IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Покрай изборите тая тема остана в страни,та рекох да я повдигна Със съкращения от статия във в-к,, Капитал'' http://www.capital.bg/politika_i_iko...e_strukturira/
    28 окт 2011, 16:50,
    Тази седмица президентът на "Росатом" Сергей Кириенко каза пред журналисти в Прага, че АЕЦ "Белене" трябва бързо да се придвижи напред, тъй като икономическата му рентабилност започвала да става все по-съмнителна. Тезата на руската компания се повтаря горе-долу на всеки шест месеца, както и предложението "Росатом" да финансира изцяло проекта.

    Този път обаче офертата била по-сериозна. Руската компания е разбрала, че без истински инвестиционен проект ("банкируем" по думите на министъра на икономиката Трайчо Трайков) централата просто няма да стане. Досега изграждането на централата е на принципа – НЕК поръчва, АСЕ доставя, като българската държавна компания поема всички рискове. През 2009 г. за кратко като инвеститор влезе германската компания RWE, но бързо се отказа. Официалното обяснение беше, че са били изпуснати ключови етапи от проекта, т.е. централата продължаваше да се строи без ясен бизнес модел, а междувременно дори поскъпваше.

    HSBC вече е започнала работа за структуриране на руското участие – т.е. инвеститорът в проекта да бъде отделен от доставчика на оборудването, които от своя страна да са различни от финансиращата институция. Това на теория ще премахне конфликта на интереси, който сега има "Росатом", едновременно строител и инвеститор (според договореното през октомври 2010 г. споразумение за създаване на съвместна компания с НЕК). При сегашните условия нито една западна компания не би влязла в проекта, още повече след провала с RWE през 2009 г.

    Руското участие може сериозно да понижи финансовите разходи и така да направи АЕЦ "Белене" по-изпълнима. "Росатом" просто трябва да избере откъде да спечели – от доставката на реактора, от приходите от продажба на електричество или търговското финансиране. Ако избере последното, което е по-логично (тъй като при заема има ясна възвращаемост и изход от инвестицията), това може да доведе по-евтино оборудване (което поскъпна от 3.9 млрд. при подписване на първоначалното споразумение през 2006 г. на 6.3 млрд. през миналата година). По-важното, руската компания може да заложи много по-ниска очаквана възвращаемост за дяловия си капитал в проекта и централата да бъде икономически изгодна и при по-ниски приходи (т.е. цена на продаваното електричество)
    Ако бъде построена АЕЦ "Белене", в първите си години тя едва ли ще има голям пазар в България, а местните потребители трудно ще понесат цената й. В края на миналата година Димчо Кънев, началник на отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" на НЕК, призна открито, че след построяването АЕЦ "Белене" ще трябва да работи основно за износ. И без дългосрочни договори централата няма да има много икономически смисъл. Досега се разчиташе страни като Турция, с голям внос и по-високи цени, да станат такъв пазар. Това обаче не е толкова сигурно, тъй като вече на моменти цената на електроенергията в южната ни съседка е по-ниска от тази в България.
    Преди месец британската компания NERA, наета от HSBC, завърши анализ на пазарния потенциал на АЕЦ "Белене". Основното заключение на консултанта е, че към 2020 г. в региона ще има глад за електроенергия. Ако се съди по други анализи, както този на гръцкия Енергиен институт за Югоизточна Европа (ЕИЮЕ), ще има нужда от около 42 GW нова инсталирана мощност само на Балканите и Турция. Дупката се получава в резултат на нарастващото потребление на електроенергия и излизането от експлоатация на стари мощности, най-вече централи на въглища.

    ЕИЮЕ не посочва как ще се попълни недостигът, макар че гръцкият институт намира потенциал за 30 GW възобновяеми енергийни мощности. Само Гърция планира да удесетори инсталираните си фотоволтаични инсталации до 2020 г. когато те трябва да достигнат 2.2 GW.

