IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • dddd, ти пробваш ли да четеш? Постоянен товар се получава от заводи, а не от битови потребители. При нас товара е изключително от битови потребители или от стопански тип малотонажни производства. Такива много трудно подлежът на прогнозиране.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
      В Испания да не би да няма битови потребители? Интересно ми е как системния оператор успява да управлява ефективно мрежата, когато не може да прогнозира правилно товара и няма информация в реално време за производствотона ВЕИ.
      "Асен Василев: Мощностите в енергетиката са трудно управляеми " означава: Не можем да управляваме мощностите.
      Абе, друже, ти сериозно ли пишеш всичко това? ПРО-ГНОЗИС = Предварително знание, предвиждане. Всички прогнози се строят на база предишни данни и условия, които , я се повторят, я-не, и НЯКАКВА представа за това, което предстои. И това, я се случи, я-не. ВЕРОЯТНОСТНИ СЪБИТИЯ.
      ЗАТОВА, прогнозите също, я се сбъднат, я-не.
      А виж, младият служебен министър, поне аз, НЕ ОТКРИВАМ ДА Е УЧИЛ НЕЩО ВЪВ ВРЪЗКА С ЕЛЕКТРИЧЕСТВОТО И ЕНЕРГЕТИКАТА.
      Затова, и се изказва неподготвен...а такива като теб го подемат, сякаш е безспорен авторитет.
      Е, СПОРЕН Е.
      Last edited by Pyramid; 07.04.2013, 12:26.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
        Оооо, Пирамида, къде се изгуби бре?
        Я кажи пак за експортното мито на тока, че позабравих за него...
        Ами ето, пак ще кажа: Не хипотетичното мито е ощетило страната и системата, ами лакоми търговци с партийни гърбове за пълнене на партийни касички, в съчетание с всичките тези простотии, разкривани днес от прокуратурата. Мито може да се или да не се наложи - ала, наложено, да пълни бюджета. СЕГА се смееш, щото излязоха сезонни чудесии, ала парите са източвани с години, а Седянков туку кукаше "няма пари!".
        - Ами няма да има, когато кратуни задъниха въздуха за малкия и среден бизнес, нека не се повтаряме. Доходите на големите търговци на енергия СА НЕТРУДОВИ. Тоест, и 50% мито да им наложиш, те нищо няма да изгубят. Те вземат нещо съвсем евтино и го продават не особено скъпо. Ще си договарят с чужбината при същите цени по-високи обеми точец, и приходите им няма да спаднат, а натоварването на мощностите ще се стабилизира на по-високи цени. Ще ги облекчи сезонният коефициент в цената за пренос.
        ...Или си толкова загрижен за тези пиявици, а за гражданите в собствената си страна, за българския бизнес, ти е през Онази работа? А, Факушка?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от lidmon Разгледай мнение
          dddd, не си прав. Прогнозния товар се доближава към дейсвителния при преобладаващ постоянен товар, като от производство. Когато товарът е от битови потребители варира и е непредсказуем с такава точност каквато ти искаш.
          В Испания да не би да няма битови потребители? Интересно ми е как системния оператор успява да управлява ефективно мрежата, когато не може да прогнозира правилно товара и няма информация в реално време за производствотона ВЕИ.
          "Асен Василев: Мощностите в енергетиката са трудно управляеми " означава: Не можем да управляваме мощностите.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
            От тези четири блока един или два ще са в ремонт и презареждане.Зависи и от износа и как са сключвани договорите.Ако минимума е примерно два часа се пуска ПАВЕЦ в помпен режим и се качва вода в горния изравнител.Просто ядрените блокове ще работят вместо 11 9 или 10 месеца в годината.Най гадното е когато няма вода и разликата между максималното и минималното потребление е голяма.
            Пешов,
            предположенията ти (а и на 90% от другите) тръгват от предполагаемата предпоставка, че потреблението няма да нараства, т.е., че индустрията ще си остане на нивото бананова република в Негрия. Е да, но ако искаме дас танем нормална държава, трябва да инвестираме в индустрия, а на индустрията и трябва точец. Или ние пръво ще построим фабриките и после ще си речем " `бах неговата кожа - ами сега отде ще вземем точец?"
            Нещата трябва да вървят съвместно... но за това е нужно държавата да бъде управлявана от хора с разумна и дългосрочна визия, а не от социотолерасти, инвестиращи всяка стотинка в развъждане на цигани, които не плащат ток и произвеждат само л.йна.


            ДДДДД - С. Новиков рече, че Белене ще продава на 10 стинки около 19 години, докато се изплати. За да стигне цената на киловат до 25 стинки, точецът трябва да бъде пренасян с кофи. Пак казвам - нашето Отечество има нужда от атомна мощ - защото това е сигурна енергия, независима от сезон, време и т.н. Черните плочки нощем не фабрикуват нищо, когато ги покрие сняг, не произвеждат нищо, когато времето е гнусно като в моментът, произвеждат минимално, т.е. на тях не може да се разчита. Затуй - могъщи реактори - а ако някой иска да си реди по покривът черни плочки - кой може да му забрани? Нека си ги ползва при подходящо време и да си намалява сметките за токът - браво.

