IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Индивидуално инвестиране в земеделска земя

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение
    Земята в Бг е изключително подценена.
    Няма такова нещо.Беше подценена на 400лв,когато изкупиха всичко.
    Оборите,така наречените НИ, са напомпени до краен предел и оттам погрешно сравняваш.
    Last edited by petrg5s; 12.04.2023, 06:20.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
      Изобщо не е така, както казваш.
      Има много места в България, където земята нито се търси, нито се обработва, нито може да се продаде.
      Например, наклонените терени в Предбалкана, които се обработваха от нашите баби и дядовци до към 2000 г. Земята е раздробена и непродаваема.
      Същото се отнася за горите, обект на бракониери и за малки парцели, които са непродаваеми и не могат да се обработват с машини.
      Има земи, които пустеят и не се обработват от 20-30г и постепенно се превърщат в гора,
      Май и двамата сме прави, ама ти си по-прав
      Не споря, че има много земи дето са "на баир лозе".
      Изказах мнение, че има поне 400 (*2 - *3) землища, в които има смисъл да се търси и купува земя.
      Нека са 1000 ставащи, срещу 3+ пъти повече не ставащи.
      Ама то нали това е целта на инвестирането.
      Да се отдели зърното от плявата
      Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

        Изобщо не е така, както казваш.

        Има много места в България, където земята нито се търси, нито се обработва, нито може да се продаде.

        Например, наклонените терени в Предбалкана, които се обработваха от нашите баби и дядовци до към 2000 г. Земята е раздробена и непродаваема.

        Същото се отнася за горите, обект на бракониери и за малки парцели, които са непродаваеми и не могат да се обработват с машини.


        Има земи, които пустеят и не се обработват от 20-30г и постепенно се превърщат в гора,
        Когато не стават за една (обработка, цел и т.н.по избор) нещата (и земята, в т.ч.) може да са добри за друга цел, а инвестицията не е задължително, някой друг да ти я работи и само да си рентиерстваш. Затова, дори и да е земеделска тази земя, може да си заслужава вниманието и, при добро, многовекторно обмисляне, да си е жив късмет.

        Така мисля.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 77 Разгледай мнение
          Бате Пешо (power grid) дава най-ценните съвети.
          Ще го допълня.
          В България работят 800+ земеделски кооперации. Около половината от тях се справят много добре. Над 100 работят прекрасно.
          Кооперациите са трън в очите на повечето арендатори. Създават им реална конкуренция при рентите и не допускат местно картелиране между арендаторите, за да се подтискат рентите. Примерно случая с Г-8.
          Извод.
          Има поне 400 села (землища), където има смисъл да се купува земеделска земя с инвестиционна цел.
          Аз бих умножил x2, дори x3 землищата, в които е удачно да се търси земя.
          Защо ли?
          Защото големите кооперации обработват земи в няколко землища - 5 -10-15+.
          Съседните на основната им локация землища почти винаги представляват интерес за тях и те правят опити за териториална експанзия.
          Да търсиш земя в такива периферни землища е дори по-удачен вариант. Цените на земята там са обикновено 5-10% по-ниски. Може да правиш и успешен рентен арбитраж. Така печелиш двойно.
          Тук малко хора разбират какво означава да правиш рентен арбитраж.
          Простичко казано, по аналогия с инвестирането в бетонни недвижимости.
          Купуваш апартамент в Перник, но го отдаваш почти на Софиски наем. Найс.
          С този подход 4-5% доходност са реални.
          ПП. Там където има силни кооперации пипалата на октопода (и сродните му) са меки.
          Също така има и много арендатори, които са много коректни и изплащат възможно най-високи ренти.
          Изобщо не е така, както казваш.

          Има много места в България, където земята нито се търси, нито се обработва, нито може да се продаде.

          Например, наклонените терени в Предбалкана, които се обработваха от нашите баби и дядовци до към 2000 г. Земята е раздробена и непродаваема.

          Същото се отнася за горите, обект на бракониери и за малки парцели, които са непродаваеми и не могат да се обработват с машини.


