IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Краят на "Белене"
    Дойче Веле

    След 1000 дни размисъл правителството на ГЕРБ се отказа от АЕЦ "Белене" - вероятно най-важното решение в неговия мандат. А и най-трудното, заради натиска отвън и отвътре. Кои аргументи се оказаха по-силни от този натиск? Анализ на Ясен Бояджиев:

    Крайно разочаровани от поражението си, защитниците на проекта "Белене" обвиниха правителството, че аргументите му са чисто политически. И са прави - решението наистина в края на краищата е политическо. Този път обаче политическото решение е в съответствие с икономическите реалности и икономическата логика.

    Прекалено скъпо, за да си заслужава

    Най-често споменаваната вероятна цена за изграждането на АЕЦ „Белене” - 6.3 милиарда евро - бе сама по себе си достатъчно смущаваща. При такъв род проекти обаче тя е и твърде подвеждаща. Защото към нея трябва се добавят и неизбежните разходи за съпътстваща енергийна, транспортна и социална инфраструктура, за резервни и балансиращи мощности, за застраховка. С тях цената би надхвърлила 10 милиарда евро. Тоест, би била близо два пъти по-висока от прогнозираната. При това без да се смятат лихвите по кредитите.

    Когато пък се пресмята цената на произвежданата енергия, трябва да се калкулират и радходите за преработка и съхраняване на отработеното гориво, за бъдещото спиране и погребване на централата. Сметките на експертите за цената на тока от „Белене” при пълно отчитане на инвестициите и разходите се колебаеха между 10 и 14 евроцента за киловат, което е близо 3 пъти повече от заложеното първоначално в проекта и 5-6 пъти по-скъпо от цената на тока от „Козлодуй”.

    Високите разходи и високата цена на произвеждания ток правят крайно съмнителна конкурентността и рентабилността на проекта „Белене”. Както и вероятността той да се изплати поне през първите две десетилетия след построяването си.

    Илюзии и слухове

    Затова не е чудно, че се оказа невъзможно да се намерят сериозен инвеститор, който да поеме пазарния риск, и банка, която да отпусне кредит. Няма как и българската Национална електрическа компания да участва като мажоритарен собственик, тъй като едва ли би се намерила банка, която да финансира дела й, при това без държавни гаранции.

    Ето защо желанието на българската страна да не дава нито лев бюджетни средства за „Белене” се оказа илюзия, а условието й проектът в никакъв случай да не бъде само руско-български - неизпълнимо.

    Всъщност, още след оттеглянето на германския концерн RWE стана ясно, че единственият вариант централата да бъде изградена е това да стане с изцяло руско държавно финансиране. Слуховете за възможно участие на други балкански страни и на неидентифициран американски инвестиционен фонд, както и временната поява на сцената на една финландска и една френска компания бяха единствено масовка, привлечена от руснаците за отвличане на вниманието.

    В края на краищата, откъдето и да са парите, строителството на „Белене” щеше да доведе до рязко покачване на външния дълг и понижаване на кредитния рейтинг на страната и криеше големи рискове за и без това крехката й заради сегашната криза макроикономическа и финансова стабилност.

    Ненужната централа

    Не по-малки биха били и рисковете пред българската енергетика. Защото освен икономически необоснована, АЕЦ „Белене” би била и ненужна от гледна точка на енергийните потребности на страната. Изследване на самата Национална електрическа компания преди година показа, че при удължаване живота на пети и шести блок в Козлодуй, процедурата за което е започнала, дори през 2025 г. България няма да има нужда от втора ядрена мощност.

    Официалните данни сочат, че през 2010 година 26% от инсталираните енергийни мощности са били в резерв, а износът на енергия е достигнал 20% от цялото енергопроизводство. Според прогнозата на Националната електрическа компания към 2020 година вътрешното потребление на електроенергия в страната ще нарастне с около 18 на сто - и то, ако през това време няма нови икономически сривове. При последния такъв срив между 2008 и 2010 година потреблението е спаднало с между 7 и 8 на сто.

    Независими експерти пък смятат, че съществен ръст на потреблението през следващите години няма да има и нивото от 2008-ма ще бъде достигнато едва през 2030-та. Тоест, страната има значителен излишък на енергия - дори, когато една пета от производството й отива за износ.

