IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

    Много е бил прав
    защото ски скокчето освен за клип на Анелия, се оказа че не става за друго

    Моля, който има линк към клипа на Анелия да го пусне, да огледаме сградата отвътре
    Aбе клипа не мога да намеря, но затова пък се сещам за какви коли се говореше, че хора от ръководството на Бенча са си купили.
    Относни сградата: навремето имах акции в Бенча и успях да разпродам на около 1,03 лв. Малко бяха. В тази връзка говорих с архитекти и строителни инженери. Още тогава, 2009-2010 вече се знаеше, че сградата е с проблеми и че климатизацията грам не е мислена. Както ти написа: старите правоъгълни сгради, които не са само стъкло и метал са си ОК. Особено ако имат и добра изолация. Енергийната им ефективност би следвало да е доста по-добра. Един пример: Полиграфическия.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от PetraV Разгледай мнение
      Веселин Генчев: Липсват достатъчно качествени офис площи - 2007 г.

      https://www.dnevnik.bg/biznes/compan...hestveni_ofis/

      8 години по-късно: Акционери искат отстраняване на ръководството на "Фонд имоти"

      https://www.capital.bg/biznes/2015/1...tvoto_na_fond/


      Много е бил прав
      защото ски скокчето освен за клип на Анелия, се оказа че не става за друго

      Моля, който има линк към клипа на Анелия да го пусне, да огледаме сградата отвътре

      Коментар


      • Веселин Генчев: Липсват достатъчно качествени офис площи - 2007 г.

        https://www.dnevnik.bg/biznes/compan...hestveni_ofis/

        8 години по-късно: Акционери искат отстраняване на ръководството на "Фонд имоти"

        https://www.capital.bg/biznes/2015/1...tvoto_na_fond/



        Коментар


        • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

          А факт ли е, че проблемите и всички тези неща се случиха по време на кризата, факт е ! ...
          С уговорката, че минали успехи не гарантират бъдещи такива да напомня, че точно по време на кризата реализираха сградата на Г.М.Димитров ( 13 000 кв.м. за 35 млн.лв - намира се съвсем близо до Тех.Парка), както и търговската част на КБЦ - на Хюндай, а по-късно и офисите на КБЦ. Последната сграда - зелените Камбани, беше с предварителен бюджет за СМР от 15 млн.за 13 200кв.м.,но се справиха с 15% по-малко - това е под 1000 лв. за кв. м. Вярно, че имаха късмет и хванаха дъното при енергия и метали. Сега цените са други, но има мегдан за корекцийка.Та, кризи е имало и ще има - след тях банки и клиенти придобиват някакъв имунитет и стават по-внимателни.Самите централни банкери са като юноши бледи - веднъж открили "облекченията" не биха се поколебали, щом се почувстват "напрегнати" , отново да посегнат към тях

          Рискове, разбира се, има. Все пак приходите от наеми са по-високи от рентите на АТЕРА, колкото и различни да са двете компании. А свободните 20 млн.на АТЕРА, вложени в ниви с рента от 50лв., биха повишили дивидента едва с около 0.7 ст. на акция. Тук е по-различно - повечко риск, но и повече възможности.Жалко само, че разводняването беше на такава цена, но вина за това има и приватизираното кафене. Иначе амбициите им за нещо голямо проличаха още при опита да купят Хилтън преди години.
          Last edited by 1984; 01.08.2018, 13:48.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

            А факт ли е, че проблемите и всички тези неща се случиха по време на кризата, факт е ! Така, че функционалността на сградата е само едно от нещата, които влияят. Другото много важно нещо е тайминга кога да се строи, защото по време на криза цените на всички активи падат. А освен, че падат и бизнесите се свиват, така че като нищо тази нова и много скъпа за този фонд сграда може да остане без наематели. Още повече, че говорим за период след няколко години. Важно е да се дават както добрите, така и лошите примери.
            прочете ли текста за Мол Парадайз

            За ски скокчето пак казвам. Не е виновна кризата, а че е идиотско. ОББ го мислеше да го вземе за централа (срещу кредита към нея), пълен боклук се оказа сградата, също го гледа най-големия телеком, пак решиха че сградата е боклук.

