IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ето и малко инфо от Капитал - не че не си ги знаем тези неща, ама да си ги има И ще помоля, който ходи на УС във вторник, да задае въпросите за запълняеността на нашите сгради, не само Синерджи, и защо е толкова под пазара? Аз няма да съм наличен, че ще съм у Францата тогава, та ще съм благодарен, ако ми драснете лично с инфото




    "Очакваме, че с повишаване на лихвите, за което в България засега има само индикации, доходността ще отиде нагоре. Ако лихвата се вдигне с процент, доходността ще се увеличи с около половин процент", прогнозира Явор Костов.
    През изминалата година доходността в повечето сегменти се задържа на постигнатите нива. Единствено при индустриалните имоти спада леко и е под тази на ритейл и на офис площите, което не е типично за пазара.


    Фактор за това е, че "местните инвеститори, които нямат нужда от кеш, изтеглиха активите си от пазара. Смятат, че ако ги задържат за две години, това ще им носи доходност, ще спаси парите им от инфлация и те ще имат по-висока стойност през следващия цикъл", както казва Явор Костов.
    "На теория доходността при клас А офис сградите в София е приблизително 7.5% на годишна база, но реално малко собственици продават при такива условия. Цените на пазара са в подем и повечето от тях или не желаят да продават, или биха го направили на висока цена, което означава ниска доходност за купувача. Голяма част от собствениците не са склонни на продажба и поради липсата на инвестиционни алтернативи, или казано популярно - защото няма къде да вложат парите, които ще получат от продажбата, а при високата инфлация свободните средства се обезценяват", казва Иван Пармаков.
    Той разказва и че някои собственици на офис сгради, повлияни от нагорещения жилищен пазар, оценяват активите си на база на цените на жилища в района, като добавят и премия заради по-високите строителни разходи при офисите. "Личното ми мнение е, че двата актива не следва да се обвързват, защото търсенето на жилищни имоти за покупка нарасна с по-висок темп отколкото търсенето на офис площи. От друга страна, повишените цени на строителни материали ще повлияят на продажните цени и на двата сегмента", смята той.
    Офиси за собствено ползване

    Една от основните тенденции при офисите е да се купува за лично ползване. Примери за това са сделките на Nexo, ЕGT, Pragmatic Play, PSI Pharma


    "Наблюдаваме тази тенденция от миналата година, но прелива и през тази. Основните причини са поне две - така компаниите получават сигурност за офис пространството си, а и бизнесите "паркират" наличната си ликвидност", казва Явор Костов.
    "Тенденцията, която сякаш се установи след покупката на Park Lane Office Center от SAP през 2021, е, че все повече компании имат интерес да закупят офисите си, вместо да наемат. И активността на офис пазара през 2022 г. е доминирана от покупки на компании ползватели. Тълкуваме това като белег, че офисът ще продължи да бъде устойчив партньор на бизнеса и несигурността, породена от пандемията, е напът да остане в миналото.
    Станахме свидетели на 8-9 продажби на офис сгради (някои от тях частично). Общият обем продадени площи не е внушителен (средният размер на сделките е 10 000 кв.м), но със сигурност можем да кажем, че сделките са повече на брой в сравнение с предходните две години", казва Иван Пармаков.
    Очакванията

    "Догодина очакваме на пазара да излязат активи, чиито собственици по някаква причина са под стрес в основния си бизнес - криза на пазара на крайната им продукция, прекалено голям кредит в условията на повишаващи се лихви и др., и които да продават активи, които не са им основни. Ако тези активи са по-големи, не е изключено да привлекат и чуждестранни инвеститори. Местните инвеститори също са активни и изчакват на пазара интересни сделки. Факт е, че веднъж придобили активите, често ги развиват по-добре от международните инвеститори, защото по-добре познават местната среда", казва Явор Костов.


    "Специално за офисния сегмент очакваме, че инвестиционната активност и през 2023 г. ще бъде доминирана от компании ползватели, които желаят да притежават офиса си, вместо да наемат, както и от местни инвеститори, които търсят инвестиции с добавена стойност", казва Иван Пармаков. По негова оценка 2022 г. дава предпоставки за умерен оптимизъм за пазара в София. На него освен покупките и пазарът за наем на офис площи също отбеляза висока активност - над 150 000 кв.м новонаети площи по първоначални данни на Avalant. "В контекста на инвестициите това означава повече отдадени офис проекти, които биха представлявали потенциален интерес за инвеститори, търсещи подходящ продукт с доходност", казва Пармаков.



