If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
айде обратно в пети клас как се смятат проценти, нарастване, израстване и подобни..
Извинявам се че се меся, но тази сума за жилищните кредити за Януари.08 - 5729188 хил. лв. означава ли:
5 729 188 000 лв/1,95 ~= E 2 938 045 128.20 ~= 2 938 045 m2 (при 1000Е/m2) ~= 48 967 жилища (при средно 60m2 на жилище).
ОТКЪДЕ ТОЛКОВА ЖИЛИЩА?
тва май е за цяла година, иначе умножи по 10-12 и излиза
че са построили още една София
Моето скромно мнение е, че и тук ще стане като на фондовия пазар. Октомври и Ноември повечето народ разправяше какво нас ни засяга някакъв си Dow Jones, нашата икономика върви нагоре затова натам ще са и акциите. Сега слушам същото и за имотите. Ясни са ми разликите между БГ и US пазарите на недвижимостти и различните фундаменти на които лежат, но наистина вече сме едно голямо село и според мен е неизбежно при толкова болни колеги поне една лека настинка да не изкараме. Познати и бивши колеги брокери вече споделят, че сделките намаляват постоянно. Погледнете инвестора и ще видите колко проекти се рекламират, повярвайте ми не е защото предприемачите обичат да харчат за пр и реклама, а защото започват трудно да ги реализират, за разлика от преди 6 месеца. Така че намаление на цените ще има и макар да искам евтино апартаментче се надявам наистина да е просто настинка, защото твърде много неща в БГ се крепят на недв. имоти. Дали това е правилно е друг въпрос.
айде обратно в пети клас как се смятат проценти, нарастване, израстване и подобни..
Извинявам се че се меся, но тази сума за жилищните кредити за Януари.08 - 5729188 хил. лв. означава ли:
5 729 188 000 лв/1,95 ~= E 2 938 045 128.20 ~= 2 938 045 m2 (при 1000Е/m2) ~= 48 967 жилища (при средно 60m2 на жилище).
ОТКЪДЕ ТОЛКОВА ЖИЛИЩА?
аз за всъщност отдавна съм осребрил късите и не знам дали до 2 седмици пазарите ще се успокоят, но 2 седмици след като се успокоят аз почвам да купувам на промоция - естествено не е препоръка
за тези дето ползват активно експерти /не хора (уточнение за Иванка)/ при търговитя по-добре да направят някой редакции
На финансовите пазари замириса на изгоряло
Безпрецедентната намеса на Федералния резерв на САЩ за спасяване клиентите на рухналата инвестиционна банка "Беър Стърнс", вместо да успокои пазарите, предизвика още по-голяма паника, в която акциите на банки и компании изгубиха милиарди от стойността си, а доларът се обезцени дотолкова спрямо еврото (почти 1.6 долара за евро), че чейнджбюра в Амстердам спряха да го обменят.
Огромни парични потоци се прехвърлиха към стоковите борси, където златото се изстреля до над 1033 долара за тройунция, а петролът стигна 112 долара за барел в САЩ, след което спекулантите бързо осребриха паниката и цените паднаха с няколко долара.
В опит да избегне парализа на кредитния пазар на извънредно заседание в неделя Фед понижи лихвата за междубанковите заеми, но няколко часа по-късно в Лондон недоверието между финансовите институции бе толкова голямо, че почти никой не даваше пари на никого. Очаква се във вторник централната банка на САЩ да свали драстично основния си лихвен процент със 100, а може би дори със 125 базисни пункта до 2%.
За пръв път от Голямата депресия насам Вашингтон създаде специално звено за подпомагане с десетки милиарди долари на 20-те водещи инвестиционни банки в страната. Слуховете обаче продължиха да разрушават доверието в имена като "Лемън брадърс", която изгуби в един момент 25% от стойността си (или общо 48% само през тази година), и дори гиганти като UBS (-10%) и Citigroup (-6.5%).
