IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сглобяеми къщи

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Здравейте,
    тъй като работя в такава фирма и съм запознат добре със сглобяемите къщи мога да споделя някои неща.
    Първо, доста по- евтино излиза от монолитното строителство. Например къща от 92м2 къща на 1 етаж излиза около 60 000лв. с фундамента, проекта и къщата с довършителните работи, което излиза някъде около 650лв./м2, а ако е тухлена ще струва поне 74-75 000лв.
    Този тип къщи имат добра изолация и лятото вътре е сравнително хладно, а зимата топло.
    Ако някой проявява сериозен интерес към сглобяемите къщи е добре да се запознае по- обстойно с тях.
    Ето тук има доста информация: http://krasivdom.com...%D1%81%D1%82-2/
    В статията са описани различните видове дървени къщи, като най- добрият вариант са монолитните дървени къщи понеже конструкцията е най- здрава при тях.
    Една от фирмите, които строи по тази технология е сглобяеми къщи Комфорт /има офиси в Стара Загора и София/, но строи в цялата страна.
    За фирма Еврохаус нищо лошо не мога да кажа, професионалиста са, но човек трябва да реши първо каква конструкция да предпочете /метална или дървена/, специално аз съм на мнение, че дървената е по- добре, тъй като дървото е естествен материал и не напразно много европейци и американци живеят целогодишно в такива къщи.
    Общо взето това е. Дано да съм бил полезен.
    Last edited by Andi11; 20.12.2012, 23:00.

    Коментар


    • имаше един стар филм май италиански, ако успееш през нощта да вдигнеш къщата не можеха да ти я бутнат после.. интересна практика

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nikrum
        За какво точно е необходима смяната на статута?Ако парцела е достатъчно голям/обикновено е така със земеделските земи/ и няма да се гони максимално уплтняване на застроената площ може да се пробва и с разрешително за поставяне.Виждал съм дори къщи и постройки от стоманена носеща конструкция/без плочи/ и стени от газобетон-това не е монолитно строителство и процедурата не изиисква смяна на статут и разрешително за строеж.Същото важи и за сглобяемите къщи.Мисля че 35кв.м е позволено да се постави на 1000 кв.м. земя, но не съм сигурен.По плажовете заведенията са така "поставени" Така са и къмпингите с бунгала мисля.
        Зависи от "волята" на одобряващия орган. В повечето случаи сглобяемите къщи си минават процедурата като за строителство с разрешение за строеж.
        ПП А това за 35те квадрата.. има една подробност.. "за стопанска цел"

        Коментар


        • За какво точно е необходима смяната на статута?Ако парцела е достатъчно голям/обикновено е така със земеделските земи/ и няма да се гони максимално уплтняване на застроената площ може да се пробва и с разрешително за поставяне.Виждал съм дори къщи и постройки от стоманена носеща конструкция/без плочи/ и стени от газобетон-това не е монолитно строителство и процедурата не изиисква смяна на статут и разрешително за строеж.Същото важи и за сглобяемите къщи.Мисля че 35кв.м е позволено да се постави на 1000 кв.м. земя, но не съм сигурен.По плажовете заведенията са така "поставени" Така са и къмпингите с бунгала мисля.

          Коментар


          • :Tease:
            Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

            Коментар


            • Българските сгломяеми къщи са адски некачествени.

              По добре си постройте монолитна къща.

              Качествена сглобяема къща излиза не по-малко от 700 евро км.м. Най добри са тиролските, но тяхната цена минава 1000евро кв.м.

              Коментар


              • Узи погледни и къщите на Пластимо АД - Самоков.
                http://www.plastimo.bg/