    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
      За да удогиш на джендърите ще разсърдиш феминистките....как така ще дискриминираш жена ти като я слагаш под №2?!?!? ..... ЗакъсА го човек...
      Сори за офтопика
      праФ си, аз трябва да съм родител 2
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
        ......пък и с родител 2 (нали така е модерно вече да се казва) ....
        За да удогиш на джендърите ще разсърдиш феминистките....как така ще дискриминираш жена ти като я слагаш под №2?!?!? ..... ЗакъсА го човек...
        Сори за офтопика
        Life won't wait for you.

        Коментар


        • За който е пропуснал да прочете (и специално за вай велю) - добър анализ на Инвестора за пазара на бизнес имоти и в частност на офис площи, поздравления за което. Тук си се знаем и няма какво да драскаме допълнително - да сме здрави, другото е въпрос на време. Видях, че някой е съборил цената до 2 лева в последния ден на търговия - поздравления и за него, тъкмо ще е по-лесно да се смята доходност и ръст тази година. Успех, колеги, вече съм се заредил следпразнично вляво и си чакам, не бързам за никъде, ще сложа още някой лев тук за децата, че посъбраха кинти от сурвакането, пък и с родител 2 (нали така е модерно вече да се казва) додадохме по някое левче
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Yori Разгледай мнение

            По-лесно е да разкодираш немската Енигма, отколкото Инта

            това му е новогодишното пожелание

            с две думи- някога груев ще стане (мулти) мелионер от тази позиция, а догодина по това време софикса ще е над 770

            Честита Нова година на всички
            Благодаря за отговора.

            Да но да е така.

            И за Софикса и за г-н Грую.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от earth1225 Разгледай мнение

              Честита нова година на всички.
              Да е здрава и успешна.

              Тъй като следя темата за ФНИБ, може ли разкодиране какво е написал inta53.

              Благодаря предавиртелно
              По-лесно е да разкодираш немската Енигма, отколкото Инта

              това му е новогодишното пожелание

              с две думи- някога груев ще стане (мулти) мелионер от тази позиция, а догодина по това време софикса ще е над 770

              Честита Нова година на всички

              Коментар


              • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение


                M; подценяваш гооо, - той бичи хонурари, а тука "съчки събира" за дечиня и се нада Дървета да сече...
                Друг "бъгтисал сбирач" ще да е, ма то всичко си има край - и търпилото!

                Та тази и видяхме и отчетохме +, макар Хиндексът и да е забил носа;- Бинберекет ще речем ииии;-
                До Година, общо да 1+1/3роим барем от тази, до Амина!!!- ще рече от къде 598>иде над 770 !!!
                Честита нова година на всички.
                Да е здрава и успешна.

                Тъй като следя темата за ФНИБ, може ли разкодиране какво е написал inta53.

                Благодаря предавиртелно

                Коментар


                • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                  Честито рождество на всички!
                  присъединявам се към Инта, с пожелания за здраве и успех!
                  ​​​​​​
                  Ps, a някой днес кеширва тук, да не би да е Груйката!?

                  M; подценяваш гооо, - той бичи хонурари, а тука "съчки събира" за дечиня и се нада Дървета да сече...
                  Друг "бъгтисал сбирач" ще да е, ма то всичко си има край - и търпилото!

                  Та тази и видяхме и отчетохме +, макар Хиндексът и да е забил носа;- Бинберекет ще речем ииии;-
                  До Година, общо да 1+1/3роим барем от тази, до Амина!!!- ще рече от къде 598>иде над 770 !!!

                  Коментар


                  • Честито рождество на всички!
                    присъединявам се към Инта, с пожелания за здраве и успех!
                    ​​​​​​
                    Ps, a някой днес кеширва тук, да не би да е Груйката!?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение
                      Еконлав, що го дразниш. Сега пак ще ни изпише тонове субективна тесногръда информация. Аз имам тук, но съм по-скоро реалист с нотки на песимизъм. Държа, защото съм си взел голяма част от парите през дивиденти.

                      Честита Коледа Здраве Успехи и Късмет за форумните участници!

