Първоначално изпратено от bertram
Разгледай мнение
За всеки имот си има купувач. За тези, на които са им много скъпи цените ще преглътнат, че трябва да вземат имот с големи кусури, защото иначе трябва да се примирят с наема на ЦАГ. Има хора разполагащи с голям капитал, и ако са по-далновидни използват ипотеки, за да осъществяват повече проекти, така купуват, преобразяват, или направо с багера, и наново и продават, но във вид, в който е вече силно желан имот.
На масовия купувач не му се занимава с ремонти или пък строителство, сакън!
Това по естествен път изтласква от пазара копторите и имотната ни база се подобрява, а това означава и стандарта на жилищата в България, и цените ще рефлектират, защото вчера коптора се е продавал на една цена, но днес вече е нова желана за живот или бизнес сграда.
Колкото по-малко коптори остават на пазара, т.е. някой ги е взел и ги е оправил или е направил изцяло нова сграда, толкова повече ще се вдига дъното на цената на имотите като цяло, защото търсенето в читавия сегмент далеч изпреварва предлагането. Когато се подмени голяма част от имотния фонд и населението намалее още, предполагам ще има едно плато, заради отговаряне на нуждите на търсенето и насищане, но дотогава ще е дошло ново поколение и цикъла ще се завърти, а валутата няма да спре да се обезценява, т.е. само заради материалите и труда, който е необходим за построяването номиналната му цена ще си остане, а пазара ще коригира от само себе си реалната цена, Трябва да има някакъв масов глад или огромна безработица, че някой да тръгне да продава имот в паника, което даже с най-антиутопичния ИИ сценарий го няма. За разлика от други активи, които са бързо ликвидни, имота не можеш да си го сложиш в джоба или багажника, и най-големия му риск е свързан със започването на война в страната където се намира, но онзи ден гледах, ами те цените на имотите в Украйна са около тези в Пловдив. Това адекватно ли е за имотите в Пловдив с цени като в страна по време на война?
Коментар