IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

    Опитвам се да мисля в перспектива 15+ години и виждам нуждата от по-голям апартамент за лично ползване. Идните години рядко ще съм в София и то за кратко (в такъв случай си имам студиото, където са ми голяма част от личните вещи в момента), но плановете ми са към 50-ата годишнина да спра да работя изцяло и тогава ще трябва да се установя за постоянно. Майка ми си живее в единия апартамент, баща ми и той чат-пат е там. Другият не е донаправен, а сега нямам време и нерви да се занимавам с майстори там. Освен това е малък за съвременните стандарти.

    В момента кеш почти нямам, тъй като съм вложил всичко в последния апартамент и във фирмата. Принципно обаче едни 300к-350к не са ми проблем и мога да ги изплатя за около 3-4 години при сегашите ми доходи и при тези лихви. Лошото е, че не намирам абсолютно нищо в сграда и район, които да ми допадат.

    Таксите са хубаво нещо, ако са в добро съотношение с ползите. Ако искаш жива охрана например, професионален домоуправител, някой да ти поддържа зеленината пред входа, подземните гаражи, да чисти стълбищата... Едни 100 лева месечно са напълно оправдани като разход. Оттам нагоре е глупост.
    Джони, ти си знаеш нещата как са точно, ама макар и аз винаги да съм мислел в перспектива не разбирам защо ще ти е голям апарт на 50+ ако все още не си създал хората които да го ползват. И при това да го държиш 15 години празен.....
    Ясно е мнението ми, че имотите ще поскъпват у нас генерално и след 15 години ще са повече пари, но колко повече и дали няма алтернатива за кеша през този период и тогава да се купи нещо ново... не съм сигурен кое е по-добре.
    Как да напиша - ти си все още с главен приоритет кариера и правене на пари. Ще обикаляш света. Откъде знаеш къде ще те завее вятъра. Може некоя неспинозна зулуска да ти скрие шапката....
    Накратко - правиш сериозни имотни планове, като имаш неясно бъдеще....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

      а при отрицателно търговско салдо в условия на валутен борд (и не само), кеша си сменя собствеността, но в един момент е на външи сили, които не им дреме за тебе и мене, а са ок да овършеят една фалирала икономика и да оберат хубавите неща.
      То е отрицателно, но емигрантските пари го покриват.... мисля....
      Факт е че кеша в банките , а и като наличен расте сериозно

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

        това вече е план, а не е просто криене на кеша - имам предвид, че си решил точно колко и какви имоти, че трябва да купиш.
        успех
        Сложна е ситуацията.... Имах такъв план, но цените вече са такива за нещата които искам / а няма как да правя компромис с качество , място и т.н. , че наистина трябват вече над 200К - вероятно няма да го довършвам и отдавам под наем, а ще седи на замазка/. В същото време дохода ми падна почти 3 пъти поради евтиният долар и вируса. Пак поради вируса може да остана и без работа / сложно е пътуването/.
        Седя и чакам кризата да удари яко хората и моят любим инвеститор да тръгне да прави някой люкс проект и да ме пита дали искам преди да го започне.... Всъщност съседа ми на етажа е също строителен инвеститор и ще строи в Панчарево и ще продава след Акт 16 само....няма проблем с кеша....
        Накратко нямам пълна яснота в средносрочен план кое, как и какво ще се случи...каквото дойде станаха нещата малко....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
          ЪЪЪЪ, добре щом казваш. Точно така е в банка винаги има ''сигурна'' доходност пък било то и отрицателна освен ако няма трагично събитие....
          От друга страна банките не губят, кой в каквото и да си похарчи кеша той си седи в банките така или иначе. Не изчезва....
          а при отрицателно търговско салдо в условия на валутен борд (и не само), кеша си сменя собствеността, но в един момент е на външи сили, които не им дреме за тебе и мене, а са ок да овършеят една фалирала икономика и да оберат хубавите неща.
          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

