IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо хората инвестират в неща с вероятност за успех под 70%?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
    Точно това имам предвид- ако човек е истински рационален не би полагал усилия за нищо, естественото развитие на чистата рационалност е епикурейството докато е възможно и самоубийството след това.
    Ако човек е истински рационален ще играе така все едно че всяко отделно решение е ирационално, непрогнозируемо и грешно. така отново ако гледаме от чисто рационална гледна точка всеки залог трябва да е изключително нисък процент и дори и да се издъни да няма значение. Залозите да са много на брой и да не се свързани. Всеки един залог да бъде лесно обратим. През цялото време да са му отворени опциите за промяна и да не прави нищо което му реже възможностите за промяна.

    Или в крайна сметка се стига до стандартната инвестиционна теория, който всъщност ама изобщо не се интересува какъв е процент на успех на дадено рисково начинание стига да са изпълнени горните условия

    Коментар


    • Точно това имам предвид- ако човек е истински рационален не би полагал усилия за нищо, естественото развитие на чистата рационалност е епикурейството докато е възможно и самоубийството след това.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
        Питаш защо хората са ирационални?
        Просто защото рационализма над определен праг е емоционално нетърпим за всеки човек, наложително е хората да правят глупости, защото това е единственият начин да се чувстват добре.
        То няма как да бъдат рационални и да искат.

        Да приемем едно елементарно нещо човек открива баничарница малка на срдно оживен булевард. Иска да прецени рационално каква е вероятността да печели и почва смята различни фактори.

        Да кажем че на 300 метра има още една баничарница и два други магазина които продават закуски. Човекопотока е да кажем 1000 души на час. Като варира между 2000 в някой дни и 200 в почивни дни. И почва да смята какъв процент от хората ще искат да си купят закуска, какъв процент от хората ще предпочетат баница пред друга закуска. В различни дни има ли различни предпочитания. Ако предпочетат баница какъв процент ще вземе неговата баничарница пред тази на конкурента. Да кажем че така изкара някакъв вероятен интервал на приходи - ако е точен този интервал всъщност ще бъде доста широк. до тук е заложил чисто субективно колко очаквания
        -вариацията в човекопотока
        -предпочитания за баничка
        -предпочитания на неговата баничарница

        Ако е на 80% прав за всяко едно от трите допускания - т.е. доста добре е преценил всяко едно от тях то точността му на крайната прогноза на приходите ще е 51%

        да кажем че за разходите му има също три променливи - и на трите прав на 90% - общата вероятност да е преценил правилно е 37%

        Или с други думи дори и при супер елементарен бизнес изключително добро проучване, значителен опит и малко на брой променливи човек ще греши в две трети от случайте

        Коментар


        • Питаш защо хората са ирационални?
          Просто защото рационализма над определен праг е емоционално нетърпим за всеки човек, наложително е хората да правят глупости, защото това е единственият начин да се чувстват добре.

          Коментар


          • Що пък да не се пробват хората
            То човек докато не пробва няма как да знае става или не става за дадена работа

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
              Това което винаги ме е същисвало, е желанието на хората около мен да инвестират в неща с вероятност под 70%. Инвестират смело, безумно, дори и шансът за успех да е под 20% по мое мнение, което за мен е самоубийство.

              Проблемите според мен са няколко и някой от тях маркирам в новият ми постинг в блога

              http://zaparite.blogspot.com/2015/06/70.html
              Искаш 10% доходност. Нещо ти дава 20% шанс да спечелиш 500% и 80% шанс да загубиш всичко. математическото очакване идва 20% доходност, искаш 10% следователно си заслужава.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                риска се регулира и е субективет и няма нискорисково и високорисково
                примерно за сестри малееви е безрисково да правят тенис школа, за мен е рисково
                риска не е фиксиран
                Важното е е двойката риск-доходност да ти е добра. За сестри Малееви не мога да кажа, че е безрисково да правят тенис школа, ако никога преди това не са правели бизнес, но вероятно техният риск е много по малък спрямо риска на друг без опит в бизнеса, който се опитва да отвори тенис школа.

                Тъпо е да почваш бизнес с малка потенциална доходност и голяма вероятно да не успееш.

                Инвестирането в иновативни продукти обаче е типичен пример, където имаш малък шанс за успех, но много голяма потенциална печалба.

