IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

    Песи идват нови времена......Западият човек ще бъде принуден да живее по скромно.В началото ще е по трудничко но после ще свикнат...с новата реалност
    Туй както винаги е за сметка на източния човек - сеш'се, ти си свикнал

    Коментар


    • https://www.24chasa.bg/novini/articl...VT54vmuqf-o-nk

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

        Ексчо стига си избирал пай-изгодните моменти. За всеки един актив можеш да намериш период в който той е велик, най-велик спрямо всичко останало ама тухлата си седи стабилно на земята :-) Който е фен на хазарта мое да се пробва да цели моменти :-)
        Иначе за Турция е точно така както обясних на колегата. Имотите се представят според описанието в среда на около двуцифрена инфлация. Евентуално с малко забавяне в реакцията. Перфектен защитен актив и едва ли има човек в Турция купил имот преди 11 години да се оплаква щото е НАПРЕД спрямо инфлацията :-) И да ръста за последната година е 30%+....прати инфлацията в шести глух коловоз :-)))
        За Япония и в частност Токио е друга бира , но нямам желания да разяснявам всички детайли / хинт сравни как са цените 2-3 години преди пика на балона и след това, то е и същото за София за всеки закупил преди средата на 2007/ [ATTACH=CONFIG]n3814216[/ATTACH]
        Хубав отговор и хубава графика! Не я бях виждал.
        Допускам, че НИ явно изпреварват инфлацията в Турция последната година, все пак се вижда каква огромна РЕАЛНА стойност са загубили периода от средата на 2017та до 2020та.

        И също не променя, че нещата които съм написал са така. Ето индекс на НИ в Турция от 2010.
        Виждаме от 50 до 180 или 3.5 пъти.

        Click image for larger version

Name:	turkey_housing.JPG
Views:	1
Size:	37.9 КБ
ID:	3814240




        Ето ти и златото за справка
        Click image for larger version

Name:	xautry.JPG
Views:	1
Size:	44.7 КБ
ID:	3814241





        А Япония - хубаво казваш, че съм си избирал удобни периоди. Целта на упражнението беше само да покажа, че 30 години след достигнат връх НИ могат да са още 30-50% надолу във ФИАТНИ ПАРИ! Защото за немалка част от хората тук, че НИ могат да са два пъти по-евтини отколкото преди 30 години е по-невероятно от това да направят дует с Елвис Пресли.

        А ето ти и една японска графика. Видно средно за страната 1973-1989 правят 450% за 14 години. И тези 450% ги коригират и до ден днешен!
        Click image for larger version

Name:	japan.JPG
Views:	1
Size:	74.7 КБ
ID:	3814242




        В София 2000-2008 какво направихме? От 300 долара на 1900 долара или над 600%. Или да не е толкова балончесто, да кажем от 700лв на 2500лв т.е. над 350%. Дали тези 4-5 години спад 2009-2013/2014 стигат да се коригира този огромен импулс предстои да видим. Аз лично съм скептичен. Както казах, обаче, наблюдавам с интерес!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
          https://www.investor.bg/analizi/113/...grande-337362/

          Само преди четири години председателят на китайската строителна компания Evergrande Хуeй Ка Йен се състезаваше с Джак Ма за титлата "най-богатия човек в Азия". Днес богатството на Хуeй Ка Йен се топи, а огромната му империя от недвижими имоти е на ръба на колапса, пише Bloomberg.

          Това е зашеметяващ обрат за човек, който произлиза от бедно семейство от селски район на Китай, но успява да построи една от най-големите компании за имоти в света. В минали трудни моменти Хуeй е можел да разчита на помощта на своите приятели магнати и подкрепата на местното правителство. Този път с 305 млрд. долара задължения и срив на цените на активите на компанията предприемачът изглежда по-самотен от всякога.

          "Няма интерес да го спасяват", казва Дезмънд Шум, чиято книга за отношенията му с политическите елити на Китай "Червената рулетка" описва как веднъж е избирал заедно с Хуей суперяхта. "В ситуацията, в която се намира сега, не мисля, че някакви политически връзки ще му помогнат".
          Бог дал Бог взел.Няма играчка която Бог да не може да отнеме..

          Коментар


          • https://www.investor.bg/analizi/113/...grande-337362/

            Само преди четири години председателят на китайската строителна компания Evergrande Хуeй Ка Йен се състезаваше с Джак Ма за титлата "най-богатия човек в Азия". Днес богатството на Хуeй Ка Йен се топи, а огромната му империя от недвижими имоти е на ръба на колапса, пише Bloomberg.

