IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти? - АРХИВ

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Охо!!!Има и още!!!

    (О)безцен(е)ни къщи

    Десетгодишният глобален бум на цените на недвижимите имоти вече излага на риск някои от развитите икономики. Според изследване сред 16 от най-развитите страни в света, извършено от Fitch Ratings, най-надценени са имотите във Франция. Великобритания и Дания също могат да се похвалят с цени, по-високи от очакваното според пазарните показатели. Собствениците на имоти в последните две страни обаче имат още една сериозна причина за притеснение - според анализаторите техните икономики отстъпват само на новозеландската като риск, определян от цените на имотите, задлъжнялост на домакинствата и повишаващи се цени за обслужване на кредитите. Френските домакинства например са по-защитени поради по-ниската си задлъжнялост.

    Имотите на Острова пък отстъпват само на Испания в процентното поскъпване сред развитите европейски икономики през последните пет години. Скорошни изследвания обаче предупредиха за сериозни проблеми и в испанския пазар на недвижими имоти, който е двигател на икономическия растеж на страната. В Испания и Ирландия има пренасищане на пазара, а иберийците страдат и от бързо повишаващи се реални лихвени проценти.

    Само в две от изследваните държави - Германия и Япония, доходите са се повишили процентно повече от скока на имотите. Тези две държави са и най-слабо уязвими откъм корекции на цените на недвижимата собственост според Fitch Ratings.

    Коментар


    • http://www.immofrance.com/fr/properties/808a-677.htm






      Абе Караконжуле,

      къде е това и защо е такава цената

      Коментар


      • Статията е от новия капитал.
        Приятно четене!

        Коментар


        • Бомба с ипотечен механизъм
          Вирусът на финансовата криза в САЩ се разпространява бързо, заплашва и ЕвропаР
          Пазарът на нови жилища в САЩ ще бъде в застой най-рано до 2009 г., са не особено оптимистичните прогнози на строителните компании

          300 млрд. долара бяха изтрити от стойността на компаниите в S&P 500.

          Спад по време на криза

          Доларът достигна в края на юли най-ниското си ниво спрямо еврото в историята в резултат на кризата с високорисковите ипотечни кредити (subprime credit). Равнището на американската валута тогава достигна 1.3852 за евро, но впоследствие успя да се съживи. Американският индекс S&P 500 също преживя тежки мигове през юли заради проблемите на кредитния пазар. Той се обезцени с 3 процента - най-големият му месечен спад от юли 2004 г. Най-губещи обяснимо бяха ипотечните банки и финансови компании, както и техните застрахователи. Строителните компании също усетиха сътресението. В началото на август S&P 500 успя леко да възстанови позициите си, но фондовият пазар остана нестабилен и акциите на американските компании все още са зависими от външни фактори като кредитната криза.

          Прикрити загуби

          Несигурността на кредитния пазар удари акциите и на финансови групи, които твърдяха, че нямат проблеми заради високорисковите ипотечни кредити (subprime credit). Deutsche Bank бе една от пострадалите. Германската банка отчете добра печалба за второто тримесечие, но инвеститорите свалиха акциите й с 2% на франкфуртската борса. Книжата на Merrill Lynch са се обезценили с около 22% от началото на годината, на Citigroup - с 16%, а на Lehman Brothers Holdings - с 22%. Някои хедж фондове дори вече залагат на това кои ще са най-загубилите банки от кредитната криза. Инвеститорите отдавна се оплакват от липсата на прозрачност в счетоводството на големите финансови групи, чиито баланси са толкова големи, че могат да прикрият мултимилионни загуби или печалби.


          Равносметката: последната седмица на юли беше най-лошата за американския фондов пазар от пет години насам.

          Основна причина за срива продължава да бъде кризата с ипотечните заеми в САЩ, която произтече от пренаситения пазар на нови домове в САЩ и високорисковите ипотечни кредити (subprime credit) за хора с ниски доходи и лоши потребителски кредити.

          Засега няма сигнали, че кризата ще се разпростре в цялата ни икономика, каза успокоително председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бърнанке. Според него ситуацията ще остане овладяна.

          Subprime credit се отпуска при висок лихвен процент и на хора с лоша кредитна история. Затова клиентите често не успяват да изплащат ипотечния заем и жилищата им се оказват на пазара, предлагани от банките. Това води до голямо предлагане на жилища, смъква цените, подкопава строителството на нови жилища и повлиява негативно на икономиката на САЩ. Един пример: само за юни 2007 г. банки са иззели 624 жилища в района на Сан Франциско в сравнение с 39 през същия месец на 2006 г.