Президентът Джордж Буш също се намеси да успокоява пазарите, като направи оптимистично изявление в Белия дом редом с финансовия министър Хенри Поулсън и най-близките си икономически съветници. "В дългосрочен план икономиката ни ще бъде добре, но в момента се справяме с трудна ситуация", каза той. Малко преди това руският президент Владимир Путин коментира притеснен бързото поскъпване на рублата и призова за повече внимание към случващото се на европейските борси.
Брокер, който от 34 години работи в Лондонското сити, коментира пред Би Би Си, че вече се плаши от случващото се, защото в цялата си кариера не е виждал подобно нещо. "Не мисля, че някой е бил свидетел на толкова сериозни събития и с такъв мащаб на финансовите пазари", каза Тулет Прийбън. Според него причината за драмата не са лихвените проценти, така че колкото и да ги понижават, те няма да решат нищо и въобще не е ясно с какви инструменти вече разполагат властите.
"Пазарът е в абсолютна паника и в такава ситуация няма такова нещо като оценка или стойност на който и да било актив", коментира пред Ройтерс Михаел Клавитер от франкфуртската "Дрезднер Клайнворт".
В потвърждение на думите им са предложените от централната банка на Великобритания спешни 5 милиарда паунда за тридневни заеми, които светкавично бяха разграбени, а кандидатите поискаха пет пъти повече свежи пари. На този песимистичен фон има и оптимистични прогнози, че всичко ще се успокои до две седмици.
Къде сме ние?
България е малка страна и не може да проведе независима политика, която да я откъсне от глобалните процеси и условия, заяви Кристалина Георгиева, вицепрезидент и корпоративен секретар на Световната банка.
"Глобалната криза доведе до криза на доверието и оттам до по-скъпи пари. Това от своя страна може да накара инвеститорите да съкратят разходите си, като отрежат първо по-рисковите проекти, включително и тези в България, която все още се счита за по-рискова дестинация", заяви Петър Василев, портфолио мениджър в "Алфа асет мениджмънт".
Това пряко засяга важни за икономиката сектори като строителство и недвижими имоти, които привличат най-голямата част от инвестициите в страната. Най-тежко ще е положението при ваканционните имоти и хотелите, които вече дават сигнали за затруднен достъп до финансиране, предупреждават анализаторите. Според Василев така икономиката става нестабилна и реагира с по-големи движения дори на незначителни сигнали. Това вече се видя на фондовата борса, вероятно ще се види и с икономиката, смятат експертите.
Опасенията идват на фона на отчетения в понеделник от НСИ икономически растеж от 6.2% и преки чуждестранни инвестиции от над 6.1 млрд. лв. за 2007 г. Официалната статистика показва, че над половината от преките чуждестранни инвестиции (3.571 млрд. лв.) за миналата година са влезли в страната именно през втората половина, когато се разрази глобалната криза. Данните и от първия месец на тази година не показват забавяне в притока им, а точно обратното - ръст от около 40% спрямо януари 2007 г.
В същото време статистиката на НСИ показва забавяне във физическия обем на потреблението на домакинствата през миналата година. Това е в резултат, от една страна, на високата инфлация, особено през второто полугодие, но и масовото вдигане на лихвите по съществуващите кредити от страна на търговските банки. Част от домакинствата вече се задъхват по обслужването на кредитите си и високата инфлация, смятат експертите.
Въпреки това повечето прогнози за българската икономика са положителни. Повод за оптимизъм дава липсата на сериозни загуби от страна на водещите на пазара в България банки. Според мен кризата ще има здравословен ефект за пазара в България и успокоение на строителния пазар, заяви Кристалина Георгиева . http://pazari.dnevnik.bg/show/?storyid=472403
Как ще ми разталкувате следния въпрос?
Примерно: Инфлацията на годишна база за Декември 2007 е 15%, инфлацията на годишна база за януари 2008 е 10%.
инфлацията през месец 01 2007 е 0%.
Въпроса е Януари 2008/Декември 2007 - инфлация или дефлация?