            Това е зашеметяващ обрат за човек, който произлиза от бедно семейство от селски район на Китай, но успява да построи една от най-големите компании за имоти в света. В минали трудни моменти Хуeй е можел да разчита на помощта на своите приятели магнати и подкрепата на местното правителство. Този път с 305 млрд. долара задължения и срив на цените на активите на компанията предприемачът изглежда по-самотен от всякога.

            "Няма интерес да го спасяват", казва Дезмънд Шум, чиято книга за отношенията му с политическите елити на Китай "Червената рулетка" описва как веднъж е избирал заедно с Хуей суперяхта. "В ситуацията, в която се намира сега, не мисля, че някакви политически връзки ще му помогнат".

            Коментар


            • https://www.marica.bg/biznes-zona/ra...a-s-tri-stapki

              Как може да пускат такива статии ... 6049 прегледа



              Развихри ли се криза? Банките затягат заемите за жилища с три стъпки

              Затрудни ли се кредитирането, свиват се и цените на имотите

              Затягането на правилата ще е по-неприятно не за онези, които вече са изтеглили кредит, а за онези, които тепърва искат да купят имот или просто се нуждаят от пари.

              Защото дори лихвите да не мръднат нагоре, решат ли за „затегнат коланите“ и да ограничат кредитирането, банките първо предприемат някое от следните 3 действия /или и 3-те накуп/:


              Процентът самоучастие се увеличава


              Съотношението „дълг/доходи“ рязко намалява


              Ограничава се финансирането на определени видове строителство


              Докъде води всичко това


              До факта, че в един момент ще ви потрябват пари, но няма да може да ги вземете. Или заплатата ще ви е прекалено ниска, или няма да имате достатъчно събрани лични средства, или ще сте си харесали имот, но той ще е в панелна или в незавършена сграда. А може и да сте от късметлиите, които са взели по няколко потребителски кредита и кредитни карти, а защо не и нещо на изплащане. И понеже вноските по тези кредити обикновено са високи, кредитната ви задлъжнялост ще е свръхвисока и за нов кредит няма да може и да си помислите. Разбира се, тогава сигурно ще се замислите дали да не обедините всичките си кредити в един - с по-малка месечна вноска, но е много възможно да се натъкнете на следващия проблем. Многото потребителски кредити обикновено се обединяват в ипотечен. И не се знае какви пък ще бъдат към онзи момент оценките на имотите. Т.е. какъв ще е пазарът на имотите чисто ценово и дали оценката, която ще приеме банката за „справедлива пазарна стойност“, няма да се окаже изненадващо по-ниска от очакваното. Защото, затегне ли се кредитирането, свиват се и цените на имотите.


              АМА КАК ТАКА ???


              Коментар


              • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение

                Не съвсем. За последните 11 години имат 350% или 12% на година в лири.
                Златото за последните 11 години има 950% или 22.5% в лири на година.
                Или още 1 унция купува 3 пъти повече квадрати днес отколкото преди 11 години при все на фона на "чудовищния ръст", който бележат имотите там.

                А за дефлационния сценарий /японския/ даже не искам да говоря, че там положението е наистина трагично. Ако вземем отправна точка върха 1989, днес 30 години по-късно, все още НИ са 50% под тогавашните стойности в така тачените тук ФИАТНИ ПАРИ. Ако измерваме в злато при нива на йена/долар близки до тези днес, имаме поскъпване на златото на 450% от тогава. С други думи златото по 4.5, а имотите делено на две, и така 30 години по-късно, унцията купува 9 пъти повече имот.

                Та да..инфлация, дефлация, трудно е да си оптимист за този сектор, когато си реалист. Другото са празни приказки!

                НИ са смислен актив единствено в хипотеза на инфлация и единствено за тези, за които друга инвестиция освен НИ не съществува. Ето в Турция съм сигурен, че има имотни инвеститори, които се радват да виждат, че имотите поскъпват с 12% средно цяло десетилетие, нищо че всичко друго поскъпва с 20+%




