IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

    И изчезват ? Пазара е бил жив и миналата година и парите са отивали за заплати и материали, но накрая някакси са се озовали в депозитите. за да се натрупат тия 67 млрд. Или депозитите са били 117 млрд и са продадени за 50 млрд апартаменти и са станали 67 млрд ?
    Не те разбирам ? Парите ,не изчезват те само променят собствениците си и целта за която се използват. Обаче, когато се натрупат свободни пари в населението и голяма част от тях отиват в имоти, едни купуват за собствено ползване, а други за инвестиция. Ето, на мен от наеми ми се бяха събрали едно количество средства и с половината си купих втора ваканционна къща

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
      Аз, като казвам ,че пазара е "жив", никой не ми вярва Хората, продават, купуват ,но най-важното е ,че и строят, а там след като продадат парите отиват в заплати, строителни материали и прочие ,а не в банките Не е толкова прост пазара на НИ.
      И изчезват ? Пазара е бил жив и миналата година и парите са отивали за заплати и материали, но накрая някакси са се озовали в депозитите. за да се натрупат тия 67 млрд. Или депозитите са били 117 млрд и са продадени за 50 млрд апартаменти и са станали 67 млрд ?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

        Добре сте избрали пасажи. Споменал съм по-надолу, че сигурно има връзка депозити-кредити. Зарежете кредитите, какво става, ако купя Ваш апартамент изтегля от моята сметка и Ви дам кеш 100к. Под дюшека ли ше ги държите ?
        Аз, като казвам ,че пазара е "жив", никой не ми вярва Хората, продават, купуват ,но най-важното е ,че и строят, а там след като продадат парите отиват в заплати, строителни материали и прочие ,а не в банките Не е толкова прост пазара на НИ.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

          Препоръчвам ти преди да правиш подобни разсъждения, да прочетеш какво са парично предлагане, парични агрегати, мултипликатори и т.н.
          Добре сте избрали пасажи. Споменал съм по-надолу, че сигурно има връзка депозити-кредити. Зарежете кредитите, какво става, ако купя Ваш апартамент изтегля от моята сметка и Ви дам кеш 100к. Под дюшека ли ше ги държите ?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

            Препоръчвам ти преди да правиш подобни разсъждения, да прочетеш какво са парично предлагане, парични агрегати, мултипликатори и т.н.
            Човекът не е никак далеч от истината. Банките създават пари чрез кредитната си дейност.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

              Доколкото разбирам никой не вади кредитите от депозитите , така че ако днес 10 хиляди купувача изтеглят по 100к кредит и платят по един апартамент, това ще е 1 милиард който ше падне от небето, ще влезне при депозитите и ще станат 68 милиарда. Тогава сигурно ше кажете депозитите се увеличиха с 1 милиард , хората няма какво да си правят парите, сега ше купуват имоти и цените ше скочат. Само че депозитите могат да се качат именно зашото някой е продавал имоти и му е платено с пари от кредит.
              Препоръчвам ти преди да правиш подобни разсъждения, да прочетеш какво са парично предлагане, парични агрегати, мултипликатори и т.н.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
                БНБ раздава ли някакви пари на банките ?
                Да беше се запознал с устройството на Паричния съвет!

                https://www.bnb.bg/bnbweb/groups/pub..._199909_bg.pdf

                Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
                Колеги , играчи за почти 2 милиарда играха, Вие сте писали тук едни фермани .... Много ме впечатлихте с отдадеността на имотната кауза
                Че кой го интересуват тия аматьори! Я скивай какво правят професионалистите!

                Бившият премиер Бойко Борисов, който държи рекорда за най-възрастен професионален футболист
                у нас, отбеляза един от головете за победата на "Витоша" (Бистрица) с 4:2 над "Локо" (Пловдив) на
                финала на държавното първенство за ветерани.


                Коментар


                • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                  Да , верно, не е НСИ а Агенция по вписванията.

                  Данните за 1вото тримесечие за София са:
                  Продажби 7268
                  Законни ипотеки 964
                  Договорни 2506


                  Това което не е добре е , че договорните ипотеки са 72% от всички ипотеки. Ако разбирам правилно как работи системата, това означава , че в 72% от случаите са изтеглени кредити на по-висока стойност от цената на имота. т.е. че банките смятат, че имота е надценен.
                  Как да го кажа най-любезно...

                  Въобще не "разбираш правилно". Просто си правиш произволни изводи от данните.

                  Коментар


                  • Колеги , играчи за почти 2 милиарда играха, Вие сте писали тук едни фермани .... Много ме впечатлихте с отдадеността на имотната кауза

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                      К'во цифри в НСИ бре? Лихвите и ипотеките не се гледат там.
                      А па описаният сценарий е само една от многото хипотези.
                      Да , верно, не е НСИ а Агенция по вписванията.

                      Данните за 1вото тримесечие за София са:
                      Продажби 7268
                      Законни ипотеки 964
                      Договорни 2506

                      Първото което се забелязва е, че продажбите с ипотека са 48%. Да вече чух , че имало повторни вписвания на всеки 10 години , но тия 48% са спрямо първата колона от съшия файл, така , че ако има повторни вписвания и преди е имало по-малко ипотеки ( което е много вероятно), % на новите продажби с ипотека ше е всъшност по-висок. Това не е лошо защото показва, че на българина започва да му идва акъла и да ползва кредити.
                      Това което не е добре е , че договорните ипотеки са 72% от всички ипотеки. Ако разбирам правилно как работи системата, това означава , че в 72% от случаите са изтеглени кредити на по-висока стойност от цената на имота. т.е. че банките смятат, че имота е надценен. Приличен процент ипотеки + надценени макар и с малко имоти ( данните показват само , че са надценени но не казват с колко) => ако се вдигнат лихвите вероятно ше има натиск да се продава. Това е , не казвам , че ше се сринат абсолщтните цени , но може да се увеличи предлагането и растежа ще спре. Ако цените на имотите не растат, а инфлацията продължава това какво е ?

