IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как научавате децата си да използват парите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Синът ми пътува от малък в чужбина и някак си от само себе си се научи да борави правилно с парите. Първия път се почувства длъжен да ги изхарчи всичките, сега ми връща почти пълната сума от джобните, които съм му дал. Гледам добре се справя детето, дано и занапред да е така.

    Коментар


    • Горещо препоръчвам първо възрастните да прочетат една книжка, която може би по-начетените са чували и чели - "Богат татко, беден татко" на Робърт Кийосаки. И после наученото да го приложат на децата си.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Вълчо-34 Разгледай мнение
        Голема гад си, требе да знаеш с кого ще ходи, лисицата....
        Всъщност този прийом е най-добрият, според мен. Даже бих експериментирал един/няколко пъти да разпредели целия бюджет на къщата. Естествено, когато вече е възможно.
        Ся ..., ако излиза с девойка давам повече финикийски знаци, щото келеша требе да се бара на мъж - капучино, мокачино, торти, пасти и прочие страсти
        Знаеш как е, щото си го изпитал на собствен гръб
        Last edited by tnm; 13.11.2014, 07:18.
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Интересна тема, браво
          Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
          Ние с моята 5годишна фръцла още си говорим за активите и пасивите - нямаме дневни, това ще е от 1ви клас, така че темата ще ми е интересна
          Колкото до "изкарването" на пари от малките някъде бях чел за пич който решил да не дава пари на детето си за това че е изчистил или изхвърлил боклука(защото преценил че това така или иначе са задължения на малкия), а му "плаща" когато измисли нещо с което да подобри(улесни) живота у дома. Така смята, че стимулира малкия да мисли и да намира решения в ежедневието.
          Мотивацията е добър инструмент за творчество
          Аз имам колебания в какви случаи тя да има финансово покритие.
          Не искам всичко в главата на детето ми да се обръща в пари и материална стойност.

          Противник съм на идеята да се плаща за домашни задължения. Мисля, че подобни неща се дискутират и се търси решение за някакво солидарно участие.
          Макар че, бих заменила лесно едно почистване на стая, например с разходка или игра. Предпочитам усмивката на детето... Не харесвам издребняване и педантичност.

          Пари-джобни на седмична база, по някаква преценка след обсъждане, за един нормален разход за закуска + добавка за уикенда.
          Всякакви други пари за у-ще, тренировки, купони, книги, дрехи и т.н. - допълнително.
          Обсъжда се. На същия принцип и за чужбина.
          Повече от доволна съм от резултата

          Коментар


          • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
            ................ Когато излиза вечер с приятели, аз му давам пари. Сумата зависи от това къде и с кого ще ходи.
            ......................... Напротив, казвал ми е няколко пъти, че добре сме постъпили. Защото приятелите му тепърва получават такава самостоятелност и май "късат синджира".
            ................................
            Голема гад си, требе да знаеш с кого ще ходи, лисицата....
            Всъщност този прийом е най-добрият, според мен. Даже бих експериментирал един/няколко пъти да разпредели целия бюджет на къщата. Естествено, когато вече е възможно.
            И това ще мине ...

            Коментар


            • внимателно,че трудно се изкарват.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Avalaon Разгледай мнение
                Бюджетирането не върви без ограничения.

                Ако определяте седмичен бюджет , определяте ли какво покрива и за какво не бива да се харчи ?

                В смисъл 10 лв на ден, примерно, но само за храна и транспорт или може да си позволи и някакво развлечение ?
                Ако ги похарчи на третият ден и останалите дни му текат лигите като гледа как обядват останалите - това не е ли негативен резултат ?
                Ясно , че след това ще се коригира поведението. Но след разочарование ?

                Спестените пари - за какво може да си ги похарчи ? Кой го определя ?

                Такива размисли.......
                Това, което му се превежда по дебитната карта са за дневните му разходи, свързани с училище и тренировки. Баща му се грижи да постъпват всяка неделя по сметката. Когато излиза вечер с приятели, аз му давам пари. Сумата зависи от това къде и с кого ще ходи.
                Досега никога не се е оплаквал, че сме му наложили сам да управлява финансите си. Напротив, казвал ми е няколко пъти, че добре сме постъпили. Защото приятелите му тепърва получават такава самостоятелност и май "късат синджира".
                Относно спестените пари - синът ми сам поиска да бъдат в сметка и да не може да тегли от тях. Той сам определя какво да си купи - маратонки, кожено яке, смартфон ... беше решил да си купи скутер това лято. Слава Богу - отказа се
                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                Мечо