            За отрицателните лихви. Те биха се наложили по-лесно там където предпочитанията за съхраняване на кеш са по-малки.
            За рисковете. Ако искаш 0% възвръщемост, вместо -0.5%, значи трябва да си поемеш риска от "трагичен завършек", както казваш. Можеш да го намалиш по различни начини, но тогава и доходността ще ти спадне по-ниско от 0% (например като добавиш разход за хубав сейф).
            За "класните инвеститори". Доброто инвестиране е субективно понятие и зависи от индивидуалната склонност към риск. Някой може да предпочете сигурна доходност от - 0.5% пред възможност за по-висока доходност, но и опасност за по-ниска доходност. Това не го прави автоматично по-лош инвеститор от някой друг, просто имат различна склонност към риск и играят на различни полета.
            ЪЪЪЪ, добре щом казваш. Точно така е в банка винаги има ''сигурна'' доходност пък било то и отрицателна освен ако няма трагично събитие....
            От друга страна банките не губят, кой в каквото и да си похарчи кеша той си седи в банките така или иначе. Не изчезва....

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение
              Ето нещо интересно от днес. Знам, че на Песимиста сградата му харесва.

              https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...61203935076199

              Добра сграда, кофти апартамент на кофти етаж, при това евтино завършен. Точно 500 метра са до метрото (тези 200 метра май само ги е сънувал), улицата е отврат - разбита и с два цигански коптора от двете страни, които се отопляват с гуми и пластмаси и смрадта е ужасна.

              С наемател. Според вас колко наем му взема? И по какви ли причини го продава? Нали уж такива имоти не се продавали?

              Да добавя, че Бокал искат по 1800 за новата сграда, която строят в момента пак в района. Поне на мен така ми казаха по телефона.
              Да , харесвам я много. Бях и кандидат да купя / номер 100+ в списъка на чакащите/. Така и не ми се обадиха.....После разбрах , че са я продали на 1200 евро. Нямаше да купя на тази цена така или иначе към онзи момент. На толкова Артекс ми предлагаха на Латинка 1 останал апарт...., но пък той ми беше по-голям от нуждите / около 250 квадрата по спомен/....Както и да е стара история...
              Този апарт е завършен с мебели Виденов - макс 200 евро на квадрат. Тотални разходи около 115К за апарта. Разбира се има пропусната полза от закотвените пари и т.н. , но продавача пак има добра печалба....
              Щом сега на зелено продават на 1800 то това е добра цена.... Взимаш завършено веднага.... До входа на метрото са наистина около 300 метра...няма 500....Цепиш по диагонал и през пазара....
              И не не бих го купил на тази цена.... Предпочитам да взема на 1500 на зелено и 1 година да се занимавам с довършване , но да го направя както искам.... Този има дори плочки в дневната / за наем е идеално да не му съсипят пода/...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение
                Ето нещо интересно от днес. Знам, че на Песимиста сградата му харесва.

                https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...61203935076199

                Добра сграда, кофти апартамент на кофти етаж, при това евтино завършен. Точно 500 метра са до метрото (тези 200 метра май само ги е сънувал), улицата е отврат - разбита и с два цигански коптора от двете страни, които се отопляват с гуми и пластмаси и смрадта е ужасна.

                С наемател. Според вас колко наем му взема? И по какви ли причини го продава? Нали уж такива имоти не се продавали?

                Да добавя, че Бокал искат по 1800 за новата сграда, която строят в момента пак в района. Поне на мен така ми казаха по телефона.
                Довършителни работи като за отдаване под наем. За някои хора обаче това ще е луксозно. По-интересно ми стана друго: при положение, че офертата е за 185,000 евро без комисионната и таксите, колко ли му е наема? 1000 лв, 1300 лв, 1850 лв? Ако е за инвестиция и даване под наем винаги съм гледал да съм в пропорция, пример апартамента струва 60000 евро - 600 лв наем. 70,000 евро - 700лв наем. С последните 2 апартамента така ми излизат сметките ако ги довърша без да ги продавам. С този пример в Красно Село дали ще може да се постигне?

