IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

    Тая прогноза за след 6 месеца я даваш от 5 години :-)
    За лихвите вече 10 човека се опитахме да ти обясним че няма да стане. Освен ако имаме официална инфлация 20% тогава може да има страшна 5% лихва....
    Ами то така става - вероятността чисто статистически Кавръка да познае поне веднъж се покачва със всеки опит. А стане ли веднъж - инвестицийките ти отичат и губиш един времеви хоризонт от 10+ годинки.Имотите в Гоцето към днешна дата, и номинално и реално, са може би на най-високото си ниво за последните няколко цикъла. Ако сега не кешираш и не превърнеш в твърда валута, няма да има по-подходящ момент. Инфлацията ще обезценява имотите ти точно с толкова, колкото и кеша, а едни качващи се лихви и една корекция на цените от 20%-30% би те ударила жестоко. Накрая чаветата ти ще наследят по 2-3 апарта всеки със стойност колкото 100 щайги розав домат.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

      Ама ти разбрираш ли че тези графики те не ги разбират.Това е все едно да ги учиш да пилотират самолет.
      :-) Случаен сайт долу. Тва разбираш ли го ?
      Реална инфлация НАД 10%, а лихвата по дълга станала 2.5 гоУем праЗ :-)
      https://knoema.com/atlas/Greece/topi...Inflation-rate
      In December 2021, inflation rate for Greece was 5.1 %. Inflation rate of Greece increased from -2 % in January 2021 to 5.1 % in December 2021 growing at an average annual rate of 53.94%.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

        Спасе, не те знам от коя философска школа си, обаче помислих, че ще се аргументираш. Въобразих си, че говорим като възрастни хора. Естествено, че ако някоя сутрин ми звъннат на вратата и ми изръмжат "дължиш ми пари" няма да ми е приятно. И обратно - ако спечеля 80 хил. от тотото, ще се наакам от кеф.

        Естествено е обаче и друго - далеч за предпочитане е да съм взел заем 80 хил., отколкото да ги държа тези 80 хил.
        Малко по-сложно е и съвсем не толкова "Естествено", колкото си мислиш:
        Алтернатива 1:
        Да приемем, че имаш кеш 80к и теглиш кредит от още 80к, купувайки имот с цена 150к. 10к са ти точно разходите по брокери и нотариус/данък.
        При 30 години срок и 3% лихва вноската ти ще бъде 337 Евро.
        Алтернатива 2:
        Алтернативно без кредит трупаш месечната вноска в банката без лихва върху началните 80к.

        След 10 години:
        Алтернатива 1: Остатъчен дълг от 60816 Евро, нетно богатство X-60816, където X е пазарната оценка на имота
        Aлтернатива 2: Кеш от 80.000+120*337=120.440
        Алтернативи 1 превъзхожда Алтернатива 2 само ако X>181256 (2% средногодишен ръст на пазарната стойност)

        Горните сметки естествено:
        - Не вземат предвид разходите по поддръжка на имота (в.т.ч. данък сгради, такса смет и.т.н.)
        - Приемат лихвата по кредита за фиксирана на 3%, тази на депозита - 0%
        - Не отчитат риска от тотална загуба при невъзможност да се плаща ипотеката. Рискът винаги има цена, която трябва да се калкулира в проценти.

        Да опитаме сега един малко по-реалистичен сценарии:
        - Покачване на лихвата (за депозит и за кредит) с по 0,3 процента след всяка пълна календарна година.
        - Допълнителна застраховка (рискова премия) срещу риска при Алтернатива 2, равняваща се на 1% годишно от остатъчния дълг

        В този сценарии сметката е малко по-сложна, едни 5 минути игра на Ексел. Получената стойност за X е 214458 (ако искаш го смятай). Тук вече необходимият среден ръст на пазарната цена е от порядъка на 3,6% годишно.
        При по-голям ръст на лихвите съответно X приема по-висока стойност.

        Следователно всичко зависи от това, доколко си способен да поемеш риск. А при качващи се лихви цените на имотите падат - хем е необходим по-висок пазарен ръст, хем качващите се лихви оказват натиск върху цената и е твърде възможно цената дори да падне. Имаш два ефекта на качващите се лихви, които играят заедно срещу теб. За да бъдат компенсирани, трябва да има други, фундаментални причини, поради стойността X да нараства. А всички сме наясно как фундамент при имотите (за разлика от акциите) липсва в много голяма степен.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение
          Гърция, за 1 месец над 1% нагоре. Сещай се како. Седларов сериозно ли вече не пише тука?

