IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Значи къде е проблема. На пръв поглед иделана, защото няма мажо - но това е заблуда, защото се контролира от Пенсионните, а това е най-лошият контрол възможен. После, беше ли тази компания сочена за фаворит за инвестиции и растеж за 2020? Беше, отворете класацията от Януари.
    Разбирате ли сега къде е проблема, когато се тръгне със свръх очакаквания, когато почне да се говори, че ПЕ било 2, че дивидента е много сочен и така ще е до безкрай, че било много растежно и така ще е докрая на света.
    Сега тази криза просто връща компания и оценката и в нормално русло, на рисков бизнес с адекватна за БФБ оценка, а не балоняк.
    Лошото е, че се оказва позиционирана в биснес който рестеше над 200 г. - оттогава се строят мегаполиси и офиси, а сега може да се окаже, че ще се ходи в друго направление, селски къщи, хоим одифи и т.н. гледате какво става по селата.
    Така че мислете. Лошото е, че има още за рязане тук доста докато стане по БФБ стандарт.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Maslarov Разгледай мнение
      Като чета в темата оставам с впечатлението, че до 2029г ще сме в ковид-криза.
      ако слушаме препоръките на здравния министър, и си седим у къщи, може и след това. Ако се заразяваме по 100 човека на ден кога ще стигнем заветните 70% преболедували, както казват специалистите ?

      Коментар


      • А според мен времето е подходящо за допълване. Гледахме сградата на 9 евра до околовръстното преди година. Тогава ни искаха 12.50 наем + 2.50 режийни. Строяха я някакви странни субекти, чиито мускули бяха многократно повече от акъла. Сградата имаше (по него време на плоча) по 2+2 тоалетни на етаж, което значи, че вероятно я предлагат и с автомат за раздаване на номерца за чакащите. Подходите към нея , както и паркоместата бяха доста ограничени. Защо го говоря всичко това... Затова защото кризата си е криза, всички ще страдат, но качествените сгради ще са пълни (или поне доста по-пълни), за разлика от некачествените, които с месеци и години ще стоят празни. Вторият важен момент е, все пак къде да се инвестира ? Хубаво е, че се развихря истерия, това със сигурност ще доведе до доста подценени активи.
        Мнението ми не е препоръка към никого и за нищо. За повече - чл. 37 от конституцията

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

          Това бе идеята на поста ми - да се чуят различни мнения. Оценката на Тех-парка съм я сметнал така - общо РЗП - 50 000 м2. От него вадя 10 000, тъй като 15 хм2 са подземни паркинги, които обаче също имат някаква стойност, та ги смятам на 1/3. Така се получават 40 000 м2 по 1000 евро на м2. За мен тази оценка е доста подценена, особено за завършена сграда с акт 16, калас 3а и чиито прозорци правят ток. Това последното не знам колко е ефективно, но мен поне ме впечатлява. Точно там се строи някакъв блок и има доста реклами, че продават на зелено. Убеден съм, че както е на зелено, цени от под 1400 евро няма да поискат.
          Относно дивидента - залагам 6 ст. защото ще има период в който ще се плащат лихви по новия кредит, а може да няма запълняемост. Отделно МНИ ще си вдигне таксата заради повечето активи от новия кредит. Също песимистичен вариант, но не го изключвам.

          Поздрави и успех!
          така като гледам - х2 да умножим твойта оценка за стойността след 2 години

          Коментар


          • Като чета в темата оставам с впечатлението, че до 2029г ще сме в ковид-криза.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

              Едно от редките мнения в темата с вкарана мисъл в него.

