IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

    Ще бъде повишена толкова колкото е нужно за да приключи безумието с цените,ако прочетеш изявлението ще видиш че са готови и да минат неутралната граница,ако се наложи.
    Целта е да се спре с харчовете,и да се кротнат цените.
    И други писаха,ще припомня че лихвата не Централната банка е едно ,на търговските друго.
    Ако имаш лихва от 3%на ниво Централна банка,то ипотеките ще хвръкнат над 6,7%.
    Още дори не са почнали да ги вдигат и нашите банки почнаха да се размърдват по депозитите и да вдигат лихвите по тях,Берти писа и за ипотеки от 6%за жилища....
    Много се унесохте и с цените и пазара,нужно е отрезвяване...
    Защо да съм се унасял? Аз не съм продавач, даже може да се каже, че съм купувач, но виждам хората как заравят мангизи в картинки, без изобщо да му мислят.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

      Обясни как купуването на хубав имот предпазва от инфлация, след като се изплаща с поне 35-40 годишни наема минимум и носи доходност от под 3%.

      Още с покупката на подобен надценен кофтор губиш 50%.
      Че то кое предпазва от инфлация? Сриващи се акции ли? Или ДЦК на смешните 3% лихва? Имотеца му играеш ключа и чакаш, 5-10-20 год.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
        Струва си да запазим за архива част от бисерите!
        Запази го! Няма да повлияят на пазара, понеже има много много кеш парЪ. Тез дет са теглили кредит може да изядат дръвото, но те са много малка част. Ако тръгнат разпродажби от банките, моментално всичко дет става ще бъде изкупувано! Боклуците ще останат, но те и сега си стоят и цените им се сриват и по никакъв начин не влияят на пазара. На слъчака е пълно с такива по 200 евра. Във Варна дори има на 600 евра (бяха 1500) и то в града, но никой не иска. Колкото до лихвите аз съм теглил кредит 2007 или 2008 на 15% и съм го връщал!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

          Защо трябва да ти носят? Арендатор си на 5000 дка земя! Накупил си техника, коли, инвентар, земи, но всяка год имаш 1 млн печалба. Какво ще ги правиш тези пари? Акции/крипто? Ми ако паднат с 50%? ДЦК на 3% - инфлацията е 25% (и ще се качва), какво остава - имот. Можеш да купиш, да му играеш ключа и да си го гледаш, може и да го отдадеш под наем, ако ти е изгодно, може да го оставиш и на децата си! Хората с пари в Бг са яли яли дървото с банки пирамиди и всякакво подобни схеми. Те вярват на това което могат да ги пипнат и видят. Другото е ала бала.
          Да си чел статии за еди кой си милиардер, който бил загубил за 1 ден еди колко си милиона/милиарда, щото акциите му паднали? Сети се сам къде си държи парите и защо всъщност е станал милиардер. После виж 5 години след статията какво му е състоянието и ще си говорим пак.

          ПС: Според теб кое е по-вероятно? САЩ да дефолтне или цените на имотите в София да паднат наполовина? Именно тази вероятност определя и инвестицията в какво е по-изгодна. За акции даже и не споменаваме тук - там рискът е по-голям, компенсиран с по-висока очаквана доходност.
          Last edited by ejonny2376; 23.05.2022, 18:47.

          Коментар


          • [QUOTE=Dury;n3926255]
            Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

            Имаш много грешно виждане за живота в София и от там идват и нереалистичните ти очаквания. Само като видиш колко много сгради се строят и съответно се разпродават сам ще разбереш ,че пазара е много "жив" и от там цените на този етап няма да падат.
            Няма лошо човек да запази хубавите отношения в семейството си ,дори това е за адмирация и в никакъв случай не съм те упреквала за това.
            Направо ще ти го напиша с най-добри чувства разбира се, много по-ниски цени в София, няма да видиш и или се примиряваш с този факт или преосмислете със съпругата ти бъдещата покупка на имот къде да бъде. През годините много хора са се опитвали да ме разкандардисват да купувам имоти в София, но винаги им излизаха грешни сметките, та и затова ти казвам , че ги правиш без "кръчмаря"
            Пожелавам ти успех, каквото и да решите да направите със съпругата ти.
            Кое му е грешното? Виждането му съответства на моето - тотална мизерия, която трябва да се компенсира с ниска цена. Когато цената е висока, покупката се обезсмисля.
            Или 2,4% доходност от наеми при 3% (скоро 5%, по-късно 8%) ипотечни лихви и за теб са изгодни условия?
            Last edited by ejonny2376; 23.05.2022, 19:18.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