                Примерно ако шансът да откриеш лекарство срещу рак е само 1%, но потенциалната печалба е 100 милиарда долара, не мисля че е глупаво да инвестираш в 100 компании по 10 милиона долара или общо 1 милиард долара. 99% от компаниите ти ще фалират, но тази която успее ще ти изкара 100 милиарда долара и ще избие загубите на останалите 99 компании, като ти увеличи парите стократно.

                Ако всичките ти пари обаче са 10 милиона долара е тъпо да ги набуташ в компания с 1% шанс за успех.
                Last edited by MZ/X; 28.06.2015, 18:18.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
                  Съгласен съм, че собствен бизнес не е добре да се започва без добра подготовка.
                  Но вероятността за успех не е всичко. Очакваната печалба (съответно загуба) също е от значение. Много на брой инвестиции с висок риск, но огромен потенциал за печалба, може да са за предпочитане пред нещо нискорисково и съответно нискодоходно.
                  риска се регулира и е субективет и няма нискорисково и високорисково
                  примерно за сестри малееви е безрисково да правят тенис школа, за мен е рисково
                  риска не е фиксиран

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                    Това което винаги ме е същисвало, е желанието на хората около мен да инвестират в неща с вероятност под 70%. Инвестират смело, безумно, дори и шансът за успех да е под 20% по мое мнение, което за мен е самоубийство.

                    Проблемите според мен са няколко и някой от тях маркирам в новият ми постинг в блога

                    http://zaparite.blogspot.com/2015/06/70.html
                    Съгласен съм, че собствен бизнес не е добре да се започва без добра подготовка.
                    Но вероятността за успех не е всичко. Очакваната печалба (съответно загуба) също е от значение. Много на брой инвестиции с висок риск, но огромен потенциал за печалба, може да са за предпочитане пред нещо нискорисково и съответно нискодоходно.

                    Коментар


                    • [QUOTE=mpy_yordanov;1059835985]

                      Защо хората инвестират в неща с вероятност за успех под 70%?


                      - Най краткият отговор е , - Защото някой трябва да запълни и тази ниша !!!
                      По принцип създаването на всеки нов продукт е идея с търсене на потребители-последователи и успеха й е абсолютно зависим от тях, а живота й от това до колко подлежи на развитие в процеса на потребяване -

                      Коментар


                      • Много добър коментар по темата от Валентин Стоянов във фейсбук, който поствам и тук

                        Нещо подобно си мисля тези дни по друг повод. Занимавам се с търговия с електроенергия на вътрешен пазар. Непрекъснато се срещам с представители на дребен и среден бизнес. Бизнесът е много динамичен, има много договори, но все пак огромната част от потенциалните клиенти на първо време се въздържат да си сменят доставчика на електроенергия и остават на регулиран пазар. Съответно просто отказват да плащат по-ниски сметки за електроенергия, остават при недолюбвания монополен доставчик и отказват да направят избор... По този повод често чувствам вариации на израза "Ами, то хората не вярват". По този повод си мисля, че човек може да вярва или не напр. в Дядо Коледа. Но когато става дума за бизнес план, елементарни сметки, елементарни образци от документи, елементарни процедури... човек може да вникне или не, да разбере или не. Това с "хората не вярват" е за съвсем други сфери от живота или въображението. И практиката показва, че българският "бизнесмен" по същество заслужава дереджето на което е. Просто защото често не може да си направи сметката, да извършва елементарни изчисления и да вникне в биднес логика/процеси. И е много по-вероятно собственикът на малък бизнес дв България а си купи джип, който е непосилен за финансовите му възможности, вместо да си смени монополния доставчик на електроенергия (примерно) и от този елементарен акт да започне да спестява по няколкостотин лева месечно...

                        Коментар


                        • Защо хората инвестират в неща с вероятност за успех под 70%?

                          Това което винаги ме е същисвало, е желанието на хората около мен да инвестират в неща с вероятност под 70%. Инвестират смело, безумно, дори и шансът за успех да е под 20% по мое мнение, което за мен е самоубийство.

                          Проблемите според мен са няколко и някой от тях маркирам в новият ми постинг в блога

                          http://zaparite.blogspot.com/2015/06/70.html
                        Working...
                        X