                И съм ги писал тези неща, и съм качвал графики. Но за съжаление темата придобива леко сектантски нюанси предвид, че дори съм виждал мнения, че темата била за "какво повишение се очаква" и тези с аргументи за понижение не трябва да има. Само това говори достатъчно и за нивото и за разсъдъка на инвеститорите в този иначе топ представил се актив за последните няколко десетилетия - е, без последното, че то е малко загубено /на нива от 2008г сме/, а и чакаме да видим дали ще е единственото загубено. Аз лично наблюдавам с интерес!
                Ексчо стига си избирал пай-изгодните моменти. За всеки един актив можеш да намериш период в който той е велик, най-велик спрямо всичко останало ама тухлата си седи стабилно на земята :-) Който е фен на хазарта мое да се пробва да цели моменти :-)
                Иначе за Турция е точно така както обясних на колегата. Имотите се представят според описанието в среда на около двуцифрена инфлация. Евентуално с малко забавяне в реакцията. Перфектен защитен актив и едва ли има човек в Турция купил имот преди 11 години да се оплаква щото е НАПРЕД спрямо инфлацията :-) И да ръста за последната година е 30%+....прати инфлацията в шести глух коловоз :-)))
                За Япония и в частност Токио е друга бира , но нямам желания да разяснявам всички детайли / хинт сравни как са цените 2-3 години преди пика на балона и след това, то е и същото за София за всеки закупил преди средата на 2007/
                Click image for larger version

Name:	tur.png
Views:	1
Size:	11.4 КБ
ID:	3814216

                Last edited by pesimist4o na kvadrat; 11.10.2021, 17:27.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                  Ъъъъ не !
                  В ЕС лихвите ще се вдигат по-трудно. Иначе трябва да има 2 нови ЕС-та Южно и останалото.
                  Ама и когато се вдигнат достатъчно много като е съчетано с двуцифрена инфлация имотите ще си джиткат пак напред с малко забавяне.
                  За справка Турция - имотите се вдигат всяка година с по 30% в лири....
                  Не съвсем. За последните 11 години имат 350% или 12% на година в лири.
                  Златото за последните 11 години има 950% или 22.5% в лири на година.
                  Или още 1 унция купува 3 пъти повече квадрати днес отколкото преди 11 години при все на фона на "чудовищния ръст", който бележат имотите там.

                  А за дефлационния сценарий /японския/ даже не искам да говоря, че там положението е наистина трагично. Ако вземем отправна точка върха 1989, днес 30 години по-късно, все още НИ са 50% под тогавашните стойности в така тачените тук ФИАТНИ ПАРИ. Ако измерваме в злато при нива на йена/долар близки до тези днес, имаме поскъпване на златото на 450% от тогава. С други думи златото по 4.5, а имотите делено на две, и така 30 години по-късно, унцията купува 9 пъти повече имот.

                  Та да..инфлация, дефлация, трудно е да си оптимист за този сектор, когато си реалист. Другото са празни приказки!

                  НИ са смислен актив единствено в хипотеза на инфлация и единствено за тези, за които друга инвестиция освен НИ не съществува. Ето в Турция съм сигурен, че има имотни инвеститори, които се радват да виждат, че имотите поскъпват с 12% средно цяло десетилетие, нищо че всичко друго поскъпва с 20+%




                  И съм ги писал тези неща, и съм качвал графики. Но за съжаление темата придобива леко сектантски нюанси предвид, че дори съм виждал мнения, че темата била за "какво повишение се очаква" и тези с аргументи за понижение не трябва да има. Само това говори достатъчно и за нивото и за разсъдъка на инвеститорите в този иначе топ представил се актив за последните няколко десетилетия - е, без последното, че то е малко загубено /на нива от 2008г сме/, а и чакаме да видим дали ще е единственото загубено. Аз лично наблюдавам с интерес!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Bearfox Разгледай мнение

                    Не са мечти ,изобщо. Дори и под 400 има , от по закъснели собственици , с не толкова добри квартири.
                    Като цяло, наблюдава се трайно понижение, още от началото на годината. Догодина масово в хубавите квартали ще бъдат до 600.
                    ще, ще.
                    догодина даже твоя може да намалят на 210лв
                    препоръка е

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Добре е в такива времена да имаш покрив .... Вероятно повечето ще свикнем с по-малко , но нещата ще се балансират и поддържат, че гладът може да е опасен мотиватор....
                      Иначе за първи път в живота си не съм сигурен какво бъдеще ни чака и на тази база какви решения да взема. Това е и една от причините да не съм купил нищо последната година.... несигурността....

