IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
    Дали нямат?! Ако бе така и всеки можеше щом му кажат как, то всички ученици например щяха да имат само шестици по математика и другите предмети, ''защото щом го има всеки ще го ползва''. Да, ама не! Един има двойка, друг шестица.
    Ако нямаш талант в откриването и прилагането на формули, съждението е безсмислено. Последно талант ли трябва или формула и калкулатор?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнение
      Ако не всеки може да прояви талант, какъв е смисълът от формулата? Шпайковете ли правят шампиона или отключват таланта му? Едно от двете или и двете допускания са безсмислени и подвеждащи. Прогнозирането и търговията нямат нищо общо помежду си.
      Дали нямат?! Ако бе така и всеки можеше щом му кажат как, то всички ученици например щяха да имат само шестици по математика и другите предмети, ''защото щом го има всеки ще го ползва''. Да, ама не! Един има двойка, друг шестица.
      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

      Коментар


      • Човек и да не я знае тази формула може да си я изведе сам в някакъв вид.

        Без формула, аз смятам капитализацията директно по следния начин. Ако е на база 5.3% годишна лихва щраквам 1.053 в калкулатора, после щраквам копчето за вдигане на n-та степен
        Click image for larger version

Name:	IMG_0038.jpg
Views:	1
Size:	20.4 КБ
ID:	3253843





        и написвам степента, т.е. броя на годините на капитализирането. След това, ако трябва, умножавам по главницата. Но това рядко ми трябва.

        Та мисълта ми е, човек ако знае концептуално какво иска да направи и защо, формулите си идват сами. А ако концепцията е сложна и никой не е мислил до сега в тази насока, отиваш и питаш професионалните топ математици да ти разработят нов клон на математиката, както е направил Айнщайн. Само че се съмнявам някой от нас да стигне до там
        Last edited by Misho ILIEV; 21.10.2017, 14:53.

        Коментар


        • Ето една суперпроста формула (учи се в 11-ти клас в училището, доколкото знам):
          Click image for larger version

Name:	comp-int.jpg
Views:	1
Size:	4.3 КБ
ID:	3253723



          Нарочно няма да пиша кое какво е, и за какво служи формулата.
          Както повечето гениални неща, и тя изглежда просто.
          Прилага се на много места, особено в икономиката и финансите.
          Действа безотказно при правилно разбиране и употреба (като Калашника)

          На пишещите тук е ясно за какво иде реч.

          Абсолютно съм сигурен, че на 80% (или повече) от хората, тази формула нищо не им говори, ако я видят.
          Но в много случаи, ако тази формула нищо не им говори, други хора (не от най-приятните) ще им говорят след време.

          Сега, формулата ли е виновна, или тоя, дето не я разбира и/или прилага неправилно?
          Сметки лесно се правят с нея, и резултати всякакви могат да се получат.

          P.S. Същият въпрос възниква и при оръжията и тяхната употреба, като се сетих за споменатия Калашник.
          Last edited by Kildirim_Bei; 21.10.2017, 13:13.
          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
            Всички няма как да използват нещо. Най-добре е никой друг да не го ползва, но и да го използва - всички могат да си сготвят нещо просто, но не от всеки става готвач, художник, спортист рекордьор или въобще някакъв талант. С прогнозирането и търговията е същото.
            Ако не всеки може да прояви талант, какъв е смисълът от формулата? Шпайковете ли правят шампиона или отключват таланта му? Едно от двете или и двете допускания са безсмислени и подвеждащи.

            Прогнозирането и търговията нямат нищо общо помежду си. Също така нямат общо с готвенето, рисуването или спорта, въпреки опитите на консултантите да ни убедят в противното.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
              Тя се използва, пак за прогнози, но за други неща, туристически поток, автомобилен трафик и т. н. Но мисля, че е същото, ако схвана как се прилага ще я пробвам. Ако стане да се прилага пряко на пазара супер, ако пък не, ще съм научил нещо, може да ми потрябва индиректно за прогнозиране на бъдещи продажби на стоки на компании и т. н.