                Коментар


                • Това го написа преди време наш колега от форума.
                  Дано ти свърши работа.
                  "Границите и предназначението на земеделските земи, които се включват в строителните граници на населените места и селищните образувания, се определят с общ или подробен устройствен план.
                  Включването на земеделски имот в тези планове става след процедура по промяна на градоустройството. Промяната на предназначението на използване на земята е в правомощията на съответната Комисия към областната дирекция за земеделие и гори, където се намира имота, когато земята е с площ до 50 дка, а при по-голяма площ - въпросът се решава от Комисията за земеделски земи към Министерството на земеделието и горите.
                  1. Процедурата започва с молба до кмета на общината, където се намира имотът. Към нея трябва да са приложени документи за собственост върху земята или за учредено вещно право за строеж в полза на инвеститора. Когато по документи за собственост земеделската земя се води на едно лице, наследниците му трябва да представят удостоверение за наследници, издадено през последните 6 месеца. В случай на съсобственост, заявлението трябва да е подадено от всички носители на правото. С молбата се иска разрешение за изработването от лицензирано лице на подробен градоустройствен план (ПУП), който е съобразен с намеренията за строителство върху имота - какъв обект, с какво предназначение ще се изгради върху него.
                  2.В обяснителна записка към молбата се посочват: наименованието на обекта, данни за предвижданата дейност, местоположение на обекта (местност, землище на населеното място и неговия функционален тип, община, област), отстояние от републиканската пътна мрежа и от други най-близки съществуващи обекти, размерът и границите на обектите, които ще се строят.
                  Планът задължително се съгласува със съответните експлоатационни дружества, което гарантира възможността да се осигури инфраструктура в имота - електроснабдяване, водоснабдяване и канализация. За изграждането на крайпътни обекти в ПУП трябва да е отразено и какви ще са комуникационно-транспортните връзки.
                  3. Освен ПУП, за процедурата по преотреждането на терена за строителство ще са необходими още:
                  - скица на имота и ситуационен план, на който да е отразено
                  местоположението на имота на Картата за възстановената собственост.
                  - становище от РИОСВ (Регионална инспекция по околната среда и
                  водите). В определени случаи се иска и доклад за въздействието върху околната среда на исканата промяна в предназначението на земята.
                  - документ за категоризация на земеделската земя - издава се от
                  областната дирекция "Земеделие и гори"; при процедурите за промяна на предназначението на земеделските земи те се категоризират в 10 категории според продуктивните възможности на почвените и климатичните условия, релефните и технологичните качества на земята, пригодността й за производство на различните видове растителна продукция и наложените ограничения на земеползване при условия и по ред, определени с наредба, приета от Министерския съвет;
                  - удостоверение за поливност от "Напоителни системи".
                  4. Така комплектованата преписка се внася със заповед на кмета в
                  експертен съвет, който при положителен резултат приема решение за утвърждаване на строителна площадка. Кметът въз основа на решението на експертния съвет издава заповед и цялата документация се внася в областната дирекция "Земеделие и гори". В двумесечен срок следва да има решение по въпроса за промяната на предназначението на земеделската земя. То подлежи на отразяване в регистъра на общинската служба "Земеделие и гори".
                  Важен въпрос е и този за разходите по промяната на предназначението на земята, като обикновено при масив не се иска промяна в статута на цялата площ, а само на позволената за застрояване по градоустройствени показатели .
                  Освен заплащане за изготвянето и съгласуването на ПУП, необходимо е да се заплатят съответните такси по специална тарифа. Конкретният им размер зависи от:
                  - бонитетната категория на земеделската земя, посочена в акта за категоризация;
                  - размера на земята, включена в границите на определената площадка или трасе на обекта;
                  - местонахождението на земята съобразно функционалния тип на населеното място, определен по Единния класификатор на административно- териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ) в Република България;
                  - вида на обекта;
                  - възможността за напояване.
                  Значение за размера на таксите има още и предназначението и вида на строителството - дали се касае за търговски обекти, производствени обекти, складови обекти, административни обекти, курортни обекти, туристически и спортни обекти или за жилищни и вилни комплекси. Ориентировъчно държавната такса за промяна на предназначението на земя, която е ІV категория, е около 2500 - 3000 лева за един декар.Специализираните консултантски фирми, които поемат комплектоването и придвижването на преписката, определят хонорара си в широк диапазон, който е и в зависимост от обема на поръчката - между 1.5 и 3 евро за квадратен метър.
                  Цялата процедура е съпроводена с множество индивидуални и колективни административни актове; наред с това се иска и съгласието на съседите (за ПУП). Полезен реализъм ще е да се има предвид, че не всяка земеделска земя подлежи на вкарване в регулация, а в случай на отказ или обжалване в съд, процесът може да продължи и повече от година.
                  Относително ниската цена на земеделската земя крие поне три рискови момента: няма гаранция, че действително ще се постигне промяна на предназначението на ползване на земята; няма нормативно определен срок за приключване на процедурата; не винаги могат да се прогнозират действителните разходи по преотреждането на терена. Заедно с това, при добре пресметнати рискове, земеделската земя крие голям потенциал като печеливша инвестиция след преотреждането й за строителство - разликата в цената преди и след промяна на статута е средно между два и 15 пъти."