                      ПП Вчера под дъжда бях на село. Събрах 2 торби орехи и обрахме последните домати преди снега да дойде. Човек има нужда от малко.... поне ние сме така....
                      Аз доматите ги обрах в петък и съм напълнил два хладилника и лятната кухня.Обрах и половината пипер другата половина кат спре дъжда...как ще ора двора не зная толкова дъжда се изсипа.Поне житцето никва...Дано запре тоя дъжд.Заеми нямам имам си достатъчно земя селски имот дърва пълно мазе апартаменти и гаражи в София и Плевен.Децата построиха и те съвсем малко им остава.Ако пипадне земица за паркоместа у София или гараж бих купил.Къщи и апартаменти не ми трябват повече.2022 съм я предвидил отдавна защото това ми е професията....ако четеш темата за тока...Тока е по интелигентна професия от програмирането и електрониката...Са ше го разберат много хора..Предупредих да купувате дръвца.Тая година зимата започна рано.Аз нямам спомен скоро толкова рано да съм пускал отопление...Като ми писне ще си сложа фотоволтаик с по новите инвертори за да мога винаги да произвеждам по малко отколкото потребявам...Са да му мислят тия с комуникациите и лаптопите...Айфон 14 ще е на дърва както и новите лаптопи ще са с огняр....Иначе каквото Бог е отредил смирено ще приема.
                      Last edited by power grid; 11.10.2021, 16:21.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение

                        ахахха , утре си пускам мазето под наем за 300 кинта да си живеят некви асоциални вътре, като гледам има търсене. Не се излагай ...
                        тия пак с личните факти и преуспялости

                        абе не можете ли да пишете по темата без да вкарвате
                        ЛИЧНА и ВИНАГИ ПЕЧАЛИВША до зуко НОТКА

                        това изобщо може да не е вярно
                        или - ок
                        вярно е точно толкова колкото :

                        ахахахах, утре сина на един приятел
                        влиза под наем в 2-стайка в Изток за 550 лева
                        не се излагай

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fsck Разгледай мнение

                          Ко речи, ко?

                          2 стаен в ЛОЗЕНЕЦ за 360 лева:

                          https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=77ublg&f1=1

                          Карпузица 400:

                          https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=77ublg&f1=1

                          Слатина 400:

                          https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=77ublg&f1=1

                          Мързи ме да ви развалям фалшивите опорки, но в Изток, Изгрев и Гето милев вече масово има по 700 лева тристайни. Пък ви е си лалайте как иде големио ЪП.
                          ахахха , утре си пускам мазето под наем за 300 кинта да си живеят некви асоциални вътре, като гледам има търсене. Не се излагай ...
                          Last edited by X_Y; 11.10.2021, 16:15.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение

                            Мечти, 400 лв. в СФ няма наем, сложи по 2 и ще си точно.




                            Не са мечти ,изобщо. Дори и под 400 има , от по закъснели собственици , с не толкова добри квартири.
                            Като цяло, наблюдава се трайно понижение, още от началото на годината. Догодина масово в хубавите квартали ще бъдат до 600.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение
                              Реалната цена на един имот се определя от наема му. В момента цените доста са изпреварили наемите и цената на НИ е завишена. Въпросът е дали наемите ще догонят цените за да станат цените реални, или цените ще спаднат за да догонят наемите и да станат реални
                              мите,
                              на това му се казва ''риторичен въпрос''
                              хихихи
                              Last edited by Yandox; 11.10.2021, 16:03.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Вече не растАт , ама тва откакто го пишеш те удариха 10% , а от предният профил 100% :-))))
                                Тва дето си мислиш, че ще расте дългосрочно е сдало багажа... Може да има некви дребни прозорци за хазартни типове, ама мене не ме брига и не си струва нервите :-)
                                Все една да Фалиш раковините...:-)
                                ахахахахахахахаах
                                ахахахахахахаахахахаха

                                вече обърнахме пазара

                                ВЕЧЕ не били растяли , ама расли били досега 10%
                                че от това по голяма глупост има ли бре
                                разбира се че за да започне да намалява нещо трябва първо да порасне

                                лъжеш за някакви ''предни профили '' и то яко - защото ви свършиха опорките
                                а и някой са напълно разкрити какви ''имотняци'' са на живо

                                лъжеш и за 100 % РЪСТ
                                ТАКЪВ НЯМА ИЗОБЩО

                                ИМОТИТЕ ЕДВА ДОЛАЗИХА ДО ПРЕДИШНИТЕ СТОЙНОСТИ ОТ 2008
                                това ако не можеш да сметнеш е преди ....13 години

                                разбира се - 100% са пораснали , ако имаш предвид миналия век
                                но тогава ,дори и Дури не е била регистрирана тук и дебат не е имало
                                хихихихиххихи
                                и като не те ''брига '' нещо , не взимай отношение - чети ако искаш
                                или пропускай
                                а раковини може да идеш да си набереш на морския бряг - чудно кой какво ще ти даде за тях
                                докато за другото - сега ако едно апартче е 100
                                за 50 ще го вземем тия където можем и знаем
                                вие си ''берете раковини ''
                                хихихихихихи

                                Коментар

                                Working...
                                X