IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

    Там, където се включих тази година на зелено, цените в началото на лятото ги повишиха с 200 евро/м2. Който беше капарирал пролетта, не го касаеше и си плаща по старите. Според мен печалбите са достатъчни добри, че да поемат повишените разходи. Пари за строителство имат, кредитна линия също, но продажбите са доста добри и може би няма да се наложи да я използват. Пазара е много динамичен.

    Интересно, дали ще стане твоя вариант - разбирам го като яко вдигане на цените и приемането им от пазара.
    Да , съгласен съм с теб, че е така.
    А описаната ситуация не я давам като прогноза че ще се случи, а че е възможно особено ако някой строеж изгърми поради надпредвидени разходи. Тогава другите ще се застраховат с високи искани и идва въпроса дали пазара ще ги приеме /не знам защото вече ръстовете са над логичното спрямо икономика и доходи т.е. вече сме в началото на балона /
    То и аз началото на лятото се отказах от един проект точно щото вдигнаха с 200 евро цената , но месец по-късно го бяха продали....
    И за мен е интересно какво ще се случи. Нямам сигурни очаквания освен че от настоящите нива спад мерен в пари над 10% едва ли би могла да има....

    Коментар


    • Click image for larger version

Name:	Screenshot 2021-10-11 235516.jpg
Views:	1
Size:	42.4 КБ
ID:	3814375


      ...ми така де. На брокито му е писнало да е екскурзовод на обитатели на стаи за деца.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

        2007-2008-ма ги слушахме същите мантри как търсенето за 10г напред ще е колосално и какво стана?
        Тази еуфория с печатането и 'възстановяването' на глобално ниво няма да мине и замине без да има състресения.
        Ако за теб всичко се свежда с 200Е повишение на себестойността, но пък с огромно търсене... значи не очакваш криза, а баш възстановяването както ни го рисуват печатарите и трупащи дългове правителства от популисти.

        аз съм песимист.
        Сори, ама не съм съгласен с теб. Сега няма нищо общо с 2007-8. Има печатарка, има заетост, доходите са по 3, лихвите са делено на 10. Имотите са пъти по-достъпни от тогава....
        В даден момент ще се насити търсенето особено с обемите нови разрешителни, но има възможност още да речем 2 години да се надува.
        А като намалее или направо изчезне търсенето знаеш пак добре, че всички строежи се замразяват.....и ще има няколко години безветрие....Всъщност в зависимост от лихвената политика безветрието може да е и десетилетие, но това са непазарни/политически решения, които ние няма как да уцелим....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

          Пазара при такава инфлация има разходи не само за жилища,джоба е ударен от клечките за зъби до жилищата,то затова се формират и кризите,иначе пазара лети когато парите са евтини,но когато има шокови цени вече отиваме в друга посока...
          Така, но все пак повечето жилища се купуват със собствени пари а не заемни. Тези спестени 60 млрд. лева в банките се чудят къде да отидат.
          Предричаш криза от няколко години, може и да ти се сбъдне прогнозата в някаква степен.
          Както и да е, знам няколко варианта, които могат да се случат по-нататък, може и някакъв микс да е, изненада.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
            https://www.emag.bg/sglobjaema-kysht...=outdated_page


            Не знам...щом в Е-маг вече продават имоТиту...и забележете с подарък баня...пазара оттече наистина очаквам и в Джъмбо вече да има оферти за имоти....
            Строителите уж бяха заети а са се качили и у Е-маг...
            Интересно ми е колко процента би взел емаг ако някой си купи къща от тях.

            Коментар


            • https://www.emag.bg/sglobjaema-kysht...=outdated_page


              Не знам...щом в Е-маг вече продават имоТиту...и забележете с подарък баня...пазара оттече наистина очаквам и в Джъмбо вече да има оферти за имоти....
              Строителите уж бяха заети а са се качили и у Е-маг...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                Каврък, добре дошъл! Надявам се си добре и всичко е топ.
                Добре заварил,държим фронта....ще те водя по натам в една кръчма в Рударци,а и какъв хляб вадят от старата фурна до нея такъв от соца не си ял.
                Last edited by nkavrakov1982; 11.10.2021, 23:40.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

                  Там, където се включих тази година на зелено, цените в началото на лятото ги повишиха с 200 евро/м2. Който беше капарирал пролетта, не го касаеше и си плаща по старите. Според мен печалбите са достатъчни добри, че да поемат повишените разходи. Пари за строителство имат, кредитна линия също, но продажбите са доста добри и може би няма да се наложи да я използват. Пазара е много динамичен.

