Когато Русия е имала възможността да защити 3-и и 4-и реактор на АЕЦ Козлодуй по време на преговорите ни с Европейския съюз, тя не го е направила, защото е очаквала да бъде дадено началото на проекта АЕЦ Белене. Това заяви министърът на икономиката енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос, поставен от Иван Костов.
Лидерът на ДСБ попита Трайков: защо Русия строи атомна централа в Турция на стойност 20.6 млрд. долара, като за изграждането на един мегават там отиват 5.9 млн. долара, а у нас при АЕЦ Белене се планира 1 мегават мощности да бъде изграден за сума между 6 и 8 млн. долара. Костов подчерта, че реакторите, които Москва ще построи за Турция, ще бъдат от трето поколение, които имат по-висока надеждност срещу земетресения, а тези, които ще бъдат построени за АЕЦ Белене са от второ поколение. „Как хем ще платим повече, хем ще имаме реактори с по-ниска степен на безопасност", попита Костов.
В отговор на това министър Трайков заяви, че въпросите поставени по-горе са резонни, но не може да бъде даден еднозначен отговор. „ За България не е изходно да прави компромис нито с техническите характеристики на АЕЦ Белене, нито с нейната цена посочи министърът. Трайков все пак подчерта, че разликите между двата проекта са значителни.
В реплика на това Костов, министърът на икономиката енергетиката и туризма, заяви че дори в Русия по време на държавния съвет провел се на 9 юни и председателстван от президента Дмитрий Медведев е поставен въпроса, че типа реактори, които се планира да бъдат в АЕЦ Белене не отговарят на най-последните изисквания на ЕК за безопасността. А именно тези касаещи устойчивостта на земетресения. Костов припомни, че ЕК е разпоредила към всички правителства, които проектират ядрените си централи, какъвто е и случая с АЕЦ Белене,да заложат по-високи критерии в това отношение.
В допълнение Трайков отговори, че Агенцията за ядрено регулиране е поискала от изпълнителя тези критерии да бъдат заложени.
Коментар