                Коментар


                • Имам две деца. Момчето е вече мъж и работи, за съжаление не в България. Никак не се справяхме с дневните и джобните, както и да ги наричаме..все не му стигаха и каквото "намереше" го смяташе за свое. Момичето е в 10 клас. Уж има определена сума, но често я надвишава. Освен това е решила, че щом има касова бележка трябва да и я осребрим!
                  Чл. 11. (1) Размерът на месечните стипендии се определя в границите от 21 до 50 лв. месечно след основно образование.. Обикновено училището ги отпуска от и според бюджета си.
                  В училището на дъщерята за пълни отличници е 30 лева, а над 5.50 е 28 лева от септември до юли вкл. И доколкото знам се облагат! А социалната е 22 лева. Превеждат се на дебитна карта в избрана от училището банка.
                  Има и държавна стипендия за талантливи ученици: половин мин. заплата за 12 месеца.За нея има спец. изисквания и се отпускат от общините на много малко ученици.
                  Не е препоръка!

                  Коментар


                  • Бюджетирането не върви без ограничения.

                    Ако определяте седмичен бюджет , определяте ли какво покрива и за какво не бива да се харчи ?

                    В смисъл 10 лв на ден, примерно, но само за храна и транспорт или може да си позволи и някакво развлечение ?
                    Ако ги похарчи на третият ден и останалите дни му текат лигите като гледа как обядват останалите - това не е ли негативен резултат ?
                    Ясно , че след това ще се коригира поведението. Но след разочарование ?

                    Спестените пари - за какво може да си ги похарчи ? Кой го определя ?

                    Такива размисли.......

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
                      Преди навършване на 16г. детският труд е леко незаконен (с някои изключения), т.е. чедото трябва да е доооста поотраснало Иначе съм съгласен, че се придобива безценен опит.
                      Впрочем как стои въпросът със стипендиите за успех в наши дни? В началото на демокрацията отличниците вземаха около 1/3 от МРЗ.
                      Само леко ли? Ако сложиш фабриканта Наивник като министър на икономиката и 9 годишни ще вкара в мината. Като във времената на Гаврош и героите на Зола.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от SOFIX Разгледай мнение
                        Явно не се изразих правилно! Имах предвид малко по-големите деца Аз също преди да завърша средното работех и винаги си имах пари Даже мисля че ме биваше повече в работата отколкото в ученето
                        Преди навършване на 16г. детският труд е леко незаконен (с някои изключения), т.е. чедото трябва да е доооста поотраснало Иначе съм съгласен, че се придобива безценен опит.
                        Впрочем как стои въпросът със стипендиите за успех в наши дни? В началото на демокрацията отличниците вземаха около 1/3 от МРЗ.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                          Всъщност 360 лв. не са много за 12-ти клас, ако сметнем, че само курсовете за университет (математика, езици, хобита), покупката на колело, екскурзии и т.н. лапват доста пари
                          Даже ще трябва да субсидираш
                          Как уговаряте допълнителните субсидии?
                          Е, неее,,,, Говорех само за дневните. Екскурзиите, тренировките и уроците ги поемам изцяло. Хобитата са за негова сметка, мачле на платено, компютърни и други игри. Понякога дотирам частично някой рожден ден до определена сума. Компютърът като солидна инвестиция си го плати сам, аз му го изплащам на части. Това е част от обучението.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                            Така погледнато, може би. А в 1-ви по левче, не е ли било малко малко???
                            Иначе за инвестициите, рано му е. Трябва първо да се научи да работи.
                            Всъщност 360 лв. не са много за 12-ти клас, ако сметнем, че само курсовете за университет (математика, езици, хобита), покупката на колело, екскурзии и т.н. лапват доста пари
                            Даже ще трябва да субсидираш
                            Как уговаряте допълнителните субсидии?

                            Коментар


                            • От трети клас е с дебитна карта. Сега е в десети. Зарежда му се сумата за седмицата, негово право е да си ги харчи както той прецени. Рядко му се случва да си прави сандвичи.
                              Относно работата - вече две години работи през ваканция та. Има са сметка, но
                              не може да тегли от нея без моя подпис. Само я следи онлайн.
                              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                              Мечо

                              Коментар


                              • Ние с моята 5годишна фръцла още си говорим за активите и пасивите - нямаме дневни, това ще е от 1ви клас, така че темата ще ми е интересна
                                Колкото до "изкарването" на пари от малките някъде бях чел за пич който решил да не дава пари на детето си за това че е изчистил или изхвърлил боклука(защото преценил че това така или иначе са задължения на малкия), а му "плаща" когато измисли нещо с което да подобри(улесни) живота у дома. Така смята, че стимулира малкия да мисли и да намира решения в ежедневието.

                                Коментар

                                Working...
                                X