IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • https://www.investor.bg/socialni-mre...oianno-304826/

    Facebook, която вече заяви, че ще се придържа към плана си да наеме 10 хил. инженери и продуктови служители тази година, също така ще изгради три нови „центъра“ в Атланта, Далас и Денвър, където работещите от дистанция в тези райони ще могат да се появяват понякога.

    „Това не са задължителни офиси“, коментира Зукърбърг, а по-скоро компанията иска да създаде „някакъв вид физическо пространство“, което да събира общността ѝ.

    Викате след 20-30 г щяло да дойде и у нас. Освем при офисите, същото се задава и при висшите и средните училища. Както казаха от МОН промяна, която иначе отнемала години, стана за по-малко от 2 месеца. Кой разбрал, разбрал
    Last edited by Harry Kane; 22.05.2020, 12:43.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

      Ако ще е АДСИЦ, нека е АТЕРА.
      Дружество с увеличаващи се номинално активи, които притежава, както и с плавното и постоянно увеличение на пазарните им цени.

      Имам не малко, но не препоръчвам нищо!
      Съгласен съм. Аз също имам ATERA, но я използвам по-скоро като вид депозит. Почти нулев риск - доста атрактивна за днешните времена, но и почти нулеви очаквания за капиталова. Там никой не мисли за ликвидация, а тук дружеството има обозрим хоризонт на съществуване, след който - ще видим. И аз не препоръчвам нищо
      Vanitas vanitatum...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
        Никой не казва, че няма проблем Иво. Да, проблем (или хайде не "проблем", а "тенденция") има, но той не е от днес или вчера и не е породен от вируса. В смисъл covid-19 не променя кардинално ситуацията. Просто едни хора, които и досега се опитваха да тласкат бизнеса в определена посока, сега се възползват от ситуацията и се опитват да извлекат максимално дивиденти, но мисля че е рано да се правят категорични изводи. Според мен, в окото на бурята да се правят крайни заключения е пресилено. Корабоплаването не е приключило с потъването на "Титаник", въпреки че сигурно и тогава е имало подобни мнения. Нека да видим как ще се развие ситуацията с тази пандемия. Тя още не е приключила. Да видим ще се открие ли ваксина, няма ли да се открие. Ще се случи ли (и как) прословутия "стаден" имунитет или не. Със сигурност сектора на бизнес имотите ще претърпи корекция, вероятно някои няма да оцелеят, но някои ще спечелят. Наскоро си направих труда да се върна 1-2 години назад и да прочета какво сме писали тук около и малко след увеличението на капитала. Тогава основните притеснения бяха не по отношение на това дали проекта ще бъде успешен (защото той има всички основания да е успешен - заради отличната локация, инфраструктура и т.н. все неща от първостепенно значение). Основното притеснение тогава бе дали ще успеят да го построят и то в срок и дали междувременно няма да ги удари нова дългова криза. За момента твърдят, че няма изоставане в сроковете. Най-трудното беше до кота "0". Казват, че вече се работи по петия етаж, мисли се за фасадата, за пускането на други специалности вътре в сградата... Така, че основното притеснение лека-полека отпада. Ако успеят да края на настоящата Covid-година да привлекат и втори наемател това ще е огромен успех. Подобни предварителни договори са гаранция за завършване на обекта в срок. Някой наскоро намекна, че доста ААА сгради по Цариградско стоят празни. Е нашата поне няма да е празна Шегувам се. Рискът си съществува. Продължава да стои и финансовия риск. Говорят за 20 млн.евро кредит при 2,5-3,5%, Лично аз очаквах по-малка дългова тежест, но се надявам все пак да не се отклоним прекалено много в тази посока. Тъй като създалата се ситуация кара банките да са особено бдителни, то евентуалното одобрение на подобен кредит (и условията при което е отпуснат) ще е показателно за бъдещето на проекта. В заключение (че стана голям ферман) - не подценявам рисковете, но все още ги считам за поносими и разчитам че проекта има бъдеще, а и към момента не виждам много алтернативи, поне на БФБ. Ако някой вижда - нека ги посочи.

        Нека мнението ми не се счита за препоръка за каквото и да е. Имам акции.
        Ако ще е АДСИЦ, нека е АТЕРА.
        Дружество с увеличаващи се номинално активи, които притежава, както и с плавното и постоянно увеличение на пазарните им цени.

        Имам не малко, но не препоръчвам нищо!