              Всяко нещо има начало и край. Когато имотите ти носят под 2% годишно, а едни скапани ДЦК над 3%, значи нещо не е наред с имотите. Хората с пари не са глупави и всеки ще иска някаква възвращаемост в дългосрочен план.
              Защо трябва да ти носят? Арендатор си на 5000 дка земя! Накупил си техника, коли, инвентар, земи, но всяка год имаш 1 млн печалба. Какво ще ги правиш тези пари? Акции/крипто? Ми ако паднат с 50%? ДЦК на 3% - инфлацията е 25% (и ще се качва), какво остава - имот. Можеш да купиш, да му играеш ключа и да си го гледаш, може и да го отдадеш под наем, ако ти е изгодно, може да го оставиш и на децата си! Хората с пари в Бг са яли яли дървото с банки пирамиди и всякакво подобни схеми. Те вярват на това което могат да ги пипнат и видят. Другото е ала бала.

              Коментар


              • [QUOTE=segato;n3926231]
                Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                Аз не говоря за БГ данъци. Тук ше платя 30% данък върху парите оът продажбата в България , което обезмисля продажбата. Това дори не е водещото. Отношенията във фамилията ми харестват каквито са сега и не искам да се променят. Мисля , че си добронамерена и се опитваш да ми помогнеш. Благодаря ти, оценявам това, но наистина не търся съвет в тази област. По-скоро се опитвам да разбера зашо има такова разминаване между моите очаквания за цени в София и това което чета във форума. На няколко пъти поствах някакви сметки, може и бакалски да са и супер опростени и грешни, но все пак бяха някакви цифри. Като изключим теб и няколко други колеги, голямата част от отговорите са меко казано смайваши. Сякаш София е единственото място на света, сметките не вашат, или взимаш нещо при каквито и да е условия или си прецакан. Аз гледах за жилише в София защото смятах че заради лошото качество на живот, цените ще са сравнително ниски. За мен София би била приемлива зашото някои от негативите не ме касаят (образование , детски градини, нисък стандарт) а за други бих намерил начин да ги заобиколя. Например със сигурност няма да живея там през зимата. Ако поради някаква неразбираема (за мен) причина цените не са много по-ниски, няма смисъл да ходя в София и да търся начин да заобикалям негативите. Мога да отида в друг съпоставим като цени град с по-добро качество на живот. Просто на София единственото и предимство би била ниската цена и ако я няма, няма причини да се набутвам там. Споменах Румъния като пример , че дори когато се касае за ниски такси, където опциите са по-малобройни, има алтернативи. В Ръмъния също има ставки по 10% и ако България вдигне данъците (което ше бъде аналог на високите цени в София) просто ше загуби.
                Имаш много грешно виждане за живота в София и от там идват и нереалистичните ти очаквания. Само като видиш колко много сгради се строят и съответно се разпродават сам ще разбереш ,че пазара е много "жив" и от там цените на този етап няма да падат.
                Няма лошо човек да запази хубавите отношения в семейството си ,дори това е за адмирация и в никакъв случай не съм те упреквала за това.
                Направо ще ти го напиша с най-добри чувства разбира се, много по-ниски цени в София, няма да видиш и или се примиряваш с този факт или преосмислете със съпругата ти бъдещата покупка на имот къде да бъде. През годините много хора са се опитвали да ме разкандардисват да купувам имоти в София, но винаги им излизаха грешни сметките, та и затова ти казвам , че ги правиш без "кръчмаря"
                Пожелавам ти успех, каквото и да решите да направите със съпругата ти.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от potentielle_energie Разгледай мнение

                  120х550=
                  ЧЕТИРИ ПЪТИ, пак ПОВТАРЯМ ПЪТИ е надценен имотя.
                  И пак не % а 4 ПЪТИ
                  Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                    Ето един "инвеститор" като теб - явно усетил се навреме да продава - ново ново, завършено, висок непоследен етаж, юг с гледка...Това ми прилича на перфектния апарт в Гоцето (ако игнорираме мебелите Виденов, евтиния Ламинат и факта, че си е за тотално изриване и правене наново) - нали уж такива имоти не се продаваха!!!

                    https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...65331177131510

                    С Паркомястото и таксите по брокера и прехвърлянето - 278.500. При 550 Евро наем(написали са го в обявата) - 2,4% доходност (42 годишни наема).
                    За да има поне някаква прилична доходност, съобразена с новите лихвени условия, този апарт трябва да струва точно половината от обявеното.

