IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Много поздрави от Купата имате всички. Добре е, на море е все така, но носи горчиви новини:
    https://www.investor.bg/bylgariia/45...ojenie-351986/
    Кибиците чакайте имоти, то и аз и кенеф няма да мога да купя в Обеля до 2050...тогава внуците ви ще могат...с виртуални валути...за пролетарии.
    Last edited by bulgarian lev; 13.05.2022, 21:13.
    Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

    Коментар


    • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

      Годишните разходи там често ги дават като сума от данъка, подръжката (ако има портиер например), водата и отоплението за предишната година. Месечния наем е там някъде, но в този район по-скоро ще е AirBnb , което означава , че поне 7 месеца сумарно ше стои празен а останалото време ше е е средно 200 евро на нощ. Което излиза към $2500 средно, но ще има чистене, пране,подръжка и такси за наемане, та пак ше отиде на $1500 / месец.
      Мислех , че който е пуснал апартамента в София на тази цена не е добре с главата, но после колегата показа обявите от Люлин и съм в потрес.
      Да, в пъти по-добре е. Да не говорим и за реалните 95 кв.м, които по българския стандарт на новото след 2004-та строителство отговарят на към 145 кв.м, които, естествено, ще бъдат обявени на 125кв.м чиста площ .

      Единствения "плюс" в сравненията между бг и западна Европа, е, че за този апарт в топ софийския център сигурно събират 80-те лева за чистачката с цената на много разпалени общи събрания, завършващи обикновено с разклатени междусъседски отношения за много години напред... и че данъка сигурно му е от порядъка на 270 лева годишно...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
        https://www.standartnews.com/biznes/...te-492625.html

        Лоша новина за кредитите...
        Щели да поскъпват !!!!

        Слушайте какво Ви говори Хампарцумян по,дето умувахте каква била лихвата на ЦБ и сравнявате с тази на търговските,догодина целта е 1.,5 %,докато стигне до гише ще стане 3,4%ха ха ха ,сметнете колко ще се качат вноските ...
        В САЩ лихвите по кредити за жилища май са към 5-6% в момента. Не знам как в Европа ше ги задържат на 3-4%. Оше повече, че говорят за инфлация от порядъка на 7% и нагоре. Дори в Европа да е 4% в България ще е 6-7% защото нас ЕЦБ не ни грее.

        ЕЦБ говорят за вдигане на лихвите през юли, явно искат да свалят еврото под 1$. Това ще вдигне инфлацията. Какво като лихвата по кредита е ниска като ти дават кинти с 10% по-ниска покупателна способност?
        Last edited by segato; 13.05.2022, 20:33.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
          А дано! Ама 1500 е/м в Люлин отдавна е факт (поне на офертно ниво).
          Я какви хубави НОВИ (както сами си ги рекламират) 40-годишни панели се предлагат!

          https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=80of8d&f1=1

          https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=80of8d&f1=1

          https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=80of8d&f1=5

          Но до 2024 ще се приземят - да, мисля, че горе-долу така ще стане!
          Е, не . Направо са тип Софийска мечта! Тоя последният направо кърти. Но най-много ми харесва граматическата лекота, с която е обявен този "имот за ценители" - все едно се продава за 15 000, не за 150000€ .

          Краят е близо, много близо...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от lefti Разгледай мнение

            В обявата за апартамента в Ница е упомената и годишна такса в размер на около 2300 евро, което според Нумбеото си е една Средна заплата там. Незнам какво включва и дали включва данъците, но пак според Нумбеото ще го отдадеш за макс 1200 - 1500 Евро месечно.
            Годишните разходи там често ги дават като сума от данъка, подръжката (ако има портиер например), водата и отоплението за предишната година. Месечния наем е там някъде, но в този район по-скоро ще е AirBnb , което означава , че поне 7 месеца сумарно ше стои празен а останалото време ше е е средно 200 евро на нощ. Което излиза към $2500 средно, но ще има чистене, пране,подръжка и такси за наемане, та пак ше отиде на $1500 / месец.
            Мислех , че който е пуснал апартамента в София на тази цена не е добре с главата, но после колегата показа обявите от Люлин и съм в потрес.

            Коментар


            • https://www.standartnews.com/biznes/...te-492625.html

              Лоша новина за кредитите...
              Щели да поскъпват !!!!