                      Тези 67 милиарда,в депозити , които толкова ги цитирате какво обшо имат с имотите ? Ако се готвя да купя имот и имам на депозит 100к в банка, като купя имота и ги дам на продавача той какво ше направи с тях? Ще изяде банкнотите за да изчезнат ли ? Нали и той ше ги сложи някъде на депозит ? Не знам дали включват само депозити на граждани и ако е така и човек плати на фирма за ново жилише може би депозитите би трябвало да намалеят, но пак фирмат аше направи печалба, ше я разпредели и парите пак ше отидат някъде на депозит. В много случаи, даже няма реални пари така че ако всичко минава по преводи и да продаваме жилиша като луди депозитите ше си стоят 67 милиарда само ше се местят между сметките. Доколкото разбирам никой не вади кредитите от депозитите , така че ако днес 10 хиляди купувача изтеглят по 100к кредит и платят по един апартамент, това ще е 1 милиард който ше падне от небето, ще влезне при депозитите и ще станат 68 милиарда. Тогава сигурно ше кажете депозитите се увеличиха с 1 милиард , хората няма какво да си правят парите, сега ше купуват имоти и цените ше скочат. Само че депозитите могат да се качат именно зашото някой е продавал имоти и му е платено с пари от кредит. Друг въпрос , че в България май банката за да даде кредит трябва да има депозит за парите и вероятно няма да е толкова лесно да паднат от небето като примерно в страни с принтери.БНБ раздава ли някакви пари на банките ?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
                        В моменти на инфлация тулата олеква и фърчи все на горе. За първи път в живота и не си тежи на мястото, та нема опасност за здравето ни :-)
                        Никой не е по-голям от гравитацията!
                        (разбирай пазара)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

                          Говориш пълни тъпотии. Храната например в sea terrace е страхотна. Хубава селекция вина, готини сомелиери. Явно не познаваш града, няма да споря с теб, или просто държиш да ти е гадно.
                          .Сега, вие тука всички сте милионери и хай клас, за това сигурно ви се вижа всичко скапано, викате, друго си е Сен Тропе.
                          Поддържам препоръката си в края на предния ми пост. Повече секс и хубави емоции и няма да сте такива киселяци.
                          Не знам къде видяхте наеми от 400 лв. Просто няма такъв наем за приличен апартамент.
                          На sea terrace още като млад съм ходил като беше съборетина и се ползваше за обществена тоалетна, ако знаеш що народ пикаеше там където сега е "палубата" дори и аз, и честно това е единственото заведение в което не съм влизал от цялата алеа и няма и да влезна както и да се казва и каквото и да правят вътре като знам как смърдеше около него. Понеже във Варна и тоалетни няма и всички ползват тази на зала фестивална както я наричат. Което ме подсеща - отвориха ли модерните кенефи във морската или още пишат по тях със спрей "А ние къде да серем"? Както казах на морска алеа + морска гара има ставащи заведения които могат да се преброят на пръстите на едната ръка. И не, не става въпрос за Сен Тропе и дори почивка - Варна не е добър град за живеене дори в България разбирам, че може би го приемаш лично и се засягаш, но не ми беше това целта.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                            Охоо, чакай ти да схванат!

                            Те си мислят, че всичко, което хвърчи и се яде... и щом има инфлация - задължително всичко ще расте! То това не е оная блага, умерена инфлация, която води до ръст на всичко в икономиката, а имаме инфлационни шокове, които водят до отлив в част от секторите!

                            Те са хвърлили една тухла нависоко и понеже тухлата в момента е в облаците и те подкачат и викат: Ето виждате ли, виждате ли - няма тухла... докато тухлата не се върне и не ги изплющи в челото!
                            В моменти на инфлация тулата олеква и фърчи все на горе. За първи път в живота и не си тежи на мястото, та нема опасност за здравето ни :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                              При висока инфлация принципно има две армии на имотния пазар. От едната страна имаме хора, които искат да си спасяват парите, влагайки имоти. Подчертавам, че не се измерват с банковите депози, пари в сейфове и под дюшеци. Те са част от тях, но не всички. От другата страна имаме хора, при които растат разходите за потребление, съответно намалява частта за спестяване/инвестиране.
                              Невидимата ръка на пазара ще покаже пътя.
                              При висока инфлация пътя отдавна е доказан в исторически план.. Какви са страните са подробности...
                              Най-близкият пример е Турция в последните години... макар и там да е повечко от 10% инфлацията.
                              Иначе розавите домати и олиото може да поскъпват по-бързо от имотите при такива времена :-)
                              Тва без салата от розави домати не е живот....:-)

                              ПП аз ного силно вервам на ЕЦБ и на сички по телевизоро дет разказват, че инфлацията умре и тва че житото е с цена по 3-4 не се брои....:-)
                              Last edited by pesimist4o na kvadrat; 28.05.2022, 23:25.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                                Как мисля ли? Честно? Мисля че наистина изкарваш някой лев нетрудов доход. В същото време около теб е дива мизерия и затова си добил самочувствие да си нещо повече от бай Иван, дето едва свързва двата края. В резултат от си развил някои латентни отклонения, които държиш да манифестираш.

                                Иначе е забавно колко си вярваш. Представям си как либимият ти сомелиер се гаври с тебе.
                                Ти не си добре с акъла. Никак. Милия... това от безпаричие ли е, или изначално не си добре с главата. Погрижи се за себе си навреме.

                                Коментар

                                Working...
                                X