IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Приложение 8 към Годишната Данъчна Декларация

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ЕЙ тия Нападжии не си смениха сървърчетата.

    Вчера прехвърлиха информацията от работодателите... снощи се заредиха данните, и пак се бачкаше ама тегаво - а днес вече ептен ги няма!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от egeht Разгледай мнение
      Помогнете ми да разбера ситуацията. Попълвам декларация за 2023 г. Приложение 8, таблица III. Дивиденти от Ирландския фонд.
      Без удържан данък. Попълвам реда, преброявам 5% от получените дивиденти и записвам последната колона.
      Тази сума се появява на общия ред. Потвърждавам Приложение 8, отивам на Част IV - няма данък върху дивидентите, нули навсякъде. Какво правя грешно?
      Cам ще си отговоря :-)

      Дължимият окончателен данък, формиран от данните в Приложение №8, не се пренася в Част IV на декларацията. След подаване на годишната декларация окончателният данък се отразява като задължение в данъчно-осигурителна Ви сметка.

      С уважение,

      Вяра Идакиева 
      Дирекция "Информационен център"
      Национална агенция за приходите

      Коментар


      • Помогнете ми да разбера ситуацията. Попълвам декларация за 2023 г. Приложение 8, таблица III. Дивиденти от Ирландския фонд.
        Без удържан данък. Попълвам реда, преброявам 5% от получените дивиденти и записвам последната колона.
        Тази сума се появява на общия ред. Потвърждавам Приложение 8, отивам на Част IV - няма данък върху дивидентите, нули навсякъде. Какво правя грешно?

        Коментар


        • От днес вече данните от фирмите са прехвърлени, така че ако някой сега тръгне да си попълва дан. декларация в НАП - част от доходите му ще се заредят автоматично - трудови, извънтрудови правоотношения и прочее......... /проверено/


          Приложение 8 - ръчно!

          Last edited by Julius_BG; 08.03.2023, 18:36.

          Коментар


          • Браво, Julius! Много полезно!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение
              Сега трябва да пускам корекции за 2 години назад. Но ще изчакам още мнения -- то тука си е за адвокати, не за счетоводители.
              Какви адвокати? Специално в тая материя те са дори по-неадекватни и от данъчните! А за някои неща съм питал в 3 различни данъчни служби - и 3 различни отговора съм получавал?! Смятай!

              По принцип си е за счетоводители, ама и те не всички са в час! Да ме прощават, ама... Освен това ако трябва да го направят като хората - ще си загубят няколко дни /особено ако имаш повечко сделки в рамките на годината/, респ. трябва да ти искат маса пари и затова не им се занимава с физ. лица!

              По-долу съм дал една примерна подадена декларация (стойностите са фиктивни, закръглени). Един ред на ниво "Държава" - примерно 1000 акции (примерно Епъл + Амазон + Гугъл + МС + МЕТА), сбора от стойностите на всички отделни покупки в ориг. валута (USD), както и сбора от левовите равностойности на всяка отделна покупка по курса на БНБ към съответната дата! В справката от брокера ги има всички отворени позиции към 31.12, така че няма особен смисъл цялата тази информация да се дублира и в данъчната декларация.

              Тук има и един друг тънък момент - какъв ти е Метода на Себестойност! FIFO, LIFO, Average... Аз си харесвам ФИФО-то, като най-чист ! ЛИФО-то отдавна мисля, че е забранен в редица държави, а Средния метод на себестойност е най-голямата боза, само че повечето счетита най-много го любят (просто защото не му знаят в детайли проблемите), ама си мислят, че го разбират! Та - виж си настройките в акаунта на брокера! Аз съм си задал ФИФО!

              Ето ти един пример, как се променят нещата - купил си (януари) пакет от 100 акции по 20$, купил си да речем (април) втори пакет още 100 акции по 30$ - когато продадеш първия пакет (да речем септември на цена от 50$) от 100 акции по ФИФО - ще ти ги изпише на себестойност 2000$ (и печалбата ще ти е 3000$), а към края на годината ще имаш налични 100 акции за 3000$. Ако си по Средния метод - себестойността на продажбата септември ще е за 2500$ (и печалбата - пак толкова 2500$), а към края на годината ще имаш 100 акции за 2500$. Сумарно накрая, когато продадеш всичко - няма разлика (Тотала все ще ти е 0.00), но аз лично не харесвам Средния метод, защото дори късните покупки разбутват себестойността на по-ранните сделки! Въпрос на предпочитания но както казах недостатъците на Средния метод не ми допадат!

              При дивидентите - трябва да видиш има ли СИДДО със съответната държава и дали са ти удържали данък при източника. Ако "да" - само го декларираш (в случай, че са ти удържали данък, който е по-висок или равен на местния)! Ако обаче са ти удържали по-нисък от нашия данък - тогава дължиш, но единствено разликата.

