IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение
    Читав ипотекар няма. Щом нямаш кеш и си на кредит, значи не можеш да си позволиш покупката.
    Направо срина целия пазар. Те в САЩ, Канада и Западна Европа само в кеш купуват. А там даже няма случай автомобили, бяла и черна техника да купуват на изплащане - всичко е кеш изваден изпод дюшека.
    п.п. Сега се замислям и тези с кредитните карти, що за мизерници са.
    Last edited by cecostef; 01.02.2022, 15:16.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

      Читав ипотекар няма. Щом нямаш кеш и си на кредит, значи не можеш да си позволиш покупката. Единствено изключение - средствата са налични, но са вложени с по-висока доходност от лихвата по кредита - или в бизнес, или на борсата, или в нещо алтернативно.

      Колко от "младите семейства" из Манастири, Вади и Папури имат доходни инвестиции за половин милион и нагоре? Всичкото е рая и слугинаж - при първата сериозна безработица и отичат. Да получаваш някаква мижава заплата от 2000-3000 лева (което е над средното) и да се нахлузиш на 20+ години кредит - само български малоумник го може. Ако направиш една елементарна сметка излиза, че е по-добре да си стоиш в Долна Секирна безработен на борсата, отколкото да работиш за 3000 лева в София и да плащаш ипотека. Понеже на вас банкерите точно тези тъпаци са ви дойната крава, именно те са и най-желаните ви клиенти - защото им слагате чатала на врата. Ако аз отида и кажа - имам 50% свободен кеш, искам кредит за 20 години, който мисля да погася предсрочно до края на 2-ата година, ме гледате все едно съм извънземен. Правих вече пробно запитване до 2-3 банки и крайно непрофесионалното им отношение ме отказа тотално да се занимавам.

      ПС: Аз имах точно 100к в КТБ на 8,5%. Няколко години подред си теглех лихвите авансово. Взех си всичко до стотинка (с цената на 1-2 безсънни нощи след като съобщиха по новините за затварянето, после не ми пукаше).
      Ако имаш поне средните доходи, никоя банка няма да ти откаже 20 годишна ипотека за 50% от покупната цена. Няма даже да ти попречи предсрочно да погасиш след 2 години.

      Виж за безработни хвалипръцковци не става. Пробвай в Кредисимо.

      пп Абе ква е тая мижава лихва 8,5%? Ти нали под 50% не падаше?

      ппп КТБ фалира преди 8 години. Начи ако праеше по 50% от тогаз, съга да си с два милиона.
      Last edited by BONI; 01.02.2022, 15:20.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

        Отзад напред.

        За лихвите 2008 песимиста ти е отговорил точно.

        Читавите са над милион, недей да съдиш по себе си.

        Да, даваха ипотеки на 8% и в най-лошите години. Официално 9% лихва по депозит нямаше нито една нормална банка.

        пп Да не си от онея "тарикати" дето КТБ им даваше "специална" лихва, над обявената? Такива депозити държавата май не ги гарантира дори до 100 хиляди.
        Читав ипотекар няма. Щом нямаш кеш и си на кредит, значи не можеш да си позволиш покупката. Единствено изключение - средствата са налични, но са вложени с по-висока доходност от лихвата по кредита - или в бизнес, или на борсата, или в нещо алтернативно.

        Колко от "младите семейства" из Манастири, Вади и Папури имат доходни инвестиции за половин милион и нагоре? Всичкото е рая и слугинаж - при първата сериозна безработица и отичат. Да получаваш някаква мижава заплата от 2000-3000 лева (което е над средното) и да се нахлузиш на 20+ години кредит - само български малоумник го може. Ако направиш една елементарна сметка излиза, че е по-добре да си стоиш в Долна Секирна безработен на борсата, отколкото да работиш за 3000 лева в София и да плащаш ипотека. Понеже на вас банкерите точно тези тъпаци са ви дойната крава, именно те са и най-желаните ви клиенти - защото им слагате чатала на врата. Ако аз отида и кажа - имам 50% свободен кеш, искам кредит за 20 години, който мисля да погася предсрочно до края на 2-ата година, ме гледате все едно съм извънземен. Правих вече пробно запитване до 2-3 банки и крайно непрофесионалното им отношение ме отказа тотално да се занимавам.

