IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

    Тони мисля, че добре ме разбра какво имам предвид. Кредит се тегли когато има нужда от такъв, а не защото лихвите са ниски. А каква ще бъде конюнктурата на пазара и кога би бил най добрия момент с ниски лихви по кредитите, това може да не съвпадне с нуждите на дадена компания. Иначе по твоята логика ако лихвите наистина вече са тръгнали нагоре, да го бяха изтеглили по рано този кредит, че да е с по ниски лихви. При нулеви или съвсем минимални лихви е най добре нали , но това трябва да съвпада и с тайминга на инвестицията.
    Разбрах те добре. Мисля че от началото на 2018 и ние и МНИ знаят че ще им трябва банково финансиране за новия прект. Вероятно и идеята за новата инвестиция от части е продиктувана заради евтините пари в момента и шанса за доходност който виждат. Така че потребността я има и вероятно(според мен) до есента на 2019 ще чуем за сключен договор за кредит с фиксирани първите 2-3години.
    Last edited by tony1975; 08.12.2018, 18:17.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение

      Колега Здравко, ако не се лъжа щяха да опитат да договарят фиксиран период, а и статията казва че лихвите за бизнеса вече растат, а аз не съм чул ЕЦБ да покачва лихвения процент. Едно е да се договориш на 3,25% върху дадена база която може да бъде повишавана, друго е 5% върху тази база. Така мисля или греша?
      Тони мисля, че добре ме разбра какво имам предвид. Кредит се тегли когато има нужда от такъв, а не защото лихвите са ниски. А каква ще бъде конюнктурата на пазара и кога би бил най добрия момент с ниски лихви по кредитите, това може да не съвпадне с нуждите на дадена компания. Иначе по твоята логика ако лихвите наистина вече са тръгнали нагоре, да го бяха изтеглили по рано този кредит, че да е с по ниски лихви. При нулеви или съвсем минимални лихви е най добре нали , но това трябва да съвпада и с тайминга на инвестицията.

      Коментар


      • За цената на кредита има две опции - ЮРИБОР + марж от около 3% или същата схема хеджирана за лихвения риск, което ще добави около половин или един процент към маржа, но няма да има риск от промяна на ЮРИБОР.

        Коментар


        • Мисля, че лихвата може да се фиксира с лихвен суап, което рабира се си има цена. Направи ми впечатление в отчета, че разходите за следващия период се очаква да останат същите, което ме накара да се замисля дали разходите по увеличението не са капитализирани, ако някои има идея може да сподели.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

            Какво значи навреме ? Когато и да го вземат едва ли ще е с фиксирана лихва за целия период ! Така че, дори да вземат кредита на ниска лихва, тя неизбежно ще се покачи при последващо повишение на лихвите.
            Колега Здравко, ако не се лъжа щяха да опитат да договарят фиксиран период, а и статията казва че лихвите за бизнеса вече растат, а аз не съм чул ЕЦБ да покачва лихвения процент. Едно е да се договориш на 3,25% върху дадена база която може да бъде повишавана, друго е 5% върху тази база. Така мисля или греша?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
              Дано получат добри условия за кредита навреме...
              Какво значи навреме ? Когато и да го вземат едва ли ще е с фиксирана лихва за целия период ! Така че, дори да вземат кредита на ниска лихва, тя неизбежно ще се покачи при последващо повишение на лихвите.

              Коментар


              • Дано получат добри условия за кредита навреме...
                Цената на новоотпуснатите корпоративни заеми в левове,  макар и бавно, започва да пълзи нагоре. Това се вижда от последните данни на лихвената статистика на БНБ за октомври 2018-а.  За въ...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                  забавиха се с 3-4месеца, да видим от тук на сетне...
                  Като се сблъскаш с цялата процедура по това да построиш нещо, 3-4 месеца ми се вижда китка. На мен само процедурата по допускане за изработване на ПУП ми се е бавила повече от това. А това е един етап от няколко.

                  Коментар


                  • забавиха се с 3-4месеца, да видим от тук на сетне...

                    Коментар


                    • На основание чл. 17, т. 1 от Регламент (ЕС) 596/2014 г., и във връзка с подадените необходими документи за получаване на разрешение за строеж в София Тех Парк, Ви уведомяваме, за следното: На 04.12.2018 г. ФОНД ЗА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ БЪЛГАРИЯ АДСИЦ получи разрешение с номер 336/04.12.2018г., за строеж в Зона 2 от застроителния план на Научно-технологичния парк в гр.София. Съгласно издаденото разрешение Дружеството придобива правото да изгради многофункционална административнообслужваща сграда със ЗП 2 325 кв.м., РЗП –50 761.38 кв.м., включващо и подземен паркинг на две нива с РЗП 15 717 кв. м


                      Коментар


                      • Направи ми впечатление, че новата сграда е 32 000 кв. м. отдаваема площ, очаквах по-малко. Смятам разхода за лихви за нов кредит на около 1 милион на година, и 10 мил. потенциален приход от новата сграда. Харесва ми, че ще има стабилен доход от дивидент по време на строежа на новата сграда, в комбинация със сериозен потенциал за капиталов ръст. Интересно ще бъде следващите години.

                        Коментар


                        • ЗУПФ Алианц България информира ФОНД ЗА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ БЪЛГАРИЯ АДСИЦ, че е увеличило дяловото си участие в капитала на фонда от
                          4,93% до 6.31%.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ivopashov Разгледай мнение

                            Че защо пък да няма кой да даде? Ето цитат от отчета на Софарма Имоти от 2011:



                            Или 3 години само лихви. И то 2011 на двойно по-голям кредит когато кредитирането беше в ядрена зима.
                            Това е гратис за времето на строителството, а не гратис за работеща сграда.

                            Коментар


                            • Аз смятам, че едва ли има банка, която ще отпусне по-дълъг кредит от срока на съществуването на Дружеството, т.е. 2029. Не мисля, че някой банкер би поел риска да е кредитор на дружество в ликвидация, независимо от стойността на обезпечението. Така че 10 години ми се вижда абсолютния максимум, даже по-скоро бих заложил на 8-9 (когато ще продават сградата).

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение

                                Само лихви точно на БРЕФ няма кой да даде, не че го няма. Не е толкова важно това.
                                Че защо пък да няма кой да даде? Ето цитат от отчета на Софарма Имоти от 2011:

                                Инвестиционният кредит е на стойност 35 млн. евро и е сключен за срок от 10 г. Софарма имоти АДСИЦ може да ползва гратисен период от 33 месеца съгласно погасителен план.
                                Или 3 години само лихви. И то 2011 на двойно по-голям кредит когато кредитирането беше в ядрена зима.

                                Коментар

                                Working...
                                X