    От друга страна е съмнително и дали има смисъл да се изгражда АЕЦ „Белене” с цел износ - заради високата и неконкурентна цена на произвеждания от нея ток и изграждането на собствени мощности в съседните страни, което бързо обръща тенденцията в района от дефицит към излишък на енергия.

    Същевременно България, която е сред страните с най-нисък брутен вътрешен продукт на глава от населението в Европа, е на едно от първите места по производство на електроенергия на глава от населението. И е на последно място в Европейския съюз по енергийна ефективност. Българската икономика е три пъти по енергоемка в сравнение със средното ниво в съюза и поне седем пъти в сравнение с най-напредналите в това отношение страни.

    Строителството на „Белене” би изсмукало ресурсите и би направило невъзможни инвестициите в технологично обновяване, в ново поколение възобновяеми енергийни източници и енергийни мрежи и в енергийна ефективност. А вече баналната от многократно повтаряне, но неприложена у нас истина е, че всяко евро за енергийна ефективност спестява 2 евро, инвестирани в енергийни мощности.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от IvanG Разгледай мнение
      Много грубо Защо си такъв фен на АЕЦ-а ...
      Защото все още ме е жал за тоя народ-страдалец... Фен съм на всичко, което би подобрило положението му макар и след години!

      Казват "Няма пари"... А какво правите за да има пари след 10-15 години? Нищо! Даже правите така, че след 10-15 години ще има още по-малко пари!!! Гарантирано!!!

      Интересно ми е след 10-15 години, когато спомена за гербаджийската партия и костовата партийка са само мил спомен, се наложи да се субсидира цената на тока която потребява населението защото пряката вносна цена ще е непосилна, КОЙ ТОГАВА ЩЕ НОСИ ПОЛИТИЧЕСКАТА ОТГОВОРНОСТ ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО ИЗВЪРШЕНО СЕГА?
      Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

      Коментар


      • Поздрави на комуниста-русофил Forex Master

        С отказа си от АЕЦ “Белене” България гарантира своята независимост
        Едвин Сугарев
        http://www.svobodata.com

        Отказът на България от продължаване на проекта АЕЦ “Белене” е най-важното решение, взето от страната ни в последното десетилетие. И със сигурност е едно от най-мъжествените, вземани в годините на прехода: казвайки не на втората атомна, българското правителство всъщност рискува много.

        Рискът е доста сроден с поетия преди повече от столетие от Стефан Стамболов – тъй като и протекционистичните амбиции на Русия спрямо България са само трансформирани, но не и загърбени.

        Руските пари, с които се захранва петата колона на българските рубладжии, са все още фактор в българската политика – макар че вече става дума не за офицерски бунтове и преврати, а за енергийни проекти – и не за подкупване на държавния глава (както руснаците подкупиха Фердинанд, за да свалят правителството на Стамболов), а за принципа на моркова и тоягата, като последната е придобила формата на енергиен рекет.

        Това решение изискваше кураж и българското правителство трябва да бъде поздравено. Истина е, че то дълго се колеба, преди да направи избора между тяснопартийния си интерес и националния такъв. Първият изискваше по-скоро протакане – с цел да се прехвърли горещия картоф в следващия мандат.

        Вторият налагаше да се каже категоричното “не” на България – за да бъде осуетен геостратегическия план за поставянето й под енергийна, икономическа – а следователно и политическа зависимост от Русия. Правителството избра второто – и този избор е достойният. Той е онзи акт на отстояване на националните интереси, с който това правителство ще бъде запомнено в българската история.

        Бил съм един от най-острите критици на този кабинет – и особено на неговия премиер Бойко Борисов. Темата, с която най-често бяха свързани моите атаки спрямо него, беше именно съдбата на проекта АЕЦ “Белене”. Честно казано, нямах особено доверие в неговата решимост да стигне до окончателно и отговорно пред съдбата на България решение. Оказа се, че не съм бил прав – и сега му се извинявам.

        Да, да – извинявам му се – колкото и невероятно да звучи това в ушите на тези, които ме познават. Имам редица резерви към неговото управление, които няма да се стопят, нито пък ще бъдат премълчавани за в бъдеще. И със сигурност Бойко Борисов е направил не малко грешки и има редица недостатъци като премиер, за които може да бъде критикуван. Но държавническият жест, който демонстрира чрез този си отказ, е от мащаб, който не може да бъде пренебрегнат.