          Компаниите в капан

          Успокоителните думи на Бърнанке явно не бяха чути в корпоративните централи в цяла Америка, коментира Reuters. В началото на кризата само компании, свързани със строителния сектор, като Sears Holding и веригата магазини за дома Home Depot предупреждаваха за намаляване на финансовите им резултати. Но за последните две седмици редица големи и разностранни компании също признаха, че ситуацията им се е отразила негативно. Машиностроителната компания Caterpillar Inc, химическият гигант DuPont и конгломератът United Technologies Corp. съобщиха, че важни части от бизнеса им са усетили проблема с ипотечните заеми.

          Кризата заплашва да блокира едни от най-големите корпоративни сделки през последните месеци. Неин заложник са транзакции за 200 млрд. долара, които вече бяха обявени, но чакат финансиране от банките. Сред тях са покупката на автомобилния производител Chrysler от фонда с частен капитал (private equity fund) Cerberus Capital и продажбата на щатския бизнес на Cadbury Schweppes.

          Несигурността се завърна

          Според компанията KB Home, която е петият най-голям строител на жилища в САЩ, пазарът ще остане в криза най-рано до 2009 г. Смятам, че пазарът вече се притеснява, че случаят не е изолиран само до високорисковите ипотечни кредити, заяви пред Reuters Джордж Гонсалвес, анализатор в Morgan Stanley. Инвеститорите явно подкрепят думите му.

          Дълговите пазари извън безопасните държавни облигации са в спад благодарение и на "смъртта" на два хедж фонда, управлявани от инвестиционната банка Bear Stears, които бяха заложили на високорисковите ипотечни облигации (subprime mortgage bonds). Инвеститорите все повече избягват риска, кредиторите налагат по-трудни условия на кредитополучателите и внезапно дълговият пазар е в точката на замръзването. Същевременно банките удвояват и дори утрояват резервите си за покриване на лоши кредити. Някои от тях като ипотечната банка Countrywide Financial Corp. показват, че кредитните проблеми не се ограничават само до хората с ниски доходи. Акциите й се сринаха с над 10% в края на юли, най-голямото им обезценяване за последните три години. Все пак има и победители от кризата - хедж фондове, които бяха заложили на срив на високорисковите ипотечни облигации. Те си докараха възвращемост от 40%.

          Сигурен факт е, че на американския фондов пазар се завърна несигурността. Настроенията на инвеститорите изтриха над 300 млрд. долара от стойността на компаниите в индекса S&P 500. Доларът също пострада значително, като в края на юли достигна най-ниското си ниво спрямо еврото в историята.

          Но дали вирусът, тръгнал от ипотечния пазар, ще навлезе от финансовите пазари в истинската икономика? Заемите вече са много трудни за рисковите кредитополучатели, които са били около една трета от купувачите на жилища през миналата година. Това от своя страна води до намаляване на цените на жилищата, а оттам може да пострада и икономическият растеж. Въпреки подобни апокалиптични прогнози растежът в САЩ през второто тримесечие беше достатъчно здравословен: 3.4% на годишна база. Ситуацията засега е под контрол, но няма място за грешка в бъдеще, коментира в. Financial Times.

          Докъде ще се разпростре вирусът

          Неблагоприятните прогнози за загубите от високорисковите ипотечни кредити притесниха и европейските инвеститори. До неотдавна международните пазари реагираха на кризата в САЩ само с понижение на курса на долара. Но и европейските борси се заразиха и акции на местни компании, особено финансови, отбелязаха спад. Глобална финансова криза може да възникне неочаквано или може да бъде предизвикана от някакъв шок, както беше скокът на петрола преди няколко десетилетия.

          Въпреки че лихвите бяха повишавани на няколко пъти през последните години от Федералния резерв и Европейската централна банка, на световните финансови пазари все още има свободна ликвидност. Затягането на монетарната политика в САЩ и еврозоната има за цел да ограничи инфлационния натиск, произтичащ именно от тази ликвидност. И точно тук е основната дилема пред централните банки, тъй като по-високите лихви ще ударят най-задлъжнелите. Кредитната експанзия беше невероятна през последните години. Много рискови активи бяха придобити от private equity funds с посредничеството на инвестиционните банки. В същото време рейтинговите агенции даваха несправедливо висока оценка на облигации. Така че сривът на подобен порочен кръг може да предизвика верижна реакция с невиждани пропорции, смятат анализатори.