Това, което ми даваш, не е статистика на БНБ за отпуснатите кредити за февруари. И няма как да го използвам при сметките не темповете и тяхната промяна.
Вероятно данните на БНБ за февруари 2008 още не са публикувани.
Наистина не очаквах някой да не знае какво значи "темп на годишна база".......
П.П.
Темп за януари 2008 на годишна база означава сумата за месец януари 2008, съотнесена към сумата за месец януари 2007 и умножена по 100 (за да е в %);
Темп за януари 2008 на месечна база означава сумата за януари 2008, съотнесена спрямо сумата за месец декември 2007 и умножена по 100 (в %). Казват му още "темп спрямо предходния месец".
Иначе си има отделен показател "темп за 2007", който представлява сумата на всички кредити, отпуснати през цялата 2007, съотнесена към сумата на всички кредити, отпуснати през цялата 2006, и умножена по 100. Такъв ще има и за 2008, ама трябва да го доживеем
Моето твърдение е : На годишна база януари месец има спад в кредитирането спрямо годишна база декември месец от 0.5%.
Това значи че за периода 02.2007 - 01.2008 са отпуснати по-малко кредити спрямо периода 01.2007-12.2007.
Двата периода се преплитат, но се надявам това да не те вкара в Матрицата
Ама това не е вярно! Обяснявам ти, че спад в кредитирането на годишна база означава за януари 2008 да има по-малко кредити като суми от януари 2007.
Нищо подобно не значи - това са съотношения на отпуснатите кредити НЕ ЗА ЕДНА ГОДИНА, а за ЕДИН МЕСЕЦ!
Това значи, че за януари 2008 (за месеца януари) има отпуснати кредити за еди си кава сума, които са с 63,2 % повече от отпуснатите кредити през януари 2007 (за месец януари 2007)
ТОВА ОЗНАЧВА "НА ГОДИШНА БАЗА"!!!!! - че сравняваш със същия месец на миналата година, а не с предходния месец на тази.
Аман от неграмотници!
Това, което наблюдаваме, се нарича спад на темпа на нарастване, или забавяне на нарастването. И хората са си го казали.
http://www.fincity.bg/show.php?storyid=295
И през януари ръстът на кредитирането повтаря рекорда си от края на миналата година, като остава над 60 на сто, въпреки опитите на БНБ да ограничи кредитирането през последните месеци. За първия месец на годината отпуснатите заеми нарастват с 63.2% на годишна база при 63.7 на сто през декември 2007 г. Обемът им достига 37.6 млрд. лв., показва статистиката на БНБ.
Ок дай да поанализираме гръмките ти слова.
Аз го чета така: сума на кредитите 12.2006-12.2007 = 1.637 (сума на кредитите 12.2005-12.2006)
сума на кредитите 01.2007-01.2008 = 1.632 (сума на кредитите 01.2006-01.2007)
Ок. Ако сега извадиш двете уравнения какво се получава минус 0.5%.
Значи на годишна база през януари 08 са се отпускали 0.5% по-малко кредити от колкото на годишна база през декември 07.
Т.е има спад а не увеличение.
Лично познавам икономически журналя включително и от цитираните от теб медии и твърдо казвам че тези хора се занимават повече със клюки от колкото с някоя трезва мисъл.
Никой не спори че 2007 година има повече кредитиране от 2006 но в последните месеци сега се наблюдава спад. -0.5% не е малко.
Не е така. Само ако си 2006-та си взел 100 лв. кредити след нарастване с 60% имаш 160 лв. кредити за 2007-ма. А след това с още 63% ще имаш 260 лв. Само че това е само за януари, наскоро имаше и за февруари, където се оказва, че на практика няма ръст на кредитирането, а януарския бил поради забавени Коледно-новогодишни кредити.
ПП. Чак Сега разбрах какво казваш. Прав си.
Хехе
много инжИнери почнаха да разбират от икономика.. и пак почнаха да броят мухите и да смятат глупости...
Коментар