        Той е важен – важен е за всички нас, важен е за нашето общо бъдеще. И именно защото е важен с оглед съдбата на нацията, трябва да бъде подкрепен – независимо от всички резерви към българския премиер.

        Със сигурност този жест ще струва много на хората, които го реализираха – и българското правителство ще трябва да се пребори с цял куп вътрешно- и външнополитически проблеми, които ще се струпат лавинообразно върху него в месеците до парламентарните избори.

        Първото, което мога да предвидя, е че ще започнат отново да се роят флашките и флашконосителите. Ще се фабрикуват компромати, а някои български олигарси, демонстрирали до този момент близост с Бойко Борисов, ще обърнат политическата резба.

        Местната олелия обаче ще бъде невинна шумотевица в сравнение с ответната реакция на Кремъл. Тук вече може да се очаква всичко – и на първо място крайна неотстъпчивост при преговорите за цените на природния газ. Ако България и досега плащаше най-високите такива в Европа, то след бастисването на наистина важния за Русия проект, с който руската ядрена индустрия се готвеше да стъпи на територията на ЕС, шансовете да се постигнат някакви отстъпки са нулеви.

        По-скоро би трябвало много сериозно да потърсим алтернативни енергийни източници – още повече, че е напълно възможно да се стигне и до директен енергиен рекет – сиреч до затягане на кранчето с природния газ – както вече ни се случи преди няколко зими.

        Твърде вероятно е също да се стигне до изостряне на съдебните спорове, свързани с АЕЦ “Белене” – и до искане на абсурдно високи неустойки, които страната ни да не е в състояние да плати.

        Възможно е също Русия просто да откаже да предаде почти изплатения от България ядрен реактор – на базата на презумпцията, че неговото изграждане е част от един проект, от който България като цяло се е отказала – и останките от който не могат да бъдат разпродавани “на парче” – при което реакторът може да бъде продаден някъде другаде директно от “Росатом”, а българската страна да си търси парите в дълги съдебни процеси, чийто изход е не особено предвидим.

        Възможно е също така да се стигне до отказ на Русия да потвърди българското желание да бъде продължен живота на блоковете в АЕЦ “Козлодуй”, които също са изцяло руски – или пък да създава пречки при доставката на ядрено гориво или приемането на ядреноактивни отпадъци.

        Въобще възможни са много варианти на “наказателни операции” спрямо България от страна на Русия. Едно обаче е сигурно – че Русия ще изпозва всичките си ресурси на влияние, за да постигне при следващите парламентарни избори конфигурация, която да е по-отзивчива към нейните енергийни и политически интереси от сегашното правителство на Бойко Борисов.

        Казвайки това, би трябвало да отбележа и още една важна подробност от пейзажа – това решение на българското правителство промени достатъчно отчетливо и вътрешнополитическия пейзаж. Старата конфигурация – всички против ГЕРБ – вече не съществува (или поне не е толкова безусловна, колкото беше само ден по-рано).

        Днес ако не друго, то поне вече е безпощадно ясно кои български партии са руски проекти – това са БСП и Атака, разбира се. Това прочее са и партиите, които по никакъв начин и на никаква цена не би трябвало да бъдат допускани до властови ресурси.

        След като нямат политическия потенциал да променят тази картина и да спечелят предстоящите парламентарни избори, партиите от трпадиционната десница би трябвало да се опитат поне да предотвратят възможността да се стигне до идване на власт на правителство с размита политическа отговорност, което би било способно да ревизира решението за АЕЦ “Белене” – и въобще на реставрира “големият шлем”, който гарантираше функциите ни като Троянски кон на Русия в Европа.

        Би трябвало да го направят – като подкрепят и стимулират политическата воля за постигане на независимост на България от Русия – дори и това да налага постигането на коалиционни договорености с ГЕРБ.

        Бих каза дори, че предизборният принцип, който би могъл да бъде следван на предстоящите парламентарни избори, би трябвало да бъде “всички срещу рубладжиите” – и неговото следване би било политическо отговорното поведение за всеки български гражданин.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
          Нали щяхте да пускате референдум за АЕЦ Белене? Къде ви отиде демокрацията, шушулки?! Ако бяха пуснали акции на АЕЦ Белене с които да се финансира проекта аз щях да съм от първите които ще купят... пък нека ме смятат за глупак!
          Форито развърва депозитите и инвестира в атомни електроцентрали.... В случая не си глупав, просто си смешен.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
            поправям те-сметките са ти грешни
            ако се прави там газова централа-тя няма да е 2000,а 600-700 МВт и ще се използва за изравняване на товаровия график на ВЕИ-примерно няма вятър,вкл се ГЕЦ,духне ли веднага се спира....