        Коментар


        • Никой не казва, че няма проблем Иво. Да, проблем (или хайде не "проблем", а "тенденция") има, но той не е от днес или вчера и не е породен от вируса. В смисъл covid-19 не променя кардинално ситуацията. Просто едни хора, които и досега се опитваха да тласкат бизнеса в определена посока, сега се възползват от ситуацията и се опитват да извлекат максимално дивиденти, но мисля че е рано да се правят категорични изводи. Според мен, в окото на бурята да се правят крайни заключения е пресилено. Корабоплаването не е приключило с потъването на "Титаник", въпреки че сигурно и тогава е имало подобни мнения. Нека да видим как ще се развие ситуацията с тази пандемия. Тя още не е приключила. Да видим ще се открие ли ваксина, няма ли да се открие. Ще се случи ли (и как) прословутия "стаден" имунитет или не. Със сигурност сектора на бизнес имотите ще претърпи корекция, вероятно някои няма да оцелеят, но някои ще спечелят. Наскоро си направих труда да се върна 1-2 години назад и да прочета какво сме писали тук около и малко след увеличението на капитала. Тогава основните притеснения бяха не по отношение на това дали проекта ще бъде успешен (защото той има всички основания да е успешен - заради отличната локация, инфраструктура и т.н. все неща от първостепенно значение). Основното притеснение тогава бе дали ще успеят да го построят и то в срок и дали междувременно няма да ги удари нова дългова криза. За момента твърдят, че няма изоставане в сроковете. Най-трудното беше до кота "0". Казват, че вече се работи по петия етаж, мисли се за фасадата, за пускането на други специалности вътре в сградата... Така, че основното притеснение лека-полека отпада. Ако успеят да края на настоящата Covid-година да привлекат и втори наемател това ще е огромен успех. Подобни предварителни договори са гаранция за завършване на обекта в срок. Някой наскоро намекна, че доста ААА сгради по Цариградско стоят празни. Е нашата поне няма да е празна Шегувам се. Рискът си съществува. Продължава да стои и финансовия риск. Говорят за 20 млн.евро кредит при 2,5-3,5%, Лично аз очаквах по-малка дългова тежест, но се надявам все пак да не се отклоним прекалено много в тази посока. Тъй като създалата се ситуация кара банките да са особено бдителни, то евентуалното одобрение на подобен кредит (и условията при което е отпуснат) ще е показателно за бъдещето на проекта. В заключение (че стана голям ферман) - не подценявам рисковете, но все още ги считам за поносими и разчитам че проекта има бъдеще, а и към момента не виждам много алтернативи, поне на БФБ. Ако някой вижда - нека ги посочи.

          Нека мнението ми не се счита за препоръка за каквото и да е. Имам акции.
          Vanitas vanitatum...

          Коментар


          • Точно това ще е тенденцията, качествени, висок клас, с ексти, но шернати офиси - това което е било наето от една фирма преди, ще е за две или дори повече от три фирми, където хората ще ходят в офис по желание, на ротационен принцип и ще си имат онлайн график за ходене в офис - един бюро за 3-4 души.

            Коментар


            • Погледнете нещата глобално..Колко процента от всички работещи в България могат да работят от къщи..Едва ли повече от 10-15-20процента..А по света- едва ли повече от 30процента..Рано е още за такава глобална революция, а и тя едва ли ще може да стане за 1-2 години..След 20-30 години процента може да достигне и 40-50процента..Работата в офис е и социален контакт , а той е необходим на всеки човек.. То и без това алиенацията е все по- голям проблем..

              Коментар


              • За мен тенденцията да се работи извън офис става все по-очевидна. Twitter, Shopify, Square и тн. Много е трудно да обясниш на хората как големите могат, а ти не можеш.

                Не е нужно да погребем офиса, за да има проблем с АДСИЦ-и като БРЕФ. Дори 20% да минат без офис, пак имаме проблем. В индустрия, която живее на прожекции за ръст, дори и малко клатушкане е кофти. Оценките стават други от +5-10% на -10-20%.

                Също фирмите може да не минат изцяло дистанционно, ами само да свият офиса. Например преди IT фирма с 50 човека взима офис за 80 защото не може да сменяш офис всяка година. Смяташ ръста на хората криво ляво за няколко години напред. Сега не пречи да си фирма с 50 човека и да вземеш офис за 30-40. Другите или от вкъщи (100% има хора които с удоволствие са от вкъщи) или ротация.

                Дори това ми се вижда по-голямата заплаха от изцяло дистанционни фирми. Тази схема дава много гъвкавост на фирмите докато пак имат офис за който се налага или иска. Също спестяваш половината площ като цена.

