IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
    Много хора ми се струва, че смятат, че проблемът е, че в икономиката няма достатъчно математика. А в действителност не е така, има доста. И за съжаление математиката не води до поглед от различен ъгъл и нестандартно мислене, а напротив, вкарва в един добре отъпкан коловоз.
    Математика има. Ама в коловози, хората се набутват от психология: алчност, мързел, залог на маменето...

    Коментар


    • https://www.bloomberg.com/graphics/2..._medium=social

      Коментар


      • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
        ...дали Регресионният анализ ще проработи и на други места? Това ще проверявам натам, с времето.
        Хаха ми пробвай, те хората вече невронни мрежи и дип лърнинг блъскат на пазара ти се пробвай да проверяваш какво може да прави регресионния анализ. Не че и невронните мрежи им помагат особено де

        Коментар


        • Много хора ми се струва, че смятат, че проблемът е, че в икономиката няма достатъчно математика. А в действителност не е така, има доста. И за съжаление математиката не води до поглед от различен ъгъл и нестандартно мислене, а напротив, вкарва в един добре отъпкан коловоз.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
            С последното ми за днес мнение, трябва да обясня, какво точно разбирам под понятието "скъп диагностичен комплекс"- /от мнението ми по-долу/.

            Нарочно не споменавам конкретни компании, които произвеждат подобна техника и я излагат в доста международни форуми /вкл. и в България/...

            Скъпи за мен "куфарчета" са ония, с цена - от няколко десетки-стотици хиляди, до милиони /от някаква валута по избор - €, $,.../ В тая посока работят десетки компании в Германия, Белгия....

            Работят в различни сфери, вкл. и в медицинската диагностика. Да не губя повече времето на хората тук - вземете произволен каталог на произволна компания - в тая посока.

            Защо си губят времето тия хора? Има ли кой да им купува скъпите диагностични техники и комплекси? Изглежда - намират се купувачи... Това е ужасТ и безумие!

            Време е за обяд! Наздраве /в неправилната тема... /!
            Време е да идват китайците.
            Прочее, загадка: 5!=5!/1. Няма го цял един множител, а...
            Капитализираме лихва. ОК. Решавам да "дялна" един месец ... И някой пропищява. Що така бе, камаради, ей цял ! не се поклаща, пък вий... Баси. Няма истина на тоя свят. ;-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

              Има и друго нещо. Аз до преди две-три седмици хал хабер си нямах от диференциране. Сега го разбрах какво е и горе-долу как се използва. Криво-ляво разбрах и диференцирането с две и повече променливи. Това са неща, които икономистите използват постоянно и като не знаеш какво е - изглежда като йероглифи. Но като го разбереш и изведнъж гледаш с други очи на нещата, става много по-лесно и вече не изглежда сложно.
              Днес от рано си започнал да не сте излизали с приятели някъде на обяд

              Коментар


              • Kildirim_Bei, Жорка, поздравления за начина, с който помогна, дадени хора да се запитат: Що е то математика и има ли тя почва у нас...?!?

                Видими резултати има! Браво! (Y)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от prectical Разгледай мнение

                  Същата работа и при мен. Вчера влезнах в един математически форум да разгледам какво разискват. Все едно гледам китайски йероглифи. Гледат се някакви справочници някакви формули и модели но това е само сухи формули които за мен и болшинството са безполезни.
                  Има и друго нещо. Аз до преди две-три седмици хал хабер си нямах от диференциране. Сега го разбрах какво е и горе-долу как се използва. Криво-ляво разбрах и диференцирането с две и повече променливи. Това са неща, които икономистите използват постоянно и като не знаеш какво е - изглежда като йероглифи. Но като го разбереш и изведнъж гледаш с други очи на нещата, става много по-лесно и вече не изглежда сложно.

                  Коментар


                  • Разбрах го

                    Но за мене изводът е друг. А именно, че за да решаваш такива задачки трябва да имаш мотивацията да ги решиш. Иначе ако не те интересува изобщо, ще погледнеш, няма да намериш отговора веднага и ще си кажеш, хъм, това не знам как става. И до там.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                      Алонсо, нито мога да го разложа това нещо, нито като ми го дадете наготово разложено и подредено мога да направя извода за деленето на 120.

                      Значи ли, че не ставам за инвеститор?