            Мисля си - ако не бяхме допуснали затварянето на 2-4 блок на Козлодуй и бяхме построили овреме Белене, новата централа щеше да се изплати след 8-10 години - и двете АЕЦ и ВЕЦ щяха да произвеждат общо докъм 78% (напримерно) от нужната ни електроенергия - на средна цена може би около 8 стинки... това щеше да е стимул за индустрията, освен това точецът ни щеше да се купува и от околни страни... защото както казах, не е вярно, че никой не иска да купува БЪЛГАРСКИ ток, просто никой не ще да купува СКЪП ток.

            Но управляващите от няколко правителства с последователни, решителни и безкомпромисни действия загробиха енергетиката ни и я вкараха в такава клопка, от която не виждам как ще се измъкне.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • dddd, не си прав. Прогнозния товар се доближава към дейсвителния при преобладаващ постоянен товар, като от производство. Когато товарът е от битови потребители варира и е непредсказуем с такава точност каквато ти искаш.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                Не пиши глупости.Проблема е в далаверите на политиците а не в ЕСО.Разпределителната мрежа не е на ЕСО.Пролетта е сезона в който товарите са най ниски.Максимума на товарите за нашата ЕЕС е през зимата а на гръцката през лятото.Именно в този сезон са годишните ремонти на термичните блокове но пустата алчност пречи.Не се изказвайте по неща които не са ви ясни.Управлението на режимите на ЕЕС е много сложно нещо и не е за всеки.Много станахте разбирачите и само глупости пишете.
                Прогноза на товара на ЕЕС в 5 сутринта 2913 Mwh
                http://tso.bg/default.aspx/prognoza-na-tovara-na-ees/bg
                Брутен товар на ЕЕС [MWh/h] към 5 сутринта е 2550 Mwh
                http://tso.bg/default.aspx/tovar-na-ees/bg
                Тези некадърници не могат да направят прогноза с грешка под 20 процента.
                Виж колко по-добре се справят испанците в прогнозите си. Обърнивнимание колко по-голям дял на енергия от ВЕИ имат и как се справят без проблем. Явно проблема е другаде.
                https://demanda.ree.es/demandaEng.html

                Коментар


                • Първоначално изпратено от the money-maker Разгледай мнение
                  Тази сутрин в 5 часа товара на електроенергийната ни система е бил 2863 мегавата. Може ли да ми кажете как при такъв товар ще работят едновременно 2000 мегавата от АЕЦ Козлодуй и 2000 мегавата от АЕЦ Белене тоест общо 4000 мегавата при товар от 2863 мегавата. http://greentech-bg.net/?p=7859
                  От тези четири блока един или два ще са в ремонт и презареждане.Зависи и от износа и как са сключвани договорите.Ако минимума е примерно два часа се пуска ПАВЕЦ в помпен режим и се качва вода в горния изравнител.Просто ядрените блокове ще работят вместо 11 9 или 10 месеца в годината.Най гадното е когато няма вода и разликата между максималното и минималното потребление е голяма.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    Оказа се, че проблема не е във фотоволтаиците а в некъдърния системен оператор, който няма дори информация в реално време какво се случва. Оправданието, че сме некадърни и затова ще изоставаме от прогреса е несериозно. Постепенно се преминава от централизирана система с малък брой производители към децентрализирана с голям брой малки производители. Бъдещето е във фотоволтаиците защото цената им намалява експоненциално. Вече е достигнат мрежовия паритет и е ДКЕВР, системния оператор, НЕК, ТЕЦ и всякакви подобни трябва да се съобразяват с действителността а не да я отричат. За мен е необяснимо как след като дойде на власт служебното правистеслтво изведнъж товара се оказа много нисък. Идеята с необичайно топлото време е несериозна защото през май е още по-топло. Остават две възможности или е имало голям брой инсталирани фотоволтаици за собствено потребление и това е намалило товара или сме произвеждали ток за който не е имало реално потребление.
                    Не пиши глупости.Проблема е в далаверите на политиците а не в ЕСО.Разпределителната мрежа не е на ЕСО.Пролетта е сезона в който товарите са най ниски.Максимума на товарите за нашата ЕЕС е през зимата а на гръцката през лятото.Именно в този сезон са годишните ремонти на термичните блокове но пустата алчност пречи.Не се изказвайте по неща които не са ви ясни.Управлението на режимите на ЕЕС е много сложно нещо и не е за всеки.Много станахте разбирачите и само глупости пишете.

                    Коментар


                    • Тази сутрин в 5 часа товара на електроенергийната ни система е бил 2863 мегавата. Може ли да ми кажете как при такъв товар ще работят едновременно 2000 мегавата от АЕЦ Козлодуй и 2000 мегавата от АЕЦ Белене тоест общо 4000 мегавата при товар от 2863 мегавата. http://greentech-bg.net/?p=7859

                      Коментар


                      • ЕСО-то управлява само ВН, съответно могат директо да упраляват мощностите на големите блокове. А повечето ВЕИ, ако не и всички, са в мрежите ниско или средно напрежение, а те са собственост на ЕРП-тата.

