IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо лихвите по ипотечните кредити в Евро България не падат?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
    ...
    http://www.besove.com/%D0%BD%D0%BE%D...B-%D0%90%D0%94

    Димитринка Петрова, която е на 29 години и брат й Николай Петров – на 28, купиха 41,8 % от акциите.

    След като през април 27-годишният Лъчезар Варнаджиев от Плевен брои без проблем 316 милиона лева за „Кремиковци”, нови младежи – този път от Бургас – купиха почти половината от гиганта „Петрол” АД. Тяхната покупка обаче е по-скромна – само за 62 034 700 лева.

    Новината мина почти незабелязано – на 16 май, малко преди празника на българската култура и славянската писменост, бургаската фирма „Вянд Ойл” ООД с уставен капитал от 5 000 лева, купи 41,8482% от „Петрол АД%. Информацията е на „Инвестор”, който се позовава на данни от Централния депозитар. Според сайта, сделката за 45 719 000 акции на дружеството е регистрирана на извънрегулиран пазар на БФБ-София на 16 май 2011 г. при много изгодната цена от 1,3 лв. за акция. Последната сделка с акции на дружеството е при цена от 5,99 лв./акция, т.е. 4,6 пъти по-скъпо.

    Продавач е „Нафтекс Петрол” АД, което е дъщерно на „Петрол” АД и към 18 май вече не притежава акции в компанията майка.

    „Вянд Ойл” ООД е собственост по 50% на Димитринка Владимирова Петрова (родена през май 1982 г.) и Николай Димитров Петров (роден през август 1983 г.). „Нафтекс Петрол” ЕООД (според търговския регистър това е дружеството правоприемник на „Нафтекс Петрол” АД) е било 68,311% собственост на Петрол АД към 31 март 2011 г.

    Редакцията на "Besove.bg" прави опити да се свърже с Митко Събев за повече информация, но засега той не отговаря на мобилния си телефон. Когато успеем да разговаряме с него, ще съобщим повече подробности за сделката, както и за новите петролни олигарси от Бургас.

    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ivoivo103 Разгледай мнение
      ей,честно да ви кажа незнам дали има инфлация,дефлация или незнм още какво,но проблема си е в нас Българите, щот колкото по ни е..т,ние толкоз по се натискаме. Така е и с ливите, заплатити и цените.В един стар виц Горбачов и Рейган правят среща на високо равнище в космуса, почукало се на вратата, отварят и виждат Бай Тошо ! Как се качи ? По цените рекал той, Ми как ще слезеш ? По заплатите. Та така и сега стоят нещата, само дето вместо среща на високо равнище му викат СВЕТОВНА КРИЗА. Съгласен сам че лихвете са печалбата на банките,но нали всички твърдят че печелят от малка надцинка и голям оборот, е тогава при такав голям оборот нетрябва ли да са малки лсхвите ? Нима кредитополучателя не е клиентът които ако го нямя банката ще съществуву ? Или я лекичко да го примамим,а после каато стъпи на кърпето ще МАЙКАТА Е..М. А на колегата дето много цштира:
      Няма какво да оспорваш, цитирах данни от НСИ: http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=14&a1=191&a2=193#cont, като не вярваш, погледни там, 4.1% инфлация за 3 месеца от началото на тази година
      ще му кажа невярвяай много на тези неща, а погледни малко по реално на нещата.
      Значи инфлацията е 4.1% за 3 месеца = 20% годишно, пък искаш банката да ти даде пари назаем с 2% лихва, т.е. да глътне 18% загуба от тебе. Това са банки все пак, не спонсори.