                Джони, за Есте комплекса може би е намесена жена, обикновено в някой статус като пише "сложно е" има такива лични отношения.

                Това за таксите поддръжка е голяма работа, как ги изчисляват по някои комплекси по 2 - 3 лв/м2 поддръжа на месец не схващам. Моята примерно е 0,36лв с ДДС и е ОК. По-скоро някои инвеститори искат да оставят нещо като рента за наследниците си за вечни времена.

                Коментар


                • Ето нещо интересно от днес. Знам, че на Песимиста сградата му харесва.

                  https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...61203935076199

                  Добра сграда, кофти апартамент на кофти етаж, при това евтино завършен. Точно 500 метра са до метрото (тези 200 метра май само ги е сънувал), улицата е отврат - разбита и с два цигански коптора от двете страни, които се отопляват с гуми и пластмаси и смрадта е ужасна.

                  С наемател. Според вас колко наем му взема? И по какви ли причини го продава? Нали уж такива имоти не се продавали?

                  Да добавя, че Бокал искат по 1800 за новата сграда, която строят в момента пак в района. Поне на мен така ми казаха по телефона.
                  Last edited by ejonny2376; 31.01.2021, 02:47.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                    Съхраняване на кеш никой не прави, взимат на -0.7% и ти дават на -0.2%. Никой не работи със собствени пари, затова и цената на капитала е важната - е в случая е благоприятно
                    А наличния кеш' какво го правите или нямаш идея?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                      За отрицателните лихви. Те биха се наложили по-лесно там където предпочитанията за съхраняване на кеш са по-малки.
                      За рисковете. Ако искаш 0% възвръщемост, вместо -0.5%, значи трябва да си поемеш риска от "трагичен завършек", както казваш. Можеш да го намалиш по различни начини, но тогава и доходността ще ти спадне по-ниско от 0% (например като добавиш разход за хубав сейф).
                      За "класните инвеститори". Доброто инвестиране е субективно понятие и зависи от индивидуалната склонност към риск. Някой може да предпочете сигурна доходност от - 0.5% пред възможност за по-висока доходност, но и опасност за по-ниска доходност. Това не го прави автоматично по-лош инвеститор от някой друг, просто имат различна склонност към риск и играят на различни полета.
                      Съхраняване на кеш никой не прави, взимат на -0.7% и ти дават на -0.2%. Никой не работи със собствени пари, затова и цената на капитала е важната - е в случая е благоприятно

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                        Кешът като кеш може да се скрие по много начини, най-разпространените от които са: в сейф/каса, в портфейл, в кутия, в дюшек, в буркан. А ако го занесеш в банката, вече нямаш кеш, а имаш инвестиция. Важно разграничение точно в условия на отрицателни лихвени проценти и "количествени улеснения".
                        От тези популярни начини' наскоро един бандит се сдоби с 850 000. Та предпочитам да "инвестирам "в банката

