IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
    При Софарма имоти (не Софарма както пишете) директора е консервативен и иска по-бързо редуциране на дълга.

    Тук дълга вероятно ще е 20 г. или с плащане само на лихви (пефинансирана главница на по 5 г) Първо защото 2029 с парите при ликвидацията ще се погаси и второ дори с приходите от другите имоти ще могат да платят. За разлика от другите инвеститори в НИ тук не е нов строеж ново ООД...

    Трето. Площ от 35 000 кв.м. е по добре от 10 000 и че в съседство има още 35 000 и т.н е добре. Защото наемателите искат гъвкавост започвайки от 5 000 кв.. Едно е да въртиш кубче рубик с 10 000 кв. и само един основен наемател (видяхте и в Камбаните с един основен как останаха 10% незаети). Така че тук очаквам 99,99% запълняемост защото това е РАБОТИМА СГРАДА. Тоест голяма и става за пренареждане на наемател. Защото знаете, когато на един му е тясно просто напуска ....
    Само лихви точно на БРЕФ няма кой да даде, не че го няма. Не е толкова важно това.

    За втората част не съм съгласен. Две от последните големи сделки са за по 10 000 кв.м в малки сгради - Progress в Grafix срещу Мега Парк и това не е цялата сграда и Experian отиват в Space Tower от Мега Парк, цялата май ще е за тях, близо 10 000 кв.м.като те са уж 1 000 човека. Знам за друга почти готова нова средно голяма, където по 2 000 си се отдават на отделни. Това ти в място за над 200 човека. А че има още една до нея 35 000 кв.м. не е много готино, ще се цакат доста, защото предлагат едно и също. Сградата е работима, спор няма.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ivopashov Разгледай мнение

      И аз се порових малко повече, Софарма са теглили 10 годишен кредит за сградата. После са го рефинансирали пак с 10 годишен с по-ниска лихва. Не знам какви са причините да е 10 годишен, а не 20 например.

      Ако тук отидем на вариант 10 годишен кредит, 30 млн евро цифрите не са много приятни. Това са по около 300 000 Е на месец вноска, което вече предполага 25-30 000 м2 отдадени от 35 000 м2 надземни което си е бая. + имаме такси обслужване, данъци и тн + искана възвръщаемост или 100% заета сграда.

      Та финансирането и execution-a се очертават като големите въпроси тук.
      Първо всяка банка си има кредитна политика, няма как да отидеш с искане за 20 години и да си сигурен, че става. Доста е агресивно. Те ще вземат 30 млн. лв. обаче, така че няма да тежи толкова. Но да, execution-a ще е много важен.

      Коментар


      • Тук малко недоглеждане от моя страна. 30 млн лева ще е дълга, не евро както бях писал в по-предния ми пост. Или дори за 10 години ще е 150-160 000 евро на месец вноска или 13-15 000 м2 от сградата отдадени около 40%. Все 40% ще запълним. Другото отива в печалбата като се извадят поддръжка и данъци.

        Щом Софарма имоти са финансирали 2011 около 60 млн лв и после са рефинансирали 2014, кредита не трябва да е проблем. Все пак пазарът поне малко се е подобрил и това което се търси е двойно по-малко от това което Софарма имоти са теглили.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ivopashov Разгледай мнение

          И аз се порових малко повече, Софарма са теглили 10 годишен кредит за сградата. После са го рефинансирали пак с 10 годишен с по-ниска лихва. Не знам какви са причините да е 10 годишен, а не 20 например.

          Ако тук отидем на вариант 10 годишен кредит, 30 млн евро цифрите не са много приятни. Това са по около 300 000 Е на месец вноска, което вече предполага 25-30 000 м2 отдадени от 35 000 м2 надземни което си е бая. + имаме такси обслужване, данъци и тн + искана възвръщаемост или 100% заета сграда.

          Та финансирането и execution-a се очертават като големите въпроси тук.
          При Софарма имоти (не Софарма както пишете) директора е консервативен и иска по-бързо редуциране на дълга.

          Тук дълга вероятно ще е 20 г. или с плащане само на лихви (пефинансирана главница на по 5 г) Първо защото 2029 с парите при ликвидацията ще се погаси и второ дори с приходите от другите имоти ще могат да платят. За разлика от другите инвеститори в НИ тук не е нов строеж ново ООД...

