Сега разгледах няколко сайта с обяви на НИ, тези хора още държат 1000 евро/кв. Колко още ще издържат да стискат тези горщи имоти? Тук виждам бърза корекция до края на годината с едни 10-15%. А догодина още толкова. И работат ще приклучи бързо с около 20-25% спад, но само при условие,че има кой да купи, защото де не се окаже в един момент,че спекулантите, които искат да продават са повече от купувачите!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Дискусия за балона на НИ у нас и в чужбина
Collapse
X
-
Хей, здрасти барбаронееее! Привет на един мислещ и знаещ човек!
Тъкмо смятах да се заям и се зачетох!
Съгласен съм с теб, що се отнася до цената на двустайните. Много, ама много по-интересно ще е движението на цените на тристайните. Ако някъде по трасето има пробив, той ще започне от там.При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура
Коментар
-
30 хил. ваканционни имота в Слънчев бряг нямат купувачи
http://profit.bg/index.php?cid=3&sid...ec_name=LATEST
24 Август 2008 | 11:10
Строителната инвазия по Южното Черноморие започна преди шест години. Погледнати отгоре, някои курорти сега приличат повече на градски квартали, отколкото на място за почивка.
Инвеститорите не са взели на сериозно прогнозите на компаниите, проучващи пазара на недвижими имоти, и така, според брокери, през последните две години предлагането е надвишило търсенето. Това изправя някои инвеститори пред сериозни проблеми - готовите обекти не могат да бъдат продадени, въпреки че цените им са паднали на места с 50% спрямо миналата година.
"Ако стигат до продажба - стигат до стойности, които са доста компромисни за тях като предварителни планове", отбелязва Добромир Ганев, управител на компания за недвижими имоти.
Много трудно може да се каже колко точно са непродадените ваканционни имоти в Слънчев бряг. Според експерти от бранша, те са близо 30 хиляди, докато потенциалните клиенти са в пъти по-малко. За да бъдат построени тези обекти, в 90% от случаите инвеститорите са теглили кредити от банките. Сега не е ясно как ще погасяват вноските, след като предлагането е много по-високо от търсенето и не могат да се намерят купувачи. При така създалата се ситуация има реалан опасност имотите да станат собственост на банките.
"Оттук нататък те имат няколко варианта - да задържат позициите си до момент - вероятно година и половина минимум, в който да се нормализират нещата, и то при положение една голяма част от бъдещите планове на някои от инвеститорите са свързани със спиране на проекти".
Други експерти поддържат крайното мнение, че за да се решат всички проблеми с презастрояването по Южното Черноморие, всички хотели на 100 метра от брега трябва да бъдат изравнени със земята. Както в Испания.
"Ако архитектите в България имаха съвест и ако инвеститорите имаха съвест, нямаше това нещо да се случи. А това е едно прекомерно застрояване - абсолютно извън закона и в крайна сметка, губим всички ние. Ако това нещо се напълни с туристи, на плажа няма къде да има да си сложиш хавлията, губят инвеститорите - защото хотелите са празни и най-вече губим ние гражданите - защото сме лишени от красотата на нашето Черноморие", коментира арх. Гергана Стефанова, преподавател в Нов български университет (НБУ).
Какъв е случаят в Испания? След годините на диктатура и след приема в ЕС страната изживя бърз икономически подем. Той се отрази и на туризма. През 80-те години секторът и свързаното с него строителство бяха в истински разцвет. Апартаментите в морските хотели се разграбваха на зелено от чужденци и позамогнали се испанци.
Заложената тогава бомба избухна десетилетие по-късно. Големият проблем на испанското крайбрежие е израждането на огромен брой хотели без необходимите разрешителни и в нарушение на разпоредбите за плажната ивица. Също както и в България, големи хотелски комплекси са строени без достъп до необходимата инфраструктура.
Същевременно, с бързото пренасищане на пазара започваха да фалират хотели. Обикновено те стават собственост на финансовите институции кредитори, но и те трудно могат да ги продадат, тъй като купувачи липсват.