                Коментар


                • https://www.dropbox.com/s/lh1j9y5fyf...52020.mp4?dl=0

                  Коментар


                  • А бе стига с тия големи корпорации бе Хари. Епъл голяма или малка корпорация са? Щото четох, че връщат хората си в сградите. Рано е да погребваш офиса. Не може да обобщаваш какво искали големите корпорации. Искат Бил Гейтс и приятели да си пробутват облаците и приложенията, но дали ще стане решават други. След колко години ще умре офиса. След 10, 20, 50...? Не цялата реална икономика е IT. Преди covid-a имаше ли хоум офис? Имаше. Около 20% бил, а сега щял да стане 30... 40... А после? Дали тази тенденция ще е все възходяща, защото работата хоум има и много недостатъци. Да ги изброявам ли? Особено пък в сравнително малък град, като София (без да се обиждат столичани)

                    Всеки сам си преценява приятелю. Най-често от своята си камбанария, което е бедата. Моят съвет също е като на Осло. Не се предоверявай на технологиите (технологичните акции), а хвърляй по едно око и на имотите, защото технологиите днес са едни, утре са други, постоянно се измисля нещо. Историята нито е започнала, нито ще свърши с епохата на дот-кома. Прогресът си тече и след интернета ще дойде нещо ново, но какво? Никой не знае.
                    Vanitas vanitatum...

                    Коментар


                    • Май бъркаш кефа, купона, с бизнеса. Докато до вчера хубавия и с екстри офис е примамка за по-добри служители, вече такава примамка е опцията да работиш от вкъщи. Няма нужда да ти изреждам пък предимствата на работа от вкъщи, като почнеш, че печелиш по 1-2 часа на ден, и стигнем до по-чистия въздух. Но не е там работата, кое е по-добро и гот от другото, не е това аргумента. Важно е големите корпорации, каква тенденция подемат, по една или друга причина, защото това определя пазара. И в Азия, и в Америка, % хоум офис се вдига и ще вдига, дали е гот или не е без значение. А тези офиси ААА клас са за чуждите компании у нас.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Harry Kane Разгледай мнение
                        Вижте какво става не къде а в Азия, където е бъдещото на света: https://www.investor.bg/analizi/113/...iznesa-304804/
                        Най-лесния и без да мислиш разход, който може да намали една компания в момента е да намали офис площта.
                        Аз между-другото не работя в офис. Но едно време работех и беше купон. Имахме тенис на маса, джаги и други. Разбирай 4 часа играеш, и 5 часа работиш. Кеф.
                        Имаше над 100 човека и все се намираше някой друг да си е свършил работата и да се играе.

                        Нали разбираш, че това вкъщи няма кой да ти го осигури?

                        Нали разбираш, че в офиса е купон.
                        Е напоследък не.
                        Но над офиса на Уолтопия има басейн. И новата сграда на ФНИБ е до него и разбирай че в обедната почивка може да има бийч бич парти.

                        С две думи офиса е социализация (гаджета, приятели), също спорт (джаги, тенис, басейн, фитнес).

                        Вкъщи имаш ли ги тези работи.

                        Офисите трябва да стават все по кул, а шефовете все по ларж.

                        Като карам по цариградско от Кепитъл Форт излизат едни щастливи млади хора, изкарали пари, хванали се за ръка по двойки (много са гаджета).

                        Гледай на офиса като на океан с много възможности.

                        А вкъщи какво, диван, биричка, лаптоп, телевизор, деца, жена и работа денонощно, защото няма край на работното време. Няма от 9 до 18, става 24*7*365.

                        Живял съм ги и двата свята. И двата имат плюсове и минуси. Но аз не ги отричам и двата.
                        От офис се отказах, когато дойде нов шеф и махна тенис масата и джагите.
                        От Хоум офиса се отказах, когато си намерих работа на открито.

                        Сега режима ми е обърнат. Няма ваканция, няма уикенд, няма работа, няма почивка. Всичко е слято в един луд мишмаш. Не чакам отпуските като нормален човек, не се радвам на някои работи, като нормален човек.

                        Ако ми кажат, "идваш в офиса и играем тенис и джаги", ще ходя в офиса от време на време

                        И Гугъл и т.н. в техните офис знаеш че имат чудеса за персонала. Няма как да ти ги доставят вкъщи.

                        Не знам дали си работил в готин офис.

                        Поздрави
                        Last edited by oslo; 21.05.2020, 23:28.