          Има земи, които пустеят и не се обработват от 20-30г и постепенно се превърщат в гора,

          Коментар


          • Първоначално изпратено от МалъкСечко Разгледай мнение
            Получава се цена 1427 лева декара, доста по-ниска от цените в българската Добруджа, където доскоро твърдо бяха 5000лв. декара, гледам че сега леко са тръгнали надолу.
            5лв/м2
            вие балатум ли купувате?
            Дори и той е по-скъп.
            Земята в Бг е изключително подценена.

            Коментар


            • Buy land. They don't make it anymore.
              Mark Twain

              Коментар


              • Датски инвеститори от Romania Farm Invest купиха ферма от 1370 хектара в Румъния за 10 млн. евро чрез една от фирмите си, регистрирани тук – JD Agro Cocora.

                https://www.romania-insider.com/dani...quisition-2023

                „Инвестицията, направена във фермата в района на Констанца, ни доближава една стъпка по-близо до поставените цели за укрепване на нашето присъствие на местно ниво. По този начин, чрез този подход групата JD Agro Cocora ще експлоатира общо 17 000 хектара, от които 42% са притежавани, съответно 7200 хектара“, допълни Ханс Поулсен.

                Получава се цена 1427 лева декара, доста по-ниска от цените в българската Добруджа, където доскоро твърдо бяха 5000лв. декара, гледам че сега леко са тръгнали надолу.
                Last edited by МалъкСечко; 19.03.2023, 11:51.

                Коментар


                • Земеделският министър: Има война за земя

                  https://www.standartnews.com/biznes/...ya-481480.html

                  Пазарът на земя е полудял!
                  Всички купуват, но никой не продава. Ако се появи нещо, то е предимно в идеални граници и въпреки това се "засмуква" от арендаторите и кооперациите, които поради високите цени на зърното в момента са препълнени с кеш и нямат проблеми да платят каквото продавачите им поискат.
                  В Централна Северна БГ офертите стигнаха 3000, а реални сделки има на 2500...

                  / а като се замисля , че имам купена земя по 70/ седемдесет/ лв/дка../

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
                    Някъде са кооперации и са много добри.Управляват ги стари комунисти железни са.Арендаторите са по стиснати ама са принудени.Внимавай само да не се натресеш на октопода...
                    Бате Пешо (power grid) дава най-ценните съвети.
                    Ще го допълня.
                    В България работят 800+ земеделски кооперации. Около половината от тях се справят много добре. Над 100 работят прекрасно.
                    Кооперациите са трън в очите на повечето арендатори. Създават им реална конкуренция при рентите и не допускат местно картелиране между арендаторите, за да се подтискат рентите. Примерно случая с Г-8.
                    Извод.
                    Има поне 400 села (землища), където има смисъл да се купува земеделска земя с инвестиционна цел.
                    Аз бих умножил x2, дори x3 землищата, в които е удачно да се търси земя.
                    Защо ли?
                    Защото големите кооперации обработват земи в няколко землища - 5 -10-15+.
                    Съседните на основната им локация землища почти винаги представляват интерес за тях и те правят опити за териториална експанзия.
                    Да търсиш земя в такива периферни землища е дори по-удачен вариант. Цените на земята там са обикновено 5-10% по-ниски. Може да правиш и успешен рентен арбитраж. Така печелиш двойно.
                    Тук малко хора разбират какво означава да правиш рентен арбитраж.
                    Простичко казано, по аналогия с инвестирането в бетонни недвижимости.
                    Купуваш апартамент в Перник, но го отдаваш почти на Софиски наем. Найс.
                    С този подход 4-5% доходност са реални.
                    ПП. Там където има силни кооперации пипалата на октопода (и сродните му) са меки.
                    Също така има и много арендатори, които са много коректни и изплащат възможно най-високи ренти.
                    Last edited by 77; 10.01.2022, 19:14.
                    Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                      Дойде ли накрая на моето ! Макар и с отвращение ги препоръчваш нали ! Всичко, което си написал е вярно и именно за това фонд в имоти е най добрата пасивна инвестиция, без излишни главоболия !
                      Че аз Атера винаги съм харесвал, само не и мениджмънта им Агрия ги открих наскоро - преди никога не съм ги разглеждал, щото ми бяха едни от многото такива, но на сегашните цени са мега топ, което се вижда отлично и от форума, само да почнат да дават и редовен дивидент - ехей. Иначе съм ти признал Коравото - аз на тези не им повярвах, но хората се оказаха загрижени за акцията си. Виж за Балонерко и преди това за чичовите ти залитания - твърдо не, но понкога именно от джънк се печели най-много Успехи и занапред
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                        +1, само дето обработваемата земя може да произведе за този, който я обработва, а дамата търси пасивна доходност Затова ѝ препоръчваме акциите - ето, макар да не харесвам Атера за ради яхтсмените, но хората имат 200К декара земя при цена на цялата компания от 250 милиона лева, т.е. декар земя, според нашата борса в момента, им е около 1200 лева (по оценка на борсата). Ок, земята им не е първокласна, ама нямат заеми, нямат нищо - ако не бяха и такива лакомии да прибират половината печалба от управляващата яхта, тази акция щеше да е мега топ на тази цена. Но дори и при сегашните условия - хайде да ми намери земя по 1200 лева декара, дето да ти дава 5% доходност, че и отгоре всяка година