                        Коментар


                        • Оооо, Пирамида, къде се изгуби бре?
                          Я кажи пак за експортното мито на тока, че позабравих за него...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            Оказа се, че проблема не е във фотоволтаиците а в некъдърния системен оператор, който няма дори информация в реално време какво се случва. Оправданието, че сме некадърни и затова ще изоставаме от прогреса е несериозно. Постепенно се преминава от централизирана система с малък брой производители към децентрализирана с голям брой малки производители. Бъдещето е във фотоволтаиците защото цената им намалява експоненциално. Вече е достигнат мрежовия паритет и е ДКЕВР, системния оператор, НЕК, ТЕЦ и всякакви подобни трябва да се съобразяват с действителността а не да я отричат. За мен е необяснимо как след като дойде на власт служебното правистеслтво изведнъж товара се оказа много нисък. Идеята с необичайно топлото време е несериозна защото през май е още по-топло. Остават две възможности или е имало голям брой инсталирани фотоволтаици за собствено потребление и това е намалило товара или сме произвеждали ток за който не е имало реално потребление.
                            Точно ЕСО да "няма информация в реално време" не вярвам. По-скоро, няма пълномощията да изключва генериращи мощности или електропроводи, освен аварийно. А ФЕЦ, ако не ги използваш, когато грее, все едно, изобщо не ги. То там пък инвеститорите ще скочат...По-скоро, види се, има струпване наведнъж на иначе добре диспергирани във времето колебания, които са довели до това състояние. Драматизъм няма а, не ми се струва и разумно /повече го намирам за спекулация и задкулисна провокация от сили с влияние в енергетиката/ да се нагнетяват смутове около ТЕЦ-овете, тяхното функциониране на местни въглища/които могат да ги горят, де/ и миньорите. Някой грозно и безсъвестно се заиграва, без да го е еня за самите хора. Дано премине по-бързо.
                            И, да, този път, до всички:
                            В един друг коментар попитах, и тук да попитам: Защо не се въведе някакъв сезонен коефициент за автоматично коригиране цената на преноса? При това, съобразен с локалните екстремуми в сезонния график на потребление? Зима и лято, например, около единица, пролет и есен-от 0,9 до 0,7, например? И нещата може да се поуспокоят, като автоматично, това ще води до определени облекчения в износа тогава, когато тук се очертават излишъци...
                            Дайте мнение, моля. Интересна ми е вашата реакция
                            Last edited by Pyramid; 06.04.2013, 22:47.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                              Оказа се, че проблема не е във фотоволтаиците а в некъдърния системен оператор, който няма дори информация в реално време какво се случва. Оправданието, че сме некадърни и затова ще изоставаме от прогреса е несериозно. Постепенно се преминава от централизирана система с малък брой производители към децентрализирана с голям брой малки производители. Бъдещето е във фотоволтаиците защото цената им намалява експоненциално. Вече е достигнат мрежовия паритет и е ДКЕВР, системния оператор, НЕК, ТЕЦ и всякакви подобни трябва да се съобразяват с действителността а не да я отричат. За мен е необяснимо как след като дойде на власт служебното правистеслтво изведнъж товара се оказа много нисък. Идеята с необичайно топлото време е несериозна защото през май е още по-топло. Остават две възможности или е имало голям брой инсталирани фотоволтаици за собствено потребление и това е намалило товара или сме произвеждали ток за който не е имало реално потребление.
                              През май почват да работят климатиците България все още е назад в тази тенденция, но в другите държави по нашите ширини отдавна пикът на потребление е през лятото, а не през зимата. С всяка година тази тенденция ще става все по-явна.
                              He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                                Преди години ми се смеехте като ви говорех тая простотия с фотоволтаиците как ще завърши.
                                Оказа се, че проблема не е във фотоволтаиците а в некъдърния системен оператор, който няма дори информация в реално време какво се случва. Оправданието, че сме некадърни и затова ще изоставаме от прогреса е несериозно. Постепенно се преминава от централизирана система с малък брой производители към децентрализирана с голям брой малки производители. Бъдещето е във фотоволтаиците защото цената им намалява експоненциално. Вече е достигнат мрежовия паритет и е ДКЕВР, системния оператор, НЕК, ТЕЦ и всякакви подобни трябва да се съобразяват с действителността а не да я отричат. За мен е необяснимо как след като дойде на власт служебното правистеслтво изведнъж товара се оказа много нисък. Идеята с необичайно топлото време е несериозна защото през май е още по-топло. Остават две възможности или е имало голям брой инсталирани фотоволтаици за собствено потребление и това е намалило товара или сме произвеждали ток за който не е имало реално потребление.

                                Коментар

                                Working...
                                X