If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Октомври: Един от особено опасните месеци за търговия с акции. Другите такива са юли, януари, септември, април, ноември, март, май, юни, декември, август и февруари.
Марк Твен
Христо ШЕМТОВ
Засипан от реклами за финансови услуги и изгодни инвестиции, човек може да се загуби в джунглата на доверителното управление, взаимните фондове, застраховки живот, пенсионни фондове и какво ли още не. Пред тези, които се смятат подготвени да поемат риска на самостоятелната игра, става все по-достъпна възможността сами да следят и търгуват на пазара на ценни книжа в реално време. Самостоятелната игра на фондовата борса е най-рисковата, но и с най-голяма тръпка инвестиционна алтернатива, която може и да донесе - при повече късмет - много по-високи печалби от всички други форми на инвестиции. Според Закона за облагане на доходите на физическите лица капиталовата печалба (от ръста на цените на акциите) е необлагаема. Дивидентите се облагат с данък от 7%.
2004 г. и първите два месеца на 2005 г. например бяха истински фурор за Българската фондова борса (БФБ). Акциите на много от компаниите поскъпнаха със стотици проценти. Въпреки това няма място за илюзии, че пазарът на акции е източник на лесни пари. Търговията с акции е високо рискова и в това най-добре имаха възможност да се убедят онези дребни инвеститори, които се включиха в пазара със скромните си средства в края на февруари 2005 г. Затова всички правила за инвестиране започват с едно - в никакъв случай не бива в акции да се влагат всички спестявания, а само малка част от тях, за която инвеститорът е преценил, че може да си позволи да загуби.
Четири неща, без които не може
За да търгува на БФБ, на човек му трябват най-малко четири неща - информация, основни познания, пари и интуиция. Към тях можем да добавим техническите детайли - договор с инвестиционен посредник, компютър, интернет връзка, телефон (а защо не и COBOS). Източниците на информация са основно чрез интернет - сайтовете на икономическите медии, на самите дружества (ако имат такива), специализирани сайтове с финансова насоченост и не на последно място сайтовете на БФБ и регулаторния орган - Комисията за финансов надзор (КФН). На последните се публикуват важни данни за дружествата, които те са задължени да оповестяват по силата на Закона за публично предлагане на ценни книжа - финансови отчети, информация за дейността на дружеството, управителни органи, сделки на стойност над определен размер и др. За да се намали до минимум сляпото залагане, всички стратегии за участие препоръчват инвеститорът да познава дружеството, в което инвестира, да знае какво произвежда, кои са пазарите му и т.н. В тази връзка трябва да се следят всякакви новини, които имат отношение към дружеството, както и общоикономически новини. Всичко горепосочено може да се сведе до следното: опознаване и следене на пазара.
Важно е тази информация да може да се разбира грамотно, дори и инвеститорът да не е икономист, да разбира принципите на икономическата логика (търсене, предлагане, цена). Не е нужно индивидуалният инвеститор да е счетоводител или финансист, но трябва да има общи познания как да чете един финансов отчет. Затова не е лишено от смисъл първоначално индивидуалният инвеститор да придобие акции от инвестиционно дружество от отворен тип (фонд, който обединява средствата на голям брой дребни инвеститори и ги инвестира в ценни книжа), да се запознае с това какви ценни книжа има то (такава информация се съдържа във финансовите им отчети, които се качват на сайта на БФБ), да следи икономическите медии и да обръща специално внимание на компаниите в портфейла на инвестиционното дружество и при наличие на време да се самообучава. Така за няколко месеца човек може да достигне някакво ниво на познаване на пазара, над което да надгражда, и когато се почувства уверен, да си направи малък портфейл от акции. Удачно би било също първоначално да си формира пробен портфейл (на хартия) от акции, които да следи. Не е нужно начинаещият инвеститор да разполага с много пари, за да започне да търгува. Но трябва да се има предвид, че заради минималния размер на комисионите (примерно 10 лв. или 5 лв.) сума, по-малка от 1000 - 1500 лв., е недостатъчна.
Първи стъпки
За да започне да купува акции, индивидуалният инвеститор трябва да сключи договор с инвестиционен посредник, който е член на БФБ. Клиентът дава поръчка за закупуване на определено количество акции от определено дружество и на определена цена. Брокерът на инвестиционния посредник въвежда поръчката в търговската система на борсата и ако друг инвеститор даде поръчка за продажба на акции от същото дружество на същата цена, има съвпадение на оферти и се стига до сделка, която е необратима след нейното сключване. Може и да се даде пазарна поръчка, при която брокерът продава/купува акциите по най-благоприятната цена, въведена в търговската система. Когато брокерът купи акциите от името на клиента си, последният трябва да отиде в офиса на инвестиционния посредник и да подпише потвърждение. Срещу предоставената услуга инвестиционният посредник събира комисиона в процент от стойността на сделката. При различните посредници комисионите варират от под 1% до близо 3%. По-ниският им размер би могъл да бъде за сметка на други такси, за които начинаещият инвеститор задължително трябва да се осведоми при избора на инвестиционен посредник.
Телефонът вече е старомодно средство за връзка между клиента и инвестиционния посредник. Все повече популярност набира системата за онлайн търговия на БФБ COBOS. Това е интернет приложение, което осигурява на индивидуалните инвеститори възможност да търгуват чрез интернет. Системата свързва клиента с инвестиционния посредник. Клиентът подава поръчка с едно кликване на мишката. Когато посредникът я пот*върди, поръчката е въведена в търговската система. Поръчките се подават и отменят през работното време на посредника, но се изпълняват само в часовете на борсовите сесии (9.30 - 13.00). За да ползва системата COBOS, клиентът трябва да получи и инсталира персонален сертификат от БФБ, който му се изпраща по електронна поща. Годишната такса е 72 лв., която някои посредници поемат, но пак трябва добре да се провери дали това не е за сметка на други такси. Системата COBOS e удобна и лесна за ползване. С нея човек може да търгува на борсата от работата си или от дома си и да печели (но и да губи за жалост) с чаша уиски на бюрото.
Pod nik-a znae6t njakoy pi6e ot moe ime i moja e-mail adres. Mnogo molja ustaovite kakvo se slu4va i da korigirate. Dnes moi kolegi go ustaniviha i mi go suob6tiha, no imam namerenie da si potursja pravata.
Коментар