          Коментар


          • BDF : Subprime is not a problem!
            http://www.banque-france.fr/fr/publi...n/163edito.pdf

            Коментар


            • http://www.boursorama.com/graphiques...?symbole=1rPKN

              Коментар


              • Natixis под подозрение, на френски
                http://www.boursorama.com/infos/actu...N&news=4474123

                Коментар


                • http://ml-implode.com/ => 109!!!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vesko_stanev
                    Първоначално изпратено от rovers
                    ДО Bobi75
                    Цената на нощувка в хотел в София е 100 ЕВРО на човек

                    Апартамента е 100 ЕВРО на вечер и може да бъде нает както от 1 така и от 4 човека.
                    Как ги виждате тези цени... Точно до преди една година бяхме на квартира в София - центъра, ул. Дунав/Св.Кирил и Методий, до М-во на рег.развитие - двустаен, тихо място, стара тухла, обзаведен /не лукс, но с пералня, хладилник/ за 165 Е/месец. Не се занимавахме с плащане на сметки, хазяйката ги плащаше и ги възстановявахме заедно с плащането на наема...

                    Когато напускахме квартирата, хазяите ме помолиха да поразпитам сред колегите, искаха за наематели "свястно семейство". Намерих, разбраха се за същите пари и хазяинът ми беше много благодарен. Доколкото знам, и сега наемът е същият.

                    Имам впечатления от друг познат в София, който повече се притеснява да не остане апартамента му без наематели, че парното му се смятало на висока база от предходната година и трябва той да го плаща ако няма наематели...

                    Така че наемател да си на наше време, това е скромното ми мнение
                    Първоначално изпратено от boodie
                    Не съм много сигурен. Друг познат живее на Цар Борис близо до пробива Гешов, и за двустаен мисля плаща 350 лв. Апартамента си е доста приличен.
                    Може би с добро търсене се намират такива цени.
                    А и както обясниха по-надолу, доста хазяи търсят свестни хора, макар и на по-ниски цени, хем им вървят доходите, хем нямат грижи.
                    Нямате представа каква буря ще предизвикате сега. Ще се намерят няколко, които ще ви обвинят в лъжа, ще искат доказателства /като например нотариално заверен договор за наем в който те са едната страна/. Някой от Германия "ще дойде" да проверява истинността на твърденията.......
                    Да допълня инфото поемайки и аз риск. Двустаен обзаведен /около 70кв./ в топцентъра на бул Цар Освободител скоро беше освободен от една германка /преподавателка в ТУ/ при наем 300Е. Собствениците помолиха, когато дойдат други преподаватели /свестни наематели/ - непременно да ги доведем на оглед.
                    За апартамента на К. Величков вече писах - приятел го освободи при опит да му вдигнат наема от 150 на 200Е. И до сега стои празен, въпреки, че му направиха скъп ремонт.

                    Коментар


                    • И при мен беше тежка седмица.
                      Наздраве!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Bobi75
                        не е истина. България се напълни с пияндета
                        ха ха ха ха
                        Айде сега "долни инсинуации" Просто едно коктейлче с чадърче за разхлаждане някъде на теферич.

                        Е, не знам Хераклит как се запива де, може пък той коктейлчетата в кани да ги пие

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от melon
                          Хора ,
                          Не знам откъде ги вадите тези цени за "под наем" , но това не са цени от пазара.
                          Ако съществуват , то те са изключения- абсолютни при това. Наемите са различни от това , което споделяте тук- доста по-високи....
                          Иначе балона с имотите е огромен, но наемите има накъде да растат.
                          Не са изключения, просто предлагането е огромно.

                          Коментар


                          • не е истина. България се напълни с пияндета
                            ха ха ха ха

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Heraclitus


                              виж ,сметам да запивам че е петък вече.малко джин с тоник.

                              айде другата седмица да си чатим а? да видим как е статисктиката тогава а?
                              Приятно запиване И аз уважавам тази напитка за лятото и мисля да направя същото.

                              Коментар


                              • Не още, споко.

                                [quote="melon"]
                                Първоначално изпратено от boogie
                                Така е наистина. Сега е златно време да се правят пари на БФБ. С времето с качване на заплати, инфлация и стандарт, ще се вдигнат и наеми, сигурно и апартаментите, ама според мен умните ще успеят да направят пари поне за 1, ако искат:-)

                                Златното време да не стане каменна епоха

                                Коментар

                                Working...
                                X