            като ти духне и ти спира дъха....
            Само нещо бъркаш дейностите......

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
              Нали щяхте да пускате референдум за АЕЦ Белене? Къде ви отиде демокрацията, шушулки?! Ако бяха пуснали акции на АЕЦ Белене с които да се финансира проекта аз щях да съм от първите които ще купят... пък нека ме смятат за глупак!

              За съжаление Боко клекна пред хамериканския натиск, той винаги си е бил страхлив, и остави бъдещите поколения млади хора в БГ без каквато и да е переспектива. България ще става все по-малко държава и все повече територия. Нейната политика се определя изцяло във Вашингтон. Нейната икономика се определя изцяло в Брюксел. Сега и цената на тока който потребяваме ще се определя в Анкара и Букурещ... Нищо не остана в държавата. Само надупили се политици, които ги клецат отвън срещу обещанието да ги оставят още малко на власт.
              Много грубо Защо си такъв фен на АЕЦ-а ...
              I don't call equity bulls 'cockroaches.' Do you understand?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                Нали щяхте да пускате референдум за АЕЦ Белене? Къде ви отиде демокрацията, шушулки?! Ако бяха пуснали акции на АЕЦ Белене с които да се финансира проекта аз щях да съм от първите които ще купят... пък нека ме смятат за глупак!

                .
                +111

                Коментар


                • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                  Най-скъпия паметник на глупостта
                  Нали щяхте да пускате референдум за АЕЦ Белене? Къде ви отиде демокрацията, шушулки?! Ако бяха пуснали акции на АЕЦ Белене с които да се финансира проекта аз щях да съм от първите които ще купят... пък нека ме смятат за глупак!

                  За съжаление Боко клекна пред хамериканския натиск, той винаги си е бил страхлив, и остави бъдещите поколения млади хора в БГ без каквато и да е переспектива. България ще става все по-малко държава и все повече територия. Нейната политика се определя изцяло във Вашингтон. Нейната икономика се определя изцяло в Брюксел. Сега и цената на тока който потребяваме ще се определя в Анкара и Букурещ... Нищо не остана в държавата. Само надупили се политици, които ги клецат отвън срещу обещанието да ги оставят още малко на власт.
                  Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    Поправете ме, ако греша, но:
                    Ако за 2000 MW са потребни 4 милиарда м3 годишно, и го плащаме по 500 лв/1000 кубика, това са 2 милиарда лв ГОДИШНО.За 20 години - 40 милиарда. За 60 години - 120 милиарда. АКО не вдигнат цената. За 60 години, ако не хвръкне поне тройно, ето къде съм. Да приемем, обаче, че не се вдигне изобщо, дори...

                    Ако Белене би струвала сега 20 милиарда общо /възможно най-тежък вариант/, за 20 години експлоатация, става /разхвърляно/ по 1 милиард. За 60 години , поради поддръжка, гориво и т.н., да речем, 30 милиарда лв.

                    И така, газова енергия, при /негарантирани/ цени по 500 лв излиза 2 ли беше, 4 ли пъти, пъти по-скъпа.
                    Та...
                    -Ако ТОВА не е набутване, аз или Бойко Борисов, не можем да смятаме?
                    -И двата пъти парите отиват /основно/ в Русия...
                    Аз или Бойко Борисов ФАКТИЧЕСКИ работим повече за руския , а не за българския, интерес?

                    Ами да си е*ем правителството, тогава.
                    поправям те-сметките са ти грешни
                    ако се прави там газова централа-тя няма да е 2000,а 600-700 МВт и ще се използва за изравняване на товаровия график на ВЕИ-примерно няма вятър,вкл се ГЕЦ,духне ли веднага се спира.
                    Въпроса е ,че е ако се строи е добре да се преустрои някоя от излизащите от експлоатация ТЕЦ,заради налична инфраструктура,
                    а Белене да го направят рибарник -ТАКА ЩЕ СЕ ПРОСЛАВИМ ПО СВЕТА С НАЙ-СКЪПИТЕ ЩАРАНИ
                    МОЖЕ И ТУРИЗЪМ ДА ЗАВЪРТИМ
                    Най-скъпия паметник на глупостта
                    http://milom.blog.bg/