            ски скокчето нямаше проблем с кризата, а с идиотската архитектура. Може ли да ми посочиш една сграда, която е била завършена и е останала празна? Е дори и ски скокчето се даде , но схемата според мен е друга, но това са само мои догадки
            Last edited by mpy_yordanov; 01.08.2018, 13:43.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

              Сградата на БенчМарк на Цариградско, беше нефункционална, с голямо вътрешно общо пространство (стълбище и т. нар. Атруим, някой май е искал да копира Тръмп с неговите известни атриуми) и не беше подходяща за отдаване на няколко наематели, а само на един. Като той трябваше да отоплява това огромно вътрешно пространство, тоест скъпа поддръжка. Тя беше дори неделима, доколкото знам нямаше възможност за врати между етажите.

              Неотдаването й няма толкова общо с кризата, колкото с лошото проектиране. Изводът, добрите стари правоъгълни сгради са си върха.

              Ето вижте снимка на въпросното вътрешно пространство
              http://wikimapia.org/11172286/bg/%D0.../photo/2528709

              Сега сградата има един наемател (ЧЕЗ), който се забавлява с експлоатационните въпроси на големия въздух.

              Цитирам един сайт "Бизнес центърът е забележителен с уникалния си архитектурен дизайн - плавни извивки, вътрешен атриум, извисяващ се по цялата височина на сградата и озеленяване на покрива - подходящо за приятна и освежаваща почивка.". Реално тази сграда е с най-вход - 18 метра и най-високия атриум в БГ а може би и бог знае.

              Е този атриум, е отказал много кандидат наематели

              Пиша, защото явно бързо се забравя.

              То и Mall Парадайс стартира в кризата и собственика искаше символичен наем от 1 евро първата година, но сега се води най-добрия МОЛ, като стартира с много добър микс. Така че има варианти и в криза, стига архитектурния план да не е като на "ски скокчето", което първо беше неделимо и второ неотопляемо (или много скъпо). Скоро един приятел експерт по енергийна ефективност беше ходил в ЧЕЗ и каза, че тази сграда е безумна. "Каза най-невъзможно отопляемата сграда, всички си го говорим, ако не е ЧЕЗ да плаща, няма кой да плаща, този който го е строил е строил коледно дръвче и от ЧЕЗ го отчитат".

              Затова моля Ви, не сравнявайте "ски скокчето" с която и да е сграда в София. Това е абсурд!
              А факт ли е, че проблемите и всички тези неща се случиха по време на кризата, факт е ! Така, че функционалността на сградата е само едно от нещата, които влияят. Другото много важно нещо е тайминга кога да се строи, защото по време на криза цените на всички активи падат. А освен, че падат и бизнесите се свиват, така че като нищо тази нова и много скъпа за този фонд сграда може да остане без наематели. Още повече, че говорим за период след няколко години. Важно е да се дават както добрите, така и лошите примери.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                Точно това се случи със сградата на Бенчмарк на Цариградско по време на предишната криза и виж какво мазало станаха акциите им. Така, че точно това е най големия риск тук, да не ги хване нова криза.
                Сградата на БенчМарк на Цариградско, беше нефункционална, с голямо вътрешно общо пространство (стълбище и т. нар. Атруим, някой май е искал да копира Тръмп с неговите известни атриуми) и не беше подходяща за отдаване на няколко наематели, а само на един. Като той трябваше да отоплява това огромно вътрешно пространство, тоест скъпа поддръжка. Тя беше дори неделима, доколкото знам нямаше възможност за врати между етажите.

                Неотдаването й няма толкова общо с кризата, колкото с лошото проектиране. Изводът, добрите стари правоъгълни сгради са си върха.

                Ето вижте снимка на въпросното вътрешно пространство
                http://wikimapia.org/11172286/bg/%D0.../photo/2528709

                Сега сградата има един наемател (ЧЕЗ), който се забавлява с експлоатационните въпроси на големия въздух.

                Цитирам един сайт "Бизнес центърът е забележителен с уникалния си архитектурен дизайн - плавни извивки, вътрешен атриум, извисяващ се по цялата височина на сградата и озеленяване на покрива - подходящо за приятна и освежаваща почивка.". Реално тази сграда е с най-вход - 18 метра и най-високия атриум в БГ а може би и бог знае.

                Е този атриум, е отказал много кандидат наематели

                Пиша, защото явно бързо се забравя.

