IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българинът още работи много ангария (безплатно)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Сините камъни Разгледай мнение
    Душата ми не го побира днес брачният договор! Къде са чувствата?
    Брачният договор е доказателства за чувствата! Подпише ли го по бедната страна, означава, че не се жени или омъжва за пари

    Коментар


    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
      Грешен подход. Както са казали древните - кефът цена няма и поради това не може да се третира като обект на сделка
      Да съчетаем полезното с приятното е отколешна нереализирана мечта на долуподписания, ще си остане такава още дълго като гледам...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от DidoDinev Разгледай мнение
        Жалко, аз се размечтах, а ти си говорила за камби, булгур и захаросан мед.

        Айде, карай, наздраве...
        Грешен подход. Както са казали древните - кефът цена няма и поради това не може да се третира като обект на сделка
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
          Специално за теб и за SPART /защото забелязвам, че двамата принадлежите към онази група, която е повече на брой от китайците и индийците взети заедно/ ще си позволя да поясня, че съм горд съсобственик на определено количество земеделска земя в Чужденеция /Добруджа/, овощни градини и пчелни кошери. Произвеждам земеделска продукция, която често е обект на такъв вид заплащане /натура/.
          В тази връзка - наздраве, господин Динев!
          Жалко, аз се размечтах, а ти си говорила за камби, булгур и захаросан мед.

          Айде, карай, наздраве...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
            По мои наблюдения, българите си помагаме в много тесен семеен кръг, иначе между братовчеди често има завист и не се обичат главно заради материални неща. Отделно съседите също не си помагат и клюкарят зад гърба си.

            Освен това не винаги родителите могат да дадат наготово хубава работа ("да го наредят") или жилище на детето си. Или човек да си получи наследството от баба и дядо, но късно, когато младостта му е минала и то не може да му даде начален тласък, както ако е на 25 г.

            Най-добре е да разчитаме предимно на себе си, да сме амбициозни и трудолюбиви и да бъдем коректни в отношенията и сметките си един към друг,

            И ако един мъж е стабилен, той трябва да може да даде на сина или дъщеря си поне 10-20 К, когато завърши вишето си образование, за да може младият човек да почне начисто своя живот и бързо да създаде семейство.
            Съгласен с казаното - амбиция, труд и коректност са добра основа за успех в живота по правилния начин.

            С последното обаче не съм съгласен - пари в брой, за да се почне начисто след университета е голяма грешка и гарантирана загуба и за далия и за взелия (е, зависи де, но по принцип е така). След завършване на университета всякакви траншове трябва да спрат окончателно и безвъзвратно и "детето" да си поеме нещата изцяло. Да, много ще е трудно, но полезните уроци от трудностите са за цял живот. Така аз виждам един полезен старт. Тези, които купуват коли и апартаменти "за да не се мъчи детето, както ние навремето" допускат голяма грешка и според мен, правят мечешка услуга на децата...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от DidoDinev Разгледай мнение
              Е, това вече е висша форма на коректност и справедливост - подкрепям
              Специално за теб и за SPART /защото забелязвам, че двамата принадлежите към онази група, която е повече на брой от китайците и индийците взети заедно/ ще си позволя да поясня, че съм горд съсобственик на определено количество земеделска земя в Чужденеция /Добруджа/, овощни градини и пчелни кошери. Произвеждам земеделска продукция, която често е обект на такъв вид заплащане /натура/.
              В тази връзка - наздраве, господин Динев!
              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар


              • По мои наблюдения, българите си помагаме в много тесен семеен кръг, иначе между братовчеди често има завист и не се обичат главно заради материални неща. Отделно съседите също не си помагат и клюкарят зад гърба си.

                Освен това не винаги родителите могат да дадат наготово хубава работа ("да го наредят") или жилище на детето си. Или човек да си получи наследството от баба и дядо, но късно, когато младостта му е минала и то не може да му даде начален тласък, както ако е на 25 г.

                Най-добре е да разчитаме предимно на себе си, да сме амбициозни и трудолюбиви и да бъдем коректни в отношенията и сметките си един към друг,

                И ако един мъж е стабилен, той трябва да може да даде на сина или дъщеря си поне 10-20 К, когато завърши вишето си образование, за да може младият човек да почне начисто своя живот и бързо да създаде семейство.

                Коментар


                • То навсякъде си е:
                  "Чисти сметки, добри приятели"

                  Но обществото ни все повече върви към силно разслоение.
                  Следваме пътя на Запада и Америка.
                  Квартали за бедни и квартали за богати, магазини за бедни и богати,...
                  Следват същите взаимоотношения и в семейството.