    В доклада си британските консултанти също не дават твърд отговор какъв тип мощности трябва да бъдат изградени в България – газови, въглищни, ядрени или ВЕИ. Те обаче разиграват четири сценария за движението на цените на газа, квотите за изпускане на CO2, цените на електроенергията и т.н. В три от сценариите АЕЦ "Белене" има реален шанс да бъде икономически изгодна, а в един не. Ключовият фактор е природният газ.
    На тоя етап чупим рекордите по износ, и нямаме режим на тока . Дори имаме излишъци, но няма желаещи да купуват. Та въпросът ми е защо ни е АЕЦ а?

    И една друга новина от ЕС и тя е ,че съюза затегна правилата за търговия на едро на ток и газ .В същата се казва >
    10.10.2011 19:48.........Забранява се разпространяването на невярна информация, която поражда фалшиви или подвеждащи очаквания за предлагането, търсенето или за цените на енергията.
    http://www.dnes.bg/es/2011/10/10/es-...k-i-gaz.130898
    Та на база на това тия другари които лобираха за АЕЦ ,,Белене'' и заплашваха с режим на тока дали биха го отнесли при такова положение?
    Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

    Коментар


    • Прочее, някой може да попита, дали HSBC очакват само от нашата държава да им прати, или по някакъв друг път, ще поотпишат някое-друго милионче от загубите си през последните 2-3 години...

      Коментар


      • Винаги съм твърдял, че АЕЦ "Белене" ще се строи. И сега предизборно пожарникаря "тОпа топката". Това е за да замаже очите на "сините" избиратели. Както впрочем и обещаното, но неиздадено разрешение за добив на шистов газ.
        Ама Трайчо не чува много политиката. И казва истината

        Консултантът HSBC: АЕЦ Белене има бъдеще


        АЕЦ "Белене" има бъдеще - това е предварителното заключение на консултантите от английската банка HSBC, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, предаде БНТ.
        Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от IdiotIdiotov Разгледай мнение
          Siemens беше основния подизпълнител на Росатом за доставка на оборудване за АЕЦ Белене...

          Никакъв шанс руснаците сами да си направят електрониката.....
          Дрън, дрън ярина .... Има достатъчно фирми, които точат лиги да лапнат парчето на Сименс. Освен това ти да не си мислиш, че ще ЛИКВИДИРАТ бизнеса? Като казват, че се отказват от този бизнес, това означава че ще го продадат. Просто ядреното поделение на Сименс ще бъде купено я от французи, я от американци, я от корейци или японци. Няма да е първия такъв случай в историята на ядрения бизнес. Проектът Белене ще си продължи и без Сименс.
          He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
            Само не разбрах какво общо има новината с Белене. Трябва да си много наивен ако си мислиш, че решението на Сименс ще повлияе на проекта.

            Siemens беше основния подизпълнител на Росатом за доставка на оборудване за АЕЦ Белене...

            Никакъв шанс руснаците сами да си направят електрониката.....
            С идиотизъм към прогрес!
            [URL="http://bg-bg.facebook.com/pages/Партия-на-Идиотите/207191335983612"]

            Коментар


            • Само не разбрах какво общо има новината с Белене. Трябва да си много наивен ако си мислиш, че решението на Сименс ще повлияе на проекта.
              He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

              Коментар


              • 2000 MW nuclear power plant at Rooppur

                Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                ....

                Белене обаче като е цена в момента е ... кон за кокошка. Ако държавата дава пари за централа, или ако има задължително изкупуване на тока ще е върховна набутвация. И пак никой не казва как същата централа в Бангладеш, струва в пъти по-малко от тази в Белене.
                Jay,

                тва ценово сравнение с Бангладеш го чета за н-ти път от теб ? какъв е смисъла от него ?? в Бангладеш още нищо не са започнали да строят - на предварително споразумение са все още а и аз поне не можах да намеря за какъв ВВЕР става въпрос... (съответно крайната цена нема да е тая която сега сравняваш!!)