          Трето. Площ от 35 000 кв.м. е по добре от 10 000 и че в съседство има още 35 000 и т.н е добре. Защото наемателите искат гъвкавост започвайки от 5 000 кв.. Едно е да въртиш кубче рубик с 10 000 кв. и само един основен наемател (видяхте и в Камбаните с един основен как останаха 10% незаети). Така че тук очаквам 99,99% запълняемост защото това е РАБОТИМА СГРАДА. Тоест голяма и става за пренареждане на наемател. Защото знаете, когато на един му е тясно просто напуска ....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение

            Гледал съм, но не съм догледал. Падежиращи през годината (и за 2017 и за следващата 2018) са 4 500 000 лв. това се вижда от разбивката на заемите. Може да предплащат, а може и банката да иска да се изплаща целия генериран кеш. Тук и аз не знам кое е.
            И аз се порових малко повече, Софарма са теглили 10 годишен кредит за сградата. После са го рефинансирали пак с 10 годишен с по-ниска лихва. Не знам какви са причините да е 10 годишен, а не 20 например.

            Ако тук отидем на вариант 10 годишен кредит, 30 млн евро цифрите не са много приятни. Това са по около 300 000 Е на месец вноска, което вече предполага 25-30 000 м2 отдадени от 35 000 м2 надземни което си е бая. + имаме такси обслужване, данъци и тн + искана възвръщаемост или 100% заета сграда.

            Та финансирането и execution-a се очертават като големите въпроси тук.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ivopashov Разгледай мнение


              Къде гледаш данни колко им е главницата (а не колко са погасили)?

              В отчета виждам, че погасяват огромни суми главница, но кое е вярно:
              * набират капитал защото имат да плащат големи главници и няма как
              * набират капитал. С него плащат главница предсрочно + главницата която така или иначе е за този период за да си намалят дълга.

              Аз клоня към 2-то без да съм сигурен.

              Защото аз ако имам кредит 1000 лв и 10 вноски по 100 и на 5-я месец се опарича и внеса 200 лв а не 100, значи че съм си погасил малко от кредита предсрочно, а не че вноската ми е била 200.
              Гледал съм, но не съм догледал. Падежиращи през годината (и за 2017 и за следващата 2018) са 4 500 000 лв. това се вижда от разбивката на заемите. Може да предплащат, а може и банката да иска да се изплаща целия генериран кеш. Тук и аз не знам кое е.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение

                Втората част на поста ти е точно на място. В първата обаче си далече. Лихвата на Софарма е 3М EURIBOR + 2%, което е супер, но главницата през 2016 и 2017 е по 3 250 000 евро. В следващите години ще е по-малко, но погасяването е агресивно.

                Къде гледаш данни колко им е главницата (а не колко са погасили)?

                В отчета виждам, че погасяват огромни суми главница, но кое е вярно:
                * набират капитал защото имат да плащат големи главници и няма как
                * набират капитал. С него плащат главница предсрочно + главницата която така или иначе е за този период за да си намалят дълга.

                Аз клоня към 2-то без да съм сигурен.

                Защото аз ако имам кредит 1000 лв и 10 вноски по 100 и на 5-я месец се опарича и внеса 200 лв а не 100, значи че съм си погасил малко от кредита предсрочно, а не че вноската ми е била 200.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ivopashov Разгледай мнение

                  Гледайки Софарма имоти, 2016 са имали дълг около 30 млн и платени лихви 1.1 млн. Айде и главница още толкова (пак от бакалските сметки). Та 2.2 млн за обслужване на дълга или под 200 000 лв на месец, но да го закръглим на около 100 000Е. Е отиваме пак на около 10 000 м2 отдадени за да се обслужва кредит от около 30 млн лв. Но и малко повече да трябват все тая. Мисля си, че сега лихвите са по-ниски от тогава когато Софарма Имоти са теглили както, че и кредитирането е по-лесно. Downside-a е покрит според мен, фалит надали ще има за това, че проекта е голям и тн.

                  Големият въпрос е ще се напълни ли сградата дотам, че да започне и новия капитал да носи пари или ще отидем на вариант същата печалба ама една камара още издадени акции на които да се разпредели? И то да носи толкова след това, че да се компенсират и 2-3 години строителство в които ще сме на варинат същите пари ама повече акции защото приходите започват след АКТ 16, а акциите са вече издадени.
                  Втората част на поста ти е точно на място. В първата обаче си далече. Лихвата на Софарма е 3М EURIBOR + 2%, което е супер, но главницата през 2016 и 2017 е по 3 250 000 евро. В следващите години ще е по-малко, но погасяването е агресивно.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение
                    Банковото финансиране на АДСИЦ с офиси за отдаване не е толкова атрактивно, може да се окаже, както при Софарма, че трябва редовно увеличаване на капитала. Сметките, че банките ще дадат кредит с 30 годишен профил (договорът ще е за по-кратко време) точна на БРЕФ, може да са малко криви.