                  Душата ми не го побира днес брачният договор! Къде са чувствата?

                  Коментар


                  • Филма за Тесла е с български субтитри:

                    https://www.youtube.com/watch?list=P...&v=SsQt39FJieo

                    Тайната на Тесла

                    Само Уестингхаус помага на Тесла , а всички други в началото вървят след Едисон, който се опитва да запази пизициите на правия ток.
                    Като гледах този филм си мислех, че лицензирането на патентите е другото престъпление срещу човечеството. Те стават достояние на определен кръг, който гони властта, а човекът остава роб на първите.

                    Трудно да се прави сравнение с нашия живот и този на запад или в Америка.
                    Откакто падна стената, откакто хората живеят на кредит, нещата не са същите.

                    Ако питате американец на години, той с умиление ще Ви разказва, как са ритали топка и не са се прибирали по цял ден, как днес децата им нямат нормален живот и нещата не са същите.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                      Затова предпочитам да имам извършено плащане - в натура или финикийски знаци - но сметките да се изчистени.
                      Е, това вече е висша форма на коректност и справедливост - подкрепям

                      Коментар


                      • Не съм съгласен с основната теза на Мариян, че западните общества са много по обсебени от парите. По скоро има огромна разлика в това къде и как са солидарни.

                        В Източна Европа най-важно е семейството и приятелите, но при непознатите човек за човек е вълк и няма никакъв проблем да излъжеш, прецакаш или останеш безразличен към проблемите на непознат.

                        В Западна Европа хората са много по големи индивидуалисти в семейните си отношения. Бабите и дядовците не гледат внуците, децата стават независими още на 18-19 години, родителите рядко им финансират цялото висше образование и т.н.

                        Спрямо непознатите обаче действат много по силни етични и социални норми. Хората изпаднали в беда ги подпомагат с много по голяма охота с финансови средства или с безплатен труд. Парите давани за различни социални каузи и безплатния труд в различни благотворителни организации са десетки пъти повече, дори сравнени като процент с доходите, спрямо това което са склонни да дават източно европейците.

                        За един източно европеец е с пъти по важно да осигури с жилище, кола и всякакви материални придобивки децата си, от колкото да помогне на хора в реална нужда. Източно европейците не само директно не са солидарни с непознати, но много мразят да пререзпределят техните доходи чрез данъци в полза на социално слаби, инвалиди и всякави групи със специфични нужди. Това мразене се отразява и в бюджета, като преразпределяненето спрямо хора в нужда е с пъти по малко като процент от бюджета, спрямо Западна Европа. Не е случайно, че само с голям зор или с пари от ЕС сградите се правят достъпни за инвалиди и майки с колички. Също не е случайно, че трябваше да дойде BBC в България да направи филм за изоставените деца в Могилино, и реакцията на британското общество на проблема беше много по остра от тази на българите.

                        Повечето българи и източно европейци смятат, че солидарността с непознатите е в ущърб на техните семейства. Западняците от своя страна смятат, че със солидарност към непознатите могат да направят едно много по щастливо общество, където всички (дори и тези, които даряват пари и труд) могат да живеят един много по добър живот.

                        И в източния и в западния модел обаче съществува проблемът, че ти помагаш, но подпомогнатият не само, че не е благодарен, а смята, че едва ли не ти си му длъжен с нещо и поставя и условия. Този проблем обаче не означава, че не трябва да се помага, всички отношения трябва да са само парични и да няма никаква ангария. Въпрос на добра комуникация и подход е да се изгладят тези отношения.

                        Коментар


                        • Приятелство се създава до около 25-та година /моите най-добри приятели са колеги от университета/. От там нататък всичко е полезно познанство.
                          Винаги съм правила строго разграничаване между двете категории. Приятелите ми са за хапване, пийване, споделяне на житейските проблеми - в това е тяхната ценност. Не съм си позволявала да искам услуги от тях.
                          Хората, които са полезни познати са тези, на които плащам или те плащат на мен, за да бъде свършена някаква работа.
                          В годините съм била свидетел на много прекратени дългогодишни дружби именно заради споделени бизнесинтереси и направени безплатни услуги. Затова предпочитам да имам извършено плащане - в натура или финикийски знаци - но сметките да се изчистени.
                          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                          Мечо

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                            така е, но е
                            се чудя, коя система е по-добра, тяхната или нашата?
                            Много просто Марияне, кака ще ти каже. Гледай GDP per capita и си отговори.