Опитът на Испания в тази случаи е държавата да изкупува фалиралите хотели и да ги събаря. Земята се преобразува от частна в публична държавна собственост без право на продажба и се правят зелени площи. Испанските хотелиери вече залагат на качеството и разнообразието на услугите. Неслучайно страната е след Франция по брой туристи, но на първо място в света по приходи от туризъм - над 35 млрд. евро за 2007 г.
Източник: bTV
Коментар
-
Първоначално изпратено от nECApolopot, дай линк към конкретен имот на такава цена, защото аз не открих подобен ...
Наскоро прочетох една приказка. Като влезеш в нова кръчма, не бързай да казваш, че в нея хората говорят глупости. От около два месеца чета тези коментари. Засега ще се въздържа от оценки на ставащото, пък и на коментарите.Партия была, есть и будет есть!
Коментар
-
http://www.imot.bg
В Русе продължават с намаленията на цените. Новото строителство в центъра вече се продава по 533 Евро. Въпреки че на други места се иска по 700-800 Евро. Но всичко с времето си.
Коментар
-
В Слънчев бряг имотите паднаха до 350 - 400 евро на квадратен метър
http://money.ibox.bg/news/id_935850459
>Дааа,започна се.Да видим до къде ще стигне.Още веднаш с 50% или още 2 пъти по 50%?
На територията на бургаския регион в началото на годината са работили 110 лицензирани брокери за продажби на имоти. От тях 10 вече са спрели дейност, а още 30 - 40 са на ръба на оцеляването.
>Хайде и още един проблем по-малко за другарката Масларова.Няма да търси работници по Албания и Виетнам.
Коментар
-
Мастър Пимп е прав, тия неща за нас не важат:
22 август 2008
Молбите за ипотечни кредити в САЩ са на почти 8-годишно дъно
Индексът пада през миналата седмица с поредните 1,5% до 419,3 пункта
Броят на молбите за ипотечни кредити в САЩ през миналата седмица са се понижили до минималното от декември 2000 година ниво, съобщи агенция Блумбърг.
Индексът на заявките за ипотечни кредити или рефинансиране на заеми на Асоциацията на ипотечните кредитори на САЩ пада през миналата седмица с поредните 1.5% до 419,3 пункта.
Повишаването на разходите по кредитите, затягане на изискванията при предоставянето им понижава интереса към покупката на жилища. Според аналитици най-големият спад в сектора на недвижимите имоти отвъд океана за последните 26 години ще продължи и ще се отрази негативно върху икономическия ръст на страната.
В момента средните месечни разходи за обслужването на всеки 100 хил. долара кредит са в размер на 630 долара, което надхвърля януарския показател с 62 долара.
Поздравчета!
Бърза "селска" сметка:
630 мес. вн. х12 мес.х 25 год. = 189 000
630 х 12 х 20 год. = 151 200
Горките .... щях да кажа американци
Коментар
-
[quote="svemar"]Първоначално изпратено от acen1975Първоначално изпратено от hercoacen1975,
лихвите по................................................ ....
дали буш не се готви за една последна галимация,че да накара петрола пак да поскъпне,макар и временно.мискя,че много хора чакат с надежда да дойде ураган и да има повод за бързо балониране,преди големия срив на петрола.
и...............................................
"Решението на САЩ да създаде противоракетен щит в Полша и намаления добив на петрол от Каспийско море повиши котировките на ценната суровина."
http://econ.bg/news/article146500.html
"Цената на петрола продължава да се покачва над $ 121 за барел. Причината за това е конфликта в Грузия, който създава напрежение между Русия и Съединените щати."
http://www.darikfinance.bg/view_arti...rticle_id=9366
Коментар
-
[quote="acen1975"]Първоначално изпратено от hercoacen1975,
лихвите по................................................ ....
дали буш не се готви за една последна галимация,че да накара петрола пак да поскъпне,макар и временно.мискя,че много хора чакат с надежда да дойде ураган и да има повод за бързо балониране,преди големия срив на петрола.