                        Другата акция е Агрия - имат 80 000 декара земя в Добруджа, включително в най-култовите общини, дето декарът стигал 3000 лева. А според борсата ни цялата ѝ капитализация е под 100 милиона лева. Отделно имат ебати производството (щото са и произовдител), складови бази, чудеса - е, вярно, имат и заеми, но да речем, че при супер консервативни прогнози тази акция е подценена двойно.

                        Ама дамата си иска земЪтЪ - ми ок, като те видят, че си градско чедо, само въпрос на време е да те изпързалят. Отделно разправията с покупки, пордажби, ренти, договори и т.н. А с акциите е лесно - утре ти трябват едни спешни 10 бона - продаваш за 5 минути (е, вярно, често с малък дисконт) и след 2 дни парите са при теб. Аре направи ми го това със земя или имот

                        Аз съм сложил и в Бреф (това съм го заявявал многократно), но дамата не е от София и няма да разбере активите, които има тази акция и уникалната ѝ подцененост от пазара в момента, затова за нея - Атера и Агрия (за предпочитане втората). Но пък парите са си нейни, така че земЪтЪ и това е - ето, изразих лично мнение, решението си е нейно
                        Дойде ли накрая на моето ! Макар и с отвращение ги препоръчваш нали ! Всичко, което си написал е вярно и именно за това фонд в имоти е най добрата пасивна инвестиция, без излишни главоболия !

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                          хипотетично ако се продадат 2-та апартамента за 200К евро общо (може повече може по-малко нямам идея на колко актуални места са)
                          това ти прави около 400К за влагане в земя. В едно 'хубаво' землище или в съседни - трудна задача ако искаш да постигнеш 4% доходност, защото в землища, в които арендаторите плащат добре и има конкуренция в дългосрочен план (това е важно!) при 50 кинта редовно плащана рента хората търсят 1500+ за декар, а при по-големи ренти става 2000+лв. Доходността ти пада под 4, че и под 3%. Също така хубав обем ниви арендатора трудно ще ги 'изтърве' и това също е фактор. Започнеш ли в едно землище да купуваш веднага се разчува и цената се вдига, а да се разпилееш в много землища особено ако не живееш в района няма да ти е удобно.

                          не ме разбирай погрешно - аз съм фен на земята и купувам и си обработвам, но за пасивен доход е друго - има много хора с пари, които са готови да купят земя на под 4%(доходност) и това ествествно надува цените.

                          другият подход е да поемеш риск със земи в землища с проблеми като качество на земя и изплащани ренти, където не са толкова активни купувачите, но тук рискуваш да се наиграеш ако не разбираш какво правиш и нямаш план Б.

                          когато парите са 'евтини' и се печатат яко - пасивна доходност се постига много много трудно и хората залитат в спекулация- купуваш земят без оглед на моментата доходност, с очакване да поскъпне и да реализираш капиталова печалба ако успееш да продаеш на някой.

                          същия двигател в момента бута и цените на апартаментите нагоре при все, че наемите стагнират.

                          плюсът на ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ ( главните не са случайни) е, че за разлика от апартамента може да произведе експортен продукт и съответно не си в пряка зависимост от демографията на региона.