              Тех-парк не съм правил труд да смятам, не мога много да коментирам, но ми се струва висока оценката за кризисна.
              Това бе идеята на поста ми - да се чуят различни мнения. Оценката на Тех-парка съм я сметнал така - общо РЗП - 50 000 м2. От него вадя 10 000, тъй като 15 хм2 са подземни паркинги, които обаче също имат някаква стойност, та ги смятам на 1/3. Така се получават 40 000 м2 по 1000 евро на м2. За мен тази оценка е доста подценена, особено за завършена сграда с акт 16, калас 3а и чиито прозорци правят ток. Това последното не знам колко е ефективно, но мен поне ме впечатлява. Точно там се строи някакъв блок и има доста реклами, че продават на зелено. Убеден съм, че както е на зелено, цени от под 1400 евро няма да поискат.
              Относно дивидента - залагам 6 ст. защото ще има период в който ще се плащат лихви по новия кредит, а може да няма запълняемост. Отделно МНИ ще си вдигне таксата заради повечето активи от новия кредит. Също песимистичен вариант, но не го изключвам.

              Поздрави и успех!
              Пътека се прави камък по камък!

              Коментар


              • И на 7 евро да паднат наемите ще има около 50 хил. кв. м. офиси или потенциални 4.2 мил. евро приходи, с Бриколажите стават около 10 мил. лв.
                При 60 % дивидент от приходите всичко е ок.


                Благодаря и аз за мненията!

                Коментар


                • Хубави последни мнения, благодаря!
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                    Така, направих няколко хамалски сметки на по чашка / това ми е любимото /. Ето как виждам аз нещата тук:

                    Общ дълг при завършен проект Тех-парк /стар+нов/ - 50 млн. лева.

                    Активи, намалени с доста и по мое мнение реални при сериозна криза:

                    Тех-парк - 80 млн
                    Бриколажите /2 броя/ - 15 млн
                    Бизнес парк - 10 млн
                    Камбаните - 15 млн
                    всичко останало - 5 млн

                    Това за мен е някакъв кошмарен сценарий, но все пак реалистичен. При това положение се получава цена на акция при ликвидация 2029 и със закръгляне - 2,20 лв.

                    Дотогава, дивидентите ги смятам на 50% от последния /предвид крайно сложното им предвиждане./, тоест 6 ст. Според мен при дивидент 6 ст., цената на акция би паднала до малко повече от 1 лев докато не се започне процедура по закриване.

                    Знам, че всички ще кажете колко са просташки и елементарни тези сметки, но моля да проявите уважение. Все пак съм се постарал колкото мога да смятам, написал съм ви го, а ваше право е дали да го приемете или не. Бих искал някой с по-добри сметки да си направи труда и да ги опише също и да ме опровергае.

                    П.П. Розови сценарии няма да пиша, че очевидно не се приемат добре тези дни
                    Около Бизнес парка и Камбаните така се е уплътнило от офиси, че тези оценки може и високи да дойдат.
                    Вчера минах оттам , вечерта. Има една сграда, на чиято фасада стои огромен надпис 9Е/кв м. Сградата светеше и ясно се виждаше че е абсолютно празна.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                      Тех-парк - 80 млн
                      Бриколажите /2 броя/ - 15 млн
                      Бизнес парк - 10 млн
                      Камбаните - 15 млн
                      всичко останало - 5 млн

                      Това за мен е някакъв кошмарен сценарий, но все пак реалистичен. При това положение се получава цена на акция при ликвидация 2029 и със закръгляне - 2,20 лв.

                      Дотогава, дивидентите ги смятам на 50% от последния /предвид крайно сложното им предвиждане./, тоест 6 ст. Според мен при дивидент 6 ст., цената на акция би паднала до малко повече от 1 лев докато не се започне процедура по закриване.
                      Едно от редките мнения в темата с вкарана мисъл в него.

                      Тех-парк не съм правил труд да смятам, не мога много да коментирам, но ми се струва висока оценката за кризисна. Бриколажите е ценна локацията - земята, преди време около 20 млн ми казваха само за Варна, но това оптимистичен вариант, да сложим песимистично за двата 22, Бизнес парк, Камбани и т.н. 20% над твоята оценка.