и...............................................
"Решението на САЩ да създаде противоракетен щит в Полша и намаления добив на петрол от Каспийско море повиши котировките на ценната суровина."
http://econ.bg/news/article146500.html
"Цената на петрола продължава да се покачва над $ 121 за барел. Причината за това е конфликта в Грузия, който създава напрежение между Русия и Съединените щати."
http://www.darikfinance.bg/view_arti...rticle_id=9366Да подкрепим работещите във България фирми. Да се борим срещу контрабандата с протекционизъм. [ur
Коментар
-
Как може някой да си мисли че цените на имотите в България могат да падат? Та нали заплатите ни са най-високите и стандара ни е най-високия! Нали Имотите са ни безумно евтини, защото чужденците се избиват да купуват тук, не е вярно, че фалират Агенции за НИ, това е долна лъжа. Нали има бум на раждаемоста и ще внасяме работна ръка т.е. Българие ще стане 20 мил. Пък и с тези прекрасни пътища и това омайващо обслужване в к.к. гостите на страната не им се иска да си тръгнат от тук. Как ще има световна финансова криза и ще ръстата лихвите по ипотеките, като в момента една банка ми дава кредит и ми плаща 6% лихва все едно имам депозит при нея, ане кредит. Този земен рай обаче е само в главата на Бай Брадър и докато Бати Афтър вече се усети и спря да пише 22 и как Иванка още се борят с налудничевите идей.
Коментар
-
22 август 2008
Брокери гърмят заради чужденци
в-к "Стандарт"
Малки имотни агенции по морето масово удрят кепенци
Брокери изгърмяха заради чужденците. Отливът на англичани предизвика масови фалити на агенции за недвижими имоти по морето. Някои от търговците се появиха на бял свят само покрай една-единствена сделка, когато беше бумът на пазара, обясни Добромир Ганев, шеф на "Форос". Брокери и служители сега масово търсели работа в големите агенции, след като по-малките хлопнали кепенци. Само за последните 3-4 г. броят на агенциите се е увеличил с 50-60 на сто. Заради финансовата криза обаче англичани и ирландци се отдръпнаха от нашата страна и вече няма интерес към ваканционните имоти.
За масово затваряне на агенциите потвърди инж. Таня Антонова, председател на варненската регионална структура и шеф на "Логос". В асоциацията членуват 46 агенции от Варна. Според Антонова вече никой не купува ваканционни имоти, а британските собственици дори търсели начин да се освободят от тях. Навремето обаче са търгувани на много раздути цени и сега не могат да се избият вложените пари. В годините на бума между 2003-2005 г. сделките се въртели с цел препродаване и лесни печалби, сега обаче сметките не се връзват. В силните години на пазара за недвижими имоти, някои от агенциите са правели и 100% ръст на сделките. В момента се търсят най-вече търговски площи, урегулирани парцели с добра локация, жилища в големите градове или райони в близост до тях с потенциал за развитие. Силно е намалял интересът към селските райони, единствено поевтиняване има на старите панелки.
П.П. Най-доброто предстои ...
П.П.П. Пеца той дава прогноза за София-център - даже мисля, че е позанижил доста за около 2010 г. Ще поживеем - ще видим
Поздравчета!
Коментар
-
Плаваща църква в Лондон предлага утеха на стресирани брокери
21.08.2008 15:48
Църквите във финансовите квартали на Лондон отчитат ръст на посещенията от страна на бизнесмени, стресирани от последствията от световната кредитна криза, пишe Ройтерс.
Една от тези църкви обаче се помещава на доста необичайно място – товарен кораб, акостирал в Канари Уорф. Църквата "Св. Петър" e разположена в близост до новите небостъргачи и банковите централи в областта Докландс в източен Лондон.
Три пъти седмично тя се препълва с банкери, анализатори и други финансови специалисти, които взимат участие в обедната служба.
Коментар
Коментар