                          поздрави и успех
                          +1, само дето обработваемата земя може да произведе за този, който я обработва, а дамата търси пасивна доходност Затова ѝ препоръчваме акциите - ето, макар да не харесвам Атера за ради яхтсмените, но хората имат 200К декара земя при цена на цялата компания от 250 милиона лева, т.е. декар земя, според нашата борса в момента, им е около 1200 лева (по оценка на борсата). Ок, земята им не е първокласна, ама нямат заеми, нямат нищо - ако не бяха и такива лакомии да прибират половината печалба от управляващата яхта, тази акция щеше да е мега топ на тази цена. Но дори и при сегашните условия - хайде да ми намери земя по 1200 лева декара, дето да ти дава 5% доходност, че и отгоре всяка година

                          Другата акция е Агрия - имат 80 000 декара земя в Добруджа, включително в най-култовите общини, дето декарът стигал 3000 лева. А според борсата ни цялата ѝ капитализация е под 100 милиона лева. Отделно имат ебати производството (щото са и произовдител), складови бази, чудеса - е, вярно, имат и заеми, но да речем, че при супер консервативни прогнози тази акция е подценена двойно.

                          Ама дамата си иска земЪтЪ - ми ок, като те видят, че си градско чедо, само въпрос на време е да те изпързалят. Отделно разправията с покупки, пордажби, ренти, договори и т.н. А с акциите е лесно - утре ти трябват едни спешни 10 бона - продаваш за 5 минути (е, вярно, често с малък дисконт) и след 2 дни парите са при теб. Аре направи ми го това със земя или имот

                          Аз съм сложил и в Бреф (това съм го заявявал многократно), но дамата не е от София и няма да разбере активите, които има тази акция и уникалната ѝ подцененост от пазара в момента, затова за нея - Атера и Агрия (за предпочитане втората). Но пък парите са си нейни, така че земЪтЪ и това е - ето, изразих лично мнение, решението си е нейно
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Red rose Разгледай мнение
                            Много благадаря! Такава конкретна информация търся. Добри землища и добри арендатори. Ясно е, че доста съм позакъсняла и цените на земите са високи. Това не ме притеснява. Имотите също са с високи цени. Търся удачен вариант от един вид имот да се прехвърля в друг вид имот, който предполагам не изисква толкова грижи.
                            Обмислях варианта с акции, както ме съветват Zdravko и Грую Груев. Не, благодаря. Търся спокойствие. Не ми се купува нещо, дето ще ме притеснява как върви цената му нагоре надолу и дали ще го има след 5-10 години. Искам проста инвестиция, която аз да си управлявам.
                            Bertram предполагам, че е така както казваш - яко се изкупи земята и в момента е трудно да намериш земя в читави землища с читави арендатори на добра цена.
                            Все пак поставила съм си някаква цел и искам да опитам. Знам, че няма да е лесно. Затова се допитвам до вас тук в този специализиран форум.
                            Някъде са кооперации и са много добри.Управляват ги стари комунисти железни са.Арендаторите са по стиснати ама са принудени.Внимавай само да не се натресеш на октопода...