      Защо пишеш толкова неграмотно?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от clearly Разгледай мнение
        [B]Защо лихвите в България са високи..
        Съгласен съм, но само до някъде. Тук например не са сложени милиардите кредити дадени с ясното съзнание, че те никога няма да се върнат. Спомнете си само преди няколко години за един младеж който получи само от една от банките 10 000 000 евро понеже имал блестящ бизнес проект върху земя която даже не негова.
        И понеже това не е единствен заем, а много от банките са раздали такива, то те гледат да избият колкото се може повече от редовните платци.
        Всъщност ако искаме да добием ясна представа за това какво става, можем ако имам достъп да видим колко от кредитите са големи и колко малки. От големите кредити над милиона евро поне около 50 % са несъбираеми и с не много ясни гаранции, ако въобще има такива.
        В момента банките или трябва да държат високи лихви, или ако ги намалят, то вложителите ще започнат да теглят и всичко ще лъсне. За това и са се напъхали в един омягьосан кръг, но това съм го казвал още в 2008. Те не могат да намалят лихвите, но и не могат да издържат вечно на тези високи лихви. Част от самите банкери съзнават проблем, част от тях са с изрядни банки, но ако свалят едностранно лихвите по депозити и техните пари ще изтекат към колегите им.
        Отделно най-вероятно има и картел, ако не сред всички банки, то с някой от тях.
        Има и следното - В България банките са малко на брой и реално конкуренция между тях, истинска такава, като в Германия, Люксембург, Испания, Швеция и т.н. няма.
        Ако ви прави впечатление от години няма нови банки и не се появяват нови на пазара.
        Това всъщност е основния проблем. Ако банките в България бяха 2-3 пъти повече, то и лихвите щяха да са 2-3 пъти по-ниски и конкуренцията много по-жестока.
        Банковия пазар е монополизиран и не се допускат нови на пазара.

        В момента в Испания лихвите по жилищните кредити са 3,5%, потребителските около 7%, а кредитите за бизнес около 4,0-4,5%
        Last edited by Jay Gould; 25.05.2011, 16:14.
        http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

        Коментар


        • ей,честно да ви кажа незнам дали има инфлация,дефлация или незнм още какво,но проблема си е в нас Българите, щот колкото по ни е..т,ние толкоз по се натискаме. Така е и с ливите, заплатити и цените.В един стар виц Горбачов и Рейган правят среща на високо равнище в космуса, почукало се на вратата, отварят и виждат Бай Тошо ! Как се качи ? По цените рекал той, Ми как ще слезеш ? По заплатите. Та така и сега стоят нещата, само дето вместо среща на високо равнище му викат СВЕТОВНА КРИЗА. Съгласен сам че лихвете са печалбата на банките,но нали всички твърдят че печелят от малка надцинка и голям оборот, е тогава при такав голям оборот нетрябва ли да са малки лсхвите ? Нима кредитополучателя не е клиентът които ако го нямя банката ще съществуву ? Или я лекичко да го примамим,а после каато стъпи на кърпето ще МАЙКАТА Е..М. А на колегата дето много цштира:
          Няма какво да оспорваш, цитирах данни от НСИ: http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=14&a1=191&a2=193#cont, като не вярваш, погледни там, 4.1% инфлация за 3 месеца от началото на тази година
          ще му кажа невярвяай много на тези неща, а погледни малко по реално на нещата.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение
            Как да падат лихвите... ами например в Русия лихвите за ипотека са в момента 12-14% при инфлация 6-7%. Лихвите са нормални в момента...
            Русия е базата, спорът е излишен... Може да се сравняваме само по брой ушеви на глава от населението, то затова и лихвите са им такива...

            Коментар


            • clearly

              Лихвите не падат за да могат банките да олихвяват със сравнително високи все още лихви , съмнителните от финансова гледна точка капитали депозирани в тях.Защо са съмнителни ? Просто са пари от кредити по които са преустановени плащанията.Такава е истината...
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Как да падат лихвите... ами например в Русия лихвите за ипотека са в момента 12-14% при инфлация 6-7%. Лихвите са нормални в момента...

                Коментар


                • Левова стойност на жилищните кредити в евро, които населението в България дължи в края на съответния месец:
                  1)
                  - декември 2007г. - 2,143,247 хил. лв.
                  - февруари 2008г. - 2,327,942 хил. лв.
                  Или за два месеца е имало увеличение от над 184 милиона лв.
                  2)
                  - декември 2010г. - 4,947,106 хил. лв.
                  - февруари 2011г. - 4,990,965 хил. лв.
                  Или за два месеца е имало увеличение с по-малко от 44 милиона лв.

                  Някои наистина ще си помислят, че през първите два месеца на 2008г. лихвите за жилищни кредити в евро са били значително по-малки в сравнение с първите два месеца на 2011г.


                  http://bnb.bg/BankSupervision/index.htm

                  Коментар


                  • Защо лихвите в България са високи?
                    19 април, 2011
                    Публикувано от Съвети за кредити и спестявания в: Новини
                    Относно: кредити, лихви

                    Доста се шуми у нас, и то не от скоро, че лихвите по банковите кредити са значително по-високи в сравнение с нивата в ЕС. Разбира се, банкерите ни убеждават, че не е така и в подобните на нашата страна държави лихвите били същите, защото рискът бил същият. Визира се най-често Румъния, но се пропуска, че северната ни съседка е с плаващ валутен курс.