                    Що не го купиш? Стиска ли ти? Май не. На приказки си гоУем, на действия те няма май.
                    120х550=

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Кое не разбра , за да ти повторя ? За мен мястото на сградата не става. Ако ставаше щях да съм купил преди 5 години в нея на половин цена.
                      Нататък си букмаркни обявата и гледай дали ще изчезне
                      Добре, кажи ми тогава - 3000 цена и 2,4% доходност изгодно и достъпно ли е? Да речем, че съм инвеститор с дългосрочен хоризонт - коя инвестиция ще ми препоръчаш? Този апартамент (с риска кучето на поредните наематели да съсипва ламината и да трябва да го сменям всеки път) или една проста безрискова Хамериканска ДЦК с над 3% доходност (за акции не споменавам, че там процентите са в пъти)?

                      Да речем и че съм член на това младо семейство, което го е наело този апарт. Имам 10% самоучастие (26к), както и всички такси поемам аз (още 18,5к).
                      При 30 годишна ипотека вноската ми ще бъде:

                      - 44500 Евро кеш +
                      - 1930 лева месечно при 3% лихва (малко вероятно)
                      - 2457 лева месечно при 5% лихва (по-вероятно)
                      - 3358 лева месечно при 8% лихва (в средносрочен план - твърде вероятно)

                      Срещу 1075 лева наем без начален кеш.
                      За сравнение - за да имаме при 3% лихва и нулево самоучастие вноска, равна на наема, цената на горния имот трябва да бъде 122к с паркомястото. Само тогава имаме паритет, имаме и прилична доходност при инвестиция.

                      Хайде да ви видим - теб и Бонка особено -обяснете ми в двата варианта защо бихте избрали горния имот? Брокерските тинтири - минтири съм ви ги чувал - пред математиката обаче и двамата издишате.
                      Last edited by ejonny2376; 23.05.2022, 18:28.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                        Пак си противоречиш. Нали имотите са безценни и са най-изгодни в Европа? Защо оспорваш инвестицията в горния имот при сегашната му цена? Никой не се интересува какви са били цените преди 5 години. Говорим за пазара от днешна гледна точка - надценен ли е или подценен. Когато говориш общи брокерски приказки, имотите са най-добрата инвестиция, най-изгодни в Европа и пр.. Конкретно обаче - единствената обява за читав имот в района от 2-3 години насам не ставала.
                        Кое не разбра , за да ти повторя ? За мен мястото на сградата не става. Ако ставаше щях да съм купил преди 5 години в нея на половин цена.
                        Нататък си букмаркни обявата и гледай дали ще изчезне

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                          Знам я сградата добре. Не става за мен. На 10 метра от булеварда е ... шумно и мръсно..... Мисля че и избамкаха нов друг блок пред нея точно та не знам колко е юг и има ли го..... Иначе по спомен общите части бяха малко , което е добре. Продаваше се на 1300-1500 по същото време когато купувах...та съм го гледал и мислил..Беше по-скъпо от Артекс на Гагарин....
                          След като не съм купил в нея когато беше още преди дупка защо мислиш, че сега бих купил ?! Няма логика....А цената на квадрат видя ли я каква е ?