                        Коментар


                        • Вижте какво става не къде а в Азия, където е бъдещото на света: https://www.investor.bg/analizi/113/...iznesa-304804/
                          Най-лесния и без да мислиш разход, който може да намали една компания в момента е да намали офис площта.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                            Ха ха
                            2000 г.
                            Тогава в София нямаше и една бизнес града.
                            Като ще си говорим за 20 години, тогава имотите в София бяха по 100 евро кв. м., сега са 1 000 евро.

                            Тогава Майкрософт беше 53 долара, сега е 184 долара, или три пъти ръст.
                            Тогава земеделската земя беше 50 лв. в Северна България, сега е 1500 лв., или 30 пъти

                            Нещо друго да ти отговоря за онлайна и реала?
                            В онлайн конкуренцията ги помита за дни, докато в реалния сектор има стабилност

                            При това аз не съм фен на НИ, но за такива като теб е добре да влагаш в НИ, защото от акции се фалира качествено

                            Пожелавам ти късмет в акциите, но имай едно наум.
                            Ами сам си си отговорил, че имотите за 20 г за балон в момента. Не знам за каква нестабилност говориш в онлайна, Майкрософт е най-скъпата компания в света (над 1,2 трилиона долара, всички най-скъпи компаии вече за тех сектор), почти монополист и то не регионално, за държава, а за цял свят, като фейсбук, гоогле и т.н. Едно 20-30% от хората на умствения труд ще работят от office.com, а не от Камбаните, Бизнес Центъра или Цариградско. Не трябва да се отрича очевидното. А препрадката към 2000 дотком балона я направих, за това, че е имало нещо като идея преди 20 г., която взе да става реалност чак след 15 г., и вече е тенденция чак сега, особено след Ковида, което е цели 20 г. след дотком балона, който балон се оказва, че е имал резон. Тоя път техноктратите успяха да се наложат, използвайки тоя Ковид (всеки може да си отговори пандемия или пландемия беше това), и вече няма компания, която няма да има % от хората да са само от вкъщи (Twitter, беше първата, която го заяви, и я последваха и много други големи).

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                              Ха ха
                              2000 г.
                              Тогава в София нямаше и една бизнес града.
                              Като ще си говорим за 20 години, тогава имотите в София бяха по 100 евро кв. м., сега са 1 000 евро.

                              Тогава Майкрософт беше 53 долара, сега е 184 долара, или три пъти ръст.
                              Тогава земеделската земя беше 50 лв. в Северна България, сега е 1500 лв., или 30 пъти

                              Нещо друго да ти отговоря за онлайна и реала?
                              В онлайн конкуренцията ги помита за дни, докато в реалния сектор има стабилност

                              При това аз не съм фен на НИ, но за такива като теб е добре да влагаш в НИ, защото от акции се фалира качествено

                              Пожелавам ти късмет в акциите, но имай едно наум.
                              Осло, като сравняваш абълки нека да е с ябълки, а истината поне да се доближава до това, което и другите четем и виждаме.

                              "When you combine all the splits that Microsoft has done since going public, you can see that despite its relatively modest share price, investors who were smart enough to get in on the ground floor have done quite well. For every share that a shareholder owned prior to Microsoft's first split, you would own 288 shares -- assuming that you've never made any sales along the way."

                              Искам да преценим апартаментите и офисите как ще ги разделяме.



                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Harry Kane Разгледай мнение

                                На сайта, онлайн. Да си дойдем на думата. Когато преди около 20 г. беше т.н. dotcom балона, едва ли много са вярвали, че не е било балон. Така се оказа, че не е балон и се пролича някъде към 2016 ако не се лъжа, когато Nasdaq мина нивото си от 2001, а именно около 15 г., за да стигнем до днес когато вече има Office.com където има всичко нужно за офис работа, а MSFT е най-скъпата компания на света, нищо чудно и 2-3 трилиона да стане след 2-3 г. Това е, офисите вече са онлайн.
                                Ха ха
                                2000 г.
                                Тогава в София нямаше и една бизнес града.
                                Като ще си говорим за 20 години, тогава имотите в София бяха по 100 евро кв. м., сега са 1 000 евро.

                                Тогава Майкрософт беше 53 долара, сега е 184 долара, или три пъти ръст.
                                Тогава земеделската земя беше 50 лв. в Северна България, сега е 1500 лв., или 30 пъти

                                Нещо друго да ти отговоря за онлайна и реала?
                                В онлайн конкуренцията ги помита за дни, докато в реалния сектор има стабилност

                                При това аз не съм фен на НИ, но за такива като теб е добре да влагаш в НИ, защото от акции се фалира качествено

                                Пожелавам ти късмет в акциите, но имай едно наум.
                                Last edited by oslo; 21.05.2020, 20:04.

                                Коментар

                                Working...
                                X