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                          Тези скривания на кеш, често завършват трагично... Не в смисъла , който някой си мисли....
                          Дори и аз наскоро като си преглеждах библиотеката на село / коя книга да използвам за подпалка на огнището за компоти/ изпадна една пачка от 20-левки ... от предните....
                          Теоретично ги разбираш нещата не се съмнявам. Начи казваш хората доброволно инвестират на минус 0.5% ... Яко, инвеститори от класа :-)
                          За отрицателните лихви. Те биха се наложили по-лесно там където предпочитанията за съхраняване на кеш са по-малки.
                          За рисковете. Ако искаш 0% възвръщемост, вместо -0.5%, значи трябва да си поемеш риска от "трагичен завършек", както казваш. Можеш да го намалиш по различни начини, но тогава и доходността ще ти спадне по-ниско от 0% (например като добавиш разход за хубав сейф).
                          За "класните инвеститори". Доброто инвестиране е субективно понятие и зависи от индивидуалната склонност към риск. Някой може да предпочете сигурна доходност от - 0.5% пред възможност за по-висока доходност, но и опасност за по-ниска доходност. Това не го прави автоматично по-лош инвеститор от някой друг, просто имат различна склонност към риск и играят на различни полета.
                          Last edited by Специалист по всичко; 30.01.2021, 23:17.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            Нали не се съмняваш че съм наясно с това което пишеш прекрасно :-) Типа имоти които взимам трябва да ти дават отговор, че харесвам лимитираната стока , а не масовката и легото пък дори да са на 12 % рои....:-)...И нямам съмнение в него просто не е за мен в настоящият момент и светоглед и схема на организация на нещата. Има смисъл само ако се прави по твоят начин...., но това вече е работа и занаят и бизнес....
                            Има вариант и да съм закъснял, че има много, много силни хора в тази област.... въпреки че вероятно все още може....
                            Ще видим как ще се развият нещата.... Имам да взимам още 1 имот, за да оставя след мен делимо число и да няма конфликти и след това ще мисля накъде да се поеме....
                            това вече е план, а не е просто криене на кеша - имам предвид, че си решил точно колко и какви имоти, че трябва да купиш.
                            успех
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                              Е как успя за 2 години да си създадеш конфликти у нас :-)
                              Относно затворените комплекси и аз не ги харесвам. Не само поради необоснованата такса в повечето случаи, но и съседите биха ми били да кажем над нивото / аз съм само селски чиляк, нямам нужда да се бъркам с елита/ От Изток и аз харесвам точно Незабравка и Латинка...., но пак кварталите около Южният парк са ми повече на сърце :-)
                              Обаче не те разбирам що се оглеждаш в имотите у нас ? Ето имаш 2 на едно от най-добрите места в града , кеша иначе си го инвестираш по вероятно по-доходни начини ....Не харесваш България и София.
                              Защо са ти още имоти в София ?
                              Опитвам се да мисля в перспектива 15+ години и виждам нуждата от по-голям апартамент за лично ползване. Идните години рядко ще съм в София и то за кратко (в такъв случай си имам студиото, където са ми голяма част от личните вещи в момента), но плановете ми са към 50-ата годишнина да спра да работя изцяло и тогава ще трябва да се установя за постоянно. Майка ми си живее в единия апартамент, баща ми и той чат-пат е там. Другият не е донаправен, а сега нямам време и нерви да се занимавам с майстори там. Освен това е малък за съвременните стандарти.

                              В момента кеш почти нямам, тъй като съм вложил всичко в последния апартамент и във фирмата. Принципно обаче едни 300к-350к не са ми проблем и мога да ги изплатя за около 3-4 години при сегашите ми доходи и при тези лихви. Лошото е, че не намирам абсолютно нищо в сграда и район, които да ми допадат.

                              Таксите са хубаво нещо, ако са в добро съотношение с ползите. Ако искаш жива охрана например, професионален домоуправител, някой да ти поддържа зеленината пред входа, подземните гаражи, да чисти стълбищата... Едни 100 лева месечно са напълно оправдани като разход. Оттам нагоре е глупост.
                              Last edited by ejonny2376; 30.01.2021, 23:07.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                                Кешът като кеш може да се скрие по много начини, най-разпространените от които са: в сейф/каса, в портфейл, в кутия, в дюшек, в буркан. А ако го занесеш в банката, вече нямаш кеш, а имаш инвестиция. Важно разграничение точно в условия на отрицателни лихвени проценти и "количествени улеснения".
                                Тези скривания на кеш, често завършват трагично... Не в смисъла , който някой си мисли....
                                Дори и аз наскоро като си преглеждах библиотеката на село / коя книга да използвам за подпалка на огнището за компоти/ изпадна една пачка от 20-левки ... от предните....
                                Теоретично ги разбираш нещата не се съмнявам. Начи казваш хората доброволно инвестират на минус 0.5% ... Яко, инвеститори от класа :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X