                  Интересно, дали ще стане твоя вариант - разбирам го като яко вдигане на цените и приемането им от пазара.
                  Пазара при такава инфлация има разходи не само за жилища,джоба е ударен от клечките за зъби до жилищата,то затова се формират и кризите,иначе пазара лети когато парите са евтини,но когато има шокови цени вече отиваме в друга посока...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                    https://m.investor.bg/evropa/334/a/k...laciia-337354/

                    ЕЦБ то и то почна да говори за срив на имотния пазар...оттекоха цените...
                    Каврък, добре дошъл! Надявам се си добре и всичко е топ.
                    Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      На теб предполагам ти е ясно, че 200 евро по-висока строителна себестойност няма да прецака започнаотто в повечето случаи. Ще има икономии, забавяния и ПРЕЗАСТРАХОВАНЕ за всички нови зелени.
                      Крайният резултат е ненормално високо искани цени по които всички останали ще се равняват, а ако някой се излъже строителите ще се унесат и ще стане мазало с цените защото ТЪРСЕНЕТО няма да изчезне скоро....разбирай близките няколко години....
                      Там, където се включих тази година на зелено, цените в началото на лятото ги повишиха с 200 евро/м2. Който беше капарирал пролетта, не го касаеше и си плаща по старите. Според мен печалбите са достатъчни добри, че да поемат повишените разходи. Пари за строителство имат, кредитна линия също, но продажбите са доста добри и може би няма да се наложи да я използват. Пазара е много динамичен.

                      Интересно, дали ще стане твоя вариант - разбирам го като яко вдигане на цените и приемането им от пазара.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Yandox Разгледай мнение

                        именно - цените си растЯХА
                        но вече не расТЯТ
                        хихихихих
                        и ще ПАДАТ и то ДЪЛГО време

                        и нищо не ти ФАЛА (баш па на теб) - пиша ти кое ще РАСТЕ
                        пък ти ако щеш - панелка си вземи - октомври 2021
                        хихихихиххи

                        и точно аз не ща да знам КАКВО ИМАШ ....молим те
                        както и на другите измишльотините
                        пак нещо си се объркал в '' говоренето''
                        ако не вярваш - виж - ти ни набутваш какво имаш

                        после ние сме билЕ искали
                        ма нещем бе нещем
                        Ти осъзнай че ти нищо немаш. Щото и тва дето имаш не можеш да продадеш и да искаш, а да купиш ще е по-трудно отколкото да отлетиш до Андромеда.
                        Виж как познавам.
                        Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение

                          ахахха , утре си пускам мазето под наем за 300 кинта да си живеят некви асоциални вътре, като гледам има търсене. Не се излагай ...
                          Отде вода вадят, все намират. Той ще иде ли да живее в това в Лозенец? В мивката мое да се къпе и плува даже, а по пода кънки да кара. Супер цена е даже.
                          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            На теб предполагам ти е ясно, че 200 евро по-висока строителна себестойност няма да прецака започнаотто в повечето случаи. Ще има икономии, забавяния и ПРЕЗАСТРАХОВАНЕ за всички нови зелени.
                            Крайният резултат е ненормално високо искани цени по които всички останали ще се равняват, а ако някой се излъже строителите ще се унесат и ще стане мазало с цените защото ТЪРСЕНЕТО няма да изчезне скоро....разбирай близките няколко години....
                            2007-2008-ма ги слушахме същите мантри как търсенето за 10г напред ще е колосално и какво стана?
                            Тази еуфория с печатането и 'възстановяването' на глобално ниво няма да мине и замине без да има състресения.
                            Ако за теб всичко се свежда с 200Е повишение на себестойността, но пък с огромно търсене... значи не очакваш криза, а баш възстановяването както ни го рисуват печатарите и трупащи дългове правителства от популисти.

                            аз съм песимист.
                            Last edited by bertram; 11.10.2021, 23:29.
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                              На теб предполагам ти е ясно, че 200 евро по-висока строителна себестойност няма да прецака започнаотто в повечето случаи. Ще има икономии, забавяния и ПРЕЗАСТРАХОВАНЕ за всички нови зелени.
                              Крайният резултат е ненормално високо искани цени по които всички останали ще се равняват, а ако някой се излъже строителите ще се унесат и ще стане мазало с цените защото ТЪРСЕНЕТО няма да изчезне скоро....разбирай близките няколко години....
                              Търсенето изчезва защото инфлацията удря и тези с по високи доходи.Инфлацията удря всичко по пътя си,в учебниците тя е фактор номер едно и основен предвестник на криза,2008 година,инфлацията удари 10%,след това криза...и в момента е така,защото тя е трайна и банките излизат веднага със сценария трайна инфлация,заради счупени доставки,хоп спираме кранчето,скъп кредит,ограничена ликвидност,висок риск,хората с високи доходи са свикнали на лукс,но лукса и той с двойни цени и те вече плащат двойно,ефекта в някаква степен заземява и тях дори защото те харчат повече при по високи доходи и донякъде се получава същия шок и при тези групи...това удря търсенето...търсенето е еластично на цената и винаги реагира на нея...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                                https://www.investor.bg/analizi/113/...grande-337362/
                                Само преди четири години председателят на китайската строителна компания Evergrande Хуeй Ка Йен се състезаваше с Джак Ма за титлата "най-богатия човек в Азия". Днес богатството на Хуeй Ка Йен се топи, а огромната му империя от недвижими имоти е на ръба на колапса, пише Bloomberg.
                                Не го мислете този. Критикуват го, че още преди десетина години започнал да си раздава дивиденти, взел е около 10-на милиарда долара, които няма да пострадат при фалита/спасяването. Бели пари за черни дни. Може да е знаел какво ще се случи по-нататък с бизнеса.

                                Коментар

                                Working...
                                X