                      А на Груйче това си му е работата-професия, - банков служител оценител на НИ, дължината на изписаните чаршафи,- повишават не само оценките на ипотекираните имоти към банката, а и заработката..., но да не налазваме професионалиста, да го оставим на спокойствие да си върши работата

                      Коментар


                      • Еконлав, що го дразниш. Сега пак ще ни изпише тонове субективна тесногръда информация. Аз имам тук, но съм по-скоро реалист с нотки на песимизъм. Държа, защото съм си взел голяма част от парите през дивиденти.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                          Байвалю, с много неща около Синерджи си тотално незапозната, затова е хубаво, като влезеш в темата да речеш - пичове, нямам идея каква е ситуацията тук, мое ли да ме осветлите що така, а не да ръсиш като троловете само - акцията е джънк, щото Грую се наби тук, а той клошар и т.н.

                          Конкретно:
                          - не си вадят акт 16, щото няма много смисъл да го правят, а и не са отдали съответните етажи. Когато ги отдадат, ще го извадят за нула време. За етажите, които са отдадени, и за общите помещения има акт 16, както му е редът
                          - Синерджи е уникална сград с ЛЕЕД сертификати и прочие, отделно е толкова еко и зелена, че сама си произвежда тока (имаме най-големият слънчев панел върху офис сграда в България)
                          - Всичко ни излезе около 700 евро на квадрат върху цялото РЗП - виж за колко може да се построи подобна сграда в момента
                          - мястото е супер топ, но трябва да познаваш и района - завчера буквално поприключи съдебната сага и напролет почване. Не след 5, а след 4 години (в края на 2026) ще имаме метро с директен вход в сградата - добре ли е? Отделно вече е готова новата улица "Северна" и подходът към сградата е супер. Самият Тех парк пък е уникален и много по-добро място от насрания Бизнес парк, при това съвсем близо до центъра
                          - парцелът на Бриколаж пък е ултра топ - 15 декара директно на спирка на метрото, при това на най-големия булевард в София и с връзки с него и в двете посоки. просто уникален парцел. Може да се строи до 75 метра височина, ако си бутнеш където трябва и КИНТ-а му е добър. Подобен в Хладилника, само че с много по-кофти положение и само 5 декара се продаде за 22 милки - как е, можеш ли да смяташ

                          И сега що не вървят нещата:
                          - ми щото МНИ не са по отдаването, явно са много слаби в това и/или не ги вълнува особено, щото вече продадоха Бриколажа във Варна (за добри пари, почти на пика) и кинтите за тази години си ги взеха, не им се напъва особено
                          - щото искат по 15 евромарки на квадрат и това си е доста все още за пазара, отделно търсят дългосрочни договори
                          - щото все пак метро все още няма и самият район не е съвсем урбанизиран, а е ъндър канстръкшън

                          та събирайки горното, следва да ти светне ламБата какво имаме тук и къде ще е цената през 2027, дори и да няма ликвидация през 2029 (а такава ще има, поне засега няма други индикации). Ако зависи от мен, махам всичко без Бриколажа и Синерджи, покривам кредитите и давам хубав дивидент с остатъка, като се фокусирам само върху тези двете неща. Ама не зависи от мен. А 2023 чука на вратата и в договора с Пощенска има една клауза, че 120% от вноската следва да е покрита с приходи от наеми от Синерджи, което значи около 55% заетост. Та развръзката е близо и дано 2023 да е нашата година.

                          Успех, колеги, много топли и светли празници ви пожелавам, а 2023 да е най-успешната ни година досега, щото как беше лафът - който разбира, брефче избира !
                          Чакай 2026г., там до тогава могат да се изпляскат офиси за 300 хил. РЗП в радиус от 1 км, вашата сграда ще е вече стара, а както знаем наемателите в България се движат от старите към новите. Да не си мислиш, че сте защитени от конкуренция, да не мислиш, че другите не си бавят проектите и не чакат метрото. Веднага мога да ти покажа 3-4 парцела дето точно това чакат. Вие сега без значителна конкуренция до вас не може да я напълните при година с малко нови проекти с разрешение за ползване. Сега ако тръгнете да подписвате 5/6/7 годишни договори, изтичането на договорите ще ви съвпадне с маркетирането на сградата за продажба и наемателите ще изчезнат в посока новите сгради. Ти казваш, искат да подпишат на 15 евро на кв.м., сметни ефективния наем от неподписване колко ще е за 5 или 10 годишен период. Ако бяха подписали на 12 или 13 евро миналата година всичко, сега от индексирането на наема можеше и да е стигнал 15 евро. За една година да отдадеш 1 ресторант и 600 кв.м., общо 1,000 кв.м. е смях. Стоиш и даваш пример за парцел само с една сделка, тъй като само за нея си прочел в капитал и си правиш сметки за целия пазар.
                          Last edited by Econlav; 24.12.2022, 21:19.