          Ама ти разбрираш ли че тези графики те не ги разбират.Това е все едно да ги учиш да пилотират самолет.

          Коментар


          • Гърция, за 1 месец над 1% нагоре. Сещай се како. Седларов сериозно ли вече не пише тука?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

              Спокойно ще ИМА, най-вече предлагане на ТРУД.
              Убиха бизнесчетата - пишман бизнесменчетата с КРЕДИТИ, сега ще ОБИРАТ натрупаните пари.
              като не останат резерви с които да се ЯДЕ, ще се молят хората да работят.
              Еми това е ...Когато Ви казах да излезете и да вземете пушките ,вие се криете в хоум офис,еми не стават така нещата.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                Кавръков, дигни глава от сайтовете, дето се зомбираш и се огледай на улицата. УБИХА всичко, нищо не остана! Лихвите 100% да станат, няма производство. Просто НЯМА. Това не ключ за осветление - дигнеш лихвите и всичко тръгва по старому. Аз затова казвам, че трябва да учите история, а не да четете Бумбърг. Не знам каква икономика си учил, обаче за развитието е определящо предлагането, а не търсенето. А предлагане НЯМА. Няма и да има, докато има повече търтеи "работещи от вкъщи", отколкото хора има заети в производството.

                Добавка: мисля, че ни си съвсем наясно какво точно означава ва банк
                Спокойно ще ИМА, най-вече предлагане на ТРУД.
                Убиха бизнесчетата - пишман бизнесменчетата с КРЕДИТИ, сега ще ОБИРАТ натрупаните пари.
                като не останат резерви с които да се ЯДЕ, ще се молят хората да работят.
                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                  Кавръков, дигни глава от сайтовете, дето се зомбираш и се огледай на улицата. УБИХА всичко, нищо не остана! Лихвите 100% да станат, няма производство. Просто НЯМА. Това не ключ за осветление - дигнеш лихвите и всичко тръгва по старому. Аз затова казвам, че трябва да учите история, а не да четете Бумбърг. Не знам каква икономика си учил, обаче за развитието е определящо предлагането, а не търсенето. А предлагане НЯМА. Няма и да има, докато има повече търтеи "работещи от вкъщи", отколкото хора има заети в производството.
                  Терзиев за какви хора говориш в производството ?Ти в кой век си ?Понеже се обърн акъм мен с майна,явно си от Пловдив.Познавам града добре защото съм живял там 4 години.Та така.В Пловдив има заводи които са изцяло автоматизирани,не знам дали знаеш,да има няма няколко човека които поддържат електрониката ,без хора се произвежда,има машини,има роботи,човешкия фактор в производството ще намалява като количество за сметка на технологиите.
                  Това е,така че тезата ти че нямало нищо не е вярна.Всичко си има,и понеже има повече пари от колкото стоки,както сам каза инфлация се убива когато отнемеш от покупателната способност на потребителите,тоест изтеглиш парите от обръщение а вдигане на цената на кредита Обратното твоя сценарий с хиперинфлация би прострелял в крака лихварите(банките),нима мислиш че те биха се простреляли сами...помисли пак

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                    Да ти кажа моята теза ще се окаже права.Огромната инфлация ще иска силен отговор.Исторически само с криза са я смазвали.Шоково вдигане на лихвите.

                    https://www.investor.bg/analizi/91/a...345073/?page=2

                    А,от цялата ситуация мога да спечеля много и от друго направление.
                    Играл съм ва банк официално с името си срещу всички прогнози за поскъпване в началото на годината в Инвестор,от брокери,банки,строители и аз отзад посочвайки че спада в цените ще започне от половината на тази година.
                    Сбъдне ли се това което предрекох,вече ще мога и официално да го докажа.
                    Кавръков, дигни глава от сайтовете, дето се зомбираш и се огледай на улицата. УБИХА всичко, нищо не остана! Лихвите 100% да станат, няма производство. Просто НЯМА. Това не ключ за осветление - дигнеш лихвите и всичко тръгва по старому. Аз затова казвам, че трябва да учите история, а не да четете Бумбърг. Не знам каква икономика си учил, обаче за развитието е определящо предлагането, а не търсенето. А предлагане НЯМА. Няма и да има, докато има повече търтеи "работещи от вкъщи", отколкото хора има заети в производството.