                То и Mall Парадайс стартира в кризата и собственика искаше символичен наем от 1 евро първата година, но сега се води най-добрия МОЛ, като стартира с много добър микс. Така че има варианти и в криза, стига архитектурния план да не е като на "ски скокчето", което първо беше неделимо и второ неотопляемо (или много скъпо). Скоро един приятел експерт по енергийна ефективност беше ходил в ЧЕЗ и каза, че тази сграда е безумна. "Каза най-невъзможно отопляемата сграда, всички си го говорим, ако не е ЧЕЗ да плаща, няма кой да плаща, този който го е строил е строил коледно дръвче и от ЧЕЗ го отчитат".

                Затова моля Ви, не сравнявайте "ски скокчето" с която и да е сграда в София. Това е абсурд!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                  Доколкото ми е известно ще ползват AUXIONIZE за търговете, като там се наддава на принципа зададени кретерии и най-ниска цена. Така че няма да е толкова непрозрачно строителството. За закъснения и протакания не мога да кажа дали ще има, но се надявам и да има, да са малки. Най-голямата опасност за мен е, да се случи някаква дългова криза, по време на строителството, че тогава какво ще става не знам. Но нека не бъдем толкова черногледи...
                  Точно това се случи със сградата на Бенчмарк на Цариградско по време на предишната криза и виж какво мазало станаха акциите им. Така, че точно това е най големия риск тук, да не ги хване нова криза.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                    Закъснения, протакания, далавери при строителството. Финансирането свързано с всичко това, което може да наложи продажба на активи на загуба, с което съответно ще се коригира подлежащото на разпределение за дивиденти, подобно на последните две години. Аз откакто съм акционер, пълен дивидент, без корекции за продажби на активи, не съм взел. Та така...
                    Доколкото ми е известно ще ползват AUXIONIZE за търговете, като там се наддава на принципа зададени кретерии и най-ниска цена. Така че няма да е толкова непрозрачно строителството. За закъснения и протакания не мога да кажа дали ще има, но се надявам и да има, да са малки. Най-голямата опасност за мен е, да се случи някаква дългова криза, по време на строителството, че тогава какво ще става не знам. Но нека не бъдем толкова черногледи...

                    Коментар


                    • Ако се наемат правилните фирми - опасенията отпадат - никой няма да има полза от протакане. А пък дивидентните печалби ще бъдат компенсирани от капиталови по някое време, това е ясно на всяко дете
                      Last edited by petyob; 31.07.2018, 18:31.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от LEOPARD Разгледай мнение

                        Защо те притеснява ? Моето мнение е 30 мил. от увеличението и 30 мил. кредит и сградата е готова след 2 години и половина. А през тези две години 8-9 ст, дивидент ми звучи добре. А лихвата по кредита може да се хеджира още сега.
                        Закъснения, протакания, далавери при строителството. Финансирането свързано с всичко това, което може да наложи продажба на активи на загуба, с което съответно ще се коригира подлежащото на разпределение за дивиденти, подобно на последните две години. Аз откакто съм акционер, пълен дивидент, без корекции за продажби на активи, не съм взел. Та така...
                        Мненията ми не са препоръка за търговия.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                          Точно така ги виждам нещата и аз. Притеснява ме наемането на сградата и главниците по кредитите само, което не е малко де.
                          Да, така е. Явно трябва някакъв буфер малко преди и след въвеждането в експлоатация на сградата, който може да дойде от кеша в момента + продажбата на парцела в Младост например.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от LEOPARD Разгледай мнение

                            Защо те притеснява ? Моето мнение е 30 мил. от увеличението и 30 мил. кредит и сградата е готова след 2 години и половина. А през тези две години 8-9 ст, дивидент ми звучи добре. А лихвата по кредита може да се хеджира още сега.
                            Точно така ги виждам нещата и аз. Притеснява ме наемането на сградата и главниците по кредитите само, което не е малко де.
                            Пътека се прави камък по камък!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
                              Честно казано, отдаването на сградата под наем не ме притеснява изобщо. Притеснява ме построяването ѝ.
                              Защо те притеснява ? Моето мнение е 30 мил. от увеличението и 30 мил. кредит и сградата е готова след 2 години и половина. А през тези две години 8-9 ст, дивидент ми звучи добре. А лихвата по кредита може да се хеджира още сега.

                              Коментар


                              • Честно казано, отдаването на сградата под наем не ме притеснява изобщо. Притеснява ме построяването ѝ.
                                Мненията ми не са препоръка за търговия.

                                Коментар

                                Working...
                                X