                    Гледах дружеството, което ще прави сграда на Маркан - имат финансиране за правото на строеж и за част от строителството от ПИБ на доста висока лихва, което е обяснимо. Но имат ли пари да я завършат е малко неясно.
                    Гледайки Софарма имоти, 2016 са имали дълг около 30 млн и платени лихви 1.1 млн. Айде и главница още толкова (пак от бакалските сметки). Та 2.2 млн за обслужване на дълга или под 200 000 лв на месец, но да го закръглим на около 100 000Е. Е отиваме пак на около 10 000 м2 отдадени за да се обслужва кредит от около 30 млн лв. Но и малко повече да трябват все тая. Мисля си, че сега лихвите са по-ниски от тогава когато Софарма Имоти са теглили както, че и кредитирането е по-лесно. Downside-a е покрит според мен, фалит надали ще има за това, че проекта е голям и тн.

                    Големият въпрос е ще се напълни ли сградата дотам, че да започне и новия капитал да носи пари или ще отидем на вариант същата печалба ама една камара още издадени акции на които да се разпредели? И то да носи толкова след това, че да се компенсират и 2-3 години строителство в които ще сме на варинат същите пари ама повече акции защото приходите започват след АКТ 16, а акциите са вече издадени.

                    Коментар


                    • Банковото финансиране на АДСИЦ с офиси за отдаване не е толкова атрактивно, може да се окаже, както при Софарма, че трябва редовно увеличаване на капитала. Сметките, че банките ще дадат кредит с 30 годишен профил (договорът ще е за по-кратко време) точна на БРЕФ, може да са малко криви.

                      Гледах дружеството, което ще прави сграда на Маркан - имат финансиране за правото на строеж и за част от строителството от ПИБ на доста висока лихва, което е обяснимо. Но имат ли пари да я завършат е малко неясно.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от penman Разгледай мнение
                        nobody, явно си нямаш хабер от имоти! Но къде ще инвестираш си е твоя работа! Като човек, който от години се занимава с това, мога да ти припомня основна максима за имотите - локация, локация и пак локация! А локацията на проекта е чудесна, при добър мениджмънт няма да останат незаети площи, дори и при презасищане в офис сектора. Празни ще останат други сгради, но не и тази! Ако аз бях мажоритарен собственик не бих теглил кредит за завършването й (лихвите неминуемо ще нарастват), а ще продам "работещи" (както папагалски повтарят някои форумци) обекти - например Камбаните. Той, а дори и тези в бизнес парка може да се поопразнят от наематели при евентуално презасищане, но но не и новия проект.
                        Напълно подкрепям мнението Ви и се радвам, че най-сетне някой го изрази.

                        Освен това ще добавя още някои неща за дружеството и защо аз инвестирах отново тук.

                        Аз лично съм доволен от промяната на отношението на мениджмънта към инвеститорите - изпълниха си обещанието за намаляване таксата на МНИ ( включително и за последните две години от съществуването на АД-то ) , направиха бюлетина, който обещаха, мисля и добре защитиха интереса на акционерите при проблема с ТР. Увеличението на капитала е факт, има малко закъснение с началото на строителството, но мисля че скоро ще има добри новини.

                        Локацията е отлична, а предвид по-централното местоположение и бъдещата станция на метрото ще бъде далеч по-добра от района на ИЕЦ и БПС.
                        А гледката от високо ще е много добра ( с намигване към феновете на кулите на Софарма - и те остаряха - преди години като инвестирах там на 2.50 лв бяха акциите, а сега....)

                        Също мисля, че криза ще има в следващите 2-3 години, но сградата ще е в строеж и може да е донякъде от полза за разходите по строителство, както май стана и с Камбаните.

                        Лично за мен новината за ликвидация през 2029 беше нова и това съществено промени нагласата ми за позицията. Преди години, когато ЕЛАРГ решиха да се ликвидират купих твърде малко акции под 1 лв, а ликвидацията до къде стигна всички помним... Понякога пазарът предлага интересни възможности

                        И не на последно място чудесно е да си излязъл от една позиция над 2.20 , а при настоящите обстоятелства да влезеш отново на 1.90 лв

                        Успех на всички и малко по-позитивно мислене.