                            Аааа, ама ние не сме сухари като немците и защо да се сравняваме с тях, чувам някой да казва? Ние сме готини типове, даваме го яваш-яваш, точно като нашите азиатски събратя. Ама в същото време сме и голяма работа и не сме никакви ориенталци и искаме да ни приемат като европейци. И как решаваме дилемата?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                              Да търсил съм и сме търсили друг подобен инвеститорски форум и май в света няма никъде (тук има страшни съвети). И при все, че форума е безценен е пълно с хора които твърдят, че западал (това се разправя от първия момент преди 15 години) и че 99% било шит. В БГ е модерно да се дава акъл без пари ( и без да са ти го искали) и затова форума върви (освен схемата купи-похвали-продай, която също върви/вървеше)

                              Преди време някои тук беше писал че не трябва да се бъркат приятелските-семейни и парично-предметните отношения.

                              В къщи нещата са решени, няма конкуренция, аз съм умния и с парите, ти си красивата и милата и т.н. Всеки си има поле на развитие.

                              Големият проблем извън вкъщи е, че рано или късно ако искаш да ти работят без пари, никой не ти работи, и обратното правиш правиш, ама накрая ти писва и така всички губят.

                              Илюзия, е че тук между форумците е безплатно. Обменяме идеи, единия каже нещо, другия нещо и който има акъл отсява и печели.

                              Аз го обмислям и във връзка с малка инвестицийка, където ще ми трябва помощ на part time и май предпочитам да си платя.

                              Тук се сещам, че в България винаги се плаща, ама малко смешно, в натура с яйца. Примерно бабите едно време винаги като ходят на зъболекар и т.н., носеха яйца. Или нещо ти дадат. Забавно е. Приятелите винаги гледат да те почерпят, да ти благодарят 100 пъти. Абе циркове.

                              По-принцип нали знаете, благодарността е бреме, от които всеки иска да се отърве, като си платиш го отърваваш. Сещам се за пример от една яка книга (48-те закона на властта, прочетете обезателно), там пише, че някакъв войник ветеран спасил малък италиански град от диктатор. Местните се събрали и почнали да обсъждат как да му се отблагодарят, дали с пожизнена пенсия, дали с позиция. Накрая решили да го убият, за да го направят мъченик и да му издигнат паметник.... Ми помагаш-помагаш, но отсрещните предполагам яко се дразнят, защото не могат да върнат услугата и те намразват...

                              Така е устроен човешкия ум. Иначе нормално, ти помагаш-помагаш и се чувстваш ОК, велик и т.н., но имай предвид, че това е его и другия се чувства спаружен.

                              Един приятел с малко финанси преди ме черпи фреш в един подлез и купи 2 банана на една просеща наркоманка. Аз го питам "какво правиш, трябва аз да те черпя", той ми каза, че за да има даващ, трябва да има и получаващ и за него е голяма чест да ме почерпи, а да даде 2 банана на просеща наркоманка е много ниска цена за една благословия (тя му благодари), нищо че е наркоманка.

                              Има още много ряпа да изям...
                              Този форум наистина е уникален и според мен това е така, защото тук всичко е безплатно. Това е парадоксът. Какъв е смисълът да получаваш платени съвети? Особено пък финансови Че то той този който ги раздава платените съвети ако имаше акъл щеше да има толкова пари, че да няма нужда да се препитава като раздава съвети. Сещам се за една случка. която ми разказа един приятел с един дето искал съвет от друг ама не искал да си плаща, пък онзи другият си казал, че той така и така има акъла и защо му е да го раздава като може сам да си прави сделките Изводът за мен е че единственият съвет в който има смисъл да се вслуша човек е безплатният. А безплатен съвет има само в България
                              Въпросът с помоща е много относителен. Много често този на който помагаш не разбира че му помагаш. Да не говорим че много често може да смята и че се опитваш да му навредиш. Просто хората са различни в мисленето си и това което изглежда добре за един за друг пък е лошо. Всички го знаем подсъзнателно и затова не помагаме на децата си само като ги глезим а и като ги възпитаваме, караме ги да учат и т.н
                              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                              Коментар


                              • Като премахнем гордостта и Егото(една от отровите, които но вгорчават щастието), Мъри, няма да има повече спаружени.
                                Такъв мир ще настане, че само си викам Дано.
                                Знанието само по себе си не струва много, ако липсва въображение.

                                Коментар

                                Working...
                                X