                    Добавка: мисля, че ни си съвсем наясно какво точно означава ва банк

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Тая прогноза за след 6 месеца я даваш от 5 години :-)
                      За лихвите вече 10 човека се опитахме да ти обясним че няма да стане. Освен ако имаме официална инфлация 20% тогава може да има страшна 5% лихва....
                      Дал съм я официално в началото на годината.
                      Предрекох кризата от Март 2020 .
                      Предрекох идването на БСП на власт ако си спомняш.
                      Оставам с прогноза че еврото няма да бъде въведено в България

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                        Да ти кажа моята теза ще се окаже права.Огромната инфлация ще иска силен отговор.Исторически само с криза са я смазвали.Шоково вдигане на лихвите.

                        https://www.investor.bg/analizi/91/a...345073/?page=2

                        А,от цялата ситуация мога да спечеля много и от друго направление.
                        Играл съм ва банк официално с името си срещу всички прогнози за поскъпване в началото на годината в Инвестор,от брокери,банки,строители и аз отзад посочвайки че спада в цените ще започне от половината на тази година.
                        Сбъдне ли се това което предрекох,вече ще мога и официално да го докажа.
                        Тая прогноза за след 6 месеца я даваш от 5 години :-)
                        За лихвите вече 10 човека се опитахме да ти обясним че няма да стане. Освен ако имаме официална инфлация 20% тогава може да има страшна 5% лихва....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                          Ледчо беше най-точен за 2021. Като гледам как се развиват нещата в момента има добра вероятност да уцели и за тази - беше казал че ще се вдигнат още малко и есента ще обърне.... Сега вече въпроса е ако примерно се вдигнат цените ''инерционно'' още 10-20% и после паднат след 1-2 години с 10% какъв е смисъла от чакането....
                          Горното не е прогноза или препоръка , а размисли....:-) Мисля че ще изчакам още месец да видя какво се случва с цифрите преди да взема решение....
                          Да ти кажа моята теза ще се окаже права.Огромната инфлация ще иска силен отговор.Исторически само с криза са я смазвали.Шоково вдигане на лихвите.

                          https://www.investor.bg/analizi/91/a...345073/?page=2

                          А,от цялата ситуация мога да спечеля много и от друго направление.
                          Играл съм ва банк официално с името си срещу всички прогнози за поскъпване в началото на годината в Инвестор,от брокери,банки,строители и аз отзад посочвайки че спада в цените ще започне от половината на тази година.
                          Сбъдне ли се това което предрекох,вече ще мога и официално да го докажа.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                            Броя оферти расте ,и аз го забелязвам.
                            Тия ако шибнат лихвите няма да мога да продам етажа на висока цена,а тъкмо мислех че офертната е ниска.Онзи Ледосветлението май ще се окаже прав.
                            Ледчо беше най-точен за 2021. Като гледам как се развиват нещата в момента има добра вероятност да уцели и за тази - беше казал че ще се вдигнат още малко и есента ще обърне.... Сега вече въпроса е ако примерно се вдигнат цените ''инерционно'' още 10-20% и после паднат след 1-2 години с 10% какъв е смисъла от чакането....
                            Горното не е прогноза или препоръка , а размисли....:-) Мисля че ще изчакам още месец да видя какво се случва с цифрите преди да взема решение....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                              Кое предпочиташ? Да дължиш 80к или да имаш (обезценяващи се) 80к?
                              Спасе, не те знам от коя философска школа си, обаче помислих, че ще се аргументираш. Въобразих си, че говорим като възрастни хора. Естествено, че ако някоя сутрин ми звъннат на вратата и ми изръмжат "дължиш ми пари" няма да ми е приятно. И обратно - ако спечеля 80 хил. от тотото, ще се наакам от кеф.

                              Естествено е обаче и друго - далеч за предпочитане е да съм взел заем 80 хил., отколкото да ги държа тези 80 хил.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                                Броя оферти расте ,и аз го забелязвам.
                                Тия ако шибнат лихвите няма да мога да продам етажа на висока цена,а тъкмо мислех че офертната е ниска.Онзи Ледосветлението май ще се окаже прав.
                                Ех кавръче - по добре 70к (вместо мечтани 80) отколкото безполезен КОТУР
                                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                                Коментар

                                Working...
                                X