                          Коментар


                          • Груйката не мога да го оборя, но да не забравяме, че е адвокат и обратната теза - за 1/3 от цената, пак би добре я развил и няма да мога да го оборя ... хайде топла и весела Коледа!

                            Коментар


                            • Груев, здравейте,

                              Спор няма по стойността на активите.
                              Един въпрос: какви са гананциите, че те ще се продадат на пазарни стойности в бъдещето? Какви са практиките и как се гарантира интереса на акционерите (които са доста фрагментирани и реално трудно ще окажат влияние)? Може ли интереса на мениджмънта да бъде 'наклонен'/'склонен' при продажби в друга посака ? Коментирано ли е някога от управлението и залегнало ли е черно-на-бяло.

                              Има ли теоретичен сценарии за смяна на упр. дружество ?

                              Коментар


                              • Байвалю, с много неща около Синерджи си тотално незапозната, затова е хубаво, като влезеш в темата да речеш - пичове, нямам идея каква е ситуацията тук, мое ли да ме осветлите що така, а не да ръсиш като троловете само - акцията е джънк, щото Грую се наби тук, а той клошар и т.н.

                                Конкретно:
                                - не си вадят акт 16, щото няма много смисъл да го правят, а и не са отдали съответните етажи. Когато ги отдадат, ще го извадят за нула време. За етажите, които са отдадени, и за общите помещения има акт 16, както му е редът
                                - Синерджи е уникална сград с ЛЕЕД сертификати и прочие, отделно е толкова еко и зелена, че сама си произвежда тока (имаме най-големият слънчев панел върху офис сграда в България)
                                - Всичко ни излезе около 700 евро на квадрат върху цялото РЗП - виж за колко може да се построи подобна сграда в момента
                                - мястото е супер топ, но трябва да познаваш и района - завчера буквално поприключи съдебната сага и напролет почване. Не след 5, а след 4 години (в края на 2026) ще имаме метро с директен вход в сградата - добре ли е? Отделно вече е готова новата улица "Северна" и подходът към сградата е супер. Самият Тех парк пък е уникален и много по-добро място от насрания Бизнес парк, при това съвсем близо до центъра
                                - парцелът на Бриколаж пък е ултра топ - 15 декара директно на спирка на метрото, при това на най-големия булевард в София и с връзки с него и в двете посоки. просто уникален парцел. Може да се строи до 75 метра височина, ако си бутнеш където трябва и КИНТ-а му е добър. Подобен в Хладилника, само че с много по-кофти положение и само 5 декара се продаде за 22 милки - как е, можеш ли да смяташ

                                И сега що не вървят нещата:
                                - ми щото МНИ не са по отдаването, явно са много слаби в това и/или не ги вълнува особено, щото вече продадоха Бриколажа във Варна (за добри пари, почти на пика) и кинтите за тази години си ги взеха, не им се напъва особено
                                - щото искат по 15 евромарки на квадрат и това си е доста все още за пазара, отделно търсят дългосрочни договори
                                - щото все пак метро все още няма и самият район не е съвсем урбанизиран, а е ъндър канстръкшън

                                та събирайки горното, следва да ти светне ламБата какво имаме тук и къде ще е цената през 2027, дори и да няма ликвидация през 2029 (а такава ще има, поне засега няма други индикации). Ако зависи от мен, махам всичко без Бриколажа и Синерджи, покривам кредитите и давам хубав дивидент с остатъка, като се фокусирам само върху тези двете неща. Ама не зависи от мен. А 2023 чука на вратата и в договора с Пощенска има една клауза, че 120% от вноската следва да е покрита с приходи от наеми от Синерджи, което значи около 55% заетост. Та развръзката е близо и дано 2023 да е нашата година.

                                Успех, колеги, много топли и светли празници ви пожелавам, а 2023 да е най-успешната ни година досега, щото как беше лафът - който разбира, брефче избира !
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X