пределно ясно е, какво питаш но, не съм счетоводител и не им знам указанията, които имат. Ала бих могъл да попитам моята, приятели сме...
                Ето това вече ще е доста полезно за мен и за всички останали, които се чудят, а съм сигурен, че ще има такива. Законите в България са като баница с късмети просто -- така са написани да не се разбира нищо. Което както е кофти, така може и да не е кофти

                Благодаря предварително.

                П.С. Питах трима (цифром и словом) счетоводители и ме гледат и мигат на парцали. Та ме е страх и на доктор да ида вече, камо ли на счетоводител.

                Last edited by Yolo; 13.04.2021, 20:45.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                  НАП от къде знаят колко е цената на една акция след като се пише само държавата, но не и името на компанията -- дали съм купил пени сток за 2 долара или Berkshire Hathaway за 400'000 долара никъде не пише името на компанията. Та НАП гледат само 3 колони -- брой, дата и "Цена на придобиване". Във задачата се пита "Цена на придобиване" цената за 1 ДЯЛ ли е или цялата сума?

                  Ако сте попълвал Приложение 8, споделете кое от двете сте написал за месото в колона 5 -- 500 лв или 50000 лв?

                  Това питам колегите, които всяка година подават декларации. А такива има много в този форум. Мариян дали знае?

                  С други думи -- знам че НАП могат да умножават, могат и да делят -- въпроса е като видят брой и цена кое правят -- умножават ли или делят?

                  Успях ли да обясня или да пробвам още?
                  Пределно ясно е, какво питаш но, не съм счетоводител и не им знам указанията, които имат. Ала бих могъл да попитам моята, приятели сме. Предполагам, обаче - и звучи резонно -да се впише цената на акция. Така де, наистина, могат да умножават.
                  Last edited by Pyramid; 13.04.2021, 20:43.

                  Коментар


                  • тука ме накара да се замисля сериозно ... дали пък не съм попълвал грешно през всичките тези години ... аз пиша цялата сума на сделката ... някой дето са му правили ревизия от НАП да каже ...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                      Добре, ако купиш 100 кила месо за общо 500 лв, ще ли ти повярва някой или ще умножат 100*500 и тогава.
                      НАП от къде знаят колко е цената на една акция след като се пише само държавата, но не и името на компанията -- дали съм купил пени сток за 2 долара или Berkshire Hathaway за 400'000 долара никъде не пише името на компанията. Та НАП гледат само 3 колони -- брой, дата и "Цена на придобиване". Във задачата се пита "Цена на придобиване" цената за 1 ДЯЛ ли е или цялата сума?

                      Ако сте попълвал Приложение 8, споделете кое от двете сте написал за месото в колона 5 -- 500 лв или 50000 лв?

                      Това питам колегите, които всяка година подават декларации. А такива има много в този форум. Мариян дали знае?

                      С други думи -- знам че НАП могат да умножават, могат и да делят -- въпроса е като видят брой и цена кое правят -- умножават ли или делят?

                      Успях ли да обясня или да пробвам още?

                      Коментар


                      • Добре, ако купиш 100 кила месо за общо 500 лв, ще ли ти повярва някой или ще умножат 100*500 и тогава.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                          Не бе, аз питам колегите какво пишат колона 5 - цената на 1 дял или цената на целия брой дялове. Анкета един вид. Не може никой да не притежава акции в чужбина от форума на Инвестор.бг. Или никой не се занимава с НАП и декларации?
                          Именно, така е омотано, че не знаеш какво да пишеш. Отзад има указания, но не за всичко. Дано някой колега е минал през счетоводител или данъчен, та му присветне и си каже как се излагат нещата.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                            Най-лесно е при някой данъчен инспектор да се направи запитване. Така са я омотали декларацията, че ги ползвам за консултанти-наставници.
                            Не бе, аз питам колегите какво пишат колона 5 - цената на 1 дял или цената на целия брой дялове. Анкета един вид. Не може никой да не притежава акции в чужбина от форума на Инвестор.бг. Или никой не се занимава с НАП и декларации?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение
                              Един много дебилен въпрос относно Годишната Данъчна Декларация. В приложение 8, където си описваме притежаваните акции, всичко е ясно -- държава, брой, дата на закупуване и сега идва Колони 5 и 6 -- в съответната валута и в лева. Тука цената НА ЕДНА акция ли пишем (понеже нали има и броя и НАП могат да умножат броя по цената) или пишем общата сума, демек броя по цената на една акция.

                              Сори за тъпия въпрос ама никъде не е обяснено "Цена на придобиване" -- цената на придобиване на ЕДНА акция ли е или на целия им брой.

                              Бати толкова ли е сложно.

                              Дано не съм объркал щото още за 2019-та година писах в колона 5 цената на една акция. Примерно ако съм купил 10 акции по 100 долара общо за 1000 пиша брой: 10 и цена в съответната валута 100.

                              Чак сега се замислих какво аджеба е "Цена на придобиване" ма щом е цена трябва да за 1 нещо, иначе щеше да пише Сума или нещо различно от цена. Аз така го разбирам.

                              Аз линчо намерих този отговор от www.portalschetovodstvo.bg:

                              https://imgur.com/a/GJIuDVK

                              Въпрос:
                              Имам въпрос относно попълването на Приложение 8 - част I към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. При сключена застраховка живот с инвестиция, са придобити 2.3440 дяла от KBC ExpertEasе. При попълване на част I от приложение 8 за притежавани дялове би ли следвало да се вписва общата стойност на придобиване на дяловете или цената на придобиване на 1 дял? Защото от ДЗИ твърдят че се посочва цена на придобиване на 1 дял, а в НАП ще си го изчислят.




                              Отговор:
                              В указанията към Приложение 8 няма допълнителни уточнения какво следва да се разбира под „цена на придобиване" и за целите на попълването на тези колони би следвало смисълът на понятието да се изведе от общия контекст на ЗДДФЛ.

                              Данъчното облагане на доходите от продажба или замяна на финансови активи е разписано в чл. 33 от ЗДДФЛ, като ал. 4 визира конкретно цена на придобиване на отделен финансов актив, както и случаите, в които се прилага средно претеглена цена по смисъла на §1, т. 47 от ДР на ЗДДФЛ. В контекста на тези норми считаме, че в Приложение 8 се има предвид отново цена на придобиване на отделен финансов актив, а не общата стойност на инвестицията. В конкретния случай считаме, че в колони 5 и 6 от част І на Приложение 8 би следвало да се впише цената на придобиване на един дял, а в колона 3 – общият брой на дяловете.
                              Най-лесно е при някой данъчен инспектор да се направи запитване. Така са я омотали декларацията, че ги ползвам за консултанти-наставници.

                              Коментар


                              • Все някой е попълвал ГДД от форума?

                                Коментар

                                Working...
                                X