                  Коментар


                  • Това го написа преди време наш колега от форума.
                    Дано ти свърши работа.
                    "Границите и предназначението на земеделските земи, които се включват в строителните граници на населените места и селищните образувания, се определят с общ или подробен устройствен план.
                    Включването на земеделски имот в тези планове става след процедура по промяна на градоустройството. Промяната на предназначението на използване на земята е в правомощията на съответната Комисия към областната дирекция за земеделие и гори, където се намира имота, когато земята е с площ до 50 дка, а при по-голяма площ - въпросът се решава от Комисията за земеделски земи към Министерството на земеделието и горите.
                    1. Процедурата започва с молба до кмета на общината, където се намира имотът. Към нея трябва да са приложени документи за собственост върху земята или за учредено вещно право за строеж в полза на инвеститора. Когато по документи за собственост земеделската земя се води на едно лице, наследниците му трябва да представят удостоверение за наследници, издадено през последните 6 месеца. В случай на съсобственост, заявлението трябва да е подадено от всички носители на правото. С молбата се иска разрешение за изработването от лицензирано лице на подробен градоустройствен план (ПУП), който е съобразен с намеренията за строителство върху имота - какъв обект, с какво предназначение ще се изгради върху него.
                    2.В обяснителна записка към молбата се посочват: наименованието на обекта, данни за предвижданата дейност, местоположение на обекта (местност, землище на населеното място и неговия функционален тип, община, област), отстояние от републиканската пътна мрежа и от други най-близки съществуващи обекти, размерът и границите на обектите, които ще се строят.
                    Планът задължително се съгласува със съответните експлоатационни дружества, което гарантира възможността да се осигури инфраструктура в имота - електроснабдяване, водоснабдяване и канализация. За изграждането на крайпътни обекти в ПУП трябва да е отразено и какви ще са комуникационно-транспортните връзки.
                    3. Освен ПУП, за процедурата по преотреждането на терена за строителство ще са необходими още:
                    - скица на имота и ситуационен план, на който да е отразено
                    местоположението на имота на Картата за възстановената собственост.
                    - становище от РИОСВ (Регионална инспекция по околната среда и
                    водите). В определени случаи се иска и доклад за въздействието върху околната среда на исканата промяна в предназначението на земята.
                    - документ за категоризация на земеделската земя - издава се от
                    областната дирекция "Земеделие и гори"; при процедурите за промяна на предназначението на земеделските земи те се категоризират в 10 категории според продуктивните възможности на почвените и климатичните условия, релефните и технологичните качества на земята, пригодността й за производство на различните видове растителна продукция и наложените ограничения на земеползване при условия и по ред, определени с наредба, приета от Министерския съвет;
                    - удостоверение за поливност от "Напоителни системи".
                    4. Така комплектованата преписка се внася със заповед на кмета в
                    експертен съвет, който при положителен резултат приема решение за утвърждаване на строителна площадка. Кметът въз основа на решението на експертния съвет издава заповед и цялата документация се внася в областната дирекция "Земеделие и гори". В двумесечен срок следва да има решение по въпроса за промяната на предназначението на земеделската земя. То подлежи на отразяване в регистъра на общинската служба "Земеделие и гори".
                    Важен въпрос е и този за разходите по промяната на предназначението на земята, като обикновено при масив не се иска промяна в статута на цялата площ, а само на позволената за застрояване по градоустройствени показатели .
                    Освен заплащане за изготвянето и съгласуването на ПУП, необходимо е да се заплатят съответните такси по специална тарифа. Конкретният им размер зависи от:
                    - бонитетната категория на земеделската земя, посочена в акта за категоризация;
                    - размера на земята, включена в границите на определената площадка или трасе на обекта;
                    - местонахождението на земята съобразно функционалния тип на населеното място, определен по Единния класификатор на административно- териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ) в Република България;
                    - вида на обекта;
                    - възможността за напояване.
                    Значение за размера на таксите има още и предназначението и вида на строителството - дали се касае за търговски обекти, производствени обекти, складови обекти, административни обекти, курортни обекти, туристически и спортни обекти или за жилищни и вилни комплекси. Ориентировъчно държавната такса за промяна на предназначението на земя, която е ІV категория, е около 2500 - 3000 лева за един декар.Специализираните консултантски фирми, които поемат комплектоването и придвижването на преписката, определят хонорара си в широк диапазон, който е и в зависимост от обема на поръчката - между 1.5 и 3 евро за квадратен метър.
                    Цялата процедура е съпроводена с множество индивидуални и колективни административни актове; наред с това се иска и съгласието на съседите (за ПУП). Полезен реализъм ще е да се има предвид, че не всяка земеделска земя подлежи на вкарване в регулация, а в случай на отказ или обжалване в съд, процесът може да продължи и повече от година.
                    Относително ниската цена на земеделската земя крие поне три рискови момента: няма гаранция, че действително ще се постигне промяна на предназначението на ползване на земята; няма нормативно определен срок за приключване на процедурата; не винаги могат да се прогнозират действителните разходи по преотреждането на терена. Заедно с това, при добре пресметнати рискове, земеделската земя крие голям потенциал като печеливша инвестиция след преотреждането й за строителство - разликата в цената преди и след промяна на статута е средно между два и 15 пъти."