                      Отделно от това, говорих с двама души завършили математика и ги питах такива едни наивни въпроси, като кой е най-важният и кой е най-трудният клон на математиката. Те ми казха, че няма най-труден. Различните клонове на математиката изискват доста различен тип мислене и някой който е силен в едно може да изпитва големи затруднения в друго.
                      Същата работа и при мен. Вчера влезнах в един математически форум да разгледам какво разискват. Все едно гледам китайски йероглифи. Гледат се някакви справочници някакви формули и модели но това е само сухи формули които за мен и болшинството са безполезни.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                        Подредени по ред, както ги е наредил колегата и се вижда че са 5 поредни числа. От там се прави извода, че щом са 5 поредни значи едното се дели на 2, другото, на 3 и т.н на 4 и на 5. Тоест имаш множители 2,3,4 и 5 а произведението на 2,3,4 и 5 е 120. Не знам дали е полезно за инвестирането това. но все пак е пример как човек може да се научи да гледа нещата под различни ъгли с помощта на математиката
                        Благодаря за разяснението

                        Въпреки че пак не ми стана съвсем ясно. Че са пет поредни числа, добре. Но не е задължително да са 2, 3, 4 и 5. Какво става ако има 7 вътре?

                        3 4 5 6 7

                        Пак се дели на 120, но някак недоказано ми се струва.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                          Алонсо, нито мога да го разложа това нещо, нито като ми го дадете наготово разложено и подредено мога да направя извода за деленето на 120.

                          Значи ли, че не ставам за инвеститор?



                          Отделно от това, говорих с двама души завършили математика и ги питах такива едни наивни въпроси, като кой е най-важният и кой е най-трудният клон на математиката. Те ми казха, че няма най-труден. Различните клонове на математиката изискват доста различен тип мислене и някой който е силен в едно може да изпитва големи затруднения в друго.
                          Подредени по ред, както ги е наредил колегата и се вижда че са 5 поредни числа. От там се прави извода, че щом са 5 поредни значи едното се дели на 2, другото, на 3 и т.н на 4 и на 5. Тоест имаш множители 2,3,4 и 5 а произведението на 2,3,4 и 5 е 120. Не знам дали е полезно за инвестирането това. но все пак е пример как човек може да се научи да гледа нещата под различни ъгли с помощта на математиката
                          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение


                            Докарах го до N(N+2)(N-2)(N+1)(N-1) за 1 минута и после още 20 минути се пъндзах да го докарам до твоят ред
                            Затова дадох за пример тази задача. Всеки може да разлага на множители, но не всеки се сеща да ги нареди по друг начин и да направи нужният извод. А именно с това смятам че е полезна математиката.
                            Алонсо, нито мога да го разложа това нещо, нито като ми го дадете наготово разложено и подредено мога да направя извода за деленето на 120.

                            Значи ли, че не ставам за инвеститор?



                            Отделно от това, говорих с двама души завършили математика и ги питах такива едни наивни въпроси, като кой е най-важният и кой е най-трудният клон на математиката. Те ми казха, че няма най-труден. Различните клонове на математиката изискват доста различен тип мислене и някой който е силен в едно може да изпитва големи затруднения в друго.

                            Коментар


                            • С последното ми за днес мнение, трябва да обясня, какво точно разбирам под понятието "скъп диагностичен комплекс"- /от мнението ми по-долу/.

                              Нарочно не споменавам конкретни компании, които произвеждат подобна техника и я излагат в доста международни форуми /вкл. и в България/...

                              Скъпи за мен "куфарчета" са ония, с цена - от няколко десетки-стотици хиляди, до милиони /от някаква валута по избор - €, $,.../ В тая посока работят десетки компании в Германия, Белгия....

                              Работят в различни сфери, вкл. и в медицинската диагностика. Да не губя повече времето на хората тук - вземете произволен каталог на произволна компания - в тая посока.

                              Защо си губят времето тия хора? Има ли кой да им купува скъпите диагностични техники и комплекси? Изглежда - намират се купувачи... Това е ужасТ и безумие!

                              Време е за обяд! Наздраве /в неправилната тема... /!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнение
                                Ужас и безумие...

                                Подкрепям! Много си прав!

                                Така мисля и затова направих завой към нещата, които са изпитани и работят на практика, т.е. - ще продължа да работя с известните неща.

                                "Рапорт - даден!" ))

                                Коментар

                                Working...
                                X