              Всички няма как да използват нещо. Най-добре е никой друг да не го ползва, но и да го използва - всички могат да си сготвят нещо просто, но не от всеки става готвач, художник, спортист рекордьор или въобще някакъв талант. С прогнозирането и търговията е същото.
              Прилича ми стохастични процеси да са замесени в играта
              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                Не смяташ ли, че ако работеше всички вече щяха да я използват? (Друг въпрос е пък, че ако всички я използваха тя щеше да спре да работи.)
                Тя се използва, пак за прогнози, но за други неща, туристически поток, автомобилен трафик и т. н. Но мисля, че е същото, ако схвана как се прилага ще я пробвам. Ако стане да се прилага пряко на пазара супер, ако пък не, ще съм научил нещо, може да ми потрябва индиректно за прогнозиране на бъдещи продажби на стоки на компании и т. н.

                Всички няма как да използват нещо. Най-добре е никой друг да не го ползва, но и да го използва - всички могат да си сготвят нещо просто, но не от всеки става готвач, художник, спортист рекордьор или въобще някакъв талант. С прогнозирането и търговията е същото.
                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                  Свалям ти шапка, Jay Gould
                  Точно така се прави.
                  Една формула не се използва навсякъде, само защото е формула. Тя, и резултатите, които дава, трябва много добре да се разбират.

                  Мишо също е прав в съжденията си.
                  Жорка, Джей е много добър. Преди 10 години ми спести много загуби..., де да го бяха послушали повечето телета тогава..

                  Коментар


                  • "8мото чудо на света" а не най-мощната сила
                    Не е препоръка... !!!
                    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                    Коментар


                    • Говорят, че Айнщайн е наричал силата на капитализираната лихва "най-мощната сила във вселената".
                      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                      Коментар


                      • Икономистите и финансистите разсъждават по различен начин и са се вторачили в различни модели на мислене. Ако малко повече си говореха помежду си, и двете страни щяха да виждат нещата по-добре.

                        ***

                        В дисциплината monetray economics (а и в централните банки) доминира моделът dynamic stochastic general equilibrium и Taylor rule. Всеки който тръгне да прави нещо друго бива заклеймяван.

                        ***

                        Хайман Мински първо става бакалавър по математика и после се насочва към икономиката. Мислил е различно от стандартния икономикс, не е използвал много математика, следвал е традицията на Кейнс, развил е теорията за нестабилността на финансовите пазари (в противоречие с доминиращата efficient market теория). Мински остава в трета глуха до смъртта си.

                        Чак 2008-2009 става звезда и всички се нахвърлят да четат Мински.


                        септември 2008, "The Minsky Moment"
                        Click image for larger version

Name:	Misnky.jpg
Views:	1
Size:	51.9 КБ
ID:	3253402

                        Last edited by Misho ILIEV; 20.10.2017, 12:40.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                          "Който може - го прави, който не може - учи другите"
                          Това го пусни във форекс темата.

                          KVV там доста усилено рекламира някакви курсове по форекс.

                          Коментар


                          • "Който може - го прави, който не може - учи другите"
                            Не е препоръка... !!!
                            "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                              Свалям ти шапка, Jay Gould
                              Точно така се прави.
                              Една формула не се използва навсякъде, само защото е формула. Тя, и резултатите, които дава, трябва много добре да се разбират.

                              Мишо също е прав в съжденията си.
                              Най-вече е важно да се ползва методиката Нагоденко-Нагласов Особено от дървени философи.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                                От полза е, ако знаеш къде и как да я ползваш. Смятах и още смятам дори, като имам време да си извикам един частен учител по математика, за няколко дни да ми разясни една формула, която искам да проверя дали работи на пазарите.
                                Свалям ти шапка, Jay Gould
                                Точно така се прави.
                                Една формула не се използва навсякъде, само защото е формула. Тя, и резултатите, които дава, трябва много добре да се разбират.

                                Мишо също е прав в съжденията си.
                                Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                                ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                                Коментар

                                Working...
                                X