                    Коментар


                    • Uzi, това със смяната на статута трябва внимателно да го проучиш, щото не е лесно. хвани ги от поземлените комисии и архитекта на района да видиш дали въобще можеш да смениш статута и при какви параметри на застрояване. като те гледам с това множествено число за къщите трябва добре да занеш какво правиш.

                      Коментар


                      • Сглобяеми къщи

                        Благодаря за мненията! В момента съм на кръстопът и не зная какво да правя - да строя монолит или сглобяеми къщи. Нека всеки който желае да изрази мнението си по въпроса. Същевременно проучвам и процедурата по смяна на статут на парцел от земеделска земя за жилищно строителство. Моля ви помогнете ми!

                        Коментар


                        • Не знам еврохаус,но примерните проекти които са приложили са от руски и американски страници.Тези които са техни са явно по невзрачни.Познат си прави такава къща сам-металната конструкция му я проектира кадърен строителен инжинер,стените тип двоен сандвич от изолация по средата ,гипс картон отвътре и цимент картон отвън му ги изгражда някаква бригада за сухо строителство.Отвън хидрофобна сил.мазилка,качествена дограма и вичко е ОК.Покрив -битумни керемиди,ел и вик инсталации-стандартни подизпълнители.Цената е сравнима с монолитно изпълнение ,но се печели време.По принцип проблема е да намериш кадърни бригади.Това е добра алтернатива за не особено устойчиви терени ,големи денивелации както и за смели дизаинерски решения.Подкрепям новаторските решения-най добре да започнеш от дизайна и да си намериш архитект,който да упражнява авторски контрол до края-ще си спестиш много главоболия за малко повече пари.В противен случай рискуваш да стане некачествено и по бавно от монолитно строителство.

                          Коментар


                          • В един форум за изолационни материали имаше доста изписано за къща построена от Екозид. Собственикът на къщата беше много недоволен от довършителните работи.. дори доколкото си спомням се беше отказал от техния покрив и намерил друга фирма, която да му покрие къщата. форумът е http://www.isover.bg/forum/. Човекът споделил проблемите си пише там под името R. Velchev. Исовер спряха да си подържат форума от началото на годината, така че няма да можеш да пишеш мнения, но за сметка на това има доста какво да се прочете.

                            Коментар


                            • Сглобяеми къщи

                              Благодарим че се отзовахте на запитването! Искам да уточня , че с основните неща за изграждането и материалите на тези къщи съм запознат - всичко от тяхната страница съм го прочел- искам мнение ако някой от вас или ваш познат има или в момента строи такива къщи. Искам да разбера реално дали всичко е така, както е описано на www.eurohouse.us и дали фирмата е коректна и изпълнява договорите си.

                              Коментар


                              • Строят къщи с метално скеле.
                                http://www.eurohouse.us/
                                Има и доста, които строят с дървено скеле.
                                За да се вкара в регулация, доколкото знам, се дават много рушвети и се чака доста. Все пак зависи къде се намира имота.

                                Предимството на тези къщи е, че се строят мног бързо, че са много добре топлоизолирани, и че може да се построят и без основи, което намаля цената на грубия строеж с близо 50%, но като гледам цените, който дават нашите фирми занимаващи се с такъв тип строителство, незнам дали не е по-добре да се купи само скелето и след това да се търсят маистори за различните операции. Лично на мен ми се струва по-изгодно по този начин.

                                Коментар

                                Working...
                                X