        ПС: Аз имах точно 100к в КТБ на 8,5%. Няколко години подред си теглех лихвите авансово. Взех си всичко до стотинка (с цената на 1-2 безсънни нощи след като съобщиха по новините за затварянето, после не ми пукаше).
        Last edited by ejonny2376; 01.02.2022, 15:06.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

          Мене нормална банка ми даваше лихва 9% на депозит .Ама те балъци на мен ми дават 9% а на "читавите" ипотекари на 8%.


          ПП. читавите са много малък процент.

          ПП 2008г. какви бяха центите и лихвите.
          Отзад напред.

          За лихвите 2008 песимиста ти е отговорил точно.

          Читавите са над милион, недей да съдиш по себе си.

          Да, даваха ипотеки на 8% и в най-лошите години. Официално 9% лихва по депозит нямаше нито една нормална банка.

          пп Да не си от онея "тарикати" дето КТБ им даваше "специална" лихва, над обявената? Такива депозити държавата май не ги гарантира дори до 100 хиляди.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
            Може, ама в ЕТФ-а не може да живееш, нито да го ядеш, нито нищо....
            Мое само да се молиш да не стане некой сакатлък по дългата верига от счетоводните отчети, през борси, посредници та до България....:-)
            haha.... чист материализъм в действие.

            "Не моеш ли да го фанеш, пипнеш, барнеш - не ми го 'фали"!

            А?

            p.s.
            Ясно се вижда как начина на инвестиране отразява народопсихологията!
            (ако случайно сте чували за И. Хаджийски, М. Семов...)

            Българинът недоверчив по природата си /и същевременно безкрайно наивен съгл. един друг парадокс/ - на практика замогването му позволява да заделя средства, но вътрешното съмнение не може лесно да бъде преодоляно - и оттам толкова високия % имотна собственост и малко "нематериални" инвестиции!
            Замислям се дали златото не е по-добра алтернатива за тебе.
            Last edited by Julius_BG; 01.02.2022, 14:42.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

              Може, ама в ЕТФ-а не може да живееш, нито да го ядеш, нито нищо....
              Мое само да се молиш да не стане некой сакатлък по дългата верига от счетоводните отчети, през борси, посредници та до България....:-)
              ETF-ът е инвестиция в световната икономика.
              Имот в София е загробване на пари в нещо с неясно бъдеще и съмнително качество.

              За живеене - защо да предплатя 40 години напред наемите? Кой вижда смисъл в това?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение
                Два месеца го водят "редовен". 75% от мораториумите бяха изтекли още до март 2021, до края на октомври сигурно 90% са изтекли. Освен това само 20% от мораториумите са за домакинства, от които повечето са за потребителски кредити. Сигурно ипотеки за не повече от 100 милиона са "топли топли" по твоите думи. Ако пандемията наистина приключи с омикрон, ще има рязък скок на цените.
                обективно погледнато безработицата не е нарастнала и съответно ипотеките за домакинствата следва да се обслужват.
                да цените се качиха, но не мисля, че това ще натежи на ипотеките.

                при ипотеките ще е проблем ако започнат съкращения било заради енергията било заради други финансови проблеми за бизнеса.

                ПП за рязък скок се иска много пари, а както се вижда даже най-големите повдигачи на пазара се мръщят на настоящите цени. Доходи са нужни, за да се мятат като лъвове на тулите. При инфлация, която изпреварва доходоите и ръста на икономиката - да вероянто ще има и ръст в цените на имотите, но новите сделки ще стават все по-трудно.
                Last edited by bertram; 01.02.2022, 14:19.
                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                  Мене нормална банка ми даваше лихва 9% на депозит .Ама те балъци на мен ми дават 9% а на "читавите" ипотекари на 8%.