              При продажбата на акции - тук е тънкия момент за коректното изчисляване на печалбата. Като съм говорил с разл. счетита - все различни отговори получавам... Кой наясно, кой - не! НО... за мен е така - вадиш си справката от брокера, за съответната дата какъв ти е резултата от продажбата - дали е печалба или загуба (и според Метода на себестойност) + приспаднатите такси за сделката (примерно 1$ покупка, 1$ продажба и т.н.) и след което се умножава разликата (печалбата) * вал. курс на БНБ към датата на продажбата! Това според мен ти е печалбата, в/у която дължиш 10% данък! Някои счетита понеже както казах не им се занимава, особено ако имаш много сделки през годината - взимат ТОТАЛ всички продажби в долари през годината и бам по курса на долара към 31.12 (че по-лесно) и толкоз! Само че в тоя случай, ако курса на долара към 31.12 се е вдигнал спрямо датата на продажба (да речем септември е бил 1.90 лв. а декември вече е скочил на 2 лв.) - тогава се прецакваш сам и ще платиш по-висок, отколкото реално дължиш данък!

              Не претендирам за изчерпателност... може да имам някои неточности - но дори и с горното повечето счетоводители / данъчни грам не са наясно!



              Тук са описани някои от методите на ИБКР: https://ibkr.info/node/1448

              Last edited by Julius_BG; 23.02.2023, 22:40.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от stanislavivanov Разгледай мнение
                Някои може ли да ми даде инструкции. Доходите от дивиденти къде се декларират в ГДД. Придобитите и продадени акции през годината, вкл. и тези които не си продал или си продал на минус в кое приложение се декларират. Става дума за акции и дивиденти само на БГ дружества купени на бфб.
                Дивидентите ти излизат попълнени автоматично в данъчната декларация и предварително обложени с данък дивидент при източника ! Така, че общо взето нямаш никакви задължения нито да плащаш, нито да попълваш ! Става дума само за акции на български компании на БФБ/това, което питаш/ !

                Коментар


                • Първоначално изпратено от stanislavivanov Разгледай мнение
                  Някои може ли да ми даде инструкции. Доходите от дивиденти къде се декларират в ГДД. Придобитите и продадени акции през годината, вкл. и тези които не си продал или си продал на минус в кое приложение се декларират. Става дума за акции и дивиденти само на БГ дружества купени на бфб.
                  тия може и да не ги подаваш не е задължително
                  “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                  Коментар


                  • Някои може ли да ми даде инструкции. Доходите от дивиденти къде се декларират в ГДД. Придобитите и продадени акции през годината, вкл. и тези които не си продал или си продал на минус в кое приложение се декларират. Става дума за акции и дивиденти само на БГ дружества купени на бфб.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                      Смисълът е на твоя страна но, е държавата НЕ властва, пусто. Като се почеше човек, отговор е допустим дуален, т.е.и тъй, и иначе но, и там работят хора, а последните години, шества и Неграмотмостта, 'беш ли ма'аму.
                      И аз смятам думата цена, че означава цена за 1 дял, но като 6 човека, двама от които от НАП ми кажат пиши цялата сума - спирам да се занимавам и слушам. И си пазя документите за trade confirmations надлежно

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение
                        Очевидно минават и двата варианта, но според мен Цена означава единствено цена, а не стойност на сделка! Така че е цената на акцията, а не общо
                        Смисълът е на твоя страна но, е държавата НЕ властва, пусто. Като се почеше човек, отговор е допустим дуален, т.е.и тъй, и иначе но, и там работят хора, а последните години, шества и Неграмотмостта, 'беш ли ма'аму.
                        Last edited by Pyramid; 14.04.2021, 22:12.

                        Коментар


                        • И аз питах - със сигурност се пише цялата сума.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение
                            Очевидно минават и двата варианта, но според мен Цена означава единствено цена, а не стойност на сделка! Така че е цената на акцията, а не общо
                            Намерих си един мейл от преди 3 години. Ето какво гласи:

                            VYARA IDAKIEVA

                            Wed 1/27/2016 11:45 AM

                            Здравейте отново, Съответният брой акции, които сте придобил на една и съща дата и година, можете да ги сумирате на един ред. В колона 3 изписвате съответният общ брой акции, които сте придобил от една и съща държава и на една и съща дата и година. В този случай в колона 5 сумирате общата стойност на акциите.
                            Приятен ден!

                            С уважение, Вяра Идакиева ст.експерт
                            Информационен център
                            Национална агенция за приходите
                            Информационен телефон на НАП 070018700
                            Ел.поща: infocenter@nra.bg



                            Та слушам и изпълнявам заръките на ст. експерта.

                            Коментар


                            • Очевидно минават и двата варианта, но според мен Цена означава единствено цена, а не стойност на сделка! Така че е цената на акцията, а не общо

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                                Aз също пиша цялата сума - навремето една мацка от местния клон така ми каза. Проблем не съм имал, а на моменти, ако умножиш бройката по написаната цена, излизаше, че съм придобил акции за повече пари, отколкото съм получил през годината
                                Тъпо е, защото пише "цена" ама не е ясно дали е цената на пакета или на бройка. Логичното е да е на бройка, защото иначе щеше да пише "сума".
                                Цялата сума се пише. Потвърдиха ми от НАП.

                                Коментар

                                Working...
                                X