                защо не сравняваш с (вече построени) АЕЦ в ЕУ & САЩ ? или поне поне overnight cost-a на нови проекти за тия региони?? ние не сме в Индия или дълбокия Китай...
                и ти като си купуваш техника/кола/жилище - най-евтината китайска версия(или цената на кв м в некое Видинско село) ли ползваш за еталон & сравнение ???!

                (не казвам че цената няма значение - има; но повечето противници на Белене я сравняват с непостроени реактори все на изток от нас , ми много ясно че на изток става по евтино , има си и причини за това ...а и човешкия живот е доста по евтин на Изток също)
                "the trend is your friend until the end..."

                Коментар


                • Първоначално изпратено от superchampion Разгледай мнение
                  Всички твърдения на автора на статията са подкрепени с цифри и техните източници.
                  За теб това са "глупости", но не видях от теб нито едно число подкрепящо твоите твърдения - напр. ккакво е количеството на огромните запаси отработено ядрено гориво и колко уран може да се извлече от него, както и какво е количеството на урана за оръжейни цели.
                  Не твърдя, че авторът а статията е прав, но все пак е добре да се видят и други гледни точки към проблема с Белене. По начина ти на реакция обаче разбирам , че си навътре в материята и ти благодаря за успокоението.
                  С изключение на данните за нуждите на България от уран, не съм оспорвал изнесените факти, подкрепени с числа от "източници". За България много добре знам, че не е вярно, защото съм един от тия дето пишат "източниците". Та в този смисъл "източникът" му за България е нефелен, щото е завишил повече от двойно числата.
                  Но твърдо оспорвам едностранчивия подход на автора, който, пак повтарям, е изследвал върха на едно дърво, вместо гората.

                  П.С. Без да се заяждам, това е забележка и към много други форумци: Хора, правете разлика между "цифра" и "число"! Като прочета, че нещо е "подкрепено с цифри" и се хващам за кобура .....
                  Last edited by netware5; 25.08.2011, 17:44.
                  He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                    Бате Пешо тей стотинки съм ги сложил само като пример.
                    Аз пак казвам, нищо против да се строи АЕЦ, щом е на конкурентна цена и ще има пазар за тока. За това трябва и много добър анализ. Но ей така урболежката да се подписват, като при царо и гея договори в полза на рашите е безумие и национално предателство (обяснимо само за комуноидите, като гуглето, трейдъров, но не и за нормални хора).
                    И освен това - НИКАКВИ ДЪРЖАВНИ ГАРАНЦИИ! Щом е толкова "суперски" руския АЕЦ, да си мислят къде и на каква цена ще продават тока. Ние (НЕК) ако ни е изгодно ще си купуваме от Белене, ако не от Турция или МАРС щом предлагат по-евтино.
                    Пак повтарям че когато купуваш на 400KV имаш една трансформация от 24KV на 400KV от АЕЦ-а и после пренос в мрежа 400KV до границата.А когато купуваш на 380/220V имаш освен това трансформации от 400/110KV,110/20KV и 20/0.4KV.Имаш и пренос в мрежи 110KV и 20KV.Това са загуби и то не малки.Примерно 1000KW/h пренесени в мрежа 400KV като минат една трансформация са с 5% по малко.После в мрежа 110KV с още 5% по малко.От тук идва разликата в цените.Като сложим и разходите за пренос и трансформация няма как на ниско напрежение да е по евтино.Няма никакво значение дали е АЕЦ ТЕЦ ВЕЦ и каквото се сетиш.А износа е на високо напрежение.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от all_trader2 Разгледай мнение
                      АЕЦ Белене е НЕОБХОДИМ проект от гледна точка на това че ще произвеждаме енергия не само за нас но и за чужбина - а дори и да не изнаасяме ще си я ползваме вкъщи - по -добре е да произвеждаш околкото да я внасяш !!!
                      въпросът е кой лобира непрекъснато против тези 2 енергийни проекта и защо .....
                      И НЕК ще изнася по 6ст киловата на "бедните" гърци,а ще го продава по 10-11ст на едрите ни консумари.
                      Да им дадат на рашъните да я направят,па да печелят после,ама без държавни и корпоративни гаранции или пък да структурират проекта като ;ВОТ'- build-operate-transfer
                      http://milom.blog.bg/