                        Без препоръки, имам акции тук отново

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                          Фондът е с ограничен срок и ще бъде ликвидиран през 2029, освен ако акционерите не решат нещо друго тогава. Но предвид този срок, който е вписан в устава, не знам дали има опция за финансиране отвъд 2029.
                          Това си го мислех и аз, но се съмнявам, че е критерии. Ако се удължи всичко е файн. Ако ли не, ще се ликвидира. Продава се сградата и се плаща кредита предсрочно.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ivopashov Разгледай мнение
                            А 20 годни защо да е агресивно като период на финансиране? Масово ипотечните кредити са за толкова.
                            Фондът е с ограничен срок и ще бъде ликвидиран през 2029, освен ако акционерите не решат нещо друго тогава. Но предвид този срок, който е вписан в устава, не знам дали има опция за финансиране отвъд 2029.
                            Мненията ми не са препоръка за търговия.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение

                              Не искам да звуча негативно, защото проектът изглежда добре, но имаме няколко разминавания. Да се продаде по средата или докато не е завършена ще е много, много трудно, ако пазарът не върви, а това е което говорим. Ако са я завършили може да има излизане, нашият пазар вече не е толкова неликвиден. Веднъж завършена рискът ще намалее.

                              Относно банковото финансиране 20 години са малко агресивни, ако са 10 тогава говорим за 19 000 кв. м. на 11 евро за обслужване на дълга. Това вече са 2/3 от площите. За да има и за акционерите говорим за почти цялата сграда.

                              Не казвам, че така ще стане. Но се усеща едно пренебрегване на реалната ситуация. Проектите в София са доста, а София до сега привличаше младите хора от цялата страна, малко или много. Сега обаче Пловдив и до някъде Варна и Бургас излизат на картата и това преселение вече е към края си според мен.
                              Ок, да я продадеш по средата на строежа сигурно е трудно. Но както казах си мисля, че кредит няма да е нещо супер трудно за тях. Имат 50% самоучастие, клас А проект и доходи и печалба от години насам. И то стабилни. Ако съм банка, не бих имал съмнение, че ще плащат. Съмнението е дали акционерите ще взимат дивидент по-скоро. Тъй че завършването за мен не е под въпрос.

                              Та казвам, че като се завърши може да се продаде част или цялата. Не ми се иска, но го има и този вариант.

                              А 20 годни защо да е агресивно като период на финансиране? Масово ипотечните кредити са за толкова. Да, това е проект за милиони а не апартамент за 50к Е, но въпреки това 20 години е по-скоро стандарт. Дори си мисля дали няма да отидат на 30 години за още по-ниска вноска, но се съмнявам.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от penman Разгледай мнение
                                nobody, явно си нямаш хабер от имоти! Но къде ще инвестираш си е твоя работа! Като човек, който от години се занимава с това, мога да ти припомня основна максима за имотите - локация, локация и пак локация! А локацията на проекта е чудесна, при добър мениджмънт няма да останат незаети площи, дори и при презасищане в офис сектора. Празни ще останат други сгради, но не и тази! Ако аз бях мажоритарен собственик не бих теглил кредит за завършването й (лихвите неминуемо ще нарастват), а ще продам "работещи" (както папагалски повтарят някои форумци) обекти - например Камбаните. Той, а дори и тези в бизнес парка може да се поопразнят от наематели при евентуално презасищане, но но не и новия проект.
                                Аз също бих продал Камбаните по принцип. Щеше да има много мнения, че са изтървали питомното за да гонят дивото и щеше да има много недоволни. По принцип никой който е гонил питомното не е спечелил, но това си е мое мнение. Иначе БРЕФ и мен вече не ме кефи много ама не виждам алтернатива. Алтернатива освен кеш. Сценариите за криза са ясни. Ако има криза, ще пада всичко без значение в коя точно акция сме инвестирали според мен. Относно пренасищането незнайно защо, но не се притеснявам толкова. Смятам че тук хората знаят какво правят. Примерно пазара на автомобили или смартфони си е пренаситен по дефоулт. Просто тези, които си знаят работата си печелят а тези, които допускат грешки не печелят много или губят. Нормални работи са това
                                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                                Коментар

                                Working...
                                X