                  ПП. читавите са много малък процент.

                  ПП 2008г. какви бяха центите и лихвите.
                  2007 имах ипотека на 6.2%. В същото време депозит в друга банка на 8-9%.
                  2008-9 ми вдигнаха лихвата 2 пъти по ипотеката и я погасих с парите от депозитите в другите банки и 1% наказателна лихва :-)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                    аз и на ETF мога да дам офертна 10 пъти по висока от пазарната.
                    Може, ама в ЕТФ-а не може да живееш, нито да го ядеш, нито нищо....
                    Мое само да се молиш да не стане некой сакатлък по дългата верига от счетоводните отчети, през борси, посредници та до България....:-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                      Още по-добра! Ценните са се удвоили от тогава, ГПР е било 12%, ама си рефинансирал бързо на 6, после 4, сега 2.5%.

                      пп абе кога гпр е било 12%? аз не помня нормалните банки да са искали повече от 8% от читав човек.
                      Мене нормална банка ми даваше лихва 9% на депозит .Ама те балъци на мен ми дават 9% а на "читавите" ипотекари на 8%.


                      ПП. читавите са много малък процент.

                      ПП 2008г. какви бяха цените и лихвите.
                      Last edited by nradev; 01.02.2022, 18:02.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                        Два месеца го водят "редовен". 75% от мораториумите бяха изтекли още до март 2021, до края на октомври сигурно 90% са изтекли. Освен това само 20% от мораториумите са за домакинства, от които повечето са за потребителски кредити. Сигурно ипотеки за не повече от 100 милиона са "топли топли" по твоите думи. Ако пандемията наистина приключи с омикрон, ще има рязък скок на цените.
                        Тази част изключително много ме притеснява. Всъщност причината последните 2 години да не съм се ипотекирал беше точно неяснотата покрай вируса.... Ако вървим към приключване много хора ще придобият смелост....За цените не ми се мисли....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                          на 100000 колко е 3 % .я се научи да смяташ.
                          на 100000 евро 3% е 6000 лева, бегай пак в час по аритметика.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                            Тук включват ли ипотеките, които са в онази схема със мораториума покрай ковид пандемията?
                            Тези ипотеки, които са 'излезли' от мораториума, но са все още топли топли - колко месеца трябват, за да ги пишат проблемни банките?

                            ПП въпросът е към Бони, защото е вещ(а) в материята касаеща кредитирането.
                            Два месеца го водят "редовен". 75% от мораториумите бяха изтекли още до март 2021, до края на октомври сигурно 90% са изтекли. Освен това само 20% от мораториумите са за домакинства, от които повечето са за потребителски кредити. Сигурно ипотеки за не повече от 100 милиона са "топли топли" по твоите думи. Ако пандемията наистина приключи с омикрон, ще има рязък скок на цените.
                            Last edited by BONI; 01.02.2022, 14:07.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                              Я пак сметни. Стандартна цена за жилище в София е 100 хиляди евро, общински данък под 5000 лева, още 1300 лева такси, прави 3,2%.

                              И защо два пъти ще го плащаш само ти, нали делите разходите с другата страна по сделката?

                              За комисионната си прав, перонците мразят брокерите, ама винаги им плащате като попове!
                              на 100000 колко е 3 % .я се научи да смяташ.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Да, за повечето неща си прав горе и особено в частта за транзакционни разходи затва тула купена НЕ СЕ ПРОДАВА :-).
                                Съществената част, която пропускаш е че ако тези 5 години бях държал този кеш в банка сега и гараж в сградата немаше да мое да си купя. Ако бях в ЕТФ-а дето даде вместо тристаен в блока щях гарсониера да взема....
                                ОПА в блока и района НЕ СЕ ПРОДАВАТ нито гаражи, нито боксониери нито тристайни... НЕМА и у складо нема :-))))) Тази част съвсем си я изпуснАл ;-)
                                аз и на ETF мога да дам офертна 10 пъти по висока от пазарната.

                                Коментар

                                Working...
                                X