                      Коментар


                      • Бате Пешо тей стотинки съм ги сложил само като пример.
                        Аз пак казвам, нищо против да се строи АЕЦ, щом е на конкурентна цена и ще има пазар за тока. За това трябва и много добър анализ. Но ей така урболежката да се подписват, като при царо и гея договори в полза на рашите е безумие и национално предателство (обяснимо само за комуноидите, като гуглето, трейдъров, но не и за нормални хора).
                        И освен това - НИКАКВИ ДЪРЖАВНИ ГАРАНЦИИ! Щом е толкова "суперски" руския АЕЦ, да си мислят къде и на каква цена ще продават тока. Ние (НЕК) ако ни е изгодно ще си купуваме от Белене, ако не от Турция или МАРС щом предлагат по-евтино.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
                          Цитираното четиво илюстрира прекрасно какви глупости може да напише един "учен" (с ударение на "е"-то ). По-голяма тъпня отдавна не бях чел. Очевидно "учената глава" се занимавала само с теоретични разработки в Института по физика на частиците и хал хабер си няма от ядрена енергетика. Типично за "учените" авторът се фокусира около проблема на едно дърво в гората и не вижда цялата гора. Задълбал е в проблемите с добива на изкопаем уран и въобще не взел предвид дугите фактори като:
                          - наличие на огромни запаси отработено ядрено гориво, от което може да се извлича уран или да се прави MOX гориво, при което да гори и плутония;
                          - наличие на огромни запаси високообогатен оръжеен уран, който може да бъде източник на още по-големи количества уран с ниско обогатяване, предназначен за ядрено гориво;

                          Тези два фактора ще се проявят когато цената на урана се покачи достатъчно, че използването на тези ресурси стане икономически изгодно. Сега просто е по-лесно и по-евтино да се копае. Но сме близо до този момент, така че няма да се повиши много цената.

                          Освен това авторът забравя, че "горивната компонента" в себестойността на електрическата енергия, произведена от АЕЦ, е в пъти по-малка от тази при ТЕЦ например. Поради което едно повишение на цената на урана се отразява много по-малко на цената на тока, отколкото същото повишение в цената на петрола, въглищата и природния газ.

                          И последно - има абсолютно неверни числа в статията, например данните за нуждите на България от уран са силно завишени. А щом има едно не вярно число, това ми дава основания да се съмнявам във всички изнесени числа. Не ми се рови повече, но сигурно има и други бисери в статията.

                          П.С. И да, "тези, които планират да строят Белене" имат пълна представа какво става и ще става с производтсвото на уран в света. Бъди спокоен.
                          Всички твърдения на автора на статията са подкрепени с цифри и техните източници.
                          За теб това са "глупости", но не видях от теб нито едно число подкрепящо твоите твърдения - напр. ккакво е количеството на огромните запаси отработено ядрено гориво и колко уран може да се извлече от него, както и какво е количеството на урана за оръжейни цели.
                          Не твърдя, че авторът а статията е прав, но все пак е добре да се видят и други гледни точки към проблема с Белене. По начина ти на реакция обаче разбирам , че си навътре в материята и ти благодаря за успокоението.

                          Коментар


                          • Гугльо комуноиден, че е НЕОБХОДИМ, необходим е, но не на нас а на РАША.
                            То и на мен ми е НЕОБХОДИМО едно ламборджини, айде бегай да ми го купиш идиот такъв.
                            АЕЦ може да има само и единствено, ако е икономически съобразно - демек, ще струва малко, ще произвежда на цена под тази на която се продава тока в региона в момента (или преспектива според икономическа обосновка), държавата няма да гарантира абсолютно нищо, като финансиране или изкупуване на тока (щом е толкова изгодно да си го финансират на собствен риск муджахидините).
                            Айде у лево с руските ти интереси.

                            Коментар

                            Working...
                            X