                    За риска и лихвите

                    Попитахме експерти, пожелали анонимност, по-висок ли е рискът Иван от Дупница да не си плаща кредита от този Хосе от Сарагоса да не си плаща кредита.

                    „Рискът започва от страната и тръгва надолу по веригата – първо се оценява страновият риск, след това се гледа кредитната история на човека, доколко е задлъжнял и в какъв сектор работи, каква заплата получава“, коментират анализатори.

                    „Според мен Хосе ще получи по-ниска лихва, защото Испания е в Еврозоната и страновият риск е по-нисък. Това е така, защото Европа ще спаси Испания, ако се наложи. Освен това те имат достъп до кредитите на ЕЦБ и ниските лихви. При нас има премия за риск от падане на валутния борд и политически риск (двата фалита от 90-те години) и съответно ни нямат доверие, каквото и да им говорят нашите политици“, допълва експертът.

                    „Иначе реално погледнато в момента вероятно е обратното – Испания е по-рискова от България“. Южната държава има рекордна за ЕС безработица от около 20%, значително по-голям държавен дълг и бюджетен дефицит.

                    Друг експерт в отговор на нашия въпрос заяви: „Най-важното е дали Иван има сигурна работа и какъв % от настоящия му доход е вноската по кредита“.

                    Фактор при риска, който обикновено изпускат родните банкери, защото е с обратен знак, е липсата на закон за фалита на физически лица. В западните държави такава процедура ти изтрива задълженията, разбира се- носи и своите негативи.

                    Но у нас, дори да ти отнемат ипотекирания имот, отново дължиш разликата, ако продажбата му не покрие кредита. И то въпреки че банкерите донякъде са се застраховали от този риск, като са дали кредит с да речем 20% самоучастие.

                    Всъщност рискът към момента не е проблем на банкерите. Проблемът е голямото количество нередовни платци, т. е. лошите кредити. Те прехвърлят загубите от тях върху редовните платци, като повишават лихвите.

                    „Принципно банките си имат скоринг модели и на тяхна база оценяват риска и лихвата и дали въобще да им дадат кредит. В България не е така, защото тук като решат могат да ти вдигнат лихвата и нищо не можеш да направиш“, заяви експерт.

                    „Затова в банките няма отдели за asset-liability management и добрите кредити издържат лошите. Почти нулев риск при огромна печалба.“

                    Нека не забравяме, че банките масово раздаваха кредите през предходните години, недооценявайки правилно риска при проекти и кредитополучатели.

                    Друг фактор, за който не се говори толкова много, е корупцията на кредитните инспектори. Явно това е неудобна тема за банкерите, защото досега няма повдигнато обвинение срещу служител, одобрил кредит срещу рушвет.

                    Има ли виновни?

                    Ако разгледаме трите звена по веригата – кредитоискател, банка и регулатор (БНБ) – във всяко от тях има съответната вина.

                    Кретитополучателите са били достатъчно неразумни да вземат голямо количество заеми, без да си направят сметка дали ще могат да ги изплащат.

                    От своя страна банките в своята борба за пазарен дял и алчност раздаваха кредити на едва ли не всеки. Да не забравяме абсурда как при 500 лв. заплата се одобряваше кредит, чиято вноска е 400 лв.

                    А БНБ като регулатор на пазара не се намеси адекватно по време на кредитния бум, било като ограничи кредитирането чрез драстично повишаване на минималните резерви на банките (бе направено само едно такова – твърде късно и твърде малко), било като наложи регулации относно изисквания за процент от дохода, с който може да се изплаща кредит.

                    Където и да хвърлим вината обаче, в момента единственият, който реално плаща за грешките, е потребителят. На него му биват отнемани било жилище, кола или му е наложен запор на заплатата. Банкерите, е всъщност им спадна печалбата, както и бонусите, но едва ли тяхното „възмездие“ може да се нарече съизмеримо. Относно БНБ, всъщност за тях едва ли нещо се е променило…

                    * Лихвите по ипотечен кредит у нас в евро над 10 г. са около 8-9%, а на потребителски заем в зависимост от матуритета в порядъка 10-15%. Средното ниво в Еврозоната за ипотечен кредит над 5 г. е около 4%, а за потребителски – между 5.4 и 7.8% в зависимост от матуритета (данни ЕЦБ).