              Слушайте какво Ви говори Хампарцумян по,дето умувахте каква била лихвата на ЦБ и сравнявате с тази на търговските,догодина целта е 1.,5 %,докато стигне до гише ще стане 3,4%ха ха ха ,сметнете колко ще се качат вноските ...
              Last edited by nkavrakov1982; 13.05.2022, 20:00.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                Разкри ме! Прогнозирам спад до 2024 на средната цена в Люлин до над 1500е квадрата! Съответно в Младост ще паднат до над 2000е, в Изток до над 3000е.
                Ха ха ,ти не си в час сега какви са цените в някои квартали като Люлин дето постнаха обяви,но иначе плещи глупости
                Last edited by nkavrakov1982; 13.05.2022, 19:55.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                  Колега аз попитах дали цената е нормална а не за оценка на възможностите ми.

                  Причината за въпроса ми е че цената за апартамента в София
                  https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...65029317889105
                  е по-висока от тази на подобен апартамент в Ница. Да речем този:
                  https://www.bienici.com/annonce/vent...968_43.6983889

                  Апартаментите са с приблизително еднаква площ и цена. Този в София е в плачевно състояние , на 5 тия етаж без асансьор и паркинг. Района като цяло се води добър, но апартамента е на самия булевард В.Левски , който е много шумен. Вероятно затова е остъклен балкона откъм спалнята.
                  Апартамента в Ница е в добър район. Пълно е с добри ресторанти но точно до самия апартамент няма, така че няма да има много шум вечер. Еднопосочни улици с нисък трафик. Сградата е в перфектно състояние , ремонтирана е преди1-2 години. В Гугъл оше излизат снимките с покривалата при ремонта на фасадата. Има подземен паркинг и супермаркет на 30 метра. Апартамента е с асансьор и горе долу единственото което бих променил е да е на по-висок етаж за да има повече светлина и да се намали шума през деня. Няма нужда от кой знае какъв ремонт, 5-10к евро ше стигнат за освежаване. Този в София най-консервативно ще иска за ремонт 50к, зашото трябва да се правят бани, кухни , балкони ... всичко. Освен това е преходен , което намалява използваемата площ и ако е възможно да се преустройва да се направи непреходен, отиваме оше нагоре. Просто не ми се мисли как ще се изхвърлят старите плочки, кухненските шкафове, стъклата и винкелите от балкона и как ще се качват материалите за ремонта и мебелите на 5-тия етаж по стълбите. Реално, аз го виждам поне 100к за ремонт и цялата цена преди такси ще е над 500к. Този в Ница ще е в рамките на 400-410к.

                  Та това са ми терзанията, Досега жилише за инвестиции не съм купувал. Всякакви мнения за предимства и недостатъци на тези 2-а са добре дошли, но ако може да пропуснете персонални оценки за личните ми възможности.
                  В обявата за апартамента в Ница е упомената и годишна такса в размер на около 2300 евро, което според Нумбеото си е една Средна заплата там. Незнам какво включва и дали включва данъците, но пак според Нумбеото ще го отдадеш за макс 1200 - 1500 Евро месечно.

                  Инвестицията там е по-добра от първия апартамент до СУ, който е на практика неотдаваем в този си вид. Дори и с калкулацията за ремонта пак много трудно ще го отдадеш за 1500 евро месечно. Хората склонни да платят такъв наем няма да наемат апартамент на такава локация. Дори си мисля, че собствениците биха се радвали и на 1000 лева да го отдадат, но и това е невъзможно.

                  Общо взето и двата имота са надценени спрямо очаквания наем, но този в Ница, предвид че е Ница, го прави много в пъти по-добра инвестиция. Този до СУ е поне двойно надценен. Защо? Защото е в стара, предполагам неподдържана сграда, за ремонт, на едно от най-мръсните и шумни кръстовища в града... и общо взето си бие на кирташка работа - да продаваш апартамент за почти 1 Милион лева и да не вкараш едни 50к да приведеш поне банята и терасите във вид. Кво да говорим...