                            Коментар


                            • [QUOTE=Red rose;n3852623]
                              Първоначално изпратено от rjevski Разгледай мнение
                              Отворих тема за индивидуално инвестиране в земеделска земя.Не за акции. Гледам тука е пълно с такива теми.
                              Ясно ми е, че всяко нещо има плюсове и минуси. Така ще е сигурно и с реалното притежаване на земя.
                              Казваш: "Един добър арендатор не е вечен..."
                              Така е, но земята е вечна.
                              Мисля си, че ако има добра конкуренция там където купя земя, няма да е проблем отдаването и получаването на нормална рента.
                              Как ще опонираш на твърдението на Грую:
                              " Атера не ти трябва - управляващото дружество прибира половината печалба и си прави врътки, както му дойде за добре."
                              Не желая да купувам хартийки на фонд зад които уж стои земя, ама ако го ликвидират както казваш, ще се окажа пак с хартийки (пари), без да имам реална собственост на земя. Е, защо ще съм ги ручала жабетата толкова време?
                              ....
                              Към bertram: С около 4% рентна доходност, ще съм ОК. При апартаментите ми споделих, че нещата са зле.
                              При тази инфлация - наемите падат, а рентите по-скоро се повишават.
                              Дългосрочно при едни и същи пари инвестирани в двата вида имоти е ясно и за ученик, кое ще е по-добре.
                              хипотетично ако се продадат 2-та апартамента за 200К евро общо (може повече може по-малко нямам идея на колко актуални места са)
                              това ти прави около 400К за влагане в земя. В едно 'хубаво' землище или в съседни - трудна задача ако искаш да постигнеш 4% доходност, защото в землища, в които арендаторите плащат добре и има конкуренция в дългосрочен план (това е важно!) при 50 кинта редовно плащана рента хората търсят 1500+ за декар, а при по-големи ренти става 2000+лв. Доходността ти пада под 4, че и под 3%. Също така хубав обем ниви арендатора трудно ще ги 'изтърве' и това също е фактор. Започнеш ли в едно землище да купуваш веднага се разчува и цената се вдига, а да се разпилееш в много землища особено ако не живееш в района няма да ти е удобно.

                              не ме разбирай погрешно - аз съм фен на земята и купувам и си обработвам, но за пасивен доход е друго - има много хора с пари, които са готови да купят земя на под 4%(доходност) и това ествествно надува цените.

                              другият подход е да поемеш риск със земи в землища с проблеми като качество на земя и изплащани ренти, където не са толкова активни купувачите, но тук рискуваш да се наиграеш ако не разбираш какво правиш и нямаш план Б.

                              когато парите са 'евтини' и се печатат яко - пасивна доходност се постига много много трудно и хората залитат в спекулация- купуваш земят без оглед на моментата доходност, с очакване да поскъпне и да реализираш капиталова печалба ако успееш да продаеш на някой.

                              същия двигател в момента бута и цените на апартаментите нагоре при все, че наемите стагнират.

                              плюсът на ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ ( главните не са случайни) е, че за разлика от апартамента може да произведе експортен продукт и съответно не си в пряка зависимост от демографията на региона.

                              поздрави и успех
                              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                              Коментар


                              • [QUOTE=rjevski;n3852546]
                                Първоначално изпратено от Red rose Разгледай мнение
                                Не пренебрегвай съвета на Здравко и Грую. Това, което те притеснява при акциите, го има и при арендаторите. Един добър арендатор не е вечен - рано или късно го сменят наследниците му ( не е ясно какви ще бъдат те ) или продава земеделския си бизнес. Ако е кооперацията всичко зависи от председателя и от управителния съвет, те са с мандат. така, че рисковете са същите, както при акциите, а смяната на земя е допълнително финансово и времево бреме. Имам и физическа земя и акции и съм натрупал доста опит с аредатори. Не съм преживял само ликвидация на АДСИЦ, но и това предстои.
                                Отворих тема за индивидуално инвестиране в земеделска земя.Не за акции. Гледам тука е пълно с такива теми.
                                Ясно ми е, че всяко нещо има плюсове и минуси. Така ще е сигурно и с реалното притежаване на земя.
                                Казваш: "Един добър арендатор не е вечен..."
                                Така е, но земята е вечна.
                                Мисля си, че ако има добра конкуренция там където купя земя, няма да е проблем отдаването и получаването на нормална рента.
                                Как ще опонираш на твърдението на Грую:
                                " Атера не ти трябва - управляващото дружество прибира половината печалба и си прави врътки, както му дойде за добре."
                                Не желая да купувам хартийки на фонд зад които уж стои земя, ама ако го ликвидират както казваш, ще се окажа пак с хартийки (пари), без да имам реална собственост на земя. Е, защо ще съм ги ручала жабетата толкова време?
                                ....
                                Към bertram: С около 4% рентна доходност, ще съм ОК. При апартаментите ми споделих, че нещата са зле.
                                При тази инфлация - наемите падат, а рентите по-скоро се повишават.
                                Дългосрочно при едни и същи пари инвестирани в двата вида имоти е ясно и за ученик, кое ще е по-добре.

                                Коментар

                                Working...
                                X