                      НО това са песимистични цифри по сегашни кризисни цени, изобщо не може да се говори за 2029 г. и да се твърди, че цените след 9 г. ще са същите, че новата сграда ще е празна още 9 г. и дивидента ще е 6 ст., понеже видиш ли, стои един празен паметник близо десетилетие.

                      За 2020 дивидента ще е пак около 12, в рамките на година до пуска, все някаква заетост ще измислят на тази върховна тъпотия в Тех-парка и колкото и да ни се иска, цена от 1 лв. няма да има, но и вероятно още не сме видели дъното.
                      Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                      Коментар


                      • Така, направих няколко хамалски сметки на по чашка / това ми е любимото /. Ето как виждам аз нещата тук:

                        Общ дълг при завършен проект Тех-парк /стар+нов/ - 50 млн. лева.

                        Активи, намалени с доста и по мое мнение реални при сериозна криза:

                        Тех-парк - 80 млн
                        Бриколажите /2 броя/ - 15 млн
                        Бизнес парк - 10 млн
                        Камбаните - 15 млн
                        всичко останало - 5 млн

                        Това за мен е някакъв кошмарен сценарий, но все пак реалистичен. При това положение се получава цена на акция при ликвидация 2029 и със закръгляне - 2,20 лв.

                        Дотогава, дивидентите ги смятам на 50% от последния /предвид крайно сложното им предвиждане./, тоест 6 ст. Според мен при дивидент 6 ст., цената на акция би паднала до малко повече от 1 лев докато не се започне процедура по закриване.

                        Знам, че всички ще кажете колко са просташки и елементарни тези сметки, но моля да проявите уважение. Все пак съм се постарал колкото мога да смятам, написал съм ви го, а ваше право е дали да го приемете или не. Бих искал някой с по-добри сметки да си направи труда и да ги опише също и да ме опровергае.

                        П.П. Розови сценарии няма да пиша, че очевидно не се приемат добре тези дни
                        Last edited by 15%; 28.10.2020, 20:13.
                        Пътека се прави камък по камък!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение

                          Виж сега моето момче. Не съм някоя мишка с портфейл от 20 бона за да ми е всичко по борсите. Не си държа всички дини в една кошница. Винаги поддържм добро количество кеш. В живота изкачат най-различни възможности за инвестиции и е хубаво човек да поддържа наличност. Инвестиции се правят и в реалния живот, не само виртуално. А в частният бизнес е хубаво да имаш ликвидност. А пък на умрялото БФБ не бих вкарал повече от 1% от това, което притежавам.
                          5 бона?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение

                            E нищо де, хората говорят за лебедите на Талеб, така както цитират Дънинг-Крюгер. В такива времена живеем.
                            Дънинг Крюгер е навсякъде, а черните лебеди са редки

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Агресивен бик Разгледай мнение

                              И ти си ми ясен щом ще си държиш парите в банка точно в тези времена.
                              Виж сега моето момче. Не съм някоя мишка с портфейл от 20 бона за да ми е всичко по борсите. Не си държа всички дини в една кошница. Винаги поддържм добро количество кеш. В живота изкачат най-различни възможности за инвестиции и е хубаво човек да поддържа наличност. Инвестиции се правят и в реалния живот, не само виртуално. А в частният бизнес е хубаво да имаш ликвидност. А пък на умрялото БФБ не бих вкарал повече от 1% от това, което притежавам.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                                Но е черен лебед, самия Талеб много се нерви когато казват, че ковид е черен лебед. Пандемиите са нещо предвидимо. И това че ще се случат и последващото им развитие. Сигурно от 50 години дори има математически формули за описването им. Това че хората не се съобразяват с това е проблем на техните способности, не на това че е непредсказуемо
                                E нищо де, хората говорят за лебедите на Талеб, така както цитират Дънинг-Крюгер. В такива времена живеем.

                                Коментар

                                Working...
                                X