                  Общо взето не следя имоти на Запад, но в София в момента да инвестираш в имот е лудост, която ще ти струва много и ще те върне много назад.
                  Last edited by lefti; 13.05.2022, 19:53.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                    Разкри ме! Прогнозирам спад до 2024 на средната цена в Люлин до над 1500е квадрата! Съответно в Младост ще паднат до над 2000е, в Изток до над 3000е.
                    Не осъзнаваш какво си написала, но ще ти го обясня утре, че сега съм с голяма компания навън.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от manyyy Разгледай мнение
                      ББР: Необслужваните кредити, заедно с тези под наблюдение, са около една трета от раздадените

                      https://www.pariteni.bg/novini/kredi...gBsj2SDCEdLwoA
                      да се обзаложим ли, че зад 90% седят обръчите около Герб и Дпс
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                        Вероятно е в началото на 2024 средната заплата за България да бъде около 1000 евро, но за София е натоварена с голяма грешка!
                        Средната за София е по-висока с около 33% спрямо средната за страната, или би следвало да очакваме около 1330 евро за София.
                        Нещо повече, ти или прогнозираш спад или признаваш, че към днешна дата имотите са надценени с 30 до 40%.
                        Аз мисля, че и двете хипотези са верни!
                        Разкри ме! Прогнозирам спад до 2024 на средната цена в Люлин до над 1500е квадрата! Съответно в Младост ще паднат до над 2000е, в Изток до над 3000е.

                        Коментар


                        • ББР: Необслужваните кредити, заедно с тези под наблюдение, са около една трета от раздадените

                          https://www.pariteni.bg/novini/kredi...gBsj2SDCEdLwoA

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                            Колега аз попитах дали цената е нормална а не за оценка на възможностите ми.

                            Причината за въпроса ми е че цената за апартамента в София
                            https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...65029317889105
                            е по-висока от тази на подобен апартамент в Ница. Да речем този:
                            https://www.bienici.com/annonce/vent...968_43.6983889

                            Апартаментите са с приблизително еднаква площ и цена. Този в София е в плачевно състояние , на 5 тия етаж без асансьор и паркинг. Района като цяло се води добър, но апартамента е на самия булевард В.Левски , който е много шумен. Вероятно затова е остъклен балкона откъм спалнята.
                            Апартамента в Ница е в добър район. Пълно е с добри ресторанти но точно до самия апартамент няма, така че няма да има много шум вечер. Еднопосочни улици с нисък трафик. Сградата е в перфектно състояние , ремонтирана е преди1-2 години. В Гугъл оше излизат снимките с покривалата при ремонта на фасадата. Има подземен паркинг и супермаркет на 30 метра. Апартамента е с асансьор и горе долу единственото което бих променил е да е на по-висок етаж за да има повече светлина и да се намали шума през деня. Няма нужда от кой знае какъв ремонт, 5-10к евро ше стигнат за освежаване. Този в София най-консервативно ще иска за ремонт 50к, зашото трябва да се правят бани, кухни , балкони ... всичко. Освен това е преходен , което намалява използваемата площ и ако е възможно да се преустройва да се направи непреходен, отиваме оше нагоре. Просто не ми се мисли как ще се изхвърлят старите плочки, кухненските шкафове, стъклата и винкелите от балкона и как ще се качват материалите за ремонта и мебелите на 5-тия етаж по стълбите. Реално, аз го виждам поне 100к за ремонт и цялата цена преди такси ще е над 500к. Този в Ница ще е в рамките на 400-410к.

                            Та това са ми терзанията, Досега жилише за инвестиции не съм купувал. Всякакви мнения за предимства и недостатъци на тези 2-а са добре дошли, но ако може да пропуснете персонални оценки за личните ми възможности.
                            За тоз софийския коптор аз не бих дал и 1000 евра. Гаден, стар и на много шумно място. На 5 ти етаж без асансьор да качиш майстори - забрави.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                              А дано! Ама 1500 е/м в Люлин отдавна е факт (поне на офертно ниво).
                              Я какви хубави НОВИ (както сами си ги рекламират) 40-годишни панели се предлагат!

                              https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=80of8d&f1=1

                              https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=80of8d&f1=1

                              https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=80of8d&f1=5

                              Но до 2024 ще се приземят - да, мисля, че горе-долу така ще стане!
                              Щях да кажа , че този с CRT телевизора над пералнята е върха , но после видях този с печката на дърва в хола ...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение


                                Дали 2024 официалната средна залата в България ще мине 1000 евро? Съответно в София да стане 1500е. Нищо чудно тогава средната цена в Люлин да мине 1500е на метър.
                                Вероятно е в началото на 2024 средната заплата за България да бъде около 1000 евро, но за София е натоварена с голяма грешка!
                                Средната за София е по-висока с около 33% спрямо средната за страната, или би следвало да очакваме около 1330 евро за София.
                                Нещо повече, ти или прогнозираш спад или признаваш, че към днешна дата имотите са надценени с 30 до 40%.
                                Аз мисля, че и двете хипотези са верни!

                                Коментар

                                Working...
                                X