                    Коментар


                    • В парламента премиерът Борисов с лекота "премести" готовия реактор за АЕЦ"Белене" в Козлодуй, обеща там да има и 8 блок, а в Белене да се построи газова електрическа централа. Новият икономически министър Делян Добрев остана мълчалив. Днес той е в Москва, за да "намерим дружески начин с руските колеги да излезем от проекта, да не се съдим", по думите на премиера. Не е ли закъснял Добрев, след като Путин е знаел за решението от няколко месеца? Защо Борисов сам не отскочи да се разбере "дружески" с Путин? Цар е на разходките за щяло и нещяло, а по такъв важен въпрос праща "тежката артилерия" - Добрев. Редно ли е? Шубето ли го е подгонило?
                      Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                      Коментар


                      • Поправете ме, ако греша, но:
                        Ако за 2000 MW са потребни 4 милиарда м3 годишно, и го плащаме по 500 лв/1000 кубика, това са 2 милиарда лв ГОДИШНО.За 20 години - 40 милиарда. За 60 години - 120 милиарда. АКО не вдигнат цената. За 60 години, ако не хвръкне поне тройно, ето къде съм. Да приемем, обаче, че не се вдигне изобщо, дори...

                        Ако Белене би струвала сега 20 милиарда общо /възможно най-тежък вариант/, за 20 години експлоатация, става /разхвърляно/ по 1 милиард. За 60 години , поради поддръжка, гориво и т.н., да речем, 30 милиарда лв.

                        И така, газова енергия, при /негарантирани/ цени по 500 лв излиза 2 ли беше, 4 ли пъти, пъти по-скъпа.
                        Та...
                        -Ако ТОВА не е набутване, аз или Бойко Борисов, не можем да смятаме?
                        -И двата пъти парите отиват /основно/ в Русия...
                        Аз или Бойко Борисов ФАКТИЧЕСКИ работим повече за руския , а не за българския, интерес?

                        Ами да си е*ем правителството, тогава.
                        Last edited by Pyramid; 29.03.2012, 08:37.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                          Точно. Аз от няколко месеца съм дал откровена препоръка на синовете ми да се изнасят. Щото държава България вече няма. Особено откакто се управлява от американското протеже Боко Тиквата.
                          В Москва ли ще ги пращаш?
                          http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                            След днешното решение България загуби и последната си надежда за някаква икономическа независимост. Сега вече сме изцяло васална държава, която зависи не само изцяло от Вашингтон и Брюксел, но вече ще зависи и от Букурещ и Анкара! Честито на всичката синя сган предателска и гъзоближеща хамерикански задници... Успяхте да загробите България след 20 годишен напън. Честито! Не само хората на 20 ще имигрират, но и хората на 60 също нямат друг избор.
                            И аз така чух. На Румен Овчаров щерка му щяла да става бизнес дама на Хаваите Чудя се що не емигрира в Москва, ами бяга при мръсните американски империалисти не знам

                            Щерката на Румен Овчаров стяга бизнес на Хаваите http://mamita-bg.com/2011/05/26/%D1%...D%D0%B5%D1%81/

                            Може да строят АЕЦ там
                            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                              След днешното решение България загуби и последната си надежда за някаква икономическа независимост. Сега вече сме изцяло васална държава, която зависи не само изцяло от Вашингтон и Брюксел, но вече ще зависи и от Букурещ и Анкара! Честито на всичката синя сган предателска и гъзоближеща хамерикански задници... Успяхте да загробите България след 20 годишен напън. Честито! Не само хората на 20 ще имигрират, но и хората на 60 също нямат друг избор.
                              Точно. Аз от няколко месеца съм дал откровена препоръка на синовете ми да се изнасят. Щото държава България вече няма. Особено откакто се управлява от американското протеже Боко Тиквата.
                              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                                Малии след днешното решение, очаквам
                                След днешното решение България загуби и последната си надежда за някаква икономическа независимост. Сега вече сме изцяло васална държава, която зависи не само изцяло от Вашингтон и Брюксел, но вече ще зависи и от Букурещ и Анкара! Честито на всичката синя сган предателска и гъзоближеща хамерикански задници... Успяхте да загробите България след 20 годишен напън. Честито! Не само хората на 20 ще имигрират, но и хората на 60 също нямат друг избор.
                                Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                                Коментар

                                Working...
                                X