                    Автор : Павлин Петков
                    http://creditsadvice.com/2011-04/fin...aria-sa-visoki
                    http://www.youtube.com/watch?v=ABSXJiYQFuI&NR=1
                    Всеки има право да изразява мнение и да го разпрост

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                      Съни ето ти един смислен отговор.Лихвите са високи щото взелите кредити са тъпи хора.Подписали са нещо което не са чели и не разбират.Ако хората спрат да теглят кредити банките ще направят условията като навсякъде.
                      Лихвите са високи, защото сме в България...
                      Last edited by marinbg; 24.04.2011, 17:11.

                      Коментар


                      • Банките станаха заложни къщи....




                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от rogers Разгледай мнение
                          а да си забелязал че цените на стоките по цял свят скачат, нещо за петрола да си чул или за златото. АКо си мислиш че нашия вътрешен пазар е отделен от външния се лъжеш. И да имат и да нямат обороти търговците цените ще продължат нагоре докато в цял свят са нагоре. Така че инфлация си има и то голяма без значение от търсенето в БГ. Пък ако вземеш примерно да погледнеш данните за продадените нови коли примерно и видиш че имат нарастване - тва дали са последни издихания на търговците?
                          Златото е инвестиционна стока - с него се измерват единствено страховете на хората.

                          За останалите ти примери - защо не добавиш и цените на хотелските стаи в летните курорти? Всеки момент ще отчетат едни 50-100% "инфлация".

                          А розите вчера удариха 8 лева бройката - и там здрава "инфлация".

                          Та, дай пример с увеличаващи се заплати, догонващи повишаващите се цени, и тогава можем да си приказваме за наличие на инфлация. Защото, както и преди казах - бъркате боя с ... Можеш да обеднееш като напечатат пари, обезценявайки твоите спестени, а можеш и да обеднееш, като ти направят бензина 5 кинта/литъра и не ти стигат стинките за хляб и сирене. И в двата случая е обедняване, но само едното е инфлация.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от MarginCall Разгледай мнение
                            Аз просто оспорвам твърдението ти, че в България има инфлация. И на тази база смятам и останалите ти сметки за неверни. Просто това, което ни се случва в момента е всичко друго, но не и "обезценяване на парите".
                            Няма какво да оспорваш, цитирах данни от НСИ: http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=14&a1=191&a2=193#cont, като не вярваш, погледни там, 4.1% инфлация за 3 месеца от началото на тази година. Аз още помня 2006-2007г., когато пак инфлацията беше по-висока от лифвите и хората масово теглеха кредити защото инфлацията все пак наистина изяждаше задълженията и всичко беше за сметка на неразумните хора които спестяваха. Просто пазарът у нас пак се изкриви, а това не е добре, вече ми писна от балони.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от rogers Разгледай мнение
                              а да си забелязал че цените на стоките по цял свят скачат, нещо за петрола да си чул или за златото. АКо си мислиш че нашия вътрешен пазар е отделен от външния се лъжеш. И да имат и да нямат обороти търговците цените ще продължат нагоре докато в цял свят са нагоре. Така че инфлация си има и то голяма без значение от търсенето в БГ. Пък ако вземеш примерно да погледнеш данните за продадените нови коли примерно и видиш че имат нарастване - тва дали са последни издихания на търговците?
                              Това не е инфлация, а е по-близо до стагфлация. Най-точно е бифлация.

                              Коментар


                              • а да си забелязал че цените на стоките по цял свят скачат, нещо за петрола да си чул или за златото. АКо си мислиш че нашия вътрешен пазар е отделен от външния се лъжеш. И да имат и да нямат обороти търговците цените ще продължат нагоре докато в цял свят са нагоре. Така че инфлация си има и то голяма без значение от търсенето в БГ. Пък ако вземеш примерно да погледнеш данните за продадените нови коли примерно и видиш че имат нарастване - тва дали са последни издихания на търговците?

                                Първоначално изпратено от MarginCall Разгледай мнение
                                Струва ми се, че малко бъркаш боя с еб...ето. Ще има инфлация, когато започнат да вдигат заплатите за да настигнат скачащите цени на стоките. За момента това не се забелязва, даже наопаки. В случая имаме, най-общо, повишаване цената на стоките, поради намалелите обороти. Един вид последни издихания на търговци и производители, които нямат с какво друго да противодействат на стагнацията при нашият дребен и умрел от скръб вътрешен пазар.

                                Коментар

                                Working...
                                X