                          Пак си противоречиш. Нали имотите са безценни и са най-изгодни в Европа? Защо оспорваш инвестицията в горния имот при сегашната му цена? Никой не се интересува какви са били цените преди 5 години. Говорим за пазара от днешна гледна точка - надценен ли е или подценен. Когато говориш общи брокерски приказки, имотите са най-добрата инвестиция, най-изгодни в Европа и пр.. Конкретно обаче - единствената обява за читав имот в района от 2-3 години насам не ставала.
                          Last edited by X_Y; 23.05.2022, 17:49.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                            Видя ли как нито един от тези, дето години наред хвалеха как акциите са по-ликвидни, не си ги продаде навреме. Даже и сега ги стискат, дори "допълват". Радев беше събрал за половин панелна гарсониера, вече стигат само за коридора и кенефа.
                            За съжаление е точно така. Предвид волатилността на акциите много често при вход извън върха има моменти когато е добре да се продадат и прехвърли кеша на нещо реално, но НИКОЙ не може и не знае кога да излезне... няма топки.... Разсъждава се ама то още малко само да се качи, ама още малко, после като тръгне надолЕ - ама то ще върне, после като съвсем са изтървали момента допълват....
                            И защо съм им тези емоции ?! Да инкасират само загуба или пропусната полза.
                            Убеден съм че дори сега акциите да дръпнат и да надминат имотите те пак няма да продадат в момента когато акциите са били по-добре....

                            Коментар


                            • [QUOTE=Dury;n3926002]
                              Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                              Нямаш причина да чакаш с продажба от наследство заради данъците, смени си съветника Не знам в каква благотворителност сте се забъркали ,но заради това повярвай пазара на НИ, няма да се промени. Няма да се промени и ако отидете и купите където и да е в Европа, или Румъния. Това са ваши проблеми и решения и никой друг не се интересува от това какво ще правите ,освен роднините ви
                              Ние, сме широко скроени хора, имаме много приятели и харесваме много България, чувстваме се чудесно както в Родината ни ,така и навсякъде в цивилизована Европа. Ето, сега съм тук, пия си кафето на терасата ,чета ви какво сте писали снощи и днес и гледам морето. Прекрасен живот, какво да не му харесам ?!
                              Аз не говоря за БГ данъци. Тук ше платя 30% данък върху парите оът продажбата в България , което обезмисля продажбата. Това дори не е водещото. Отношенията във фамилията ми харестват каквито са сега и не искам да се променят. Мисля , че си добронамерена и се опитваш да ми помогнеш. Благодаря ти, оценявам това, но наистина не търся съвет в тази област. По-скоро се опитвам да разбера зашо има такова разминаване между моите очаквания за цени в София и това което чета във форума. На няколко пъти поствах някакви сметки, може и бакалски да са и супер опростени и грешни, но все пак бяха някакви цифри. Като изключим теб и няколко други колеги, голямата част от отговорите са меко казано смайваши. Сякаш София е единственото място на света, сметките не вашат, или взимаш нещо при каквито и да е условия или си прецакан. Аз гледах за жилише в София защото смятах че заради лошото качество на живот, цените ще са сравнително ниски. За мен София би била приемлива зашото някои от негативите не ме касаят (образование , детски градини, нисък стандарт) а за други бих намерил начин да ги заобиколя. Например със сигурност няма да живея там през зимата. Ако поради някаква неразбираема (за мен) причина цените не са много по-ниски, няма смисъл да ходя в София и да търся начин да заобикалям негативите. Мога да отида в друг съпоставим като цени град с по-добро качество на живот. Просто на София единственото и предимство би била ниската цена и ако я няма, няма причини да се набутвам там. Споменах Румъния като пример , че дори когато се касае за ниски такси, където опциите са по-малобройни, има алтернативи. В Ръмъния също има ставки по 10% и ако България вдигне данъците (което ше бъде аналог на високите цени в София) просто ше загуби.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                                Ще бъде повишена толкова колкото е нужно за да приключи безумието с цените,ако прочетеш изявлението ще видиш че са готови и да минат неутралната граница,ако се наложи.
                                Целта е да се спре с харчовете,и да се кротнат цените.
                                И други писаха,ще припомня че лихвата не Централната банка е едно ,на търговските друго.
                                Ако имаш лихва от 3%на ниво Централна банка,то ипотеките ще хвръкнат над 6,7%.
                                Още дори не са почнали да ги вдигат и нашите банки почнаха да се размърдват по депозитите и да вдигат лихвите по тях,Берти писа и за ипотеки от 6%за жилища....
                                Много се унесохте и с цените и пазара,нужно е отрезвяване...
                                Ники знаеш ми мнението но тук няма да се съглася с теб. Еб....т ни във въздуха вече ! Лихва 10% трябва , да повторя пак 10% !!! Сещаш ли се какво ти казвам индиректно ?!

                                Коментар

                                Working...
                                X